2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

ISLAHATLARLA İLGİLİ KISA VE ÖZ NOTLAR
25 Kasım 2010 Perşembe, 12:42 tarihinde Kpss,ales Ve Kurum Sinavlari Hakkinda Güncel Bilgilertarafından eklendi
ABDÜLMECİT diyor ki;
- ilk kağıt para benim dönemimde basıldı
- ilk dış borç benim dönemimde alındı.
- bank-ı dersaadet benim zamanımda açıldı.
II. MAHMUT diyor ki ;
- tımar ve zaemati ben kaldırdım
- posta ve karantina teşlilatlarını kurdum
- avrupaya ilk kez öğrenci gönderdim.
II. MAHMUT diyor ki;-
- divan-ı humayunu ve yeniçeri ocağını ben kaldırdım.
- ilköğretimi zorunlu hale ben getirdim.
- memurlara fes,ceket ve pantolon giyme zorunluluğunu ben getirdim
I. ABDÜLHAMİT diyor ki ;-
ulufe alım-satımını ben yasakladım.
- cülus bahşişini ben kaldırdım
III. SELİM diyorki ;
- ıslahatlar planlı ve programlı olarak ilk defa benim dönemimde yapıldı.
- nizam-ı cedit adı verilen bir ordu kurdum
- devlet matbaasını ve mühendishane-i berr-i hümayunu ben açtırdım
I. MAHMUT diyor ki ;
- batının askeri üstünlüğü ilk kez benim dönemimde kabul edildi.
- hendeshane benim dönemimde kuruldu
- halk kütüphaneleri benim zamanımda açıldı
III. MUSTAFA diyor ki ;
- ekonomik alandaki bozulmaya çare olmak amacıyla ilk iç borçlanma benim zamanımda yapıldı.(esham sistemi)
- mühendishane-i bahr-i hümayun benim zamanımda açıldı
- sürat topçuları ocağı benim zamanımda kuruldu
**
OSMANLI DEVLETİNDE İLKLER
25 Kasım 2010 Perşembe, 12:39 tarihinde Kpss,ales Ve Kurum Sinavlari Hakkinda Güncel Bilgilertarafından eklendi
- İlk Osmanlı Padişahı OSMAN BEY'dir.

- Osmanlıda ilk parayı bastıran OSMAN BEY'dir.

- Osmanlıların ilk başkenti SÖĞÜT'tür.

- Osmanlılarda beylikten devlete ilk geçiş ORHAN BEY zamanında olmuştur.

- İlk Osmanlı veziri Alaaddin Paşa'dır.

- İlk VAKFI Orhan Bey kurdu.

- İlk DİVAN Orhan Bey zamanında kuruldu.

- İlk Düzenli ORDU Orhan Bey zamanında kuruldu.

- İlk MEDRESE İznik'te Orhan Bey zamanında kuruldu.

- Rumeli'ye ilk geçiş Süleyman Paşa komutasında 1353 yılında ÇİMPE KALESİ'nin alınmasıyla olmuştur.

- Osmanlılara katılan ilk beylik KARESİOĞULLARI

- Osmanlıda ilk KAPTAN-I DERYA, Baltaoğlu Süleyman'dır.

- Topçu ocağı ilk defa I.MURAT zamanında kuruldu.

- Karamanoğulları ile ilk savaşı I.MURAT yaptı.

- Top ilk defa I.KOSOVA SAVAŞI'nda kullanıldı.

- 1389 Savaş alanında şehit düşen ilk padişah I.MURAT'tır.

- 1389 Osmanlılar,Haçlılarla ilk defa SIRPSINDIĞI SAVAŞI'nda karşılaştılar.

- 1364 Osmanlılarda SULTAN unvanını ilk I.MURAT kullandı.

- İlk Acemi Ocağını I.Murat zamanında ÇARLI HALİL PAŞA kurdu.

- İstanbul Osmanlıda ilk kez I.BEYAZIT (Yıldırım)zamanında kuşatıldı.

- Anadolu'da Türk birliği I.Beyazıt zamanında sağlı.

- Osmanlılara Orta Avrupa Kapıları ilk kez NİĞBOLU ZAFERİ ile açıldı.

- 1396 Anadolu'daki Türk birliği ilk kez ANKARA SAVAŞI ile bozuldu.

