2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

zaten tbmmde varmış böyle bir mesele.içeriğini tam olarak bilmediğim için meclisteki durumdan bahsedemeyeceğim. Kooperatiflerde de böyle olması kararlaştırılmış !

önceden torpil gizli kapaklı yapılırdı. şimdi göğüslerini gere gere yapıyorlarlar artık ! Rabbim sorsun hesabını...
soruların hakkında fikrim yok canımokuduğumu anlamadım bile,kafam o kadar karışık ki ...

Soru 1 in cevabı d olacak sanırım. Ademi merkeziyetçiliği prens sabahattin desteklemiş çünkü.

Soru 2 hakkında bir fikrim yok.

soru 3 : Erzurum sanırım. Kitapta bir tek Erzurum yazmıyor

1. soru d
3. soru erzurum diyorum..

Son düzenleme:
bende ilk defa bu sorularla karşılaştım ve bilemediğim için paylaştım valla.kaynaktan kaynağa nasıl fark ediyor ya ...

kızlar 1 - d
2. I-II
3.Erzurum bilen arkadaşları tebrik ediyorum.

1-d
2- 1 ve 2
3- erzurum
yorumlara bakmadım cevaplanmıştır muhtemelen...

Merhaba kızlar bugün 350 tarih çözdüm ve çok güzel sorulara denk geldim.
İlk defa karşılaştım diyebilirim. Gelme ihtimalleride var gibi geldi bana sizlerle de paylaşayım istiyorum.

canım biraz ders, ev işi, çocuk işte böyle gidiyor. az da olsa her gün mutlaka çalışıyorum Allaha şükür. matematiğe en baştan başladım. testin yarısını yapamıyorum hala.

matematik benimde başımın belası. bende bitirmiştim konuları güya ama yapamıyorum yeniden başladım. üslü sayılardayım.sınava da az kaldı panikledim ben iyice
senin bölüm neydi canım ?

dilek merhaba nasılsın. nasıl gidiyo. bizimde 3 ay kaldı:S
rabbim anlımızın akıyla çıkmaya nasip etsin

bişey rica edicem, sen yaklaşık 3 önce çıkmış soru analizleri die bi video paylaşmıştın:S varsa alabilirmiyim onu.

bende merak ettim nası bi şey acaba sadece soru çözümü olmasa gerek . . .

lisans sınavına girecek arkadaşlar zor matematik soruları çözüp moral bozmamaya gayret etmeli bence bi de oturma düzeninde soruları çözmeye başlamalılar artık yani uzanarak ya da bağdaş kurarak soru çözmek yanlışmış son 1 ay kala . . . bu arada düzenli içilecek havuç suyuda hafızaya atılmış bilgileri çağırmada çok etkiliymiş arkadaşlar . . .:128:

matematik benimde başımın belası. bende bitirmiştim konuları güya ama yapamıyorum yeniden başladım. üslü sayılardayım.sınava da az kaldı panikledim ben iyice
senin bölüm neydi canım ?
canım hamd olsun biraz yükseldi mat netim ama hala yirmiyi göremedim. inşallah olacak Allah yardımcımız olsun. ben muhasebe mezunuyum önlisans olarak gireceğim sen lisanssın galiba haklısın benim üç ay var ben de pişmanlıklar panikleme içindeyim aldığım kitaplar bitmeyecek gibi mat kesin bitmeyecek birkaç kaynak var çünkü. zayıfım diye almıştım. beşi bir yerde soru bankalarım var ona da gerek yokmuş. türkçe pek çözmüyorum coğrafyada öyle. tarih ve vatandaşlığım çok kötü onlara yüklenmem lazım. daha konularım bitmedi bu iki derste. sen hepsini bitirmişsin tekrar yapıyorsun galiba netler nasıl?

Sizlere bahsettiğim sorular kızlar;
( Konu: Osmanlı Devleti kültür ve uygarlığı)

1) Osmanlı devleti ekonomi politikası olarak hangilerini izlemiştir?
Cevap: Fiskalizm, iaşecilik

2)Osmanlı devletindeki vakıf yönetim kuruluna verilen isim nedir?
Cevap: Mütevelli

3) Osn de 2. Mehmet tarafından Türkistandan getirilerek Ayasofya medresesine müderris olarak atanan bilim adamı kimdir?
Cevap: Ali Kuşçu

4)Osm de bankacılık faaliyetleri XIX. yya kadar hangisi tarafından yürütülmüştür?
Cevap: Sarraflar

5) Osm de itfa görevi kime aittir?
Cevap: Şeyhülislam

6)Tanzimat Dönemine kadar Osmn de vergi memurlarına verilen isim nedir?
Cevap: Muhassıl

7) Osm de toplumu oluşturan kesimlerin belirlenmesinde Millet sistemi uygulanmıştır. Bu sistemde temel ölçüt nedir?
Cevap: Dini inanış

8) Osmde ilk vergi hangi hükümdar zamanında konulmuştur?
Cevap: Osman Bey

9) Osmde XVI. yyda Astronomi ile ilgilenen bilim adamı kimdir?
Cevap: Takiyuddin Mehmet

10)Osmn de minyatürü doruk noktasına çıkaran ve Silahşörlük Kitabını yazan ünlü bilim adamı kimdir?
Cevap: Matrakçı Nasuh
Not: Muhteşem yy da bu adamı öyle bir role sokmuşlar ki resmen İbrahim paşanın kölesi gibi...

11) Osm de "muhtahfız tımarı " kime verilmiştir?
Cevap: Camii görevlilerine

12) Fatih, vasiyetnamesinde " On cerrah, on hatip, 3 de hasta bakıcı tayib ettim. Bunlar, ayın muayyen günlerinde İstanbul'u gezecekler, istisnasız her kapıyı çalacak ve içeride hasta olupp olmadığını soracaklar; var ise hastanın şifa bulmasını sağlayacaklar." demiştir.
Bu açıklamasında göre hangi kurumdan bahsetmiştir?
Cevap: Sahn-ı Seman Medresesi

13) Osmn de minyatür sanatı, hangi konuları işlemiştir?
Cevap:
- Padişah seferleri
- Şehzadelerin sünnet törenleri

Evet kızlar sorular bunlar, içlerinde gerçekten gelir dediğim sorular var bakalım sizde beğenecek misiniz :)

Nor : Soru analiz videosunu da bulacağım kızlar...

bu sorular gerçekten gelebilitesi yüksek sorular . . .
teşekkürler . . .

hayırlı geceler kızlar hayırlı kandiller Allahım bu gecenin hürmetine hayırlısıyla memurluğu nasip etsin inşallah diyorum severek gidip gelebileceğim bir işim olsun. bugün üçyüz soru çözdüm dünde öyle anayasa tarih olunca soru sayım artıyor bundan sonra üçyüzün altına inmek istemiyorum mat hariç çok vaktimi alıyoru çünkü en fazla otuz kırk yapabiliyorum. tarihe yükleneceğim bundan sonra siz naptınız?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…