4. ayda ek gıda verecek anneler

doktora gittik bizde bugün kuzum 600 gr almış bu ay doktor 500 grım altındaki bebeklere ek gıdaya başlıyoruz ama sizede başlayalım dedi yoğurt verdi kendim mayalıcam dörtte bir kadar 3 günde bir çoğaltıcam 1 1.5 çay bardağı olucak en son elma armut püresi ve çorba havuç patates mevsim sebzesi haşlıcam içine şehriye erişte yada irmik atıcam bide sızma zeytin yağı seviniyorum çok yemeklere başladığımız için temin elma armutu karıştırdım yedirdim sevdi çok şükü ryedi hepsini yarım elma yarım armut miktarını yazmamış bende unuttum sormayı yarımşar verdim

bende cumadan beri ek gıda veriyorum dr umuz öğünlerin arasına yaydı sabahları yoğurt öğleden sonra elma püresi yatmadan önce de milupanın pirinç unlu muhallebisini vermemizi söyledi daha rahat uyur diye.elmayla muhallebiye bayılıyor ama yoğurdu hiç sevmedi oysa ben mayalayabilmek için kaç kere denedim olmadı döktüm tekrar mayaladım tam başarılı olmaya başlamıştım ki kızım istemiyor resmen ağlıyo yoğurt vermeye başlayınca bende ısrar etmiycem yoğurduda ara ara vericem...ama dün sağlık ocağı dr umuza aşı için gittik ek gıdaya başladık dedim kızdı artık köydeki kadınlar bile ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini biliyo daha erken diye çemkirdi bana(allahtan arkadaşım da bende ona çemkirdim...ama ben sadece anne sütü vermiyom zaten hep mama da veriodum...üfff ya kafam çok karıştı..fisfisfis.

arkadaşlar ek gıdaları 4,y dolduktan sonramı yoksa 4, aya girdimi verebiliyoruz yazarsanız çok sevinirim

bence dr ver dedı ıse ver mıktarlarını nasıl verıyorsun

kızlar benim düşündüğüm şöyle
bebişleri doyurmak için değilde tatlara alışsın diye veriliyor sanırım 4 ay dolduğunda..
benim sütüm de iyice azaldı
sanırım bende geçicem ..

kızlar benim düşündüğüm şöyle
bebişleri doyurmak için değilde tatlara alışsın diye veriliyor sanırım 4 ay dolduğunda..
benim sütüm de iyice azaldı
sanırım bende geçicem ..

canım still tee kullan, faydası oluyor. incir tüket. bu aylarda azalırmış ama kilo artışını bi kontrol et bu ay, ona göre başla bence. ümitsiz olma derim.

kızlar havuc suyu verdıgınızde ıcıne 2 veye 3 damla zeytınyagı koyun.yoksa havuc vıtamınını vermıyormus.bence onemlı bır ayrıntı.

canım still tee kullan, faydası oluyor. incir tüket. bu aylarda azalırmış ama kilo artışını bi kontrol et bu ay, ona göre başla bence. ümitsiz olma derim.

still tea cok kullandım
evet biraz işe yarıyor ama cok farketmedi
incirde denedim
ama sanırım düzenli yapmıyorum
bu ay 700 gram falan aldı sanırım
bakalım bugun doktor kontrolümüz var..
sağol cnmmmm :1hug:

bizimde dün vardı 800 gr almış. ne hastanede ne sağlık ocağında ek gıda önermediler. "kesinlikle 6 aydan sonra" dediler. hatta dr bunu tartmadan söyledi. bizim düzenli gittiğimiz bi doktor yok, bebeğimi ilk kez gördü.

evet canım douymluk vermıyorum zaten tadımlık oluyo geenlde

muz veren arkadaslar var mı?

ben verdım ama kakasını farklı yaptı sızdede oldu mu

:bbo:
evet canım cam rende en ıyısı
neden havuc ve yogurt verme dedı

kizlar cam rendeyi de ilk defa sizden duyuyorum...guzel birsey...ben hollanda da oturuyorum burda var mi bilmem..turkiyede nerde var..buraya da getittirebilirim...

