2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

okudum topici -60 syf kadar- linkleri sık kullanılanlara ekledim bakıcam hepsine sıkı sıkı çalışmak istiyorum inş. bayramdan sonra herkese allah zihin açıklığı versin şöyle ben linklere bakim bi....

Kızlar Vatandaşlık dersini nasıl çalışıyorsunuz,kullandığınız herhangi bir yöntem var mı? Tamamen ezber bilgiler bir türlü başlamak için cesaret toplayamıyorum :KK14:

önerin için teşekkürler haklısın kendimizi gelişmemiz konusunda test etmek için güzel bir yöntem

bu set iyiymiş hem iyi bir kaynakmış genelde arkadaslar tavsiye ediyor hem fiyatı da uygun, teşekkürler

teşekkürler bir sorun olursa elbette sorarız bnm genel olarak iyidir Türkçem ama sorun yaşarsam da rahatsız ederim seni... :)

rica ederim faydası olduysa ne mutlu:KK34:
eeee kızlar gununuz nasıl geçiyor? çalışmalardan ne haber?

merhaba:KK3: ben bugün birkaç online test çözdüm aslında konu çalışmam gerek tabii ama bunlar ısınma turları benim için:KK9: dün burada da paylaştığım ihtiyaç yayınlarının seti elime ulaşınca program dahilinde çalışmaya başlayacağım inş. :KK34:
Kızlar Vatandaşlık dersini nasıl çalışıyorsunuz,kullandığınız herhangi bir yöntem var mı? Tamamen ezber bilgiler bir türlü başlamak için cesaret toplayamıyorum :KK14:

tarih'te çok işe yarayan zihin haritalarından bahsediliyor canım. Aynısını vatandaşlık için de uygulayabilirsin aslında :KK34:

ZİHİN HARİTALARI
Zihin haritaları ile sağlıyacağımız faydalar:
a)Kendi bilgi kaynağımızı oluşturucaz.
b)Tekrar yaparken süreyi minimuma indiricez(bir ünitenin tekrarı 5-10 dakika sürecek)
c)Konuyu bir bütün halinde ayrıntılarıyla görebilicez.
d)Konunun içindeki olayları,yerleri,isimleri,kavramları mantık ilişkisi kurarak birbirine vağlıyabilicez.
Zihin Haritası Nedir:
Zihin haritası aslında özet çıkarmanın yeni bir yoludur.Ya da yeni bir versiyonudur.Klasik özet çıkarma çalışmasından farkı ise konuyu bir bütün halinde gösterebilmesidir.
Nasıl Hazırlıyacağız:
Zihin haritamızı hazırlamak için boş-çizgisiz A-3 kağıtlara ihtiyacımız var.Çalıştığımız ünitenin ismini kağıdın ortasına büyük harflerle çizip yuvarlak içine alın.
*İslamiyet öncesi Türk Tarihi
Şimdi alt başlıklara geçicez.
*Göçler
*İlk Türk Devletleri
*Kültür ve Medeniyet
Bu alt başlıkları çizdiğimiz daireden birer ok çıkarıyoruz ve yazıyoruz.
Şimdide bu alt başlıkları oluşturan öğeleri oklar çıkararak aynı şekilde yazıyoruz.Bu bölümlendirme her başlığın son öğesine kadar devam edecek.Lakin bunun için devasa bir kağıt gerekeceğinden bölümlendirme yapıcaz.Hiç beyin hücresi gördünüzmü?Aynen onun şeklinde olacak.İlkokulda hani güneş çizerdik ya onun gibi.Bu konunun zihin haritasını çıkardım bu akşam.Daha iyi anlaşılması için onun üzerinden konuşalım.
Evde A-3 kağıdı olmadığından A-4 kağıdı kullandım mecburen.7 zihin haritası çıkardım.A-3 olsaydı 3 tane bile yeterdi bu konu için.İlk ana başlık İslamiyet öncesi türk tarihi,yuvarlak içine alıp ok çıkartıyoruz,karşısına göçler yazıyoruz.Göçlerdende iki ok çıkarttık birine coğrafi şartlar,diğerine sonuçları yazıyoruz.
İkinci okumuzun karşısına İlk türk devletleri yazıyoruz.İki ok çıkarıyoruz büyük türk devletleri yazıyoruz.Ordanda beş ok çıkarıp karşılarına ,Asya Hunları,Avrupa Hunları,Kutluklar,uygurlar yazıyoruz.İkinci okumuzun karşısınada Diğer Türk devletleri yazıyoruz.Ordanda 10 tane ok çıkarıp bu devletlerin isimlerini yazıyoruz.
3.okumuzun karşısına ise kültür ve medeniyet yazıyoruz.Ondanda 9 ok çıkarıp öğeleri yazıyoruz(din,sanat,yönetim...)
Ben A-3 kağıdı kullandığımdan ilk zihin haritam burda bitti.A-3 olsaydı bu haritaya göçleri sığdırabilirdim.Herneyse,gectik ikinci haritamıza.ben büyük türk devletleri ve diğer türk devletleri için ayrı haritalar çıkardım.Kağıdımızın ORTASINA bu sefer ilk türk devletleri yazıyoruz.5 büyük devlet için 5 ok çıkarıp isimlerini yazıyoruz.Şimdi onlardan birsürü ok çıkarıcaz ve anahtar kelimeleri karşısına yazıcaz.Nedir anahtar kelime.Aklınızda tutmak istediğiniz kısmı komple size hatırlatan,yada çağrıştıran kelimeler.Cümle kurmıycaz ve mümkün mertebe az kelime kullanıcaz.Kendi haritamda Asya Hun için yazdıklarımı buraya aktarıyorum.
--İlk türk devleti
--Orta asyada ilk siyasal birlik
--çin seddi
--Türklerdeki ilk yazılı antlaşma(çin ile)
--Ötüken
--Oğuz Kağan Destanı
--Kurucucu teoman
--Metehan yazıp ondanda oklar çıkarıyoruz:
--ordu(onlu sistem)
--Çin-vergi
--Çinlilerle evlilik--güç göstergesi
--Ölümü-dağılma
Dikkat ettiyseniz çin seddinin yanında bir açıklama yok.Zaten gerekte yok:)Oraya çin seddi yazdığımda çinlilerin hun akınlarını durdurmak için çin seddi yaptıkları geliyor aklıma.Ötüken yazdım mesela.Hunların siyasi merkezleri olduğunu söylememe gerek varmı?Çin-vergi yazdım.Onu gördüğümde metehanın çini vergiye bağladığı zaten geliyor aklıma.
Evet arkadaşlar bütünden parçaya inerek zihin haritalarımız böyle oluşturuyoruz.Klasik özetten farkını görebildinizmi?Mesela bu 5 büyük türk devleti için bu haritayı hazırladınız diyelim.Tek sayfada o devletlerle ilgili her bilgiyi bulabilirsiniz.
Ben bu çalışmayı yaparken zihnimin o kadar hoşuna gittiki,bir yandan müzik dinledim:)Çünkü bu haritalar dağınıklığı ve kopukluğu önlüyor.Zihin bağlantıları kuruyor ve haritaya baktığında onu uğraştıran uzun cümleler görmüyor.Şunu unutmayın arkadaşlar.Beyne yer eden tüm kalıcı bilgiler beynin tasnif ettiği bilgilerdir.Yani bilgiyi alıp işlediği,bağlantılarını kurduğu bilgilerdir.İşte bu haritalarda beynin bu özelliğine yöneliktir.
Hergün 2 ünitenin zihin haritasını çıkarıp 8 günde 2.aşamayı bitiriyoruz.Her üniteden sonra en az 1 tanede o ünitenin testini çözüyoruz.

okudum topici -60 syf kadar- linkleri sık kullanılanlara ekledim bakıcam hepsine sıkı sıkı çalışmak istiyorum inş. bayramdan sonra herkese allah zihin açıklığı versin şöyle ben linklere bakim bi....

ne guzel:) ben de bir hevesle 3 gunde bititrmiştim topiği cok sey ogrendim...
evet cnm bnm de sıkı çalışmam lazım bbayramdan sonraya kalcak heralde bu aralar hazırlıklar basladı malum bayram biran once gecsse diye iple cekiyorum ne yalan soliyim:)))
hepimize Rabbim zihin acıklıgı versin...
sevgiler...

