2026 KPSS

2026 KPSS'ye hazırlanalım mı?

• Ben yoğum 😒

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    4

ssabahkahvesii

Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2022
39
44
Şimdi ben bu kpss işlerini bilmiyorum. Mezun olduğum ilk yıllarda girmişliğim vardı, herkes giriyordu, o zamanlar kpss'ye girmemek çok ayıptı, özellikle konu komşu aile akraba arasında.

Sonra ben de dedim ki memur olmak istemiyorum tüm gün masa başında hızlı yaşlanacağım o monotonlukta (evet burnum çok havadaydı). Bir süre üniversitede çalıştım sonra çevirmen oldum. Çevirmenlik işime geliyordu, hem home office çalışıyordum hem de akademik ilerleyebiliyordum.

Geçenlerde bir arkadaş benim yaşlarda (tamam ben ondan biraz daha yaşlı olabilirim) duydum ki hazırlandığını kimseye belli etmeden (en ufak bir planını bile davul zurna ile ilan eden beni şok etti bu tavrı) sessizce sınava girmiş (hem özel sektörde çalışıyor bu kadın hem de evli barklı) ve 90 üstü bir puanla Ankara merkez şahane bir yere atanmış, keyif keyif işine gidip geliyor.

Geçenlerde yolda gördüm ben bunu bir hırslandım bir hırslandım ama kendimi yiyeceğim böyle. (Memurluk hakkındaki görüşlerim özel sektörden sonra 180 derece değişti. Bu arada inat edip kpss kasan tüm arkadaşlarım da kimisi ikinci senede kimisi üçüncü senede kimisi onuncu senede atandı)

2026 yılında 39 olacağım eskiden duyardım 40 yaşında düz memurluk kazandı p3 diye. Biraz bakındım hala çift seneler p3 yaş sınırı aramıyor. (Bu konuda yanlışsam lütfen düzeltin uyarın da yol yakınken döneyim)

Çalışıyorum, açıktan ikinci bir üniversite okuyorum, yüksek lisans derken ortalık zaten karışık kpss sen bir dur diyorum, sonra ben bu sınava girip Ankara p3 giremezsem kendimi yer bitiririm diyorum.

İşte benim kafa bunlarla meşgul bu ara. Başlayacağım galiba. Sinsi gibi, kimseye demeden belli etmeden, kendimi yiyip bitirmeden, istediğim puanı alamasam da bu süreçte en kötü gk gy öğrenmiş olurum, fena mı olur. Kendimi geliştirmiş olurum adı üzerinde genel kültür genel yetenek.

İşte öyle canlar. 2 sene var daha demeyelim. Sinsi sinsi çalışmak bunu gerektirir. Başlayalım mı?

Ben bu yil 2. Kez hazirlandim
İlk olarak gk gy öğrenmek size asla hiçbir şey katmaz
Lisans kpss 90 almak öyle kolay değil derece yapmak lazim
Böyle yüksek bir puan hedefiniz varda insanlardan gizlemeniz cok zor çünkü tüm hayatınızı bırakıp çalışmanız lazim dediğiniz gibi sinsi sinsi olmuyor o işler gayet alenen oluyor. Artık atamalar sanilan kadar kolay değil maalesef ki

Böyle yüksek bir puan hedefiniz varda insanlardan gizlemeniz cok zor çünkü tüm hayatınızı bırakıp çalışmanız lazim dediğiniz gibi sinsi sinsi olmuyor o işler gayet alenen oluyor. Artık atamalar sanilan kadar kolay değil maalesef ki
ben üniversiteye giriş sınavından sonra bir daha sınav yüzü görmedim, türkçe matematikle karşılaşmadım üniversite hayatım boyunca. mezuniyetten 5 sene sonra hiç çalışmadan girdim 75 aldım. neden gözünü korkutup caydırıyorsunuz ki?

konu sahibi eğer çalışabilirim diyorsanız bu puanı almak imkansız değil, zaten iki yıl sonrasına hedef koymuşsunuz; ama şu zamanda asıl mesele atanmak çünkü alımlar çok azaldı.

Özellikle benim gizlemem çok zor ancak bu kez bu planımı kimseye söylememeye kararlıyım. Evdekileri de uyaracağım dillendirmeyin diye.

Bu sinsilik olayına neden taktım, çünkü planlarını dillendirmeden yapan kişiler daha başarılı oluyor. Bunu iyice gözlemledim. Öbür türlü olsa da çok yıpratıyor insanı, çünkü negatif yorumlar insanı bıktırıyor.

ben üniversiteye giriş sınavından sonra bir daha sınav yüzü görmedim, türkçe matematikle karşılaşmadım üniversite hayatım boyunca. mezuniyetten 5 sene sonra hiç çalışmadan girdim 75 aldım. neden gözünü korkutup caydırıyorsunuz ki?

konu sahibi eğer çalışabilirim diyorsanız bu puanı almak imkansız değil, zaten iki yıl sonrasına hedef koymuşsunuz; ama şu zamanda asıl mesele atanmak çünkü alımlar çok azaldı.
Kesinlikle bence de imkansız değil, çok teşekkür ediyorum. Çalışınca olacağına inancım var. Ancak çalışınca tabi. O çalışınca bölümüne ağırlık vermeliyim.