valla bende burda bir arkadaş çemkirmiştim daha erken diye ama sakalımız yokkii sözümüz dinlensin..erken başlarsanız bence hastalığa daha yatkın olıyorlar..biz yediklerimizi çeşitlendirir bol yeşillik meyve vitaminli şeyler yersekk çocuklarda okadar sağlıklı oluyor gibime geliyorr...erken arkadaşlar erken daha miniciklerr ek gıda için...6 . ayı bekleyeceğim ben..kaynanam bana su veriyormusun diye sormuştu daha 2 aylıkken gerek yok benden emdiği ilk süt zaten su demiştim..olmaz sen ver diye yüzünü ekşitmişti...ekşitecek bişey yok..çocuk zaten sütten suyunu alıyorr..doktor bile sordu su veriyormusun diye hayır hiç vermedim dedimm..afferin dedi..senden suyunu da herşeyinide alıyorr verme dedi..kilo alamayan bebekler hariçç diğerleri sütü yetenler bence çok erkenn...:mymeka::roflol:

Bencede canim sütü yeten arkadaslar vermesin.Ama ben veriyorum cünkü sütüm cok azalmisti ve kizim cok az kilo aliyordu cok da uyumuyordu,mecbur basladim uyandiginda azda olsa emziriyorum yatmasina yakin brei veriyorum benim kizimda yogurtu hic sevmedi,böyle de olsa en az bir yasina kadar emzirmeyi cok istiyorum.Insallah bütün bebekler cooooooooook sever sütü ve annelerimizinde sütü olur tabi
Allah bütün bebisleri korusun,saglik ve sihhatli büyüsünler insallah

vallahı kreeft cım bana kardesım almıs ama vardır ordada herhalde cunku ole ahım sahım bısey deıl bulabılırsı bence

bence dr ver dedı ıse ver mıktarlarını nasıl verıyorsun

hafsaacım ben yoğurt vermeyi bıraktım çünkü ağlıyo ve istemiyo bende ısrar etmek istemiyorum ama elmayla muhallebiyi veriyorum. elma eğer büyükse yarısını veriyorum ama dünle bugün çeyrek verdim yetiyor zaten. muhallebinin üstünde 130cl suya beş kaşık diyo ben ilk gün yaptım çok yoğun ve fazla oldu bende 2 gündür yarısı kadar suya 2 kaşık falan koyup yapıyorum çünkü çok yoğun olmasını istemiyorum muhallebiyi ilk verdiğimde çok koyu olduğu için benim kız gece uykusunu yaklaşık 10 saat uyudu yani acıkmadı bende bu kadar uyumasını istemediğim için daha sıvı yapıyorum şimdilik başka da bişey vermiyorum

kızım yarın itibari ile tam 4 aylık olacak.ben baya baya geçtim ek gıdaya.meyveli irmikli kaşık maması,sütlü pirinçli kaşık maması,meyve püreleri,yoğurt,pirinç unu hepsinden veriyorum azar azar.aralarda emziriyorum ve devam maması veriyorum.ben meyve püresinin içine bi kaç çay kaşığı yoğurt koyuyorum meyve ağırlıklı olunca daha güzel yiyor ve yoğurtta yemiş oluyor.bi kaç gün sonrada sebze püresi yapıcam.

benim doktorum ege de reflüden şüphelendiği için şimdilik meyve püresi yok dedi
asidi arttırır diye
pirinç mamasını sordum çok saçma buldu
biz onun karnını tıkamak istemeyiz dedi
amaç onu sebze ve meyveye alıştırmak dedi
bana sadece 5. ay bitince az patates havuç ve kabak verdi..
onu da sen istedin diye yoksa bence gerek yok dedi..

ve şunu da ekledi
tıp hep birşeyler dener
6 aya kadar ek gıda yok dediler ama belkide bundan 3-5 yıl sonra
aa bu iyi değilmiş deyip 4.5 ay yapacaklar falan dedi
yani ben verme diyorum ama sen ver gibilerinden yani...

benimki yiyor yoğurdu biraz suratını buruşturuyor ama veriyorum alışsın sebze çorbasını pek sevmedi ama veriyorum onuda çok fazla deil ama alışması lazım bence...bide sziler yoğurdu inek sütündenmi mayalıosunuz yoksa pastörize süttenmi inek sütü mikroplumudur yaa bi tanıdık öle dedi hazır al dedi yoğurdu kalitelilerinden daha sağlıklı dedi 100 derecede ölmeyen mikrop bile var dedi korktum öle deyince inek sütünden...

valla ben bişey vermiyorum.teknologun dedigi gibi ne kadar erken başlarsanız hastalıga o kadar yatkın olurlar.oglumda kusuyor diye 5 aylıkken sadece gece yatarken mama verdim onun haricinde 6 ay olana kadar bişey vemedim hiç hasta olmadı 13,14 aylıktı ilk hastalıgında

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…