2009 Şubat Anneleri

evet ya öncekiler bu kadar sert değildi resmen oynadı göbeğim şok oldum karın açken daha hareketli oluyolarmış doyunca uyuyolar tabi karnım acayip açken dinledim şimdi bi elma yedim kendime geldim :)))))

bebisim cok tatlilar gercekten :))
benimki hayla hafif tekmeler atiyor bugün sabahtan beri hareket etmiyor okadarda yedim , gece kusu bizimki saat 12 gibi ve sabahin erken saatlerinde tekmeliyor :))

BEBEK AMNİYON SIVISI AZLIĞI

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı,
rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve
gelişmesine de olanak sağlar. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde değişik miktarlarda olan
amniyon sıvısı, dinamik bir yapıya sahiptir. Gebeliğin son aylarında günde yaklaşık 150ml.
sıvı döngüsü olur ve ortalama miktarı yaklaşık 800-1000 mililitredir. Gebeliğin ikinci 3
ayında, amniyon sıvısının tamamı 3 saatte değişmektedir.
Amniyon sıvısının döngüsü, başlıca, fetüsün sıvıyı yutması ve idrarını yapması
fonksiyonlarıyla gerçekleşmektedir. Bu fonksiyonlarda herhangi bir bozukluk, amniyon
sıvısının azlığı veya fazlalığı ile sonuçlanabilir. Fetüste ösefagus (yemek borusu)
yokluğu, trakeoösefageal fistül (yemek borusu ile nefes borusu arasında delik) varlığı veya
buna benzer durumlarda yutma fonksiyonu normal şekilde olmayacağından amniyon sıvısı
fazlalığı (polihidramnios) görülür. Yine; böbrek yokluğu, idrar yollarında tıkanıklık gibi
durumlarda fetüs, idrarını yapamayacağından amniyon sıvısının azlığı (oligohidramniyos)
ortaya çıkmaktadır.

Oligohidramniyos amniyon sıvısı miktarının 500ml.'den az olması durumudur.

Oligohidramniyos nedenleri şunlardır:

Böbrek yokluğu (birinin veya her ikisinin)
İdrar yollarında tıkanıklık oluşturan durumlar
Fetüse ait bazı anomaliler
Zarların erken yırtılması
Gün aşımı
Plasentada fonksiyon bozuklukları
İntrauterin gelişme geriliği
Normalde tüm doğumlarda bebekte anomali yaklaşık %1,8 oranında görülürken oligohidramniyos
olgularında %7 oranında fetüs anomalisi saptanmıştır.

Oligohidramniyos, ultrasonografi ile tanısı konulan bir durumdur. Gebeliğin son
haftalarında amniyon sıvısının miktarının hesaplanmasında amniyotik sıvı indeksi (Amniotic
fluid index=AFI) ölçümü kullanılmaktadır. Anne karnı dört bölgeye ayrıldığında her bölgeden
alınan amniyotik sıvı miktarı ölçümleri toplamı, amniyotik sıvı indeksini verir. Normali
100-250mm. olan bu ölçüm, 50mm.den az olduğunda oligohidramniyos kabul edilir.

Oligohidramniyos varlığında fetusa ait potansiyel riskler göz önünde bulundurulmalıdır.
Sıvı azlığı nedeni ile fetusun rahim içinde hareketinin kısıtlanması, oksijen ve besin
alışverişinde bazı aksamalar söz konusu olabilir. Tersi de söz konusudur. Yani; fetusun
sağlığında, oksijen alışverişinde bir sorun varsa da yine amniyon sıvısının azalması
görülebilir. İleri gelişme geriliğinde oligohidramniyos, fetal stresin arttığını gösterir.

Gebeliğin çok erken dönemlerinde oligohidramniyos tespit edilmesi fetusa ait risklerin
artmasına neden olur.

Oligohidramniyos saptandığında, gebeliğin son ayında ise veya gün aşımı varsa bebek
doğurtulur. Daha erken dönemde görülürse ve bebekte bir anomali saptanmamışsa,
amniyoinfüzyon yöntemiyle amniyon boşluğuna sıvı verilmesi uygulanabilir. Amniyoinfüzyon
yöntemi her zaman başarılı olamamakta ve erken doğum engellenemeyebilmektedir.

kizlar doktor bebegin yeterli suyu olup olmadigini nasil takip ediyor ??
özel bi testmi lazim bunun icin ?

BEBEĞİNİZİN ZEKİ OLMASI İÇİN

Zekayı sadece genetik unsurlara bağlamamak gerekir. Kalıtımla birlikte gelen genetik unsurların yanısıra; hamilelik döneminde bebeğe müzik dinletmek, yeteri kadar kilo almak, düzenli beslenmek ve spor yapmak gibi bebeğin gelişimini de etkileyen bir çok unsur vardır. Bebek bu pek çok unsurun tesiri sonucunda dünyaya belli bir potansiyelle gelir.

