2017 Şubat Anneleri

Günaydın kızlar. Hayırli pazarlar herkese...
Oglusla ben hastalandik grip olduk. Geceleri burnu tıkandıği için oğlum sürekli uyanıyor ve ağlıyor. Ne kadarda temizlesem sürekli yine doluyor. Gribe karşı onerebileceginiz birseyler var mı kızlar.

Mandalina suyu kuşburnu marmelatı fln verdim c vitamini yüksek şeyler yesin diye. Mandalina da pisik yapar diye korkuyorum.

Günaydın kızlar. Hayırli pazarlar herkese...
Oglusla ben hastalandik grip olduk. Geceleri burnu tıkandıği için oğlum sürekli uyanıyor ve ağlıyor. Ne kadarda temizlesem sürekli yine doluyor. Gribe karşı onerebileceginiz birseyler var mı kızlar.

Mandalina suyu kuşburnu marmelatı fln verdim c vitamini yüksek şeyler yesin diye. Mandalina da pisik yapar diye korkuyorum.
Günaydın canım bizim 8 gün oldu hala geçmedi burun akıntısı:KK43: gece uyanıyor sık sık burnunu açmama rağmen
Ben elmayı rendeleyip suyunu çıkartiyorum ıhlamur suyuyla kariştirip içiriyorum tadı güzel diye içiyor,çorbaları kemik suyuyla yapıyorum onuda 2-3 kaşık zorla yediriyorum. Çok asabileşti grip yüzünden

Bizimki de ceviz e tepki vermeye başladı :KK43: alerji ne tuhaf birşey ya.... bence dikkat et canım ne kadar dikkat edersen o kadar çabuk geçer diyorlar. Bizim doktor en erken 9. Ayda açacağız sonra da tepki verirse bir ay bekleyip yine açacağız böyle böyle geçecek diyor. Doktor iyi olmazsa ben de böyle moralimi düşürürdüm galiba :KK43:

Anne sütü veya devam sütü aldığı sürece zaten onlarla doyması gerekiyor deniliyor blw de canım. Sen süt veriyorsun nasılsa? Onun dışında mesela bir öğün sen eline ver gör nasıl yiyor :KK66: benimki de kendi yemek istiyor çorba içirmek çok zor bardaktan istemiyor eline kaşık veriyorum kaseye daldırıp ağzına sokuyor ama içine birşey girmiyor :KK70: o yüzden elinden tutup ben destek oluyorum. Sabahları krep salatalık veya börek yediriyorum sigara böreğinden veya krepten bir tane yiyor iyi günündeyse haşlanmış patates havuç yiyor birer dilim. Öğlen gün kurusu kayısı ya da hırma yarım ancak yiyor akşam da çorba kendinin yumruğu kadar. Bir haftadır 2 öğüne çıkarttım yoksa tek öğün yiyordu. Senin yedirdiğin gibi doymuyor tabi ama midesinin ölçüsünü öğrenecek diye takmıyorum ben. Temel besin ek gıda değilse dene derim en azından bir öğününü eline ver rahatlasın mıncıklasın :KK70: Yediklerinin karnını doyurduğunu yeni yeni fark ediyor daha bizimki :KK70:

Zaten blw de amaç doymasını sağlamak değil, ben doyurmaya da çalışmadım hata mı ediyorum bilmiyorum ama çok az yiyor çorbayı özellikle istemiyorsa direk önünden alıp mama sandalyesinden kaldırıyorum. Hiç ağzına tıkmadım kendimi hep onun yerine koyarak davranıyorum yemek konusunda da :)))
Vala canım elimden geldiğince etmeye çalışıyorum üzülüyorum bir yandan. Ne vereceğimi de bilmiyorum kafam karışıyor sürekli:KK43: inşallah geçer ya valla çok yorucu alerji korkusu

Günaydın canım bizim 8 gün oldu hala geçmedi burun akıntısı:KK43: gece uyanıyor sık sık burnunu açmama rağmen
Ben elmayı rendeleyip suyunu çıkartiyorum ıhlamur suyuyla kariştirip içiriyorum tadı güzel diye içiyor,çorbaları kemik suyuyla yapıyorum onuda 2-3 kaşık zorla yediriyorum. Çok asabileşti grip yüzünden
Birde yememe olayı var tabi. Yapıyorsun ediyorsun iki kaşık zor alıyorlar. Gerçekten zor oluyor bebeklerin hasta olması. Rabbim yardımcımız olsun. İnş hemen toparlanirlar.