Bu arada o arkadaş da uzun yıllar hazırlanmış 90 üstünü alabilmek için. İşine gücüne gidip eve gelince soru çözüp durmuş. Her bulduğu firsatta konuları tekrar etmiş. Zaten benden 1-2 yaş küçük. Ama bence en önemli tavsiyesi çevrene ben kpss hazırlanıyorum deme hevesini kırıyorlar oldu.

Gözünü korkutmak değil gerçeklerle yüzleşmek. Zaten bu sınavın puan ortalamasi 70 civarinda hic çalışmayan bile 70 75 alabiliyor ama 80 e ulasmak ve üstüne cikmak cok caba gerektiriyor çoğu kisi alamiyor zaten. Bu sinava çalışmış olsaydiniz anlardiniz demek istediğimi.

Özellikle benim gizlemem çok zor ancak bu kez bu planımı kimseye söylememeye kararlıyım. Evdekileri de uyaracağım dillendirmeyin diye.

Bu sinsilik olayına neden taktım, çünkü planlarını dillendirmeden yapan kişiler daha başarılı oluyor. Bunu iyice gözlemledim. Öbür türlü olsa da çok yıpratıyor insanı, çünkü negatif yorumlar insanı bıktırıyor.
Gizleme konusunda ben de sizin gibi düşünüyordum hatta bu yıl gizledim İlk başlarda ama bu sınavdan güzel bir puan almak istiyorsan öyle bir çalışman gerekiyor ki daha önce sınava çalıştıysanız ne demek istediğimi anlayacaksınız öyle 70 almak gibi bir girdim hiç çalışmadım 75 aldım demek gibi değil yani bu sınav. Netlerin arttıkça soruların puan değeri düşüyor yani 75 almakla 80 almak arasında çok büyük bir net farkı var bir araştırma yaparsanız beni anlarsınız. Ben Eylül ayından beri eve kapandım tüm sosyal hayatımı bitirdim öyle bir çalışma yaptım son 2 ayda her gün sabahtan geceye kadar kütüphaneye gittim hiç gelmedim böyle bir çalışma ile bile hesaplamalarıma göre puanım 80 civarı geliyor yine 90'a yaklaşmıyor. Arkadaş yanlış anlamış hevesinizi kırmak gibi değil bu sınavın ve ülkenin gerçeklerini size anlatmak istedim. Çalışan kişi anlar ki bu çalışmayla olan bir sınav değil sorularını nereden nasıl geleceği belli olmuyor çıkmış soruları incelerseniz hocaların yorumuna bakarsanız anlarsınız.

Gizleme konusunda ben de sizin gibi düşünüyordum hatta bu yıl gizledim İlk başlarda ama bu sınavdan güzel bir puan almak istiyorsan öyle bir çalışman gerekiyor ki daha önce sınava çalıştıysanız ne demek istediğimi anlayacaksınız öyle 70 almak gibi bir girdim hiç çalışmadım 75 aldım demek gibi değil yani bu sınav. Netlerin arttıkça soruların puan değeri düşüyor yani 75 almakla 80 almak arasında çok büyük bir net farkı var bir araştırma yaparsanız beni anlarsınız. Ben Eylül ayından beri eve kapandım tüm sosyal hayatımı bitirdim öyle bir çalışma yaptım son 2 ayda her gün sabahtan geceye kadar kütüphaneye gittim hiç gelmedim böyle bir çalışma ile bile hesaplamalarıma göre puanım 80 civarı geliyor yine 90'a yaklaşmıyor. Arkadaş yanlış anlamış hevesinizi kırmak gibi değil bu sınavın ve ülkenin gerçeklerini size anlatmak istedim. Çalışan kişi anlar ki bu çalışmayla olan bir sınav değil sorularını nereden nasıl geleceği belli olmuyor çıkmış soruları incelerseniz hocaların yorumuna bakarsanız anlarsınız.
O zaman şansımız da bizimle olsun 😅

espressoc espressoc Bir de benim öyle çok bir sosyal hayatım da yok açıkçası. Kendimi bildim bileli hep bir şeylere çalışırım, çevrem de bilir beni devamli evimdeki çalışma ortamımda ya da kütüphanede olurum. Okurum not alırım, okurum çevirir yazarım, o şekil benim hayatım. Dilcilerin işi kağıt kalem masada kamburun çıkması.

espressoc espressoc Bir de benim öyle çok bir sosyal hayatım da yok açıkçası. Kendimi bildim bileli hep bir şeylere çalışırım, çevrem de bilir beni devamli evimdeki çalışma ortamımda ya da kütüphanede olurum. Okurum not alırım, okurum çevirir yazarım, o şekil benim hayatım. Dilcilerin işi kağıt kalem masada kamburun çıkması.
Benimde cok aktif bir hayatim vardir cok sosyal bir insanim herkes beni sürekli görür o yüzden kapanmak bayağı dikkat çekmişti mecbur kaldim söylemeye dediğiniz gibiyseniz gizleyebilirsiniz😊 kütüphaneyi öneririm hem motive edici oluyor hem de oyalanacak biseyiniz olmuyor

Neden olmasın 2 sene var gerçekten güzel bir plan program yaparsanız başarırsınız. Bölüm ne? Ben 1 sene çalışıp 95 aldım ama biraz şansım olduğu için.

