2009 Şubat Anneleri

A-feto protein nedir?

AFP anne karnındaki bebeğin karaciğerinden salgılanan bir proteindir.Erişkindeki albumin isimli proteinin fetal yaşamdaki karşılığıdır. Fetusdan amniyon sıvısına geçer. Burdan da bir miktar AFP annenin dolaşımına karışır.AFP düzeyleri gebeliğin sonlarına kadar yavaş bir artış gösterir. AFP ölçümleri anne kanında ya da amniyosentez sonrası amniyon mayiinde ölçülebilir. Maternal AFP ölçümü gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılır. AFP yaşa ve gebelik sayısına bakılmaksızın bütün gebelere yapılmalıdır.

AFP Testinin avantajları

AFP sonucu normal bulunan anne adaylarında endişeler büyük olasılıkla ortadan kalktığı için gebelik çok daha rahat ve sorunsuz geçmektedir.

Spina bifida olduğu bilinen bebekler, doğum için yoğun bakım şartlarının olduğu sağlık kurumlarına yönlendirilebilirler.Yapılan çalışmalarda spina bifidalı bebeklerin sezaryen ile dünyaya gelmeleri durumunda felç geçirme olasılıklarının daha azaldığı bulunduğundan bu bebeklerde planlı sezaryen faydalı olacaktır.

Down sendromu riskinin belirlenmesinde ise üçlü test ya da triple test daha faydalıdır.

işte bunlarda bilgiler..

yaw kıslar bu test hangı haftalarda yapılıyo bana bısey demedı dr sadece ıkılı test yaptırdık rısklı gebelıklerde cok gerek duyuyoruz dıye 3 yada 4 lu tarama yapılmıcak bu testınde mutlaka yapılması gerektığı yazıyo bılgınız varmı bu konuda:uhm:

yaw kıslar bu test hangı haftalarda yapılıyo bana bısey demedı dr sadece ıkılı test yaptırdık rısklı gebelıklerde cok gerek duyuyoruz dıye 3 yada 4 lu tarama yapılmıcak bu testınde mutlaka yapılması gerektığı yazıyo bılgınız varmı bu konuda:uhm:

mrb ikılı test 11-14. haftalar arasında üçlü testse 16-18. haftalar arasında yapılıyor
ıkılı testı yaptırdıysan bazı hekımler üçlü teste gerek duymuyorlar
benm dr um da bana üçlü testi yaptırıcaz dedı ben bebegımı aldırmayı dusunmedıgım ıcın gerek duymadım bu bırazda anneye baglı
ayrıca dr umun bana dedıgı bu test bebegın zeka testıymıs

selamlarr nasılsınız ayoll?biz kızımla çok iyiyiz şakkıdı kaynanamızda gitti.valla deymeyin benim keyfimeŞeniz

bu yazdıkların ıcınde en guzelı kaynananın gıtmesı ama ne yazıkkı benım kaynanam gıtmıyo ust katımda yawwwwkafamçokkarıştı

BEBİŞİNİ DÜŞÜNEN ANNELER

sağ tarafa uzandığımızda bebeğe kan yeterli pompalanmıyor ve kalp ritimini
dengeleyemiyor bebek, sol tarafıma yatıyorum ben genelde ve herkeze tavsiye ediyorum...

bende bastan berı bu konuya dıkkat etmeye calısıyorum ama benım kız buyudukce zorlastı bu cunku kzım genelde hep solda ve sol tarafıma yatamıyorum sağda daha rahat edıyorum değiştirerek yatmaya gayret edıyorum ama soll tarafımıza yatmamız gerektığı doğru bılgın ıcın tskkurler cnm

ya yok yaaa, ben o leke meselesine inanmıyorum, birçok erkek annesinde olmuyor, neyse, benim bebek sağda, ne olabülür acabaaaa cinsi?

