2021 Nisan ayı tüp bebek yaptıracaklar :)

Haklısın benimki de kızar haber vermedim diye de. Odur budur yatıyorum daha iyi şuan. Bi ihtimal dünün de etkisi de olabilir dün avm ye gitmiştim orda kötü oldum fazla yürüyemedim. O kemiklere yüklenmiş de olabilirim. 5 kilo vardır şuan neyini zorluyosam bende 🤭
Ah ah senii seniii 😡 dikkat et kuzum sakaya gelmez artik son haftalaer insalah Allaha emanet olun bu gece de yarin gecmezse git mutlaka

Vallahi icin rahat olsun hapsurmalari cok ama coook normalmis insallah dedigin gibi durum yokturda, Bol bol vitamin alin kuzum ya direnciniz dusmustur tabi normal guzel guzel beslen sende gucten dusme canim benim ☺️ Yaninda insan olmasi iyi biraz uyumak bile iyi gelir sana. Bebegi uzaktan goruversin baska gelenler de ya sen de dikkat et yani kuzum hayir da denmio insanlara 🙄 sut sagiyomusun onu merak ettim bizide bilgilendirsene ise yariyomu ☺️
İyi dedin canım, en çok merak edilenlerden tecrübelerimi paylaşayım.

Bebeğim doğar doğmaz iki mememe de yapıştı, güzelce emdi ve tam 4 saat uyudu. Sütüm geldi sanıyorum ama az gelmiş olmalı çünkü uyandıktan sonra 2 saatte bir emzirmeme rağmen, gece 11'den sonra 3 saat yavrum bir türlü uyumadı. Hep de mızmızlandı. Mememe koyunca susuyordu bir tek ama bırakınca yine ağlıyordu. Uzun uzun emdiği için doyuyor sanıyordum, meğer yetmiyormuş ki hemşireler mama takviyesi yapalım dedi, mamayı kaşıkla yedirdim, bebiş saatlerce mışıl mışıl uyudu. İkinci gün de aynısı oldu, 3 kez mama verdim. Ama sık sık da emzirdim. Sütüm gelse de gelmese de. Bebişim Allah'tan emmeyi seviyor da boşsa bile emmeye devam etti.

3. gün taburcu olup eve geldim, memelerimi ova ova duşumu aldım, annemin yaptığı leziz yemeklerden yedim ve akşamına memem sütle doldu. Taktığım gümüş kapağı çıkartırken oğluşumun yanağına süt damladı. Nasıl mutlu oldum, tahmin edersiniz.

Ama o memeler gecenin ilerleyen saatlerinde taş gibi kesildi, epeyce büyüdü ve yanmaya başladı. Emzirsem de geçmedi. Hemen buz kalıbı değdirerek soğuttum, sonra da makine ile sağıp sağdığımı bebişe içirdim ve memelerim mastit olmaktan kurtuldu.

Sonra da sütüm gelmeye devam etti. Şimdi de sık sık emziriyorum. Arada hursuzlanırsa (kakasını hemen yapamadığında oluyor), tek seferlik azıcık mama veriyorum ama sürekli emziriyorum.

Başka türlü sağmamı gerektirecek bir durum olmadı olursa hemen sağarım.

Bana uyuşturduktan sonra taktılar kuzum. Ama o kadar sancım vardı ki takılı olması baya işime yaradı. Bir de ameliyatta bile gelmişti ki ben en son bir önceki gece bir şeyler yiyip içmiştim ameliyat ertesi gün öğleden sonra olmasına rağmen düşün serum bağlıyorlar ya onunda etkisi var. Çıkarırken biraz acıtıyor tabii. Bir de şu an bile idrar yaparken canım acıyor. Yani artısı da eksisi de var
Evet annem de onu dedi sondadan sonra yanıyo hep sonra idrar yolu enfeksiyonu oluyo insan dedi 😢 şu sondayı hiç sevmedim ya hiçte taktırmadım bakalm ilk tecrube olck

