2013 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin cinyeti ne olacak

• Ankete Katılan
    530
Kizlar ben geceleri cok tikaniyorum esim diyodu horluyosyn diye inanmadim kameraya cekmis inandim:) sizdede oluyomu hic rahat nefes alamiyorum

valla canım bende 6. aydan sonra olmuştuki ben hiç horlamayan biriydim arkadaşlar ne kadar sessiz uyuyorsun derdi ama hamilelikte o koca sessizliğimin yerini kocaa bir gürültü kirliliği almıştı hehehe:))) karın yukarı doğru büyüdükçe ciğerlerde sıkışıyor hem sık sık hemde horlayarak nefes alıyorsun ben bir çözüm bulamamıştım umarım sen bulursun

tesekkürederim hayırlısı olsun ama isterim yanılmasını

Canım seni çok iyi anlıyorum benimde 4 yaşında bir kızım var onu çok kız istemiştim allah gönlüme göre verdi bunuda önce sağlık diyerek erkek istiyorum hatta bütün rus ve çin takvimleride erkek diyor ama bilemiyoruz tabiki 1 hafta önce dr daydım yüzüstü yatıyordu göstermedi zaten küçüktü ondan önceki hafta kordon var bacaklarının arasında yine bişey demedi halbuki kızımda 3 ay 10 günlükken sölemişti kız diye şimdi buda göstermiyor herkez kız olabilir demeye başladı ama hayırlısı ben kız çocuklarını daha çok severim birde kızımda kız istiyor bakalım hayırlısı rabbim ne derse o olucak alla inşallah seninde gönlüne göre verir

Zaten bebekler anne karninda gunduz uyur gece uyanirmis.o yuzden dogduklarinda da gece uyumazlar.seninki de reklamdaki bebek gibi tatli istemis demekki:KK1:

Erkek daha cabuk hissediliyormus.cumartesi belli olacak cinsiyeti insallaahh.ama biz hep erkek gibi dusunduk.kiz derse cok sasiririm.saglikli olsun yeter.hep kizim olsun istemisimdir.bakalim icime dogan mi,gonlumden geceni mi verecek rabbim bana. .

Evt öyle derler benim kızım olacak hep kızım olsun istedim allahım gönlümden geçeni verdi sağlıklı olsunda fark etmez tabii :KK49::KK49::KK49:

yaaa benim canım acayip kahve istiyor bu aralar nescafe hemde içsem zararı olurmu ki yaaa :KK43:

ben sabah içtim bitane
her ay bıtane içiyorum
:)

her ay mı :KK43: benim devamlı istiyor bu aralar. hamile olduğumu öğrendiğimden beri sadece 2 fincan türk kahvesi içtim ama şimdi nescafe krizine girdim :))

Canım seni çok iyi anlıyorum benimde 4 yaşında bir kızım var onu çok kız istemiştim allah gönlüme göre verdi bunuda önce sağlık diyerek erkek istiyorum hatta bütün rus ve çin takvimleride erkek diyor ama bilemiyoruz tabiki 1 hafta önce dr daydım yüzüstü yatıyordu göstermedi zaten küçüktü ondan önceki hafta kordon var bacaklarının arasında yine bişey demedi halbuki kızımda 3 ay 10 günlükken sölemişti kız diye şimdi buda göstermiyor herkez kız olabilir demeye başladı ama hayırlısı ben kız çocuklarını daha çok severim birde kızımda kız istiyor bakalım hayırlısı rabbim ne derse o olucak alla inşallah seninde gönlüne göre verir
benimde eşim kız olmasını istiyo ama bende değişiklik stiyorum erkek çocuklarını seviyorum seninde 2.. imiş belirtilerin nelerdi herkes bana erkeğe benziyo diyolar ama kız biraz burnum buyudu internette erkek çocuğu diyolar ilk zaman çok acıktım ve 6 kilo aldım 2 aylıkken canım ekşi elma ve turşu istedi kızımla bunun hamileliği çok farklı oldu bide çok hareketli 12 haftalıkken usg de acayip hareketliydi dr da söyledi ve ozamanlar ben iğne batması gibi hissediyodum kıpırdadığında

