2017 Şubat Anneleri

Ooohh günler sonra serin ve rahat bir gece geçirdik...
Keşke hep böyle olsa hava...

Taşınma için 10 gündür ev toparlamaya çalışıyorum. Yalnız olduğum için bir türlü tamamen toplanamadım. Eşim hem çalışıyor hem de diğer evin tadilatı ile ilgileniyor. Şu sıcakta ve düzensizlikte çocuklar da perişan oldular... :/
Bir an önce düzenimi kurup rahatlamak istiyorum.

Kadir hoca ek gida ile ilgili sorularımı cevaplamış. Benim için çok faydalı oldu verdiği cevaplar ---->
http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=57536&get=last#1104494
Cnm kadir hoca ek gıdaya 6 aydan sonra süt azalırsa mi başlayın diyor yoksa ben mi yanlış anladım.
Bizim yediğimiz yemeklerden de yiyebilir sanırım bebek. Ama Salçasız tere yağsız ve az tuzlu.
Bu ek gıda konusu ne kafa karıştırıcı imiş ya. İnş doğru yöntemler ile bebisleri besleriz

Ooww 8 sene olacak nerdeyse. Unutmamışsın...:oops:
Nasılsın ?
Bebeğini sağlıcakla al kucağına inşallah :KK66:
Benim iki numara 5 aylık oldu. Bi de 5 yaşında abimiz var.
Het gidi günleeer :KK51:
Daha dün gibiydi çeyizlerimizi konuştuğumuz zamanlar :olamaz:
Sağol canım, Maşallah çocuklarına Allah güzel ömürler nasip etsin, Benimde ilki 4,5 yaşında oldu. şimdi ikinciyi bakliyorum inşallah sağlıklı sıhhatli alırım bebeğimi kucağıma. güzel günlerdi eski günler

Az önce şöyle de bir yazıya rastladım..

Yanlış anlaşılmasın süte karşı ya da taraftar değilim henüz araştırmalarım devam etmekte :KK66: bunu karşıma çıkmışken paylaşayım dedim siz ne diyorsunuz?

Kadir tuğcu nun cevabında da Yasin suresinden alıntı yaptığını gördüm.. ama şahsen bu kutu süt olayına o kadar masum ve sıcak bakamıyorum..

Henüz araştırmalarım olumlu - olumsuz bir tatmine ulaştırmış değil beni, belki sonunda diyeceğim ki evet kutu süt içirilmeli.. şu an bunu bilemiyorum. ancak artık inekler eski inekler değil, sütler eski sütler değil, hiçbirşey "eskisi kadar" ve Kadir tuğcunun Yasin suresinden açıkladığı gibi Allah'ın yarattığı doğallıkta değil malesef..

Keşke Allah ın bize sunduğu nimetlerden bozmadan değiştirmeden yararlanabilsek ama bugün bu çok da mümkün olmuyor..

Ben çok pirpirikli , aman herşeyin illa da organiğini en sağlıklısını yesin , aman eli ağzı yere değmesin diyen bi anne olmayacağım zaten . Mümkün olduğunca sağlıklı beslenmesi tabi ki ilk tercihim .. ama günümüz koşullarında bir çocuğu tamamen koruyabilmek zaten mümkün değil.. ama her görüşü bilmekte ve okumakta (sürekli okumakta ) fayda var..

Herkesin ama herkesin yanılma payı ve ihtimali mutlak suretle vardır.. o yüzden her zaman karşıt görüşlere de değer verilmeli diye düşünüyorum.

Yanlış bile doğruyu bulduruyorsa değerlidir :KK66:

Eklentiler

• IMG_0436.jpg
    IMG_0436.jpg
    80,5 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_0437.jpg
    IMG_0437.jpg
    85,3 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_0438.jpg
    IMG_0438.jpg
    90,1 KB · Görüntüleme: 62
Cnm kadir hoca ek gıdaya 6 aydan sonra süt azalırsa mi başlayın diyor yoksa ben mi yanlış anladım.
Bizim yediğimiz yemeklerden de yiyebilir sanırım bebek. Ama Salçasız tere yağsız ve az tuzlu.
Bu ek gıda konusu ne kafa karıştırıcı imiş ya. İnş doğru yöntemler ile bebisleri besleriz

Canım kadir hocanın önceliği hep anne sütüdür. Anne sütü yetiyorsa ek gıdaya başlamak mecburiyetinde değilsiniz der hep.
Hiç bir yiyecek anne sütünden üstün olmadığı için anne sütü sonuna kadar verilir,gün için de midesinde yer kalırsa ufak ufak ek gıda başlanır diyor.