Hamilelik döneminde bebek için iyi bir başlangıç yapmak ve bütün dönem boyunca onların ruhsal ve zihinsel gelişimi için şunlar yapılabilir:

Bebeği Kabullenin
Anne ilk aydan itibaren bebeği kabullenmeli, anneliğe hazırlanmalı, onu fark etmeli ve sevmelidir.

Çok Fazla Kilo Almayın
Alınan kilo miktarı bebeğin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkilediğinden,
doktorlar vücut ağırlığının % 20’si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylemektedirler.

Dikkatli Beslenin
Hamilelikte beslenme zekâ gelişimindeki en önemli unsurdur. Özellikle sinirsel gelişimde önemli bir rol oynadığından annelerin düzenli ve çeşitli yiyecek gruplarından beslenmeleri gerekmektedir.

Hareket Edin
Hamilelik sırasında düzenli egzersiz yaparak vücuttaki oksijen akışı hızlandırılmalıdır.

Tiroide Dikkat
Yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi ve üşüme gibi şikâyetler varsa tiroit bezi kontrolü yapılmalıdır.

Dişleri Kontolden Geçirin
Hamilelik döneminde diş rahatsızlığı geçiren anneler prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıdıklarından ve prematüre doğan bebeklerde öğrenme ve gelişim safhalarında güçlük çektiğinden arada bir diş hekimine gidilmelidir.

Demir Alın
Demir alımı bebeğin entellektüel potansiyelini artırdığından ve hamilelik döneminde yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamadığından her gün demir içeren tabletlerden içilmesi gerekmektedir.

Mutlu Olun
Bebeğin algıları henüz doğmadan önce başar ve dolayısıyla kendini iyi hisseden bir annenin karnındaki bebekte mutlu olur.

Bebeği Emzirin
Anne sütünün içeriği sabit değildir ve bebeğin yaşına en uygun olan özellikleri içerir. Prematüre bebeğin annesinin sütü prematüre bebeğe, 1 aylık bebeğin anne sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeğin anne sütü 3 aylık bebeğe uygundur. Dolayısıyla, bebekliğinde emzirilen çocukların zekâ seviyeleri hazır mamayla beslenenlere göre daha fazladır.

Depresyondan Uzak Durun
Çocukların özellikle dil gelişiminde ve öğrenme kabiliyetinde zayıflık görüldüğünden, hamilelikte olduğu kadar doğumdan sonra da depresyondan uzak durmak gerekmektedir.

İletişim Kurun
Yapılan araştırmalar bebeğin ana dilini anne rahminde öğrendiğini ve anne sesini çok çabuk algıladığını göstermektedir. 2. aydan sonra bebekle konuşmak ve ona dokunmak iletişim kurmanın başlangıcıdır. 4. ayla birlikte ona bir birey gibi davranılmalıdır.

Müzik Dinletin
Bebeği anne karnında eğitmenin yollarının başında müzik dinletmek gelir ve doğru müzik seçildiğinde daha çabuk geliştikleri bilinmektedir.

benim doktorum bununla ilgili bişey söylemedi ama tahminimce belki de plasentanın şekliyle yola çıkıyorlardır bilmiyorum ki CADIARZUbenneyaptımki

hmm saol cnm benim ilk hamileligimde bebegimin suyu cok azdi 8. ayimda doktor beni hastaneye göndermisti bebek tehlikede diye ... doktorlar her ikinci gün beni hastaneye cagirmislardi devamli kontroldeydi bebisim , en sonunda sancilar gelmeyince suni sanciyla dogurtturdular :emir_bebek:
korkuyorum bundada ayni sorun olcak diye cok sivi icmeye özen gösteriyorum

Gebelikte Suyun
Gebelik, gözle görülmeyen anne yumurtası ve baba sperminin döllenerek ana rahminde hızla çoğalıp şekillenerek yaklaşık 40 hafta sonra insan yavrusu olarak dünyaya gelmesine kadar geçirilen süredir. Yeni doğan bebek milyarlarca hücreden oluşmuştur. Hücreler büyük ölçüde su, bu su içinde çözünmüş besin öğelerinden oluşmuştur. Döllenme ile birlikte kadının, bir yandan bebeğin gelişmesini sağlayacak çevrenin oluşması, diğer yandan hücrelerin çoğalıp şekillenmesini karşılamak üzere su ve besin öğeleri gereksinimleri hızla artar.

Gebeliğin ilk 26. haftası sonunda bebeğin beden ağırlığının yaklaşık % 90’ı sudan oluşmuştur.

Bu durum, bebeğin gelişiminde suyun ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Doğum yaklaştıkça bebeğin su gereksinmesi oksijenin önüne geçer.