Son düzenleme:
benimde eşim kız olmasını istiyo ama bende değişiklik stiyorum erkek çocuklarını seviyorum seninde 2.. imiş belirtilerin nelerdi herkes bana erkeğe benziyo diyolar ama kız biraz burnum buyudu internette erkek çocuğu diyolar ilk zaman çok acıktım ve 6 kilo aldım 2 aylıkken canım ekşi elma ve turşu istedi kızımla bunun hamileliği çok farklı oldu

bende tatlıdan nefret ediyordum ki hala çok hoşlanmıyorum. hatta ilk başlarda kivi ekşi elma ve acıbiber turşusunu çok yedim herkes kızın olur tatlı yemiyordun dedi hiç kiloda almamıştım karnıma bakıyolardı kız bu kesin diye ama doktor erkek dedi etrafımdakiler şok oldu :) umarım istediğin gibi olur

Kizlar bisi sorcam
Benim pitisim aciyor bazen.yani alt tarafi degil ust tarafi.sanki igne batiriyorlar.zonkluyor.gecen gun ayy diye bagirdim.sanci giriyod sanki.size de oluyor mu.disaridan ust kemigiiii:KK43:

kemik değilde sancı gibi benimde oluyor. mesela çorap veya ayakkabı giyerken tek ayak üstünde durduğumda dediğin gibi bişi batıyor. çok yürüyüp oturduğumda sonra tekrar kalktığımdada aşağıdan yukarıya doğru damar çekiliyor gibi oluyor.

bende tatlıdan nefret ediyordum ki hala çok hoşlanmıyorum. hatta ilk başlarda kivi ekşi elma ve acıbiber turşusunu çok yedim herkes kızın olur tatlı yemiyordun dedi hiç kiloda almamıştım karnıma bakıyolardı kız bu kesin diye ama doktor erkek dedi etrafımdakiler şok oldu :) umarım istediğin gibi olur

ayyy hayatım allah sesini duysun ama bazen buraya bakıyorum diyorumki kendimi avutuyorum ama hayırlısı olsunda allah gönlümdekini biliyo bende ilk zaman ağzımın tadı hiç yoktu o yuzden çok ttlı yedim ve çok sevmem rağmen tiskindim bide miğde bulantım aç kalınca çok oluyodu yemek kokuları ağır geliyodu kızımda hiç anlamadım ama bunda miğdem baya bulandı

Son düzenleme:
günaydın kızlar,

dua listesindeki yanlış saymadıysam,kendim de dahil 43 arkadaşımızın duasını okudum.Esnemekten bir hal oldum.Allah kabul etsin inşallah..

yaaa benim canım acayip kahve istiyor bu aralar nescafe hemde içsem zararı olurmu ki yaaa :KK43:

ilk zamnlar çok tiksindim ama şimdi canım sert nescafe istiyor,günde 1 çay bardağı içiyorum 1 haftadır,yetiyor.

benimde eşim kız olmasını istiyo ama bende değişiklik stiyorum erkek çocuklarını seviyorum seninde 2.. imiş belirtilerin nelerdi herkes bana erkeğe benziyo diyolar ama kız biraz burnum buyudu internette erkek çocuğu diyolar ilk zaman çok acıktım ve 6 kilo aldım 2 aylıkken canım ekşi elma ve turşu istedi kızımla bunun hamileliği çok farklı oldu bide çok hareketli 12 haftalıkken usg de acayip hareketliydi dr da söyledi ve ozamanlar ben iğne batması gibi hissediyodum kıpırdadığında

canım ben kızımda hiç miğde bulantısı çekmedim. 2.5 aydan itibaren ödemim başladı fena şiştim doğuma gittiğimde zenci burnum vardı hareketlerini çok geç hissettim 5 aylık falandı. ultrasonda çok hareketli bir bebek değildi kibar kibardı ellerini kollarını çok oynatırdı ben kızımda 7. ayıma kadar hep ekşi canım çekti özellikle acı biber turşusu vişne suyu gibi şimdi birde buna bakıyorum henüz hiç ödemim yok mide bulantım çok oldu, daha bu hafta yeni geçti. Bunda hareketleri erken hiisettim ama dr um hissedemezsin erken dedi ve ultrasonda o bacaklar hiç durmuyor çok sert sert tekmeleri var eşime diyorumki hatta ya oğlun olucak yada fena hareketli erkek gibi bir kızın olucak benimde ilk hamileliğimden farklı bu daha ağır geçiyor uyuklamak istiyorum çok kasık ağrıları ve bel ağrısı çektim sol yumurtalığıma doğru kramp şeklinde sancılı ağrılarım oldu bundada ilk aylarda hiç tatlı yiyemedim ama mide bulantımdan dolayı istifrağ edicem diye hep tuzlu şeylerle midemi bastırdım ama şimdi çok çikolata ve çikolatalı tatlılar istiyorum ve çok çabuk yoruluyorum tembellik var üstümde bakalım neyimiz olucak

günaydın kızlar,

dua listesindeki yanlış saymadıysam,kendim de dahil 43 arkadaşımızın duasını okudum.Esnemekten bir hal oldum.Allah kabul etsin inşallah..