- 1402 Osmanlıda ilk TAHT KAVGALARI,1402-1413 arası FETRET DEVRİNDE yaşı.

- İlk Deniz Savaşı I.MEHMET (Çelebi) zamanında Venedik'le yapıldı.

- Kendi isteği ile tahttan inen ilk padişah II.MURAT'tır.

- II.KOSOVA Savaşından sonra Avrupalılar ilk kez Türkleri Balkanlardan atamayacaklarını anlamışlardır.

- 1448 Padişah emri ile ilk öldüren Sadrazam ÇARLI HALİL PAŞA'dır.

- İlk kez Balkanların fethini tamamlayan II.MEHMET (Fatih)tir.

- Havan Topu ilk defa İSTANBUL'UN FETHİNDE kullanıldı.

- Vezirlerin kul sistemine göre seçimleri ilk II.MEHMET zamanında oldu.

- İlk Osmanlı Kanunları FATİH KANUNNAMESİ'dir.

- Fatih Kanunnamesi Osmanlının İlk ANAYASASI niteliğindedir.

- Osmanlıda ilk altın para Fatih zamanında bastırılmıştır.

- Topla kalelerin yıkılabileceği ilk kez İstanbul'un Fethinde anlaşılmıştır.

- Derebeylik (Feodalite) İstanbul'un Fethi ile son bulmuştur.

- Osmanlı tarihinde tek taraflı ilk kapitülasyon Fatih zamanında Venedike verildi.

- İlk defa Sadrazamlar,Fatih zamanında Divana Başkanlık yapmaya başladılar.

- İpek Yolu ilk defa Fatihin KIRIM'ı feth etmesiyle Osmanlıya geçmiştir.

- 1475 İlk defa Osmanlı tahtına iki kez çıkan II.MURAT, son çıkan II.MUSTAFA'dır.

- Dünyada ilk kez YİVLİ-SETLİ Toplar II.BEYAZIT zamanında yapılmıştır.

- Avrupalıların,Osmanlı içişlerine karışması ilk kez CEM SULTAN olayı ile olmuştur.

- Osmanlı Devleti İran ile yapılan ilk büyük savaş ÇALDIRAN SAVAŞI'dır.

- 1514 İran ile ilk yapılan antlaşma AMASYA'dır. 1555 Kanuni zamanında olmuştur.

- Osmanlıda ilk HALİFE, I.SELİM (Yavuz)dir.

- 1517 Osmanlıların Kuzey Afrikaya ilk girişleri I.Selim zamanında MERCİDABIK ZAFERİ ile olmuştur.

- 1516 Baharat Yolu,I.Selimin Mısır ve Kahire'yi almasıyla Osmanlıya geçti.

- I.Süleyman (Kanuni)'ın Rumeli'ye yaptığı ilk sefer BELGRAD'a olmuştur.

- 1521 Viyana ilk defa Kanuni tarafından 1529 yılında kuşatıldı.

- Akdeniz 1538 yılında PREVEZE DENİZ ZAFERİ ile Türk gölü oldu. Kırımın Fethi 1475 ile KARADENİZ TÜRK gölü oldu.

- Müftü,Kaptan-ı Derya, Reisül-Küttap ilk kez Kanuni zamanında Divan üyesi oldu.

- İlk defa çift taraflı kapitülasyonu Kanuni Fransızlara verdi.

- 1535 İlk defa sefere çıkmayan,İstanbul'da doğan ve ölen padişah II.SELİM'dir.

- İlk defa Osmanlıda Kanunu Kadim (Yeniçeri Ocağına asker alma kanunu) III.MURAT zamanında bozulmuştur.

- İlk defa Şehzadeleri Sancaklara gönderilme işi I.AHMET zamanında kaldırıldı.

- Osmanlı Devleti 1533 İstanbul Antlaşması ile Dünyanın bir numaralı devleti olduğunu göstermiş.

- Osmanlı Devleti Dünya üstünlüğünü 1606 Zitvatorok Antlaşmasıyla kaybetti.

- Osmanlıda askerler tarafından öldürülen ilk padişah GENÇ OSMAN'dır.

Osmanlıda ilk Denk Bütçeyi TARHUNCU AHMET PAŞA hazırladı.

- İlk Türk-İran sınırı 1639 Kasr-ı Şirin antlaşmasıyla çizildi.(günümüzün temeli) Şartlar ileri sürerek ilk vezir olan KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA'dır.