Meme ucu acımaları ile ilgili tecrübelerimse şöyle :

Ben doğumdan önce ara ara lansinoh sürüyordum. Gümüş kapağa hiç başlamamıştım. Erken geleceğini tahmin etmiyordum çünkü ☺️

Neyse doğumdan sonra ilk gün acıma olmadı ama ikinci gün acımalar başladı. En çok da bebiş ağzına alırken ilk anlarda çok yanıyordu tam kavradığında azalıyordu. İkinci gün kremi yine sürdüm, gümüş kapağa da başladım. Yine de bebiş emerken tek mememin derisini soymayı başarmıştı. O zaman çook canım yanıyordu ama yine kavradığında bir nebze azalıyordu ağrı.

Sonrasında bu bugüne kadar devam etti. Bugün yani 5. Gün artık neredeyse ağrı hiç duymuyorum. Geceleri ayatarken lansinohu sürüyorum, üstüne hemen gümüş kapakları geçiriyorum. Kapaklar zaten emzirme dışında hep mememde. Hiç çıkarmıyorum. Çok iyi gelmiş olacaklar ki artık emzirmek acı vermekten çıktı.
Bu arada ilk birkaç gün ne kadar canım yanarsa yansın emzirmekten asla vazgeçmedim.

Cnm ya inşallah soğuk algınlığı değildir..
Aman dikkat edin🙏🏼
Annenler gidiyor Allah kavuştursun ☺️
Teşekkür ederim canım. İnşallah hasta olmaz yavrum. Çocuk doktoru arkadaşa sordu da eşim, nefesinde daralma veya ateşi yoksa bulaşsa da sorun olmaz, yenidoğan soğuk algınlığından kolay kurtulur, onlara genelde bir şey olmaz demiş. İnşallah öyle olur.

Annemler gidiyor evet ama ben de 49ı çıksın onların yanına gitmeyi düşünüyorum. 😊

Bebeğim doğar doğmaz iki mememe de yapıştı, güzelce emdi ve tam 4 saat uyudu. Sütüm geldi sanıyorum ama az gelmiş olmalı çünkü uyandıktan sonra 2 saatte bir emzirmeme rağmen, gece 11'den sonra 3 saat yavrum bir türlü uyumadı. Hep de mızmızlandı. Mememe koyunca susuyordu bir tek ama bırakınca yine ağlıyordu. Uzun uzun emdiği için doyuyor sanıyordum, meğer yetmiyormuş ki hemşireler mama takviyesi yapalım dedi, mamayı kaşıkla yedirdim, bebiş saatlerce mışıl mışıl uyudu. İkinci gün de aynısı oldu, 3 kez mama verdim. Ama sık sık da emzirdim. Sütüm gelse de gelmese de. Bebişim Allah'tan emmeyi seviyor da boşsa bile emmeye devam etti.

3. gün taburcu olup eve geldim, memelerimi ova ova duşumu aldım, annemin yaptığı leziz yemeklerden yedim ve akşamına memem sütle doldu. Taktığım gümüş kapağı çıkartırken oğluşumun yanağına süt damladı. Nasıl mutlu oldum, tahmin edersiniz.

Ama o memeler gecenin ilerleyen saatlerinde taş gibi kesildi, epeyce büyüdü ve yanmaya başladı. Emzirsem de geçmedi. Hemen buz kalıbı değdirerek soğuttum, sonra da makine ile sağıp sağdığımı bebişe içirdim ve memelerim mastit olmaktan kurtuldu.

Sonra da sütüm gelmeye devam etti. Şimdi de sık sık emziriyorum. Arada hursuzlanırsa (kakasını hemen yapamadığında oluyor), tek seferlik azıcık mama veriyorum ama sürekli emziriyorum.