Evet salçalı yemekleri bu aylar da önermiyor ama tereyağı kullanabiliyoruz. Tuz'u da bir çimdik olacak şekilde veriyoruz,abartmadan.
Mesela ben biraz fazla tuz tüketirim annemlere göre. Evde yemeğimi ise az tuzlu yaparım büyük oğluma göre. Yani miktarı ona göre ayarlamalı.
Birlikte doğruyu yanlışı öğreneceğiz:KK66:
Anne sütü olduğu için ben şimdilik kasmıyorum hiç..

Yanlış anlaşılmasın süte karşı ya da taraftar değilim henüz araştırmalarım devam etmekte :KK66: bunu karşıma çıkmışken paylaşayım dedim siz ne diyorsunuz?

Kadir tuğcu nun cevabında da Yasin suresinden alıntı yaptığını gördüm.. ama şahsen bu kutu süt olayına o kadar masum ve sıcak bakamıyorum..

Henüz araştırmalarım olumlu - olumsuz bir tatmine ulaştırmış değil beni, belki sonunda diyeceğim ki evet kutu süt içirilmeli.. şu an bunu bilemiyorum. ancak artık inekler eski inekler değil, sütler eski sütler değil, hiçbirşey "eskisi kadar" ve Kadir tuğcunun Yasin suresinden açıkladığı gibi Allah'ın yarattığı doğallıkta değil malesef..

Keşke Allah ın bize sunduğu nimetlerden bozmadan değiştirmeden yararlanabilsek ama bugün bu çok da mümkün olmuyor..

Ben çok pirpirikli , aman herşeyin illa da organiğini en sağlıklısını yesin , aman eli ağzı yere değmesin diyen bi anne olmayacağım zaten . Mümkün olduğunca sağlıklı beslenmesi tabi ki ilk tercihim .. ama günümüz koşullarında bir çocuğu tamamen koruyabilmek zaten mümkün değil.. ama her görüşü bilmekte ve okumakta (sürekli okumakta ) fayda var..

Herkesin ama herkesin yanılma payı ve ihtimali mutlak suretle vardır.. o yüzden her zaman karşıt görüşlere de değer verilmeli diye düşünüyorum.

Canım neden yanlış anlaşılasın,herkes bildiğini paylaşırsa hep birlikte doğruyu yanlışı seçerek ilerleriz :KK66:

Evet inekler ,sütler artık doğal değil,buna ben de inanıyorum ama mamalar da hiç doğal değil ki :/
Yani çok şükür anne sütü veriyorum şuan ama veremeyenler pahalı ve doğal olmayan mamalarla beslemek zorundalar yavrularını. 900 gramlık bir mama kutusunun mama ile beslenen bebeğe 1 hafta gittiğini düşünürsek aylık sırf mama masrafı 250-260 liraya gelir. Daha bez'i ve diğer eksikleri de cabası. Yani herkezin alım gücü aynı olmadığı için kadir hoca sütün daha ucuz ve aynı işi gördüğünü anlatıyor.
Birde mama bağımlılık yapıyor diyor Kadir hoca.(yiğenimden biliyorum)
Piyasadaki mamalar 2 yaşına kadar sadece ve 2 yaştan sonra mamaya alışmış olan çocukları süt'e alıştırmak çok zor oluyor.

Evet yoğurdun sütten daha değerli olduğunu Kadir hoca da söylüyor ama günlük sütlü gıdaların en az 600 gr alınması gerektiğini söylüyor. Eğer her gün süt içirilmeden bu miktar karşılanabilecekse tabi ki verilebilir diyor kendisi..
Son olarak söylemek istediğim artık şuan hiç bir şey'in eski doğallığının kalmadığı.
Çocukluğumuzda yediğimiz meyve sebzelerin tadını hatta kokusu bile farklı olurdu..
Bu açıdan bakarsak kendi adıma şehir hayatı yaşayan çocuklarımın çok şanssız olduğunu düşünüyorum...

Merhabalar son sayfalara göz attımda süt konusu konuşulmuş keşke benim oğlumun süt alerjisi şüphesi olmasaydı da ben de süt versem mi vermesem mi diye düşünseydim.maalesef süt yok sütü geçtim yoğurt kefir gibi sağlıklı yiyeceklerde şimdilik yiyemeyecek buna şükür diyelim Allah başka dert vermesin inşallah en kısa zamnda oğlum tolere edecek yiyecek buna inanıyorum.