Kızlar bizi takip edenler ve merak edenler varmış.
Tekrar söylüyorum bu yıl ilk girişim olacak.
Öyle burdan bakıldığı kadar bilgili değilim aslında.
Sadece çok konu okuyorum forumlarda.
Ne kaparsam kar yani.

Tarihte soru kaçırmıyorum demiştim nasıl olduğunu sordular oda şöyle ki... Çok ders çalışmak değil verimli çalışmak önemli. Bunu da zihin haritalarıyla yapıyorum.
Tarihi ve türkçeyi bitirdim coğrafyaya başladım. 2. ünite bitmek üzere.
Matematik de de konu çalışmaya vakit pek ayırmayı düşünmüyorum.
Sırf sorulara yönelicem çünkü dgs kursunda 3 ay aldım mat-1 in hepsini.
Vatandaşlığa coğrafya dan sonra başlıcam nasipse. Tüm dersleri tek başıma karıştırmak istemedim.
Konularımın hepsi bitince de harmanlama test çözücem, ve bizim belediye zirve dershanesiyle ortak ücretsiz hızlandırılmış kurs yapacakmış son 3 ay kala ona katılmamı önerdiler.

Özelden tek tek mesaj atamıyorum.
Hepimize tekrar başarılar...

eeee kızlar gununuz nasıl geçiyor? çalışmalardan ne haber?

Lilycim bugün annemle gezdik biraz. :KK70:ers çalışamadım o yüzden.
Hastaneye gittim kan verdim. Kadın alamadı çok canım yandı kolum mosmor oldu. Kan gelemedikçe de iğneyi döndürdü durdu damarımda.
şişirdi resmen damarımı :KK43:
Bi de masa lambası aradım koca ilçede bulamadım ya sinir oldum :KK19:
Birazdan ders çalışmaya başlıcam. 3. üniteye geçmek istiyorum artık.
Sen neler yaptın başladın mı konulara?

Lilycim bugün annemle gezdik biraz. :KK70:ers çalışamadım o yüzden.
Hastaneye gittim kan verdim. Kadın alamadı çok canım yandı kolum mosmor oldu. Kan gelemedikçe de iğneyi döndürdü durdu damarımda.
şişirdi resmen damarımı :KK43:
Bi de masa lambası aradım koca ilçede bulamadım ya sinir oldum :KK19:
Birazdan ders çalışmaya başlıcam. 3. üniteye geçmek istiyorum artık.
Sen neler yaptın başladın mı konulara?

cnm annenle gezmiş olmanıza sevindim hem ona da moral olmuştur...
kan aldırmak ne demek bilirim her 3 ayda bir kontrolum oldugu için... cok sukur bn sorun yasamıyorum kan verirken hep aynı kolumdan aynı yerden alıyorlar artık kalıcı dikiş izi gibi bir iz olustu ama olsun en azından cnm yanmıyor... hissetmiyorum bile... ama bazen damarı iyi bulamayanlar da var iğneyi döndürüp dururlar cnm ya sana da oylesi denk gelmiş cooook gecmiş olsun acıyordur da cnm yaaa. hayırdır neyin var?

ilçede herseyi bulmak zor maalesef bn de 3 ay once buyuk sehirden kcuk bir ilçeye tasındım seni anlıyorum...