- Osmanlı ilk kez 1699 Karlofça ve 1700İstanbul Antlaşmaları ile toprak kaybetti.

- Osmanlı Devletinin Rusya ile ilk imzaladığı anlaşma 1700 İstanbul antlaşmasıdır.

- Osmanlının ilk kaybettiği beylik ERDEL BEYLİĞİ'dir.

- Osmanlı Devleti ilk defa Avrupa'dan geri kaldığını 1718 Pasarofça Antlaşmasıyla anladı ve Lale Devrinde Avrupa'yı örnek alarak yenilikler yaptı.

- Avrupa'ya ilk elçiler Paris ve Viyana'ya Lale Devrinde gönderildi.

- Osmanlıda ilk Matbaayı 1727 yılında İbrahim Müteferrika kurdu.

- İlk kağıt fabrikası Lale devrinde Yalova'da kuruldu.

- Yeniçerilerden ilk defa Lale Devrinde İTFAİYE örgütü kuruldu.

- Askeri ala ilk ıslahatı I.MAHMUT yaptı.(1731 Kara Mühendishanesini açtı)

- İlk defa KAPİTÜLASYONLAR 1740 yılında DEVAMLI hale getirildi.

- İlk defa halkı Müslüman olan Kırım Osmanlıdan 1774 yılında Küçük Kaynarca Antlaşması ile ayrılmış ve 1792 Yaş Antlaşmasıyla Rusya'ya bağlanmıştır.

- Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla Ruslar,ilk kez içişlerimize karışma ve kapitülasyon alma hakkını kazılar.

- Ulufe alım-satımı ilk defa I.ABDÜLHAMİT tarafından yasaklı.

- İlk defa Avrupa orduları örnek alınarak kurulan ordu Nizamı Cedittir.

- İlk Avrupa'da devamlı elçileri bulunduran,Nizamı Cedidi kuran III.SELİM'dir.

- İlk Elçilik 1793te Londra'da açıldı. Napolyon ilk yenilgisini AKKA da, Nizamı Cedid ile yaptığı savaşta aldı.

- Osmanlıda meydana gelen ilk isyan hareketi 1804 SIRP İSYANI'dır.

- Osmanlıda ilk bağımsızlığını kazanan devlet 1829 YUNANLILAR'dır.

- İlk defa padişahın yetkileri II.Mahmut zamanında AYANLARLA yapılan 1808 SENEDİ İTTİFAK ile sınırlı.

- Osmanlıdaki azınlıklardan Sırplara,1812 de Bükreş Antlaşmasıyla ilk hak verildi.

- Boğazlar Sorunu ilk defa 1833 Hünkar İskelesi Antlaşmasıyla ortaya çıktı.

- İngilizlere kapitülasyonlar,ilk defa 1838 de Balta Limanı Antlaşmasıyla verildi.

- İlk Gazete 1831 Takvimi Vakayı adı ile II.Mahmut zamanında bastırıldı.(resmi)

- İlk Nüfus sayımı 1831 de II.Mahmut zamanında yaptırıldı.

- Tımar,zeamet,müsadere ilk defa II.Mahmut zamanında kaldırıldı.

- İlk Polis Teşkilatı,Posta örgütü,II.MAHMUT zamanında kuruldu.

- Divanın yerine Bakanlıklar II.Mahmut zamanında getirildi.

- İlköğretimin zorunlu olması,ortaokulların,tercüme odası,yabancı dil okulu,devlet memuru yetiştiren okullar ilk defa II.MAHMUT zamanında açıldı.

- İlk defa yurt dışına öğrenci gönderilmesi,kılık-kıyafet düzenlenmesi II.MAHMUT zamanında yapıldı.

- İlk defa Padişah kendi gücü üzerinde Kanun gücü olduğunu TANZİMAT FERMANI ile tanımış oldu.

- 1839 ABDÜLMECİD zamanında Mustafa Reşit Paşa tarafından ilan edildi.Diğer ismi GÜLHANE HATTI HÜMAYUN.

- Osmanlıda ilk kağıt Para KAİME adıyla 1841de Abdülmecit tarafından bastırıld

ı - İlk defa Demiryolu Ağı Tanzimat Döneminde döşendi.

- 1866 İlk Telgrafın kullanılması,laik Kuralların çıkarılması Tanzimat Dönemine rastlar.