Bebek ana rahminde, mekanik şoklara karşı engel oluşturan, 37 derecelik ısı sağlayan ve enfeksiyonlardan koruyan su çözeltisi (amniotik sıvı) içinde yaşar. Bu sıvı bebeğin gelişimi için de önemlidir.

Bebeğin yaşamını sürdürdüğü su çözeltisinde yetersizlik olması akciğerlerinin gelişimini olumsuz etkiler, hareket yeteneğini azaltır ve yapısal bozukluğa neden olur. Bu durum zamanında doğan bebeklerin % 3-5’inde görülebilmektedir.

Bebeğin su gereksinmesi annenin içtiği suyla karşılanır. Anne ile amniotik sıvı arasında bir saatlik sürede yaklaşık 0,5 litre su değişimi olur.

Gebelikte Annede Oluşan Fizyolojik Değişiklikler ve Su Gebelik süresince, anne ortalama 12,5 kg. ağırlık kazanır. Bu ağırlığın yaklaşık 6-8 kg.’ı sudur. Bu suyun yaklaşık yarısı halk arasında son denilen plasenta, amniotik sıvı ve bebekte depo edilmiştir. Bebeğin yaşamı için gerekli bu su aşağıda belirtilen fizyolojik uyumlarla sağlanmaktadır.

Gebelikle birlikte damarlarda akan kanın hacmi % 10 artar. Kalbin atış hızı ve toplam beden suyunun miktarı da yükselir.
Susama eşiği düşer. Normal duruma göre gebelikte susama duygusu daha erken gelişir ve böylece gebe kadın daha çok su içme olanağı bulur.
Bu değişiklikler hormonların denetimi altındadır.
Suyun sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmede, önemi çok büyük
Araştırma verilerine göre annenin içtiği su, amniotik sıvıyı etkilemektedir. Amniotik sıvısı yetersiz olan kadınlara 2 saat içinde 2 litre su verildiğinde amniotik sıvıdaki yetersizliğin düzeltildiği gösterilmiştir. Amniotik sıvı yetersizliği olmayan kadınlarda da içilen suyun sıvıyı artırdığı gözlenmiştir. Deneysel çalışmalarda annenin susuz kalmasının bebeğin susuz kalmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu veriler, sağlıklı bebek dünyaya getirmede suyun ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Gebelikte Su İhtiyacını Artıran Diğer Durumlar Gebe kadın idrar yolları enfeksiyonuna ve kabızlığa yatkındır. Böbrek taşı oluşumu gibi durumlarda ilaç kullanımı sakıncalıdır. Gebelikte yeterli su alımı, bu gibi olumsuz durumların önlenmesine yardımcı olur.

Gebelikte besin öğeleri gereksinmesi de artar. Suda bulunan kalsiyum ve magnezyum bu minerallerin artan gereksinmelerinin karşılanmasına katkı sağlar. Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve süt ürünleridir. Bu ürünleri yeteri kadar tüketmeyen gebe kadınlarda suyla alınan kalsiyum, artan ihtiyacın karşılanmasında yardımcı olur. Yeterli kalsiyum ve magnezyum alımı bebeğin gelişmesinde rol oynadığı gibi gebelikle ilintili yüksek tansiyon ve preeklemsi riskini de azaltır. Gebelikte artan kalsiyum gereksinmesi karşılanamadığında, bebeğin kemiklerinin gelişmesi için gerekli kalsiyum annenin kemiklerinden çekilerek karşılandığı için kemik erimesi riskini artırır. Bu da ileri yaşlarda osteoporosiz olarak ortaya çıkar.

Anne ve bebeğin sağlığını korumak için gebe kadının yeterli miktarda su içmesi gerekmektedir
ABD Tıp Enstitüsü Besin ve Beslenme Komitesi gebelikte kadının kendi gereksinmesine ek olarak günlük 300 mililitre su alımını önermiştir. Normal kadın için önerilen 2,7 litre su miktarına gebelikten dolayı ek 300 mililitre eklendiğinde gebe kadın için önerilen su miktarı 3 litreye çıkmaktadır. Su ihtiyacının bir bölümü diğer içeceklerden karşılanabilir. Bunun için en iyi içecekler süt, ayran ve taze sıkılmış meyve sularıdır. Çay, kahve ve kolalı içecekler kafein içerirler. Kafein bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğinden sınırlı tüketilmelidir. Gebe kadınlar için en iyi içecek sudur. Gebe kadın günde 2 litre civarında su tüketmelidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
çok sıvı tüketmekle plasentanın sıvısının alakası var mı :uhm:

Gebelikte Annede Oluşan Fizyolojik Değişiklikler ve Su Gebelik süresince, anne ortalama 12,5 kg. ağırlık kazanır. Bu ağırlığın yaklaşık 6-8 kg.’ı sudur. Bu suyun yaklaşık yarısı halk arasında son denilen plasenta, amniotik sıvı ve bebekte depo edilmiştir. Bebeğin yaşamı için gerekli bu su aşağıda belirtilen fizyolojik uyumlarla sağlanmaktadır.