bn şimdiye kadar matematikten 2 video izledim cok severim matematiği ama bilmediğim cok şey varmış tabii hem dilci olup hem de liseyi 7 sene once bitirmeme gore normal!!! bndeki kaynak hızlı ogretim oldugu için 4-5 unitelik konuyu bir konu olarka ozetlemişler işte kitaptan 1 konu Türkçe bitirip soru çözdüm online testlere basladım işte... boyle cnm yaa...
herkese Rabbimden once saglık sonra da zihin acıklıgı diliyorum...
sevgiler...

cnm annenle gezmiş olmanıza sevindim hem ona da moral olmuştur...
kan aldırmak ne demek bilirim her 3 ayda bir kontrolum oldugu için... cok sukur bn sorun yasamıyorum kan verirken hep aynı kolumdan aynı yerden alıyorlar artık kalıcı dikiş izi gibi bir iz olustu ama olsun en azından cnm yanmıyor... hissetmiyorum bile... ama bazen damarı iyi bulamayanlar da var iğneyi döndürüp dururlar cnm ya sana da oylesi denk gelmiş cooook gecmiş olsun acıyordur da cnm yaaa. hayırdır neyin var?

ilçede herseyi bulmak zor maalesef bn de 3 ay once buyuk sehirden kcuk bir ilçeye tasındım seni anlıyorum...

bn şimdiye kadar matematikten 2 video izledim cok severim matematiği ama bilmediğim cok şey varmış tabii hem dilci olup hem de liseyi 7 sene once bitirmeme gore normal!!! bndeki kaynak hızlı ogretim oldugu için 4-5 unitelik konuyu bir konu olarka ozetlemişler işte kitaptan 1 konu Türkçe bitirip soru çözdüm online testlere basladım işte... boyle cnm yaa...
herkese Rabbimden once saglık sonra da zihin acıklıgı diliyorum...
sevgiler...

Amin canım haklısın sağlık olmayınca villan, yatın olsa görmez gözün..
Son bikaç gündür çok halsizim ve çok kilo artışım başladı yine.
Troidimin değerlerine baktırmak için gittim de öyle aldılar. kadın çok beceriksizdi.
Doktor da deli etti beni. girdim odasına benim doktor izindeymiş o baktı. evet söyle neyin var dedi. tiroidime baktırıcam dedim. niye dedi bende var zaten son zamanlarda arttı sanırım dedim.
Başladı vay efendim sen zor hastalardansın sen iyileşmezsin kendi tanını kendin koymuşsun. nerde deli orda ben :KK1:
Dikkat ettim hep uyuz insanlar buluyo beni.yolda adamın ayağı takıldı bana döndü cık cık diyo sanki ben yaptım :KK1::KK1:
Acayip ya vallaha :KK9:

İyi gidiyorsun yinede düzenli çalışmaya bak. Gerisi gelir var daha zaman
.

Son düzenleme:
Troidimin değerlerine baktırmak için gittim de öyle aldılar. kadın çok beceriksizdi.
Doktor da deli etti beni. girdim odasına benim doktor izindeymiş o baktı. evet söyle neyin var dedi. tiroidime baktırıcam dedim. niye dedi bende var zaten son zamanlarda arttı sanırım dedim.
Başladı vay efendim sen zor hastalardansın sen iyileşmezsin kendi tanını kendin koymuşsun. nerde deli orda ben :KK1:
Dikkat ettim hep uyuz insanlar buluyo beni.yolda adamın ayağı takıldı bana döndü cık cık diyo sanki ben yaptım :KK1::KK1:

.