Neden olmasın 2 sene var gerçekten güzel bir plan program yaparsanız başarırsınız. Bölüm ne? Ben 1 sene çalışıp 95 aldım ama biraz şansım olduğu için.
Yaaa çok sevindim çok da motive oldum şimdi. Harikasınız bu puanla istediğiniz şehirde merkez atanmışsınızdır. Tebrikler. Ben yabancı dillerden dil edebiyat mezunuyum. Şu anda da felsefe okuyorum yine lisans. Umarım ben de başarırım. Günde kaç saat çalıştınız? Sizin bölüm neydi?

Yaaa çok sevindim çok da motive oldum şimdi. Harikasınız bu puanla istediğiniz şehirde merkez atanmışsınızdır. Tebrikler. Ben yabancı dillerden dil edebiyat mezunuyum. Şu anda da felsefe okuyorum yine lisans. Umarım ben de başarırım. Günde kaç saat çalıştınız? Sizin bölüm neydi?
Ben diyetisyenim benim başka şansım yoktu çünkü atama puanları çok yüksek. Belirli bir saat veremem açıkçası çünkü bazen çalışmadığım da oluyordu. Formasyon aldınız mı? Atamalarda kodunuza bakın kaçla kapatıyor. Felsefe değil de İİBF olsaydı daha iyi olurdu onlarda da 80le atama var

Ben diyetisyenim benim başka şansım yoktu çünkü atama puanları çok yüksek. Belirli bir saat veremem açıkçası çünkü bazen çalışmadığım da oluyordu. Formasyon aldınız mı? Atamalarda kodunuza bakın kaçla kapatıyor. Felsefe değil de İİBF olsaydı daha iyi olurdu onlarda da 80le atama var
Formasyon almadım ve benim bölümden hiç atama olmuyor. Ancak bir dershaneye gidip konuşmak istiyorum rehberlik için. Şu an tatildeyim. Ankara'ya dönünce bir dershaneye gideceğim Rehberlik için ücret alıyorlar mi bilmiyorum ancak yol göstersin bana.

Gözünü korkutmak değil gerçeklerle yüzleşmek. Zaten bu sınavın puan ortalamasi 70 civarinda hic çalışmayan bile 70 75 alabiliyor ama 80 e ulasmak ve üstüne cikmak cok caba gerektiriyor çoğu kisi alamiyor zaten. Bu sinava çalışmış olsaydiniz anlardiniz demek istediğimi.
Seni en iyi ben anlarım canım. 2022 sonrası komisyon değişti, öyle bir soruyorlar ki eski sistemle alakası bile yok. Eskiden sorulan kpss sorularını ancak ruyada falan görürüz. Bu yıl bile sınavda 6 hatalı soru çıktı.cunku Artık neyi nasıl soracaklarini şaşırdılar. 90 üstü tabiki alınır ama eskiden 20 kişi alıyorsa bundan sonra 10 kişi alir🥺

Konu sahibi çok çalışın yeter ki,istikrarlı olun. Düzeni koruyun

Merhaba, hangi bölüm? Yükseklisans yaparsan üniversitelerin hazırlık derslerine hoca olarak işe başlayabilirsin. İngilizce, almanca, fransızca mezunuysan bence bu yükseklisans işine bak. Özellikle devlette yer bulabilirsen daha avantajlı olur öğretmenlikten.

bence millete söylemeyin bu sınava girmeyen yok zaten her sene çalışan nüfusun yarısı bu sınava giriyor atıyorum 20 milyon çalısan varsa 10 milyonu bu sınavın her türlüsüne giriyor .İnşallah başarırsınız ben bu sınavda eski zamanda mezun olan insanların daha başarılı olacağını düşünüyorum cunku sağlam eğitimler alıp mezun oldunuz o zamanlar bu zamanki gibi boş eğitimler yoktu

Dershaneye gitmeli miyim sizce
Dershane olabilir düzen koyar ben YDS için gitmiştim kursa en azından ders çalışıyordum. YouTube hoca dolu ama insan tembelse zor başına oturacaj sürekli kalkacak. Şimdi koçluk sistemleri var mesela her sınav için. Bütçe varsa olabilir. 2025 kpss atama olmaz ama dershaneye yazılın en azından altyapı olur. Haftasonu hafta içi akşam grupları oluyor. Formasyon bakın öğretmen olursunuz

X