Calisan arkadaslara soruyorum esiniz ev islerinde ya da bebek bakiminda yardim ediyor mu?ne kadar ediyor?ben oldukca yoruldum esime surekli soylememe ragmen yeterli yardimi olmuyo.kizim bana yapisik âdeta.evde surekli ayaktayim.siz nasil duzen kurdunuz?ben mi beceremiyorum.fikir veren olursa sevinicem

Calisan arkadaslara soruyorum esiniz ev islerinde ya da bebek bakiminda yardim ediyor mu?ne kadar ediyor?ben oldukca yoruldum esime surekli soylememe ragmen yeterli yardimi olmuyo.kizim bana yapisik âdeta.evde surekli ayaktayim.siz nasil duzen kurdunuz?ben mi beceremiyorum.fikir veren olursa sevinicem
Benim ikinci yavrum evdeyim clismiyorjm ve ayni durum gecerli yirgunluk da cabasi is eslerde ama benimki yan gel yat osman hic isime yaramaz hic

Valla canım çalışan anne olmak zor. Ben Yemek olayını oğlum gece uykusuna yattıktan sonra 2 günlük falan yapıyorum. 7-8 arası yatmış oluyor. Ev işlerini de günlük ortalık topluyorum sadece bazen onu bile yapamadan sızdığım oluyor.haftasonu 1 gün temizlik yapıyoruz birlikte. Bebeği de veriyorum ilgilenmesi için öbür türlü hem yoruluyorum hem de yapmam gerekenler kalıyor .gece pek yardım istemem çok sık uyandıysa çok ağlarsa dolaştırır. Sabah da genelde 6 6.5 arası kalkar oğluş bazen yarım saat babaya verip uyuduğum olur. Ben işe Yeni başladığımda yıllık izin alıp babası bakmıştı bi süre. Zorluğunu gördü o da etkili olmuştur bi De ben en başından beri hep sürece dahil ettim. Sen babaya verdikçe sana olan bağımlılığı da azalır biraz diye düşünüyorum. Ama yardım şart.

kamer10 kamer10 @_Marla_ ben karısı sözlü olarak ya da hareketleriyle yardım talep etmedikçe hergün yardım eden erkek hiç görmedim.
Arada bi etse de düzenli bunu görev gibi göreni yok bence.
İlla bi istenecek yani.
Ya da bi topuğundan ter geldiğini görecekler öyle.
Benimki Allah var ilk 2 ay çok yardımcı oldu hakkını yiyemem.
Çocuğu avutmak dışında yemek temizlik hepsini yaptı.
Hızlı koşan çabuk yorulur misali Sonra sıkıldı kendini geri çekti.
Şimdi istersem ya da çok bunaldığımı farkederse el atıyo.
Ben evdeyim ücretsiz izin kullanıyorum ama eşimin işi de esnek, yarım gün mesaisi.
O nedenle evdeyken çekinmiyorum istiyorum.
Çünkü yorucu değil işi.
Ben ondan çok yoruluyorum evde.
Günüm koşturmakla geçiyo.
Kızım çok hareketli, yerinde durmuyo ilgi isteyen bi çocuk ve de...
Eşim de ben de çok titiziz bide.
O nedenle temizlikti düzendi yemekti çocuğun peşinden koşmaktı derken kan ter içinde kalıyom.
Eşim çıkmadan bi çok şeyi halletmeye çalışıyom çocuğu ona verip.
Gelince de yemeğini koyup yatıyom.
Çünkü pilim bitmiş oluyo.
Bi de yatmazsam ilgi ikram hizmet hürmet bekliyo klasik türk erkeği olarak.
Ben de direk koşuyom yatağa :)
Bulaşık vs o hallediyo, çok yorgunsa bırakıyo sabah yapıyoz, onu da yapmazsa dediğim gibi çocuğu verip ben yapıyom.
Öyle öyle idare ediyoz...