Peki arkadaşlar mama sandalyesi baktınız mı hiç ben e bebekte joie nin mama sandalyesini beğendim ama yer kaplar mı pratik olur mu bilemedim . İkea ya da english home daki gibi basit birşey de aynı işi görür mü siz ne düşünüyorsunuz?

Merhabalar son sayfalara göz attımda süt konusu konuşulmuş keşke benim oğlumun süt alerjisi şüphesi olmasaydı da ben de süt versem mi vermesem mi diye düşünseydim.maalesef süt yok sütü geçtim yoğurt kefir gibi sağlıklı yiyeceklerde şimdilik yiyemeyecek buna şükür diyelim Allah başka dert vermesin inşallah en kısa zamnda oğlum tolere edecek yiyecek buna inanıyorum.

Peki arkadaşlar mama sandalyesi baktınız mı hiç ben e bebekte joie nin mama sandalyesini beğendim ama yer kaplar mı pratik olur mu bilemedim . İkea ya da english home daki gibi basit birşey de aynı işi görür mü siz ne düşünüyorsunuz?

Canım üzülme lütfen.
@derandiren,in de kızın da yoğun şekilde alerji var.
1 yaşına kadar geçme olasılığı yüksek oluyormuş allerjilerin. İnşallah sizlerinki de en kısa zamanda geçer...
Mama sandalyesi için ikea diyorum. Evimde ki chicco polly. Çok konforlu ve rahat ama çok kaba. Tam oturmaya başlayınca satıp ikea almayı düşünüyorum.

Canım kadir hocanın önceliği hep anne sütüdür. Anne sütü yetiyorsa ek gıdaya başlamak mecburiyetinde değilsiniz der hep.
Hiç bir yiyecek anne sütünden üstün olmadığı için anne sütü sonuna kadar verilir,gün için de midesinde yer kalırsa ufak ufak ek gıda başlanır diyor.

Evet salçalı yemekleri bu aylar da önermiyor ama tereyağı kullanabiliyoruz. Tuz'u da bir çimdik olacak şekilde veriyoruz,abartmadan.
Mesela ben biraz fazla tuz tüketirim annemlere göre. Evde yemeğimi ise az tuzlu yaparım büyük oğluma göre. Yani miktarı ona göre ayarlamalı.
Birlikte doğruyu yanlışı öğreneceğiz:KK66:
Anne sütü olduğu için ben şimdilik kasmıyorum hiç..

Canım neden yanlış anlaşılasın,herkes bildiğini paylaşırsa hep birlikte doğruyu yanlışı seçerek ilerleriz :KK66:

Evet inekler ,sütler artık doğal değil,buna ben de inanıyorum ama mamalar da hiç doğal değil ki :/
Yani çok şükür anne sütü veriyorum şuan ama veremeyenler pahalı ve doğal olmayan mamalarla beslemek zorundalar yavrularını. 900 gramlık bir mama kutusunun mama ile beslenen bebeğe 1 hafta gittiğini düşünürsek aylık sırf mama masrafı 250-260 liraya gelir. Daha bez'i ve diğer eksikleri de cabası. Yani herkezin alım gücü aynı olmadığı için kadir hoca sütün daha ucuz ve aynı işi gördüğünü anlatıyor.
Birde mama bağımlılık yapıyor diyor Kadir hoca.(yiğenimden biliyorum)
Piyasadaki mamalar 2 yaşına kadar sadece ve 2 yaştan sonra mamaya alışmış olan çocukları süt'e alıştırmak çok zor oluyor.

Evet yoğurdun sütten daha değerli olduğunu Kadir hoca da söylüyor ama günlük sütlü gıdaların en az 600 gr alınması gerektiğini söylüyor. Eğer her gün süt içirilmeden bu miktar karşılanabilecekse tabi ki verilebilir diyor kendisi..
Son olarak söylemek istediğim artık şuan hiç bir şey'in eski doğallığının kalmadığı.
Çocukluğumuzda yediğimiz meyve sebzelerin tadını hatta kokusu bile farklı olurdu..
Bu açıdan bakarsak kendi adıma şehir hayatı yaşayan çocuklarımın çok şanssız olduğunu düşünüyorum...

Mama vermek zorunda olan arkadaşları üzmemek adına mamayla ilgili çok da olumsuz şeyler söylemek istemiyorum ama keşke hiç vermek zorunda kalmasa kimse....