ilk zamnlar çok tiksindim ama şimdi canım sert nescafe istiyor,günde 1 çay bardağı içiyorum 1 haftadır,yetiyor.

günaydın
Allah kabul etsın canım
nazar var nazar:KK42:

günaydın kızlar,

allah kabul etsin duanı canım bende ilk zamanlar nescafe den çok tiksindim hatta hala cesaret edemiyorum

Hamilelikte kafein alımı ne tür etkiler yaratır?

İlk önce akılda tutulması gereken kafeinin bir vitamin ya da besin maddesi olmadığıdır. Kafeinin hiçbir besleyici değeri yoktur.

Yapılan çalışmalar hamilelikte yüksek miktarlarda kafein alımının (günde 6 fincandan fazla kahve) özellikle ikinci trimester düşükleri başta olmak üzere düşük ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Hamile olmayan kadınlarda kafeinin asıl etkisi kalp ve dolaşım sistemi ile sinir sitemi ve davranışlar üzerindedir. Hamilelik ya da emzirme süresinde alınan kafein fetus ve yenidoğanda da benzer etkiler yaratır. Hamilelikte kafeinin yarıömrü 11 saate kadar uzayabilir. Fetus da ise durum daha ürkütücüdür: 100 saat. Bu ne demektir? İçtiğiniz kahveden bebeğe geçen kafeinin yarısından fazlası 100 saat sonra bile hala daha karnınızdaki bebeğin kanında dolaşmaktadır. Bebeğiniz ne kadar küçük ise onun kafeini detoksifiye etme yeteneği de o kadar azdır.

Alınan orta düzeyde kafein anne adayında çarpıntı ve benzeri yakınmalar yaratmasa da bebeğin kalp atımlarında ve solunumunda (bebek daha doğmadan da anne karnında solunum hareketleri yapar) belirgin artışa neden olabilir.

Yapılan hayvan deneylerinde anne karnında orta ya da yüksek düzeyde kafeine maruz kalan fetusların beyin ağırlıklarında azalma ve beyin gelişiminde dalgalanmalar izlenmiştir. Benzer şekilde bu fetuslarda doğumdan sonra öğrenme ve hatırlama güçlükleri ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan kafein; alkol, nikotin ve bazı diğer ilaçların kanser yapıcı etkilerini arttırmaktadır.

Kafein bir idrar söktürücüdür. Hamilelik sırasında fazla miktarda alınımı sıvı ve kalsiyum kaybı ile dehidratasyona yol açabilir.

Özellikle yemeklerden hemen sonra alındığında barsaklardan demir emilimini %40 oranında azaltır ve bu demir gereksiniminizin çok yüksek olduğu hamilelik döneminde oldukça önemlidir.

Bu bilgilerin ışığında Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) 1981 yılında yayınladığı görüşünde hamile kadınların kafein içeren gıda ve içeceklerden uzak durmalarını ya da sınırlı miktarda tüketmelerini önermektedir. Yine aynı kurum gebeliğin ilk trimesterinda kesinlikle kafein alınmamasını önermektedir.

FDA'in bu önerisin altında yatan neden 1980 yılında kemirgenler üzerinde yapılan bir araştırmadır. Bu araştırmada yüksek doz kafein alımının fetusta anomaliye neden olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak çalışmada kemirgenlere verilen kafein dozu bir insanın günde 60-70 fincan kahve ile alabileceği miktara eşittir. Üstelik kafein metabolizması kemirgenlerde insanlardakinden daha farklıdır. Bunlara ek olarak kemirgenler teratojenlere karşı insanlardan daha hassastır. Daha sonra yapılan pekçok araştırmada 1980 yılındaki çalışmanın sonuçlarını destekleyecek hiçbir veri elde edilememiştir.

Yapılan geniş serili çalışmalarda hamilelikleri döneminde kafein tüketen 5800'den fazla anne ve bebek geriye dönük incelenemiş kafein ile bebekte anomali arasında bir ilişki saptanamamıştır. Benzer bir çalışmada ise anomalili 2000'den fazla bebek geriye dönük incelendiğinde bu bebeklerin annelerinin hamileliklerindeki kafein kullanımı ile anomali arasında bir ilişki saptanamamıştır.

