2017 Şubat Anneleri

Bu arada kizlar ev yoğurdu yapiyorum onu da beğenmedi eksi geliyor, hazir yogurt da almak istemiyorum.. siz yogurtlari nasil veriyorsunuz ?
10 gün önceki kontrolde kizimin boyu 68 cm , kilosu da 8.500 gr idi.. Kan tahlili yapildi , bende hipotiroid var cünkü , tiroid değerlerine ve demire bakildi..cok sükür hepsi iyi cikti, demir damlasi hic kullanmadik zaten, 2 saatte 1 emdiği icin vitaminleri aliyor galiba..ben de 66 kg oldum, dogumdan beri 12 kg vermis oldum,diyet yapmiyorum ama yediklerime dikkar ediyorum.

volkicansu senin kızın kilosu az diye dert ediyordun ya. Anne olunca anladimda presentil değerleri için okudugum şeyi söyleyim sana.

Boy ve kilonun aynı persentilde olmaları en iyisidir.
Boy değeri yüksek, kiloda düşük olması, iyi beslendiğini ama çok hareketli olup, et tutmadığını gösterir.

Sende kızının çok çok hareketli olduğunu söylüyordün. Et tutmuyor yani senin fıstık.

Yine fillingtheblanks ve yine açıklayıcı bir cevap. Teşekkürler canım

Yumurta sarısı lor peyniri tereyağ veriyorum şimdilik bazen karıştırıyorum bazen tek tek. O karışımın tadına baktın mı canım. Belki biz bile sevmeyebiliriz. Tek tek vermeyi dene istersen hepsinin ayrı ayrı tadını öğrenir hem. Yeni başladıysan ondan da olabilir zamanla farklı tatlara alışıyorlar

baktım canım tadına biraz garipti kötü de değildi ama.. tek tek vermeyi denedim önce zaten,yumurtanın sarısını yutamadı..kuru olduğu için tabi doğal olarak,sonra içine anne sütü ve bebe bisküvisi de karıştırıp vermeyi denedim yine pek yemedi..ve geldiğimiz nokta da anlattığım gibi..akşam yemeklerinde ne veriyorsun canım sen ? kahvaltı için başka önerin var mı ?

Ben ayri ayri veriyorum lor yumurta sarısını yanında eline bi de meyve veriyorum genelde yada salatalik biber filan kemiriyor. Bugün kasari parmak kesip verdim onu da severek kemirdi yedi. kendisi iyi oluyor. Kendim bebe bisküvisi yaptim onu sicak su ile yumuşatıp içine yarim cevizi iyice ezip yarim cay kasigi da pekmez yada bal ekliyorum seviyor karisim olarak bi bunu veriyorum.

Yumurta sarisini yumusatmak icin sicakken biraz tereyaģı eklemeyi deneyebilirsin

Malesef öyle canim ben pes ettim anne baba genetigi de hareketli olusu da benim kiz et tutamaz duvardan yerden hatta minicik tümsekten güç alip kalkiyor ayaga simdi yerden kalkmaya calisiyor birsey yokken 1 aydie tutunarak yürümelere de basladi cekmece dolap kilidi alicam gidip malesef en sevdigimiz yerler gecen balkonda bi kere de banyoda yakaladim sadece 1 dakikalik boslukta kayboluyor buraya dahi giremez oldum tek işim o resmen allah hepimize kolaylik versin bu bücürlerle

Bal 2 yasina kadar yasak diye biliyorum ben canim ? Bugun seftali kestim parmak seklinde kendisi yesin diye hepsiyle oynadi ve tutamadi seftali kaydi hep elinden en sonunda da hepsini yere atti...

Anlattığın kadarıyla gerçekten çok yarmazmis senin ufaklık. Kiloyu çok dert etme cnm sağlığı yerinde olsun gerisi önemli değil.
Rabbim hepimize kolaylıklar versin inş.

