30 undan sonra evlenmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
sağolasın . güzel şeyler yazmışsın , umarım arkadaşında çıkar yol bulur . çocuk olunca daha zor , çocuk düşünmüyoruz pek . evet o maddiyat bizde de oldu , mesela eşim o bahsettiğim kredili evi sattı parasının yarısını evlenen kızına verdi ev alsınlar diye , yarısını ilk eşine verdi , eski eşi biz nişanlanınca ev bana kalacak diye mahkemeye verdi eşimi , o da herkes sussun diye evi satıp parasının yarısını kızına yarısını eski eşine verdi . ben bu meseleye hiç karışmadım ,
Ooh adam bulmuş sessiz sakin hatunu herkes istediği gibi at koşturuyor meydanda. Kendinize çok büyük kötülükler yapıyorsunuz Allah sorar hesabını ben söyliyim.

Ben anlamadim. Ailen önceki sevgilin icin "bunun maddi durumu iyi degil" dedigi icin o sevgiliyi terk ediyorsunuz. Sonrada ikinci el gelinlik, baskasinin esyalari ile evleniyorsunuz. Peki önceki damat adayini begenmeyen aileniz buna nasil müsade etti?

Ben bu yüzden konuya pek inanmadim. Eski Türk filmleri, samanyolu filmi gibi senaryo. Alt metni: maddi durumu begenmeyen kizin düstügü hale bak.

Ama hic birsey talep etmiyorsunuz. Belli ki iyi niyetlisiniz, fedakarsiniz, anlasilmak, kesfedilmek istiyorsunuz ama o kadar herseyi kabullenici, anlayislisiniz ki bir merak uyandirmiyorsunuz. Bir yemege cagrildiginizdan bahsetmissiniz kendinizi ozel iyi hissetmissiniz ama sonra ortami anlatmissiniz. Peki hic o ortamdan rahatsizliginizi belirttiniz mi? Basbasa olursak daha iyi taniriz dediniz mi? Hicbirseyi dile getirmezseniz bu boyle surer. Dugun, esyalar...vs siz hicbirseye heyecan katmamissiniz ki karsinizdaki kisi heyecanlansin. Madem bu evlilik icin caba gostermek istiyorsunuz lutfen bu yol biraz daha anlayis, alttan alma, fedakarlik kisacasi gorunmez olmak olmasin.

daha evvel aynı iş yerinde çalışıyorduk 6-7 senedir tanıdıgım biriydi . o zaman hiç o gözle bakmadım tabiki , evliydi zaten , içine kapalı biriydi . işin gerektirdiği kadar konuşurduk . eski eşi sanıyorum aldatmış :KK43: kavgaları çok olurmuş
Aldatılmış bir insan bu psikolojiyi kolay kolay atamaz. Hele ki içine kapalı bir insan diyorsunuz. Eşiniz boşanalı ne kadar zaman olmuş acaba? Bir de burcunu merak ettim.

Ana konuyu da yazdığınız yorumların çoğunu da okudum. Sizin içinize sinmemiş bu evlilik. Hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Çünkü eşiniz kırılıp incinmesin diye kendinizden çok ödün vermişsiniz. Kendinizi değersiz hissediyorsunuz. Sanki sizin isteğinizle ,çabanızla,fedakarlığınızla süren bir ilişki var ortada. Elinizi taşın altından çekin artık. Eşiniz küsüyorsa üstüne gitmeyin .Naz yapın, yeri gelince siz de küsün. İsteklerinizi dile getirin. Memnun olmadığınız durumları üslubunca anlatın. Eşinize açık ve net olun. Şunları yapalım diyin. Öneri ve teklifler sunun. Beraber yapmaktan keyif aldığınız aktivitelerle meşgul olun. Geçmişi sorgulayıp kendinizi mutsuz etmeyin. Önünüze ve elinizde var olanlara bakıp bunlardan en iyisini çıkarmaya çalışın. Ve lütfen "Hayır" demeyi öğrenin. Sevgiler..