Bu arada belki faydası olur paylaşayım:
Bizde eşimin daha çok yardımcı olması birlikte yatmaya başladıktan sonra oldu.
Biz aylarca ayrı yattık beyimiz keyfini düşündüğü için.
Sonra olaya el attım yaklaşık 3 aydır birlikte yatıyoz.
Ve kızım çok erken uyanıyo (en geç 6buçuk)
Doğal olarak bizi de uyutmuyo.
Bi benim başıma bi babasınınkine çıkıyo uyandırana kadar :))
Ee öyle olunca da erken kalkıyoz ve sabah vaktimiz oluyo ev işleri için.

tabii ki yardım ediyor. her şeyin sorumluluğu var. evlenmenin de çocuk sahibi olmanın da. bence karşınıza alın konuşun. çamaşır yıkar, çamaşır asar, ütü yapar, ev süpürür. ben yemek yaparken çocuk bakar, gece vardiyasından gelir 3 saat uykuyla kahvaltı hazırlar. bunların hepsi mümkün. çocuğu tek yapmadınız ya :KK43: çağırın dövelim biz onu ihihi :)

Kızlar kapya biberi ilk nasıl verdiniz bebişlerinize ? Çorbasını yapmayı düşünüyorum, tost mak'nin ızgara özelliği var, orda ızgara olarak pişirip çorba olarak versem nasıl olur sizce? Izgara zararlı olur mu ?

Benim kız sadece ev yoğurdu, elma, armut ve muz yiyor bazen de mercimek çorbası . Erişte makarnayı yoğurtla lapa haline getirdim kustu. Daha çok beni emmek istiyor, ne vereceğimi şaşırdım, yardım edin kızlar :KK43:
sebze çorbasınıın ıcıne yarım atıyorum piştıkten sonra kabugunu alıyorum snra rondodan gecırıyorum oyle tuketıyor tatlı bıberı

benımde eşim yardımcı oluyor sağolsun temızlıgımı hafta sonu yapıyorum bebege bakar sallar uyutur ben işimi yaparım hele bıyere gıdeceksek daha hızlı yaparız:) genel anlamda ben yapıyorum bebege bakıyor bazen çamaşırı asar denk gelırse yemek falan karışmaz utu yapmaz ben severek yapıyorum

Belki de etkilemiştir ıspanak. Birkaç kere daha dene bence canım çok az miktarlarda. Kışın sebze yesinler bari bol bol. Ne güzel olurdu yoğurt yeseler hazır bir öğün işte mis gibi. Ben de çok severim acıktım mı yoğurt yerim ama zor işte böyle :KK43: rabbim kurtarsın en kısa zamanda. Sizin doktor diyeti açma konusunu söyledi mi hiç? Bir kaşık yoğurt yiyebilmek bile heyecanlandırıyor beni :KK70:

Anamm benimki de öyle. Geçen sofrada yeşil biber yiyordum elimden çekti ağzına soktu o da acıymış kızardı ağzı yandı offf kızım dedim :işsiz:

Merhaba canım, o düştükçe sen korkarsan bebeğin yeni şeyler denemeye Korkar naçizane tavsiyem korksan bile belli etme :))) suya gelince benimki de öyle aman aman içmiyor ama çişi iyi :) uyku konusunda da hepimizinkiler öyle sanırım :KK43:

MaHlass MaHlass in cevabı çok makul boşa ilaç vermemiş olursun. En ufak ateşte de ilaç verip bünyeyi yormamak lazım. Zaten fitil de en son çare olmalı. O da yüksek ateş için :KK66:
Valla artik kucagimdayken birsey yiyemiyorum yemek yedigim o surede hoppala ana kucagi yurutec mama sandalyesi birinde dursa raziyim ama malesef bitirim hic durmuyor eridim valla kilo falan kalmadi ip gibiyim

Biz 8.5 aylik olduk 7. Aydan beri elleri birakip ayakta duruyoruz koltuktan tutunup yuruyoruz ama hala tam yurumeye gecmedi dişler bizi oyaladi bi yandan da iyi oldu erken yurumesini istemiyordum :) Arada birakip ofise gitmek zorunda kaliyorum gercekten cok zor oluyor kizimla zaman gecirmek coooooook yorucu olmasina ragmen onsuz bi dakikam olsun istemiyorum