Bal 2 yasina kadar yasak diye biliyorum ben canim ? Bugun seftali kestim parmak seklinde kendisi yesin diye hepsiyle oynadi ve tutamadi seftali kaydi hep elinden en sonunda da hepsini yere atti...
1 yaş a kadar yasak alerji yapabiliyor. az denedim alerji yapmadi dedigim gibi tat verecek kadar cay kasığı ucu ile verdim ben.
Oynar bu sefer bi dahaki sefer agzina goturur sira ile yapar o da

Yumurtanın üstüne zeytinyağı dökebilirsin biraz daha rahat yutar. Ya da tereyağını dışarıda biraz bekletirsen eriyor ya yumurtayla o zaman karıştırabilirsin tadı da güzel. Omlet yapabilirsin çok az tereyağı ve zeytinyağı ile. Bunları önüne koyup bi gözlemle bakalım belki kendisi yer ya da sen teşvik edebilirsin. Valla ben daha çok bişey vermiyorum. Yoğurt meyve kahvaltı. Tadım günlerinde sebze haşlayıp tattırmıştım. Oğluş biraz minyon kilo aldıran kıymalı çorba buldum onu yapmayı planlıyorum Blw yapıyorum aslında ama her şeyi eline veriyorum zaten çorba da şimdilik istisna olabilir diye düşünüyorum

Omlet yaparken yumurtanin tamamini mi kullaniyorsun canim , yumurtanin beyazi su an icin yasak ya ? Tavsiyelerin icin tesekkürler canim

merhaba anneler
geçen hafta ağır bir gribal enfeksiyon atlattık, hiç ama hiçbir şey yediremedim. en son dün 253161. kez denediğim çorbayı da tek kaşık veremeden lavaboya dökünce ağlama krizine girdim. yavrum öyle baktı bana çok sinir bozucuymuş yemeyen çocuk kızlar. ben meyve vermedim bu zamana kadar sebze seviyordu, muz bile yemedi şeftalı hiçbir şey. çok şükür bugün biraz daha iyiydi aç olduğu için sürekli vızırdıyordu çünkü.
hastalığımızı atlattık, bizim rutin de böyle(hastalık sonrası ilk kez bugün yedi, zamanla şekillenir ama)
sabah emdi sadece sonra sabah uykusuna yattı, 12 gibi uyandığında turuncudan okuduğumu yaptım yumurta,lor,muz, birkaç kaşık yedi. daha önce tereyağda omlet yapmıştım benim kız blw sevmiyor. ben yerken o da kendi uğraşsın istiyorum ağzına götüremeyince sinirleniyor. benim çatalımdan yemek istiyor elimle de verince kızıyor
normalde tek tek yumurta lor veriyrodum hastalık sonrası öğürmeye başladı.
öğlen çorba/ mesela avent pişiricim var patates, kırmızı biber, soğan, sarımsak, 1 avuç mercimek atıp pişirdim, blenderdan geçirip biraz zyağı biraz nane ekledim. aşırı lezzetliydi onu bile yemedi. tarhana, sebze, evde ne bulursam.
bazen de yoğurt, çok şükür seviyor. meyveli yoğurt yemiyor sade seviyor. bugün ilk kez şeftali verdim fileyle onu kemirdi. elne verebilenleri çok çok tebrik ediyorum keşke o kadar cesaretli olsam. hırt hırt koparıyor benim ödüm kopuyor.
akşam muhallebi/hipp 5 tahıllı organik muhallebi aldım, onu yapıyorum yarım armudun suyuyla. seviyor kızım birkaç kaşık yiyor. pirinç unu aldım bir türlü yapamadım şekersiz olunca yemeyecek gibi, tahıl mahıl yazıyor ya algı işte daha iyiymiş gibi halbuki pek araştırmam yok, bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
ctesi 8 aylık oluyoruz geri geri emekleme tam gaz, ileriye dönük bir şey yok bizden bu kadar