Okurken 35 değil de 55 yaşındaymışsınız gibi geldi. Çok yorulmuşsunuz ve hayata dair içinizde bir istek kalmamış gibi hissettim yazdıklarınızı okuyunca. Eşinizi yeterince sevmiyorsunuz bir de galiba..

Evlenmek için evlendiğinizi düşündüm.okuduklarıma göre esinize karşı duygunuz yok gibi.adam da evlenmiş olmak için evlendiginizin farkında belki de bu yüzden rutinin dışına çıkmıyor.monoton bir hayat yaşıyorsunuz.ayrıca sizden 11 yaş büyük belki yakın zamanda torun sahibi olacak. bu profilden bu evlilikten cok büyük beklentiniz olmamalıydı.ya da beklentilerinizi net, sert bir şekilde bildirmeliydiniz ve adamı iyice ölçüp biçmeliydiniz flört döneminde.hayattan vazgeçmiş gibi bir haliniz var eski eşiyle fotosunun evinize getirilmesine bile itiraz etmişsiniz.buram buram mutsuzluk kokuyor sizde.üzüldüm.inşallah herşey yoluna girer.

Bence insan once kendine deger vermeli ki ,deger gorsun. İkinci el gelinlige karsi degilim . Ama calisiyorsun . Esinin maddi durumuda kotu degil diyorsun. Yani her sey istedigin gibi olabilirdi.

Bi kac kere güzel oldugunuzu vurgulamissiniz... konu ile ne alakasi var? Acaba kendinizi cok güzel bulupta kocaniza kendinize mi yakistirmiyorsunuz?
Diger arkadaslarin da dedigi gibi eski sevgiliniz yüzünden hala uykudan uyanip agliyorsaniz evlenmekle büyük hata yapmissiniz. Ki kocaniza da büyük yanlis.

Ben anlamadim. Ailen önceki sevgilin icin "bunun maddi durumu iyi degil" dedigi icin o sevgiliyi terk ediyorsunuz. Sonrada ikinci el gelinlik, baskasinin esyalari ile evleniyorsunuz. Peki önceki damat adayini begenmeyen aileniz buna nasil müsade etti?

Ben bu yüzden konuya pek inanmadim. Eski Türk filmleri, samanyolu filmi gibi senaryo. Alt metni: maddi durumu begenmeyen kizin düstügü hale bak.

+++++
+++++

Ben sizden 2 yaş büyüğüm bekarım şaşırarak okudum yazınızı.. 2. evliliği de siz ilk evleniyorsunuz.. Her şeyi yeni isteseydiniz.. Düğün kına yapsaydınız.. İçinizde kalmazdı. Eşiniz de yeni bir eşle evlendiğinin farkında olurdu..

Merhaba arkadaşlar , uzun yıllardır forumu okuyordum , forumu hazırlayan ve yorumlarıyla bize yol gösteren herkese teşekkür ederim .

Benim de tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istediğim bazı sorunlarım var .

35 yaşındayım , orta halli bir ailede erken yaşta başladığım iş yaşamında mücadele ile geçti gençliğim , şu an özel bir firmada çalışıyorum . Bana ekstradan bir değer kattığına inanmadığım aksine hayatımı hep zorlaştıran çevremin beğeni ile bahsettiği bir dış güzelliğe sahibim . bunun haricinde sessiz ve kendi halinde bir insanım .

Bu yaşıma kadar benimde sevdalarım oldu , ilki 10 sene kadar süren , sonu kavuşmayla bitemeyen bir ilişki ve sonrasında karşıma çıkan her insanda o ilki aradığım ,unutamadığım , aradan 15 sene geçmiş olsa da 2-3 ayda bir rüyalarımda görüp ağlayarak uyandığım , içimde yara kalmış insan , sonrasındaki flörtlerimi eş dost aracılığıyla tanıştırıldığım uyum sağlayamadığımı insanları saymazsam da en son olarakta aklı başında 30 lu yaşlarımda 1 sene süren arkadaşım , ailemin maddi durumu istediği kadar iyi olmadığı için istemedikleri 30 umdan sonra bana gülümsemeyi ve güvenmeyi hatırlatmış son insan ..