cnm benım kzıım oluyo allahın ıznıyle ve bastan berı solda bebeğim ama www.gebelik.org dekı cınsıyet tahmınlerıne bakabılıırsın bende hepsı tuttu valla sacımdakı kızıllara kadar ıstesen bı goz at ama senın hıslerınde cok onemlı benım bebısıme herkes erkek dedı ve ben ınatla kız dıye tutturdum ve sonunda kıızm olucak nasıp olursa sen en onemlısı hıslerıne guven .:dance:

bende bastan berı bu konuya dıkkat etmeye calısıyorum ama benım kız buyudukce zorlastı bu cunku kzım genelde hep solda ve sol tarafıma yatamıyorum sağda daha rahat edıyorum değiştirerek yatmaya gayret edıyorum ama soll tarafımıza yatmamız gerektığı doğru bılgın ıcın tskkurler cnm

mrb arkadaslar bısı sorabılırmıyım benım bebegım sol tarafta ve ben sag tarafıma yattım mı rahat edebılıyorum gebelık suresınce sol tarafa yatmanın daha ıyı oldugunu bılıyordum ama bu bebegı sag tarafta olanlar ıcın gecerlı sanmıstım yanı sol tarafta olanlardamı sol tarafa yatıcak benı bılgılendırısenız sevınırım

Kızlar ben sol tarafıma yatıyorum ama gece dönüyorum bi şekilde yüzüstü yatıyorum dr a sordum seni rahatsız etmiyorsa yatabilirsin dedi ama bebeğe zararı varmıdır acaba içimde şüphe kaldı

mrb arkadaslar bısı sorabılırmıyım benım bebegım sol tarafta ve ben sag tarafıma yattım mı rahat edebılıyorum gebelık suresınce sol tarafa yatmanın daha ıyı oldugunu bılıyordum ama bu bebegı sag tarafta olanlar ıcın gecerlı sanmıstım yanı sol tarafta olanlardamı sol tarafa yatıcak benı bılgılendırısenız sevınırım

cnm benımde solda bebek o yuzden sola yatamıyorum halıyle ağrı yapıyo hem ustune yatmıs oluyoruz dımı ayrıca zaten uyku halıyle nasıl rahat edıyorsan o pozısyona gecıyon rahat etmekte onemlı ama kafana cok takılıosa sor drna ben sormadım cunku

kizlar cok fenayim dün aksam üstü karin agrilarim gecti ama 6-7 saattir migde bulantisi cekiyordum sonra gece tüm yediklerimi cikardim simde saat geenin 4ü hayla uyuyamadim su icsem bile cikartiyorum asiri susadim ama biliyorum cikaricam korkumdan su bile icemiyorum ...bunlar yetmedi birde asiri bas agrisi cekiyorum :KK43:

cnm benımde solda bebek o yuzden sola yatamıyorum halıyle ağrı yapıyo hem ustune yatmıs oluyoruz dımı ayrıca zaten uyku halıyle nasıl rahat edıyorsan o pozısyona gecıyon rahat etmekte onemlı ama kafana cok takılıosa sor drna ben sormadım cunku

Canım benimde dr um sola yatmamı söyledi, bebek içimizde sürekli hareket ediyor ya belli bi yeri yok diye tahmin ediyorum belki de ondandır

kizlar cok fenayim dün aksam üstü karin agrilarim gecti ama 6-7 saattir migde bulantisi cekiyordum sonra gece tüm yediklerimi cikardim simde saat geenin 4ü hayla uyuyamadim su icsem bile cikartiyorum asiri susadim ama biliyorum cikaricam korkumdan su bile icemiyorum ...bunlar yetmedi birde asiri bas agrisi cekiyorum :KK43:

Geçmiş olsun canım, su içmeye zorla kendini çıkardığın için vücüdun susuz kalmıştır, o da daha bitkinlik yapar.

Sureli olarak sola yatmamizi istemelerinin sebebi, rahmin ana toplardamar üzerinde yaptigi basıncı azaltarak arkadan geçen damarların kan dolaşımını rahatlatmış olmamız...