Ek gıda hazırlığında sorun yaşayanlara bir tavsiyede bulunayım. Ben çalışmaya başladığım ve işe gittiğim günler kızıma babası baktığı için ek gıdasını onun kolayca hazırlayabileceği şekilde evde bulundurmam gerekiyor yoksa işteyken ne yaptı ne yedi babası hazırşayabildi mi diye stres oluyorum. Kızıma özel kuzu eti alıp iki defa çektirerek kıyma yaptırıyoruz. Et eve geldiğinde tamamını bir yemeşik porsiyonlara bölüyorum (ceviz kadar) evde kızımın yemesine uygun ne varsa (patates, havuç, kapya biber, kabak, bezelye, pirinç, kırmızı mercimek, soğan, sarımsak...) hepsini doğruyorum. Buzdolabı poşetlerine etleri pay ediyorum. Her bir etin yanına doğradığım malzemelerden bir pişirimlik olacak kadar ekliyorum. Kimine sadece havuç oatates soğan kimine mercimek pirinç kimine biber kabak soğan sarımsak gibi... bütün malzemeyi buzdoşabı poşetlerine pay edip buzluğa kaldırıyorum. Eşim ben yokken bir tanesini çıkartıp içine su ekleyip pişiriyor, pişince zeytinyağ ekleyip çatalla eziyor (kızım pütürlü yiyor) ve yediriyor. Bazen kaşıkla yemeye sabrı olmuyor, o zaman biraz daha sulandırıp (varsa anne sütü yoksa yoğurt veya sadece su ile) blenderdan geçirip pürüzsüz yapıp pipetli suluğuyla veriyoruz öyle de içiyor.

10 numara bi paylaşım ben de kıymayı ceviz büyüklüğünde pay edip koymuştum ama yanına diğer şeyleri ekleme de çok mantıklı. Peki kıymayı da başlangıçta diğerleriyle birlikte koyuyoruz suyun içine değil mi. Bir de bu yazdıklarının hepsinin tadımını yaptırmış mıydın canım? Fikir için teşekkürler

Evet hepsini daha buzluyken olduğu gibi koyup suyu ekleyip kapağı kapalı pişiriyoruz. Hepsinin tadımını yapmıştı kızım, o yüZden güvenle veriyorum

sabah kızıma domates rendesine ceviz rendeledim toz halinde ve zeytinyağı koydum, 2 kaşıktan sonra almadı...öğlen de irmiği suda haşlayıp içine yarım muz ve yine ceviz koydum(sabahki cevizi yemediği için yine ekledim ) lapa gibi yaptım,tadı da lezzetliydi ama yine 2 kaşık aldı sonra ağzını mıh gibi kapattı ve oyun yapti, tabaktakileri mama sandalyesinin masasına döktü ve elleriyle vıcık vıcık oynadı kıkır kıkır güldü durdu ..katı gıda denemelerim yine hüsran sanırım bu yaptığım mamaları oyun gibi görüyor çünkü 15 dakika sonra ağlamaya başladı acıktığı için , meme istedi artık hanımefendi..ben de emzirdim artık sonra da memede uyuyakaldı..ne olacak böyle bilmiyorum...dün ona özel bezelye yemeği yapmıştım çok güzel onu da 3 kaşık aldı sonra yemedi..offfff kızlar moralim bozuk...sizinkiler maşallah hapur hupur yiyorlar..

3 aylık olduğunda sadece beni emmeye başlamıştı,öncesinde mama verdiğim de olmuştu bazen,yani 4,5 aydır beni emdiği için diğer şeyler tuhaf geliyor galiba,alışamadı..geceleri su veriyorum biberonla,gündüzleri biberonu asla ağzına almıyor,gündüz suları kaşıkla içiriyorum bu yüzden..emziği de 5 aylıkken dişleri çıktığında bıraktı..geceleri de beni emmeden uykıya dalamıyor,önceleri emzikle uyuyakalırdı..biz de durumlar böyle kızlar

Son düzenleme:
Kızın lapa yemek istemiyor olabilir. Yiyecekleri değişik formlarda vermeyi dene bence. Karışım vereceğin zaman da baskın tadın sevdiği bir tat olmasına dikkat ederaen faydalı olur diye düşünüyorum. Benim kızım da bu yazdıklarının ikisini de yemez mesela. Bit kadarlar ama tercihleri var:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…