Hamile kalınca kafein alımını mutlaka bırakmalı mısınız?

Her zaman değil. Aşırıya kaçmamak kaydıyla kafein içeren içeceklerin keyfine varabilirsiniz. Yapılan pek çok araştırma hamilelik sırasında alınan az ya da orta düzeyde kafeinin bebek ya da anne adayına zarar verme riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Orta düzeyde kafein (300-400 mg) günde 2-3 fincan granül kahveye denk gelmektedir.

Önerilenden fazla kafein almanız çok mu tehlikelidir?

Gerçekte bunun cevabını kimse tam olarak bilememektedir. Konu ile ilgili olarak elde yeterli bilimsel kanıt yoktur. Bu nedenle size bilimsel bir tavsiyede bulunamayız.

Bazı çalışmalar yüksek miktarda kafein alımının düşük, düşük doğum ağırlığı ve yarık damak yarık dudak gibi anomalilerle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu çalışmalarda eksik olan nokta alkol alımı, sigara gibi bu durumlara yol açabileceği bilinen diğer risk faktörlerinin dikkate alımamış olmasıdır.

Tüm dünyada bugün kabul gören görüş çok fazla miktarda kafein tüketiminin düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabileceği ve kafeinin sadece çok yüksek dozlarda alındığında risk yaratabileceğidir. Günde 300-400 miligramı geçmemek kaydıyla hamilelik sırasında kafein alımı güvenli olarak kabul edilmektedir.

Hangi besin maddesinde ne kadar kafein bulunur.

Kafein tahmin ettiğinizden daha fazla maddenin içinde bulunur. Örneğin çukulata ve bazı bitkisel çaylarda da kafein vardır. Bazı soğuk algınlığı ilaçları ile ağrı kesiciler dekafein içerir. Benzer şekilde alerji ilaçlarında da kafein olabilir.

Çay ve kahve gibi içeceklerin içerdiği kafein miktarı demleme ya da hazır olmasına ya da kahvenin türüne göre değişebilir. Sanılanın aksine kola dışındaki pek çok meşrubatta da kafein bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek sık tüketilen bazı maddelerin kafein içeriklerini kontrol edebilirsiniz. Sonuçta aslında farkında olmadan ne kadar fazla kafein aldığınızı göreceksiniz.

Madde Miktar Kafein
Filtre kahve 1 fincan 135-200 mg
Espresso 1 fincan 100 mg
Cappuccino 1 fincan 100 mg
Hazır kahve 150 cc 57 mg
Türk kahvesi 1 fincan 57 mg
Dekafeine kahve 150 cc 5 mg
Demleme çay 175 cc 20 - 110 mg
Ice Tea 330 cc 70 mg
Hazır çay 200 cc 30 mg
Kola 1 Kutu 30 - 56 mg
Diet Kola 1 Kutu 38 - 45 mg
Kola dışı meşrubat 1 Kutu 50 mg civarı
Meyveli gazoz 1 Kutu 0 mg
Çukulata 60 gram 10 - 50 mg
Kakao 1 küçük fincan 4 mg
Bazı ağrı kesici ve soğuk
algınlığı ilaçları 1 tane en az 30 mg
Gün içinde aldığınız kafein miktarını bazı küçük değişikliklerle azaltabilirsiniz. Örneğin sallama çay içiyorsanız poşeti suda 5 dakika yerine 1 dakika bekleterek kafein oranını yarı yarıya azaltmanız mümkündür. Bitkisel çay tercih ediyorsanız mutlaka kutusundaki uyarıcı etiketleri kontrol edin. İçindeki kafein ve idğer maddelerin miktarını kutusunda yazmayan markları tercih etmeyin. Bu şekilde hamilelikte kullanılması sakıncalı olabilecek katkı maddeleri içermediğinden de emin olabilirsiniz.

Eğer kahve sizi zihinsel açıdan rahatlatıyorsa, ya da sabah ritüeliniz ise kafeinsiz kahveleri tercih etmeye çalışın. Eğer benim gibi kola fanatiğiyseniz ne yazik ki Amerikalılar kadar şanslı değilsiniz. Çünkü kola üreticileri gelişmiş ülkelerde piyasaya sundukları kafeinsiz ürünlerini bizim gibi gelişmekte olan ülke vatandaşları için lüks olarak görüyorlar. Kafeinsiz kola içme şansınız yoksa limonlu sodayı tercih edebilir ve kendinizi buna alıştırabilirsiniz.

X