Elbette son 10 yılda geçen üzücü hatıralar hatırlanmak istenmeyen anlar , kötü deneyimler , ve yorulmuş bir zihinle 35 yaşımda iç yapısı ve efendiliği bana uygun eşimle bir sene arkadaşlık yaptıktan sonra 6 ay önce evlendik .

Eşim benden 11 yaş büyük , ailemin istediği gibi maddi durumu yerinde kendi halinde bir arabası ve evi var ,sessiz sakin birisi .

Eşimin 2. evliliğiyim , önceki evliliği çocuk için yürütülmüş , akla kara kadar uyumsuz mutsuz bir evlilik . 21 yaşında bir kızı var , kızı 1 sene kadar önce evlendi , kedi halinde bir kızcağız mesafeli saygılı bir arkadaşlığımız var , annesiyle arası çok iyi .

Hepimizin hayalinde kendimizi gelin gördüğümüz o en mutlu günümüz benim için bir görev gibi , sonbahar hüznü gibi buruk geçti .

Öyleki ilk olmasına rağmen düğün istemedim , kına gecesi yapmadım , 2. El bir gelinlikle sade bir nikahla evlerimize döndük .

Elbette ailemin dostlarımın akrabalarımın bana değer gördüğü bir son değildi bu , ama hani bir söz var ya güzel kadınlar mutsuz olurmuş diye .

Her şeye rağmen evliliğime ve eşime dört elle sarıldım , fakat kafamın bir yanında hep unutmaya çalıştığım bir ben var ,

Evlilikle değil fakat eşimle uyum sorunu yaşıyorum .

sanki ilk 20 yıllık evliliğinin 2.devresindeyiz , benim yeni ve taze bir insan olduğumun farkında değil evle ilgili hemen hiçbir şeye yardım etmiyor , çöpü balkondan alıp atmak tek görevi bu . ikimiz de çalışıyoruz , benim işim ona göre çok daha yoğun , mesaili .

Klozetin kapağını kaldırmaya bile üşeniyor bazen , işten eve gidince salondakı koltuğa uzanıyor uyuyana kadar kalkmıyor ,

Ben o arada yemek, bulaşık , çay , çamaşır as , topla , varsa ütü yap .. bilirsiniz .

Bunlar bir yana dünürleriyle ayda bir uzun saatler alan yemekler , ( evladım olmadan dünürlerimde oldu :☹ ) karşılıklı gidip gelme istekleri ,

Eşimin annesi ve babası yaşlı olduğundan onların hemen her işine koşturması bir yerden alınıp bir yere bırakılması , kızının abisinin , kızının eşinin ortaklarının ,

Eşim iyi bir insan herkesin işine önce o koşturuyor , sülalede sadece bizde araba olduğundan sanırım ☹ kimin bırakılıp alınması gerekiyorsa eşim ve yanında ben devreye giriyoruz .

Özellikle ailesine çok düşkün . kayınvalidem her gün arıyor eşimi , iyi misin , içine atlet giydin mi , sesin kötü geliyor , gelinle aranız mı bozuk gibisinden ☹eşimde bu ilgi alakaya izin veriyor .

Bilmiyorum arkadaşlarda 46 yaşında bir erkeğin hala bu kadar anneci olması normal mi ☹ benim annem bile rahatsız olmayın yeni evlisiniz diye 3 günde bir aramaya çekiniyor .

Onun haricinde biz evimize eşya almadık eşim eski eşyalarını getirdi , o da masraf etmeyelim diye kendince iyi niyetinden , yatak odamın elbette yeni olmasını istedim ailem aldı sağ olsunlar .