Ayy ne guzel detayli yazmissin tesekkue ederim 🥰masallah bol bol olsun sutun daha da artsin insallah 🤲 mama takviyesi iyi kuzum valla sarilik olmasindansa inat etmeye gerek yok ilk baslarda illa meme meme diye yetmio olabilir emdikce daha da gelir 😍🧿 makine ne zaman ise yariyo o yuzden sordum bilmedigim icin 😅 gumus kapak al diosun yani mutlakaa o cok ise yaramis sende ne guzel , lansinohtan da memnun kaldin not aliim da bunlari ☺️ Bebisin gobek bagi ne zaman duscek acaba sonra yikanmasiii ayy cok guzel tadini cikarrrr bize de anlat teceubelerini boyle 😍🧿

Kızlar ben yine acile gittim..
Kasık batmalarım sarı akıntım başlamıştı 2 gündür ve sürekli bel ağrım vardı. İdrar testini tekrar yaptırayım dedim.pazar günü verdiğim tahlille benzer değerler çıktı.monurol işe yaramamış..
Yine Monurol verdiler 1 şase bir kaç güne geçmezse enfeksiyon doktoruna gidin idrar kültürü yaptırın dediler ama ben ilacı kullanmayacağım yarına enfeksiyon dok. randevu aldım direk ona gideceğim..
Monurol işe yarasa yarardı zaman kaybetmek istemiyorum büyük ihtimalle antibiyotik verecek😩
Kuzum bende crp değerim yüksekti diye antibiyotik kullandım bir sıkıntı olmadı çok şükür sıkıntı yaratacak birşey olsa kullanmamızı istemezler zaten verirlerse sen kullanmayı ihmal etme

Neden sezeryanla almak istiyo doktorun,
Bebeğin duruşu mu , ya da kordon mu etken ?
Yani bi riskin yoksa niçin beklemiyo?
Bebeğin kafası aşağı inmiş, pozisyonu güzel dedi 😇 çok şükür ne kordon, ne de su miktarı ile ilgili bi sorun belirtmedi.
Sadece biraz zor elde ettik, bi de senin de biraz yaşın var, riske girmeyelim dedi 😔
Ama ben de hiç sancım falan yokken gidip bıçak altına yatmak istemiyorum. Hele ki bebek de buna hazır değilse 😢 ben yurtdışında okudum, o zaman hamile olan arkadaşlarım hep normal doğum yaptılar. Bebek ve anne için böyle sağlıklı olduğunu düşünüyorum ben. Tabi ki doğum sırasında beklenmedik, riskli durumlar ortaya çıkabilir, o zaman doktor tecrübesiyle karar değiştirip sezaryene dönebilir, bunu anlayabilirim. Ama diğer türlü hiç hazır hissetmiyorum 😓

Helloo kuzum benim 🥰 neden sez. dedi kuzum ama canini sikma bir sekilde gelicek dunyaya zaten korkman da cok normal cok kisa zaman kalmis Allahin izniyleee insallah cok rahat gecer dogumunda kuzum benim haber ver doguma giderken gun falan verince 🤲 hakkinizda hayirlisi olsun saglikla gelsin yavrus ruyalar gercek oluyo 🥰 🤲
Canım güzel dileklerin için çok teşekkür ederim 🥰 iki hafta önce kontrole eşimle gitmiştik, o gün nst çekilmemişti, sadece ultrasondan bakmıştık, çok şükür güzel gidiyor dedi ama muayenenin sonunda 38. haftada alırız dedi, ben biraz duymamazlıktan geldim ve çıktık. En son kontrole de annemle gitmiştim. Annem doğumun nasıl, ne zaman olacağını sordu. Ona da 38. haftada alacağını söyledi, hatta 18 Aralık Cumartesi gününe de tarih verdi. O günden beri geceleri hiç uyuyamıyorum, sürekli kabus görüyorum 😥 Ne zihnen, ne de bedenen hazır diilim. Doktorumu çok seviyorum, çok güveniyorum ama bu kez beni çok strese soktu 😓 Benim tüp bebek doktorum kendisi, süreci en başından beri biliyor, ama dediğim dedik birisi, fikrini değiştirmiyor. Doktor değiştirmeyi bile düşünüyorum zaman zaman ama bi taraftan da bi bildiği vardır diyorum. O yüzden kafam karışık 😵‍💫
Lütfen birbirimizi dua edelim 🤲🏻 Hakkımızda hayırlısı