Bende şehir hayatından çok ama çok sıkıldım.. eşimle hayalimiz bi gün müstakil Bahçeli bi evde yaşayabilmek.. belki azıcık eker biçeriz de :) umarım hayal olarak kalmaz.. ama keşke bugün çocuklarımız büyümeden yapabilseydik.. nasip...

Evet Allah başka dert vermesin.. tolere edeceğine inanıyorum sıkma canını bunun için derim..

Mama sandalyesinde tercihim özellikle de blw yapacağım için ikea antilop.. yıkaması temizlemesi kolay hafif ve pratik olması önemli benim için..

Canım üzülme lütfen.
@derandiren,in de kızın da yoğun şekilde alerji var.
1 yaşına kadar geçme olasılığı yüksek oluyormuş allerjilerin. İnşallah sizlerinki de en kısa zamanda geçer...
Mama sandalyesi için ikea diyorum. Evimde ki chicco polly. Çok konforlu ve rahat ama çok kaba. Tam oturmaya başlayınca satıp ikea almayı düşünüyorum.

Çok sağol cnm teşekkür ediyorum inşallah geçecek.
İkea da rahat ederler mi ayak koyma yeri felan yok bilemiyorum ama kullanan herkes çok memnun pratik diyorlar .

Evet Allah başka dert vermesin.. tolere edeceğine inanıyorum sıkma canını bunun için derim..

Mama sandalyesinde tercihim özellikle de blw yapacağım için ikea antilop.. yıkaması temizlemesi kolay hafif ve pratik olması önemli benim için..

İnşallah cnm çok sağol
Evet hafif ve pratik olması açısından çok güzel

TuRuNCu TuRuNCu teşekkür ederim, yok hayır kuru olmadı. Ben ilk kez yaptım zaten ilk bebeğim. Sabah kahvaltılarında onu da kucağımızda masaya götürüyoruz sürekli birşeylere uzanıyor baktım anneannede birşeyler vermek istiyor. Bari peynir yapayım da ondan versin dedim oldu 1 tatlı kaşığı da olsa çıkartmadan yedi. Yoğurtta mayaladım bakalım öğlende onu veririm herhalde tadımlık

Kızlar merhaba. Ben de şubat annesiyim ama bu sayfayı yeni keşfettim. 13 şubatta doğdu oğlum. Hep ilgi isteyen bir bebek tüm gün ya şarkı söylicem ya dans edicem veya kucağıma alıp gezdiricem diğer türlü durmuyor ağlıyor. Son 100 sayfayı okudum ama gaz probleminden bahseden olmamış. Bizim gaz sıkıntımız hala devam ediyor. Her sabah kıvranarak uyanıyor evlatçığım. Biz ek gıdaya yoğurtla geçtik az az veriyorum arada bir ama pek sevdiği söylenemez. Demir damlasını 4 ay 1 haftalıkken sağlık ocağı verdi 2 gün verdim dahada vermedim. Çünkü ishal oldu ve gece uyuyan çocuk hiç uyuyamaz oldu devamlı ıkındı durdu.

Kahvalti yaoarken cok agladi kendi rafada yumurtamın sarisından cik az dudagina surdum onu yalandi baya bi ama cenesine dogru kizarikliklar oluştu

Canım yumurta muhakkak katı pişmiş olmalı. Allerjen olduğu için 6 aydan sonra verilmeli
Gecti Allah'tan yaptik bir cahillik:kızgın: ama korktum inanki dilini filan kontrol ettim sürekli. Ortaligi kaldırıyor eline salatalik kestim verdim onu atip elime sallaniyor ne yapacağımı şaşırdım. Bi de karnı tokken yapıyor bunu.

Kızlar merhaba. Ben de şubat annesiyim ama bu sayfayı yeni keşfettim. 13 şubatta doğdu oğlum. Hep ilgi isteyen bir bebek tüm gün ya şarkı söylicem ya dans edicem veya kucağıma alıp gezdiricem diğer türlü durmuyor ağlıyor. Son 100 sayfayı okudum ama gaz probleminden bahseden olmamış. Bizim gaz sıkıntımız hala devam ediyor. Her sabah kıvranarak uyanıyor evlatçığım. Biz ek gıdaya yoğurtla geçtik az az veriyorum arada bir ama pek sevdiği söylenemez. Demir damlasını 4 ay 1 haftalıkken sağlık ocağı verdi 2 gün verdim dahada vermedim. Çünkü ishal oldu ve gece uyuyan çocuk hiç uyuyamaz oldu devamlı ıkındı durdu.
Bizde gazdan muzdaribiz devam ediyor hala alistim sanirim artik gazla yasamaya her uyanisi kivranarak ve aglayarak oluyor ne guzel bi ara emmeden uyutmaya alıştırmıştım yazin surekli git gel yapıyoruz duzen filan kalmadi daha cok etkiliyor sanirim emerek uyumak.