Eşlerin yardım konusu konuşulmuş ben cok serbest calisiyorum esimin de saatler esnek ama cogu yük onda bazen 2-3 hafta gitmem bazen haftanin 3 günü giderim çalışma düzenim yok birlikte gec gelmissek ise de beraber girisiriz yada birimiz bebegi devralir digeri işi yapar genelde esim temizlik ve yemegi kizimla ilgilenmeye tercih ediyor :KK66: o cok yoruyor şirinlikle kandırıyor ama iflahimi kesiyor diyor isten gelmişsek genelde kv de yeriz ben kizimla ilgilenirimbeni görunce kimsede durmuyor o uyursa yardim ederim yoksa esim yapar orda da yemegi . Evdeysem kizim durursa yaparim durmazsa hicbir is yapamam o gelince duruma gore ayarlariz camasir yikama asma isini lohusalik ve hamilelik sonrasi yapmadi ama balkon yikamak onun isidir ben hic yapmam bazen ütüsünü yapar ayda 1 falan banyo lavabo yikar bazen evi o süpürur kafasina gore takilir söylemeden de yaptigi olur titiz oldugu için ama genelde bi talep lazım :)

Ek gidada durumlar nasil bnm cadi cani isterse yiyo istemezse asla yemiyo ve arada o eliyle sebzelerini falan yerken agzini acinca bende sebze corbasina irmik atip kasikla vereyim diyorum yok asla almiyor kasik ile beslenmekten nefret ediyor zorlamiyorum sizlerde durumlar nasil bide kilo olarak baya gerideyiz ek gida agirlikli gitmeyi öneriyor herkes ama kizim kabul etmiyor

Merhaba kızlar.
Uzun zaman oldu buraya yazmayalı...
Gelmişken bir içimi dökeyim şuraya :))

Oğluşumun 9 aylık olmasına 2 gün kaldı ama "9 ay sendromu"nu dibine kadar yaşıyoruz.
Huyu suyu ,uykusu ,yeme düzeni tamamen değişti. "Tanıyamıyorum artık" desem yeridir...
Sürekli yapışık geziyoruz. Yere bıraksam paçalarımda dolanıyor ,yürütece filan koysam çok kısa oyalanıyor.
Beni biraz gözden kaybetse endişeleniyor ,tekrar bulunca büyük bir aşk ile sarılıp sevinç gösterileri yapıyor :))

Şuan size yazarken bir yandan da ayağımda sallıyorum uyanmaması için.
Gündüz uykularını çok güzel uyurken artık 15-20 dk uyur oldu. Gözlerini açar açmaz bir yerlere tırmanmaya çalışıyor. Sanki uykuda geçirdiği zaman onun için kaybedilen zaman mış gibi ,uyanır uyanmaz kaldığı yerden devam ediyor...
Onun bu hızı ,hareketliliği ve düzensizliği beni de yormaya başladı...
Şikayet değil ama insan olmanın verdiği duygu ile yorulduğumu hissediyorum...

Gelişim olarak son hız emekliyor. Tutacak bir şey bulduğunda ayağa kalkıp sıralıyor.
Favori oyun alanı masa-sandalye altı.
Buzdolabı ve bulaşık makinesi de bayıldıkları arasında :)
Favori oyuncakları kavanoz kapakları ,terlik ,tel çırpıcı ,yumurta fırçası ,anahtarlık ve bu gibi ıvır zıvır şeyler :))

Bez bağlatmaktan ve kıyafet giydirilmesinden nefret ediyor.Hele serum fizyolojik düşmanımız oldu artık.
Çareyi youtube dan video açarak buldum. O koca gözlerle şarkı dinlerken ben hemencik altını değişip giydiriyorum :)

