21 yasindayim annemin kiyafetlerime asiri karismasi

Muhtemelen anneniz aman ayip yapilmaz tarzi baskici bi ailede buyudu oyle ogrendi. Zamanimizinda kotulukleriyle size bu sekilde davranmak zorunda kaliyor.

Benim de annem aşırı rahattır babam karışır. Ama sizin anneniz kadar sıkmaz beni etek şort giyerim ama afedersiniz g*te kadar kısa olanlardan değil. O kadar kısayla kendim de rahat edemem zaten dozunda giyinirim ama göbeği açık croplara deli olur babam hep tartışırız bunu sizi çok iyi anlıyorum bazen annemle bir olur kapıdan çıkana kadar üstüme tişört giyerim kapıda çıkarır anneme veririm her seferinde güleriz zaten umarım kabullendirebilirsiniz. Evet doğru devir kötü ama çuval da giysek zihniyet aynı zihniyet

İşte aşırı baskıcı aile dediğimiz tam olarak bu. 21 yaşına gelmişsiniz ama birey olarak görülmüyorsunuz. 2 seçeneğiniz var , annem birşey demesin diye susmaya ezilmeye devam edersiniz, size benzer kafada birini bulurlar, evlenir hayat boyu bu kadar basit bir konuyu boğazınızda taşıyarak devam edersiniz. Yada karşı çıkar ,yeter artık bu kadar bunca yıl sizi dinledim artık istediğim gibi giyinirim der çıkarsınız işin içinden. Muhtemelen uyumlu ve sakin bir çocuktunuz, anneniz sizi sindirdikçe sindirmiş. Sosyal fobim var deseniz ,yeni insanlarla tanışamam, kursa kaydolamam, iş yeri nasıl olacak stres içindeyim deseniz hiç şaşırmam çünkü hayat boyu baskılanmışsınız.

Evet hayatimin her alaninda yalniz hicbir seye katilmayan konusmayan bir insan oldum. Universitede biraz degistim daha disadonuk oldum yani icimde varmis aslinda baskidan kendimi ifade edememisim hicbir zaman. Kiyafet disinda bazi seyleri degistirdim ama bu konuyu bi turlu halledemiyorum hala ozguvenimi cok etkiliyor umarim bunu da hallederim

Artık siz bir bireysiniz. Lisedeki çocuk değil. Ortamına göre giyinmeyi bilirsiniz.

Zaten çevrenizden de görüyormuşsunuz.
İnsanlar giyebiliyor ise sizin de giymenizde bir sorun olmaz ortam bakımından. Taciz edilmezsiniz. Tehlikeli değil yani. O yüzden ne anneniz ne de siz endişe etmeyin.

Ama zaten küçüklükten alıştığınız için vicdan yapıp giyemiyorsunuz bile. Aslında üzücü bir durum. Ben de uzun zamanlar etek, elbise giymek bana yakışmıyor diyip giymezdim. Zaten boyları da bir tık uzun olurdu eteklerimin. Sonra annemlere söyledim. Ortak yolu bulduk falan derken ben yine giyemiyorum elbise falan. Sanki yakışmıyor, çirkin oluyor. İnat ettim. Başladım yürüyüşte bile etek giymeye. Gözüm alışmaya, elbiseyi taşımaya başladım. Ha dedim şöyle ben etek de giyebiliyormuşum. Yani alışmanız gerekecek.

Tabii ailenizin de alışması gerekecek. Önce bluz alırsınız, sonra kalem etek falan derken aileniz de alışır hatta çok güzel olmuşsun kızım, maşallah prenses gibi bile derler. Ailenizi kırmayın ama isteklerinizden de geri durmayın. Aileniz kötü kişilere benzemiyor. Bence sıfır kollu giydiniz diye sizi namussuz falan asla görmezler.

İnanın hayat çok ama çok kısa. En güzel yaşlarınızda istediklerinizi giyememiş bu küçük konuyu bile dert etmişsiniz. En azından şimdi bir şeyler yapıp, geri kalan ömrünüzü istediğiniz gibi yaşayın.

Nasil aciklama yapicam ki
Öncelikle konuşmadan ziyade tavırlar çok önemlidir. Kararlı olduğunu belli edin.

Annenizin bir zayıf noktası varsa ona oynayın. Mesela benim annem "Ama herkes öyle giyiniyor. Bunlar artık çok normal. Bir ben kendimi dışlanmış hiddediyorum. Özgüvenim düşüyor." dediğimde başkasında geri kalmamı istemez. Hemen izin verirdi.

Siz de "Tüm çevremdekiler böyle giyiniyor diyin." şayet anneniz din sebebiyle bunları diyorsa "Anne her koyun kendi bacağından asılır. Sen kendi giyimine dikkat et ama bana rica ediyorun karışma. Ben kendi kararlarımı verecek yaşa çoktan geldim. Artık ne istersem onu giyeceğim." gibi basit, katı, kararlı cümleler kurun.

İstediklerinizi giyin ve çıkın. İlkinde kavga edersiniz. İkinci de homurdanırlar. Üçüncü de karışmazlar.