İnş süt alerjisi en kisa zmn da geçer.
Mama sandalyesi joie aldim. 3 buçuk ayliktan beri kullaniyorum tabi içinde hep durmuyor ama 15 20 dk bile kalması benim birçok işimi yapmamı sagliyor 3 kademeli olduğu için kolaylıkla kullandık. Evet biraz yer kaplıyor maalesef

Alerjik bebek annesi olmak o kdr zor,zahmetli,emek isteyen bir durum ki @derandiren de siz de muhtesem annelersiniz kendinden fedakarlik edip dogruduzgun bisey yiyemeyen cefakar anneler:KK200:
Aslinda yogurdu soya sutunden(ne kadar saglikli bilmiyorum) yapiyorlarmis veya hindistan cevizi sutunden..Bir dr unuza danışın isterseniz..
Ek gıda zamanı da Vegan tariflerden yararlanirsiniz insallah cok cabuk atlatir alerjilerini bebisler..

Ben taa dogmadan English Home unki ni almistim..Ikea antilopla ayni kardesimde Chicco var ve cok agir,hantal..
Bir de elimde masaya sabitlenen portatif mama sandalyesi var (gittigim her yere goturebilirim)onu kullanmis olanlar cok memnundu..
Gaz problemimiz 3 ayi dolunca cok sukur bitti denecek kadar azaldi gercekten hareketli olunca azaldigini dusunuyordum sizin yorumunuzu okuyana dek..Bol bol masaj,hareket ve yediklerinizi takip etmeye calisin..
Sarki ve gezdirme kismi bize uyuyor yalniz:KK70:
Demir ilacini kullanmiyorum bende anne inisiyatifine kalmis bir sey o da..

Gecti Allah'tan yaptik bir cahillik:kızgın: ama korktum inanki dilini filan kontrol ettim sürekli. Ortaligi kaldırıyor eline salatalik kestim verdim onu atip elime sallaniyor ne yapacağımı şaşırdım. Bi de karnı tokken yapıyor bunu.

Aynı durumdayız :ıslık:
Masaya oturunca hep bir kavga kıyamet :confused:
Merak ettiği için her şeye dokunmak ve ağzına almak istiyor. Normal bir gelişim süreci ama şu aralar kontrol etmekte zorlandığımız doğrudur.:bicak:

neden yanlış anlaşılsınki cnm hakşısın bildiklerimizi paylaşmalıyız ki yeni fikirler edinelim.
Ben ilçede yaşıyorum. Demekki en ianslınız benim eşim üstelik inek baktırıyor. Ve bahçeli sakin bi müstakil evde yaşıyorum.bazen koşullarım yetersiz ama herşey doğal olması güzel..umarım hayal eden herkesin olur. Lüks değil ama şirin. Eşim süt yoğurt çok sevdiği için inek baktırıyor küçük bi çiftlikte. Bende sütü seven biri olarak sadece yoğurt mayalayabiliyorum. Peyniri de kv yapıp veriyor bize. Aynı zaman da kendi tacuğunum yumurtası da var. Ama TuRuNCu TuRuNCu nun dediği gibi hiç bişeyin eskisi gibi tadı tuzu yok. En doğalı bile mutlaka katkılı

Öperim :) sağol sorunsuz çıkardık ınş devamı da öyle olur bakalım :)

insallah. Darisi basimiza :KK45:

Süt konusunda aynen senin gibi düsünüyorum canim. Gida muhendisi olan ve buyuk bir sut urunleri firmasinda calisan kuzenim sut yogurt ve peynirde yapilan tum hileleri anlatmisti bir seferinde. Bu yuzden ozellikle 3 numaradaki katki maddeleri antibiyotikler meselesi aklimi karistiriyor. Ayni seyi köy sütü satanlar da yapiyormus maalesef hayvan hastalanmasin diye antibiyotik veriyorlar hayvana. Guvenilir bi sütcü bulup almak lazim.

X