- Askerliğin ilk defa bedele bağlanması ISLAHAT FERMANI ile olmuştur.

- Osmanlı ilk kez KIRIM SAVAŞI sonrası Avrupa devletlerinin himayesine girerek bağımsız devlet olma özelliğini kaybetti.

- 1853 İlk dış BORÇ, Kırım Savaşı sırasında 1854,İngilizlerden I.Abdülmecit zamanında alınmıştır.

- Osmanlı Devleti ilk defa Paris Antlaşmasıyla Avrupa devleti sayıldı.

- 1856 İlk Anayasa 1876 yılında II.ABDÜLHAMİT zamanında ilan edildi.

- Halk ilk defa yönetime I.Meşrutiyet ile katıldı.

- 1876 Mecelle Hukuku ilk defa I.Meşrutiyet zamanında uygulandı.

- İttihat ve Terakki Partisi TÜRKÇÜLÜĞÜ tarihte ilk defa ideoloji haline getirdi.

- Osmanlının bir parti tarafından yönetimi ilk defa İttihat ve Terakki Partisi tarafından

- 1.Balkan Savaşı sırasında olmuştur. - 1912 Balkan Savaşı ilk defa Karadağ'ın Osmanlıya savaş açmasıyla başlamıştır.

- Osmanlı Devletinin I.Dünya Savaşından sonra paylaşıldığı ilk ANTLAŞMA SYKES-PİCOT'tur.

kasvetli, fattum ve denemem , paylaşımlarınız için tşkler..ne güzel kimse bencil değil.herkes elinden geldiğince birbirine yardımcı olmaya çalışıyor.güzel bir linke ya da bilgiye denk gelirsem ben de paylaşırım.. bu arada sevgi meleği yine banlanmış :KK50:

arkadaşlar iyi çalışmalar bugün işe gidemedim fırsattan yararlanayım dedim bende coğrafya video dinledim 1 video yaklaşık 2.5 saat sürdü notlar aldım sonra 1 test çözeyim dedim ilk 3 soru hiç doğru yok :KK43:( sonra bıraktım testi moralim bozuldu :KK43:( buarada konu ova-plato-akarsu-dağ ... en gıcık konu
kızlar ben nerde yanlış yaptım acaba ya da ne yapmam gerek :KK43:(((

arkadaşlar iyi çalışmalar bugün işe gidemedim fırsattan yararlanayım dedim bende coğrafya video dinledim 1 video yaklaşık 2.5 saat sürdü notlar aldım sonra 1 test çözeyim dedim ilk 3 soru hiç doğru yok :KK43:( sonra bıraktım testi moralim bozuldu :KK43:( buarada konu ova-plato-akarsu-dağ ... en gıcık konu
kızlar ben nerde yanlış yaptım acaba ya da ne yapmam gerek :KK43:(((

Kimyon aynı ben :) bende coğrafyadan ikinci ünitenin videosunu izlemiştim test çözeyim anladım bu konuyu dedim. 20 soruluk testte 4 doğru falan anca çıkmıştı. Sonra anladım nedenini Çünkü atıyorum şimdi konu diyelim karstik şekiller ben karstik şekillerin akdenizde en çok olduğunu biliyorum. Ama şıklara bakıyorum bilmem ne ovası bilmem ne platosu diyor gibi şeyler var. Hangisinin Akdenizde olduğunu bilmediğim için de konu ile ilgili soruları yapamadığımı fark etmiştim. Yani bi üniteyi kitaptn çalışmak tamamen yetmiyor yada videodan coğrafya temeli olmayanlar için öyle en azından benim kendimde gördüğüm üzere yani. Ben en baştan başladım tüm derslere çalışmaya tüm kitapları tarayarak. Benim tavsiyem coğrafyada yani ben öyle yapmayı düşünüyorum faydalı olur mu bilmem ama konu çalıştıktan sonra kitaptan videoyu da izledikten sonra soru çözmek yanlış yaptığın her soruyu tüm şıklar dahil olmak üzere netten araştırmak işte hangi dağ ova nerde gibi eksik hangi yönde ise onu tamamlamak şeklinde olmalı bu şekilde kapanır eksikler sanırım.