Canım sağlıkla büyütün yavrunuzu 🙏🏻 Sütün yarasın, şifa olsun minik kuşa 🐣
Senin sütünün gelmesi, tamamen vücudunun kendini doğuma hazırlaması ile ilgili bence. Çünkü suyun gelmişti ve doğum sürecin başlamıştı, biraz bebek iri olduğundan, biraz da çatı durumundan dolayı sezeryana almışlardı diye hatırlıyorum.
Ben de kendi doğum sürecimi zamanında tamamlayıp bebeğimi emzirebilmek istiyorum. Hayırlısı inşallah 🙏🏻

tupaaaaa tupaaaaa canım, çok geçmiş olsun.
Yine bir korku yaşatmış senin ufaklık.
Çok şükür, azalmamış ama artmamış da.
Bu iyi bir şey.
Yarınki doktor güzel şeyler söyleyecektir inşallah.

tupaaaaa tupaaaaa cım idrar yolu enfeksiyonundan çok çekmiş biri olarak çok iyi anlıyorum seni. Çok geçmiş olsun canım. Manurol hamilelik döneminde reçete edilen güvenli antibiyotiklerden. Eğer etkili olmadıysa diğer grup güvenli antibiyotiklere başvurulabilir. Sana naçizane tavsiyem bi antibiyogram testi yaptırıp enfeksiyonun hangi tür antibiyotiklere dirençli olup olmadığına baktırman. Böylece deneme-yanılma ilaç kullanmak yerine, en etkili antibiyotiği kullanır ve bir kerede üstesinden gelirsin. Diğer bi tavsiyem de (zaten içiyomuşsun) bol su tüketmen ve pamuklu çamaşır giymen. O bölgenin asla nemli kalmaması gerekiyor.
Çok geçmiş olsun 💐

Evet annem de onu dedi sondadan sonra yanıyo hep sonra idrar yolu enfeksiyonu oluyo insan dedi 😢 şu sondayı hiç sevmedim ya hiçte taktırmadım bakalm ilk tecrube olck
Kuzum benımde ilkti taktılar cıkardılar ben hıc buseyy hıssettmedım
Idrar yolu enfeksyın da olmadım bazıalrı tesadüf olmuatur genel herkes oluyor sanmıatırr annende

Kızlar ben yine acile gittim..
Kasık batmalarım sarı akıntım başlamıştı 2 gündür ve sürekli bel ağrım vardı. İdrar testini tekrar yaptırayım dedim.pazar günü verdiğim tahlille benzer değerler çıktı.monurol işe yaramamış..
Yine Monurol verdiler 1 şase bir kaç güne geçmezse enfeksiyon doktoruna gidin idrar kültürü yaptırın dediler ama ben ilacı kullanmayacağım yarına enfeksiyon dok. randevu aldım direk ona gideceğim..
Monurol işe yarasa yarardı zaman kaybetmek istemiyorum büyük ihtimalle antibiyotik verecek😩
Geçmiş olsun canım korkma ya olur öyle şeyler. Monorol tek seferde etki etmeyebilir, anında da etmeyebilir. Bana da son haftalarda olmuştu, ilkini kullandım geçer gibi oldu, 2. gün yine başladı. Vajinal fitil kullandım, daha beter etti. En son bir daha monorol kullandım, ertesi gün geçmedi ama birkaç gün sonra bütün şikayetlerim bitmişti. Sen de hemen enseyi karartma, düzelir inşallah.

X