geçmiş olsun canım
mesleğini sevmeyen tuhaf küçük dağları ben yarattım tipler çok var maaş alıyorsun adam gibi yapsana işini birde kadındaki lağbaliliği anlamadım kafayı yiyorlar hastadan çıkartıyorlar .
oturayım maaşımı alayım aman kafam ağrımasın aman elim kolum dilim yorulmasın diyorlar
genel kültür 0 (lağbali oluşundan belli ) iki kelam otursan konuşacak bir konu bulamazsın gelir seni ezmeye çalışır .
inan birgün çok afedersin kapızlık sorunu yaşıyordum doktora gittim doktor dedi geçer bende dedim internete baktım elma mercimek gibi lifli şeyler yemem gerekirmiş dedim . doktorda tabiki çok doğru dedi reçetemi yazdı.
o kadına denk gelseydim doktorun bana tutumunun tersine şunu derdi kesin vay çok biliyorsun niye geldin derdi :KK52: ne diyim sevgicim zor insanlarla uğraşmak.

kızlar ben dershaneyi bırakmak istiyorum paramı geri alabilir miyim acaba bilen var mı?
bir de peşin ödedim. kendimi salak gibi hissediyorum :KK50:

.

geçmiş olsun canım. böyle garip doktorlar çok gerçekten.

selam arkadaşlar ben geldim :KK1: sevgi meleği meşhur bir link varmış, özelden gönderiyosun sanırım. rica etsem bana da gönderebilirmisin.

hoş geldin :KK3:
canım syf 85 ya da 86 da birçok link var bir arkadaş baştan itibaren hepsini toparlamış sağ olsun. işine yararsa onlara bir bak derim.

ne guzel:) ben de bir hevesle 3 gunde bititrmiştim topiği cok sey ogrendim...
evet cnm bnm de sıkı çalışmam lazım bbayramdan sonraya kalcak heralde bu aralar hazırlıklar basladı malum bayram biran once gecsse diye iple cekiyorum ne yalan soliyim:)))
hepimize Rabbim zihin acıklıgı versin...
sevgiler...

inş. canım hele şu bayram bi geçsin de görücez nasıl olduğunu. sevgi meleği canım geçmiş olsun annenede çok geçmiş olsun. kızlar tercihlerde illede şu il olsun diyen varmı aranızda?

dershaneyi bırakman sorun olmaz... ben de dershanede öğretmenlik yaptım biliyorum başta biraz mırın kırın ederler ama iyi bi bahane belirtirsen senetlerini geri alırsın.. bence sadece g.k. g.y çalışıyosanız evde sıkı bir program daha etkili olacaktır..

kızlar ben dershaneyi bırakmak istiyorum paramı geri alabilir miyim acaba bilen var mı?
bir de peşin ödedim. kendimi salak gibi hissediyorum :KK50:

peşin ödediğini atlamışım canım yaa.. alırsın tabiki yine ama biraz daha zor.. geri vermemek için elinden geleni yapacaklardır.. belki hemen paranı vermeyebilirler yani geciktirirler.. biraz da müdürün insanlığına kalmış sanırım..

peşin ödediğini atlamışım canım yaa.. alırsın tabiki yine ama biraz daha zor.. geri vermemek için elinden geleni yapacaklardır.. belki hemen paranı vermeyebilirler yani geciktirirler.. biraz da müdürün insanlığına kalmış sanırım..

biliyorum zor olucak. ben aslında evde çalışmak için değil, ortamı sevmediğim için bıraktım. inanın sınıf da çok önemli kızlar ya. hiç arkadaşım yok. iki kelime ettiğim insanlar var ama o da 1 dakikadan fazla sürmüyor. ders aralarında kimse birbiriyle konuşmuyo öylece boş boş oturuyoruz.
olmazsa bir de başka sınıfa geçip deneyeceğim. başka bi arkadaşıma daha sordum, iki hafta gitmişsin kitapları da vermişler zor olur biraz dedi. ama böyle devam ederse yine uğraşıcam napalım.

begimay yardımın için teşekkür ederim.

benim internetim kotalı , bolca anlatımlı video indirip, içlerinden beğendiklerimi izleme gibi bir lüksüm yok. :KK50: o yüzden sizlerin fikirlerine ihtiyacım var. GK-GY anlatımlı videoların olduğu en iyisi diyebileceğiniz link hangisi arkadaşlar?

X