kasvetli, fattum ve denemem , paylaşımlarınız için tşkler..ne güzel kimse bencil değil.herkes elinden geldiğince birbirine yardımcı olmaya çalışıyor.güzel bir linke ya da bilgiye denk gelirsem ben de paylaşırım.. bu arada sevgi meleği yine banlanmış :KK50:

Sevgi meleğini niye banlamışlar yaa :KK43: acaba indirme linkleri falan veriyor diye olabilir mi?

kasvetli,geçmiş olsun,inşallah bir an evvel sağlık sorunların düzelir.
lilliabutterfly,canını sıkma bunlar en güzel heyecanlar,gönlünce eşyaların olur inşallah.
kimyon,denemem kızlar sakın yapamıyorum diye kaldırıp atmayın coğrafyayı,bende aksine coğrafyayı çok severim.konu okuyup arkasından videoları izleyip,küçük notlar çıkarıp,çözümlü örnekleri inceleyip teste girişmeniz iyi olabilir,madem çok dertlisiniz coğrafyada.

ben bugün,yeni aldığım yediiklim 2012 test kitabından türkçe,matematik,tarih,coğrafyadan her birinden 1 er konu bitirecek şekilde o konuyla alakalı kaç test varsa çözdüm.kitabın adı doping serisi diye geçiyor,gerçekten kolay sorular ama malesef hatalar var sorularda.

bu arada kızlar kısaltmalar,şifrelemeler paylaşmanız iyi olmuş.gördükçe gözümüze işler,aşinalık olur.elinize sağlık.

Son düzenleme:
Genel tekrar notları isteyen arkadaşlarıma:
KPSS Karma Genel Tekrar Ders Notları | Online Kpss-Kpss Hazırlık - Kpss Testleri - Kpss Soruları - Çözümlü Sorular İndir

Coğrafya dökümanı isteyen arkadaşlarıma:
KPSS Coğrafya Konu Anlatımı,Animasyon ve Özet,Oyun,Yaprak Test+Atlas
Coğrafya « DersKpss.com
Kpss Coğrafya | Online Kpss-Kpss Hazırlık - Kpss Testleri - Kpss Soruları - Çözümlü Sorular İndir

Güncel bilgi isteyen arkadaşlarıma:
KPSS 2011 tüm güncel bilgiler « DersKpss.com
Güncel Olaylar | Online Kpss-Kpss Hazırlık - Kpss Testleri - Kpss Soruları - Çözümlü Sorular İndir

Resimlerle kpss:
Resimlerle KPSS | Online Kpss-Kpss Hazırlık - Kpss Testleri - Kpss Soruları - Çözümlü Sorular İndir

arkadaşlar bende kavram haritası yeteri miktarda var.
Burda paylaşılmıyor ve benim indirdiğim link malesef ölmüş.
Size örnek bir kavram haritası ekliyeyim isteyen olursa bana mail adresini özelden yazsın yollayayım.
İşinizi gerçekten görür bana faydası oldu.

Kırıklı dağlar:
Eki Görüntüle 312888

Kapalı havzalar:
Eki Görüntüle 312890

kızlar sevgi meleği banlı. sevgi meleğinden bu haritaları alan var mı aranızda? varsa bana da gönderebilirmisiniz? harita üzerinde görmedikten sonra isim ezberlemenin hiç faydası olmuyor bunu geç de olsa anladım..:44:

linki resim olarak ekledim olmuştur inşallah :) Elle yazarsınız artık $link.png

kızlar sevgi meleği banlı. sevgi meleğinden bu haritaları alan var mı aranızda? varsa bana da gönderebilirmisiniz? harita üzerinde görmedikten sonra isim ezberlemenin hiç faydası olmuyor bunu geç de olsa anladım..:44:

bu arada bu haritalar çok güzelmiş bende istiyorum :)

Allah razı olsun denemem. nasıl yaptın bunu bilmiyorum ama çok teşekkürler... yaşasın sonunda tarih 11. videom var :KK76:

Bi şey soracağım o videolar 2010 dimi? ben netten 2010 u bulabildim bu sene de. Eğer öyle ise anayasaya bence çalışmayın çünkü bayaa bi değişiklik var anayasada. Eğer 2011-2012 ise o videoları ben nerden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim :)

uzaktan eğitim vatandaşlık videoları eski yıllara ait evet canım..eğer hakkaten çok fark varsa bu yılla, izlememizin bir yararı olmaz o zaman.hatta zararı bile olur..:44:

slm kızlar...