Gebelikle birlikte damarlarda akan kanın hacmi % 10 artar. Kalbin atış hızı ve toplam beden suyunun miktarı da yükselir.
Susama eşiği düşer. Normal duruma göre gebelikte susama duygusu daha erken gelişir ve böylece gebe kadın daha çok su içme olanağı bulur.
Bu değişiklikler hormonların denetimi altındadır.

Son düzenleyen: Moderatör:
dagevi çok geçmiş olsun canım..aman doktorun ne demişse aynen uygula...rabbim yavrunu sana bağışlasın...

KIZLAR HERKEZE İYİ AKŞAMLAR BEN HAZIRLIK YAPIYORUM YARIN SABAH KOCAELİYE GİDİYORUZ 10 GÜN YOKUM.. BU SÜREÇ İÇİNDE KENDİNİZDE VE BEBEKLERİNİZE ÇOK İYİ BAKIN VE DİKKAT EDİN..
HASTA OLAN VE ULTRASONA GİRECEK ARKADAŞLARIM SİZDE UMARIM İYİ HABERLERLE DÖNESİNİZ.. DÖNDÜĞÜMDE Bİ 100 SAYFA OKURUMHERHALDE CADIARZU HEPİNİZİ ÖPÜYORUZ KIZIMLA ŞİMDİDEN İYİ BAYRAMLAR DİLİYORUM..
HOŞÇAKALIN..a.s.

KIZLAR HERKEZE İYİ AKŞAMLAR BEN HAZIRLIK YAPIYORUM YARIN SABAH KOCAELİYE GİDİYORUZ 10 GÜN YOKUM.. BU SÜREÇ İÇİNDE KENDİNİZDE VE BEBEKLERİNİZE ÇOK İYİ BAKIN VE DİKKAT EDİN..
HASTA OLAN VE ULTRASONA GİRECEK ARKADAŞLARIM SİZDE UMARIM İYİ HABERLERLE DÖNESİNİZ.. DÖNDÜĞÜMDE Bİ 100 SAYFA OKURUMHERHALDE CADIARZU HEPİNİZİ ÖPÜYORUZ KIZIMLA ŞİMDİDEN İYİ BAYRAMLAR DİLİYORUM..
HOŞÇAKALIN..a.s.

iyi yolculuklar bebeşim kendine ve bebeğine dikkat et sanada şimdiden iyi bayramlar a.s.a.s.

HOŞÇAKALIN..a.s.

canim benim asil sen kendine dikkat et yola cikiyorsun doktorunla konus gitmeden tekrar
seni cok özlicez cok uzun gidiyorsun yawww :dilcikar:
bende evdeyim bayramda bizim burda hic bayram havasi olmicak :çok üzgünüm: tek babasi var esimin , ya onlara gidicez bir iki saatligine yada onlar bize yemege gelcekler a.s

sende bebisine iyi bak bebegi dinleme aletini unutma cantana koy simdiden yolda SIKILMAZSIN şutarafagitti
bende bir kac güne kadar alicam o aletten haberleri yazarim tatlim
yorma kendini oralarda yardim etcem diye ok ???
görüsmek üzee su gibi gidin su gibi gelin senağlama :a015:

Amin cimcimecim 10 gün bi ay gibi gelecek bana çok özlicem yaww sizi.. :KK43:( ay yazini okurken gene doldu gözlerim

bizde cumartesi günü çıkıcaz yola.6 saatlik.sevgili kaynanacıgımın ve görümceciğimiin yanına gideceğimkötükedihüsokötükedihüso

tatli krizine girdim kizlar hemen meyva yikadim kendime
hamile kaldigimdan beri meyva istiyor cnm ..
siz en cok ne yemek istiyorsunuz ??

bizde cumartesi günü çıkıcaz yola.6 saatlik.sevgili kaynanacıgımın ve görümceciğimiin yanına gideceğimkötükedihüsokötükedihüso

üffff herkez tek tek gidiyor sende gidiyorsun cnm yaaa senağlama
ben artik formda tek kalicam sanirim kendim soruu yazar kendim cevaplarim
sen nekadar kaliyorsun cnm orda ?? bari sen cok kalma :mymeka:

Annemler bayramda samsunda olacak göremicem onlari..bayrami 3 yildir zehir etti bana kaynanagil hep ağlayarak eve döndüm.. Bu bayramda annemler yok diye hepten çullanirlar üstüme eşimindayilari ve anneannesigil orada onlara gitek en doğrusu kendi kizlari gibi severler beni..kaynanada hiç çekmemiş onlara ohhh bu bayram en güzelini yapip kaçiyoruzz :))))

X