Ek gıda da ise benim beslememi şiddetle ret ediyor. Önüne koyduklarımı ise canı isterse iki üç lokma yiyor. Yoksa da mıncıklayıp oyun oynuyor.
Hala tam gaz anne sütüne devam ediyoruz. Memeyi görünce alkış yapıp çığlık atıyoruz :)).
Bir ara ısırmayı öğrendi ama ben tepkisiz kalınca çabuk unuttu Allah'tan...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar kızlar.
Her tür zorluğa rağmen bu günlerinde geçeceğini biliyorum.Sadece biraz yoruldum dediğim gibi..
Büyük oğlumla ilgilenebilmeyi ,canımız sıkılınca arabaya atlayıp gezmeyi özledim...
Bu süreçte onu fazlasıyla ihmal ettiğin için vicdan azabı hissediyorum ama biliyorum ki bu yaşanması gereken bir süreç...
Ve bir gün dönüp baktığım da tıpkı geçmişte olduğu gibi bu günlerde uçup gitmiş olacak...
O yüzden her günümüzü doyasıya yaşayabilmeyi diliyorum...

Merhaba kızlar.
Uzun zaman oldu buraya yazmayalı...
Gelmişken bir içimi dökeyim şuraya :))

Oğluşumun 9 aylık olmasına 2 gün kaldı ama "9 ay sendromu"nu dibine kadar yaşıyoruz.
Huyu suyu ,uykusu ,yeme düzeni tamamen değişti. "Tanıyamıyorum artık" desem yeridir...
Sürekli yapışık geziyoruz. Yere bıraksam paçalarımda dolanıyor ,yürütece filan koysam çok kısa oyalanıyor.
Beni biraz gözden kaybetse endişeleniyor ,tekrar bulunca büyük bir aşk ile sarılıp sevinç gösterileri yapıyor :))

Şuan size yazarken bir yandan da ayağımda sallıyorum uyanmaması için.
Gündüz uykularını çok güzel uyurken artık 15-20 dk uyur oldu. Gözlerini açar açmaz bir yerlere tırmanmaya çalışıyor. Sanki uykuda geçirdiği zaman onun için kaybedilen zaman mış gibi ,uyanır uyanmaz kaldığı yerden devam ediyor...
Onun bu hızı ,hareketliliği ve düzensizliği beni de yormaya başladı...
Şikayet değil ama insan olmanın verdiği duygu ile yorulduğumu hissediyorum...

Gelişim olarak son hız emekliyor. Tutacak bir şey bulduğunda ayağa kalkıp sıralıyor.
Favori oyun alanı masa-sandalye altı.
Buzdolabı ve bulaşık makinesi de bayıldıkları arasında :)
Favori oyuncakları kavanoz kapakları ,terlik ,tel çırpıcı ,yumurta fırçası ,anahtarlık ve bu gibi ıvır zıvır şeyler :))

Bez bağlatmaktan ve kıyafet giydirilmesinden nefret ediyor.Hele serum fizyolojik düşmanımız oldu artık.
Çareyi youtube dan video açarak buldum. O koca gözlerle şarkı dinlerken ben hemencik altını değişip giydiriyorum :)

Ek gıda da ise benim beslememi şiddetle ret ediyor. Önüne koyduklarımı ise canı isterse iki üç lokma yiyor. Yoksa da mıncıklayıp oyun oynuyor.
Hala tam gaz anne sütüne devam ediyoruz. Memeyi görünce alkış yapıp çığlık atıyoruz :)).
Bir ara ısırmayı öğrendi ama ben tepkisiz kalınca çabuk unuttu Allah'tan...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar kızlar.
Her tür zorluğa rağmen bu günlerinde geçeceğini biliyorum.Sadece biraz yoruldum dediğim gibi..
Büyük oğlumla ilgilenebilmeyi ,canımız sıkılınca arabaya atlayıp gezmeyi özledim...
Bu süreçte onu fazlasıyla ihmal ettiğin için vicdan azabı hissediyorum ama biliyorum ki bu yaşanması gereken bir süreç...
Ve bir gün dönüp baktığım da tıpkı geçmişte olduğu gibi bu günlerde uçup gitmiş olacak...
O yüzden her günümüzü doyasıya yaşayabilmeyi diliyorum...
Merhaba canım yokluğun çok hissediliyor arada ses ver:)
Maşallah buğra'ya.yazdıklarının çoğunu bizde yaşıyoruz dediğin gibi şikayet değil ama gerçekten çok yorucu olmaya başladı:KK43: sağlıkla büyüdüklerini görmeyi nasip etsin Rabbim,evet bu günler geçecek ozamana kadar sabır :KK66:

X