sevgi meleğine noldu yaa öylee ? :KK43:
fattum çok sagol bende hemen kaydettim pcme..

gecen gun benım mat pek iyi değil guvenderin ygs mat setını aldım mecburen..

sizler ne güzel derslerıne testlerınıze en onemlisi planınıza hakımsınız masallah .. keşke bende oyle olabılsem :KK43:

biraz saglık sorunlarım var bugun 3tüp kan verdım yarın sonucları alıp safrada ameliyat sırası alcam doktordan sağ kolum mosmor :KK43::KK43: bide bişey sorucam ben yasmin kullanıyorum şimdi ameliyat nedenıyle 1gun bile içmemezlik yaparsam ne olur ? yada içmedim diyelim tekrar baslamak için 7gun gecmesinimi beklıcez bilen varsa benıde bılgılendırsın kafama takıldıda...

denemem tşkler bende bakıcam bi ara pcye not ettim lınkleri

lilliabutterfly;canım kesınlıkle çok haklısın.. sonucta boyle şeyler bikere alınıyor .. bizde eşimle yanımıza kımseyı almamıstık eleele verdık ne istiyorsak onu aldık ama sonrasında ıkı tarafta kıyametı koparttı :):) neyse onemli olan benım ve eşimin istedıklerını almak oldu...

evet canım bende baya sinirlendim ağladım.inşallah son dakkada bi sorun çıkartmazlar.sorun kalmadı gibi görünüyor fakat alınana kadar içim rahat etmicek.çünkü illa karışçak bişey buluyorlar

kasvetli,geçmiş olsun,inşallah bir an evvel sağlık sorunların düzelir.
lilliabutterfly,canını sıkma bunlar en güzel heyecanlar,gönlünce eşyaların olur inşallah.
kimyon,denemem kızlar sakın yapamıyorum diye kaldırıp atmayın coğrafyayı,bende aksine coğrafyayı çok severim.konu okuyup arkasından videoları izleyip,küçük notlar çıkarıp,çözümlü örnekleri inceleyip teste girişmeniz iyi olabilir,madem çok dertlisiniz coğrafyada.

ben bugün,yeni aldığım yediiklim 2012 test kitabından türkçe,matematik,tarih,coğrafyadan her birinden 1 er konu bitirecek şekilde o konuyla alakalı kaç test varsa çözdüm.kitabın adı doping serisi diye geçiyor,gerçekten kolay sorular ama malesef hatalar var sorularda.

bu arada kızlar kısaltmalar,şifrelemeler paylaşmanız iyi olmuş.gördükçe gözümüze işler,aşinalık olur.elinize sağlık.

çok teşekkür ederim canımcım evet ama işte insan bu dönemlerde baya duygusal oluyor en ufacık şeylere morali bozulabiliyor.en iyisi kayınvalideyle kayınpederin karışmaması.insanın burnundan getirmeye çalışıyolar resmen.meyseki hallettik gibi tabi tekrar bi sorun çıkmazsa.

kızlaaaaaaaaaaar ben geldim :KK70:
Banlandım bi günlüğüne ama sizden ayrıda yapamadım ya :KK14:
bi daha asla girip konulara yorum yapmıcam tartışma çıkıyor uyarı alıyorum.
sizden ayrılınca anladım :KK43:

uzaktan eğitim vatandaşlık videoları eski yıllara ait evet canım..eğer hakkaten çok fark varsa bu yılla, izlememizin bir yararı olmaz o zaman.hatta zararı bile olur..:44:

kız bir tek anayasa hariç diğer hocalar aynı yeni videolarda da :KK70:
anayasa da sadece temel kavram olanların videosunu izleyin o kadar demiştim ya.
bende data 2012 den çalışıyorum anayasaya.
size tavsiyem pegemin ders notlarını almanızdır.
4 tl tanesi.
kavram haritaları var kitapta mükemmel
coğrafyası nette yok bi tek tarih ve anayasa var ama anayasanın güncel olması lazım.

valericim anayasnın temel kavramlarından gerisi hariç tüm videoları gönül rahatlığı ile izleyebilirsin.
hocalar aynı odaları aynı kıafetleri bile arada aynı :KK70:
ben geçen seneyi de izledim bu seneyide hiç fark yok.

özelden maillerinizi bildirirseniz bana atarım.

X