Muhtemelen anneniz aman ayip yapilmaz tarzi baskici bi ailede buyudu oyle ogrendi. Zamanimizinda kotulukleriyle size bu sekilde davranmak zorunda kaliyor.
Aksine annesi cok rahat sicakta hep sifir kollu giyin falan diyomus annem kendisi istemiyormus onlarin taraf cok rahat baba tarafim daha dindar olmasina ragmen babam daha az karisiyor

Cok tesekkur ededim ama zaten boyleyim kelimeler cumleler ise yaramiyor dugun mesela herkes askili ve elbiseyle olucak yazin ortasinda dugunde uzun kollu ve uzun elbise mi giyicem hem nereden bulucam dedim diye giymek istediklerimi de kabul etmedi dugune gelme dedi anlamiyor asla

Gitmeyin düğüne kararınızdan dönmeyin. "Ben zaten kendi kararlarımı veremeyen biri olarak orada bulunmak istemiyorum" diyin. Düğün zaten. Çok bir şey kaybetmezsiniz gitmeyip, ama bu tavırı takınıp çok şey kazanabilirsiniz.

Bazen ciddiyetinizi anlamaları için ciddi hamleler yapmanız gerekir.

Neden ya hep ya hiç

Yani sıfır kol ve uzun kol arasında da bir çok alternatif var

Orta yolu bulun yavaş yavaş alışırlar

Kızım 13 yaşında oversize takılıyor.
Dar giyinmesini istemiyorum.
Kendince bir tarz oluşturdu.
Bol ve salaş türü giyinmeyi seviyor.
İp askılı.
Shirt
Dar pantolonlar
Göbek kısmı görünecek şekilde kısa t-shirtler, bizim evde yasak
Ha bu biraz da çocuğun karakteriyle de alakalı.
Biz dar giyinmeyi 2 senedir bıraktık.
Mayoyu da 3 sene önce giyindi en son.
Kendisi yüzücü mayolarindan kullanmak istedi ondan aldım.
Yani şunu diyebilirim anneniz modadan anlamadigi için giydirdigi kıyafetler sizi mutlu etmemiş ki doğal olarak da etmezdi zaten.

Iyi de benim amacim kendimi teshir etmek degil. Ki benim dusunceme kadinlarin zarar gormesi giydigi kiyafetle alakali degil, sapik ve psikolojisi bozuk hasta insanlarla alakali. Ne demek istediginizi de tam anlayamadim
Kıyafet te tetikliyor. Eşek eşektir ama durduk yere karpuz kabuğunu aklına sokmak gibi bir şey

Benim annemde ergenlik donemimde cok karisirdi.. 20 den sonra rahat birakti ama benimde icimde yoktu cok acik giyinmek..
ben zamanla hem onu rahatsiz etmeyecek hem de sık duracak kıyafetler almayi ogrendim..
Acik giyinmekle şik olunmuyor ki.
Bazen goruyorum cok normal giyinip asiri sık oluyor kizlar..
Zaten gencsin guzelsin havan yeter.
Bas kaldir kavga et tepkini koy diyenlere hic katilmiyorum..
Su dunyada bir annen var bez parcasi icin kirmaya uzmeye degmez.
Kiyafetle de ozgur olunmaz..
Kendi tarzini tam bulursan cokta şik olursun..
Biraz bu konuda arastirma yapabilirsin

Ayrı eve çıkma durumunuz yoksa yavaş yavaş kademeli geçiş yapmanız gerek elbet alışır.
Yani uzun kol değil de fakir kol. Dar paça değil de boru paça. Yani ilk seferde dikkat çekmeyecek şeyler.

Benim bi arkadaşım vardı kendi isteğiyle kapanmıştı ama üniversite boyunca kararından aslında çok emin olmadığından bahsetti durdu. Atandığımda açılacağım derdi zaten o zamanlar başörtü ile ders anlatmak yasaktı.

Atandığı yere gidip otobüsten inerken çıkardı başörtüsünü. Annesi neler demedi. Yapamazsın elalem ne der seni reddederim bilmem ne. Hiçbirini de yapamadı tabi. Geçenlerde fotoğrafını gördüm ondan 9 yaş küçük kardeşi de açılmış.

Benim annem de bana karışırdı lisedeyken falan hatta dışarda buluştuğumuzda evi geri gönderip üzerimi değiştirmek istediği bile olmuştu ki ben kapalıyım. Ama az önce benden 11 yaş küçük kız kardeşime bikini aldık :)

İnsanlar değişir yani sen kararlı olmalısın.

Buraya yazdığın gibi güzelce anlat annene. Eğer anlamazsa kibarca deki ben artık çocuk değilim nerde nasıl giyinmem gerektiğini biliyorum. Sadece daha yaşıma uygun giyinmek istiyorum bana güvenmiyor musun falan de. Anneler bir çok şeyi vicdan azabı çektirerek yaptırıyor sende vicdan yaptır azıcık bana hiç mi güvenin yok senin kızın bilmez mi nerde nasıl giyineceğini falan de masum masum. Yok o da olmazsa resti çek. Kaç yaşında gelmişsin bu ne böyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…