Eşim bekar yaşadığı evinden evliyken oturacağımız şimdiki eve gelince nişanlıydık , ben de geleyim taşınma günü çok eski kullanılmayan mutfak eşyası yatak örtüsü ıvır zıvır açıkçası eski evliliğini anımsatacak çok fazla eşya gelsin istemedim. Fakat orda da kızı devreye girip babasının taşınmasına yardım etme amacı ile evde ne varsa iğneden ipliğe ( eşimin ilk eşiyle evliliğinden olan düğün albümleri dahil ) şimdiki evimize taşındı ,bunlar hep beni derinden üzen şeyler ☹

O eşyaları ayırmak ihtiyacı olanlara gizlice vermek aylarımı aldı , eşim görüp üzülmesin diye ( çünkü israf ettiğimi düşünüyor , benim gibi duygusal bakmıyor )

Benim çok sade bir ailem var 1 ablam ve annem babam gidip geleceğimiz bir onlar var ,anneme bile haftada ya da 10 günde bir gidiyoruz.

Fakat eşimin anne babası , kızı , dünürleri , abisi , halaları , halasının çocukları , aktif misafirliğe gidip gelinen o kadar geniş bir misafir ağı var ki gerçekten düşününce bile bunalıyorum ☹

O ortamlarda benden 10 yaş küçük gelinler ben en yeni gelin olduğumdan kahve yapımı masa toplanması , bulaşık ıvır zıvır benim görevim gibi bir hava oluşuyor . yapıyorum sorun değil , ama ben 35 yaşındayım , ve çok yorgunum . ya geç evlendim kafam kaldırmıyor , ya da bu yaşananlar hiç bana göre değil :/

Bunun haricinde eşimle diyaloğumuz ben konuşursam sohbet ortamı olan ben susarsam konuşulmayan , eleştiriye kapalı maalesef küsme huyu olan 3-4 gün konuşmayan benim gidip gönül almamla buzların eridiği bir ilişki .

Eşimle ufak tefek sorunları iyileştirmek için ciddi konuşmaya çalıştım ama bu benim yapım diyor , sen benimle evlenmiş olmak için evlendin diyor .

Çok uzun yazdım , kusura bakmayın

Bu evlenme baskisi bi insanin hayatini nasil mafeder adli calisma gibi olmus...insanlar ya 20 li yaslarda asikken evlencek yada bence sonradan evlenmeyecek:))bende 30 yasimda artik evlenmeliyim die evlendim ama sonuc husran neden kadinlarda boyle bir psikoloji oluauyor arastirmak lazim

Mantik evliligi? Ama 2.el kendine ait olmayan gelinlik ve 2.el esyalar?
Bitmek bilmeyen hizmet bekleyen misafirler? Bitmek bilmeyen ev isi.Ailesine zaman ayirabilen ama esine zaman ayiramayan bir adam?
Pardon ama mantik bunun neresinde?
Büyük konusmayi pek sevmem ama hayatin boyunca tek erkek bu olacak ve bu tip evlilik yapacaksin deseler bekar ölmeyi tercih ederim!

Bu evlenme baskisi bi insanin hayatini nasil mafeder adli calisma gibi olmus...insanlar ya 20 li yaslarda asikken evlencek yada bence sonradan evlenmeyecek:))bende 30 yasimda artik evlenmeliyim die evlendim ama sonuc husran neden kadinlarda boyle bir psikoloji oluauyor arastirmak lazim
Nedeni basit aslinda siz yasayarak tecrube etmişsiniz iste en iyi siz bilirsiniz. Tum aarkadaslarin evlenmis olmasi, en cokta yanliz olmak buyuk etken bence bu duruma.

Söz meclisten dışarı. Kimseyi kınamak için söylemiyorum. Ama brn etrafımda diplomalı olanlarından bile uzak duruyorum.
Herseyi ben bilirim havasında , tezcanlı , inatçı , dediğim dedik , birazda geri kafalı , namus kavramı onlara göre neyse artık aşırı Önem veren kişiler.
Ay hayret ya bide doğululara laf söylerler hiç böyle bilmiyordum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X