günaydın kızlar ben kalktım gene herif uyuyo valla.amaaan bırakıiim de uyusun benle ugrasıcana uyusun daha iyi :):)

selam kızlar
en sonunda dün deniz sezonunu açtım
çok mutlu oldum
ama tedirgin de olmadım diyemiyeceğim neyseki hiç bir problem yaşamadım
bu arada 2 gündür tartı 1 kilo aldığımı gösteriyor gerçi normal ama ya sonra hızla kilo alırsam diye korktum da 2 aydır ilk defa kilo aldım ve göbiş de büyüdü gibi

bir arkadaş gaz problemi yaşayan var mı diye sormuştu
dr'um bana yemeklerden sonra çiğnemem için gaviscon tablet verdi sanırım iyi geldi
ama şimdi daha doğal bir çözüm peşindeyim ve activia yiyorum hergün sanırım faydalı oluyor
daha önemlisi gaz problemi yaşarken yediklerimize dikkat etmemiz lazım
çiğ sebze meyve tüketmemeye çalışmamız gerekiyor tabi bu arada gerekli vitamin ve minarelleri başka kaynaklardan sağlamaya devam etmeliyiz

Kızlar selamlar herkese .YATMA KONUSU Ben perşembe gittiğimde dr. a sordum ne taraf yatmam gerekli diye . 7. aya kadar önemli değil yatış şeklin dedi :)) valla ya benim dr.um bi acaip yada hayırlısı ile doğurursam gerçekten haklı olduğunu düşünücem . Çok takıntılı değil o yüzden biraz rahat ediyorum açıkçası .

günaydin cnm kizin nasil bakalim :emir_bebek:

Cimcime nasılsın canım cuma gecesinde beri girmiyorum nete . Rahatsızlığım varmış çok üzüldüm canım Şimdi nasılsın DR.unla konuştunmu . İyi haberlerini bekliyorum canım . Umarın bugün biraz daha iyisindir . :1hug:

Cimcime nasılsın canım cuma gecesinde beri girmiyorum nete . Rahatsızlığım varmış çok üzüldüm canım Şimdi nasılsın DR.unla konuştunmu . İyi haberlerini bekliyorum canım . Umarın bugün biraz daha iyisindir . :1hug:

saol cnm yeni yeni kendime geliyorum hayalet gibiydim ayaga bile kalkamadim :bbo: gercekten özellikle dün gece cok kötüydüm sabaha kadar uyuyamadim bugünde bir tek armut ve bir kac kasik corba icebildim okadar
sabah atesim vardi neyseki gecti atesim cnm yoksa yarin dk aricaktim yada bugün hastaneye gitcektik :CüvCüv:

aman arkadaslar atese dikkat edin hamilelikte alman kanalinda görmüstüm 8 aylik hamile kadinin yüksek atesi var diye bebegi hemen sezeryanla aldilar a.s.

İyi akşamlar kızlar uzun zamandan sonra herkese merhaba...bir hafta oldu tatilden geleli ama nette sorun vardı bugün düzeldi özlemişim herkesi ve burda yazılanları,paylaşımları..umarım herkes iyidir,kızlar bebim bebişimin cinsiyeti belli oldu :) oğlum olucak hayırlısıyla...Allah'ım dan tek duam sağlıklı olması hayırlı bir evlat olmasıydı..Rabbim herkese sağlıklı bebişler versin...bu arada oruç tutacak mısınız?lütfen bu konuda yorumlar yazılsın paylaşalım durumlarımızı....gerçi kaza edilebilirmiş araştırdım biraz ama fikirlerde önemli...iyi geceler

İyi akşamlar kızlar uzun zamandan sonra herkese merhaba...bir hafta oldu tatilden geleli ama nette sorun vardı bugün düzeldi özlemişim herkesi ve burda yazılanları,paylaşımları..umarım herkes iyidir,kızlar bebim bebişimin cinsiyeti belli oldu :) oğlum olucak hayırlısıyla...Allah'ım dan tek duam sağlıklı olması hayırlı bir evlat olmasıydı..Rabbim herkese sağlıklı bebişler versin...bu arada oruç tutacak mısınız?lütfen bu konuda yorumlar yazılsın paylaşalım durumlarımızı....gerçi kaza edilebilirmiş araştırdım biraz ama fikirlerde önemli...iyi geceler

iyigeceler oğluşun hayırlı olsun öncelikle oruç meselesine gelince ben tutmayı dşünmüyorum çalışıyorum çok erken kalkmam gerekiyor ve kalkar kalkmaz birşeyler yemezsem miyde bulantısı çekiyorum benim için zor olucak zaten dinimiz bize bu konuda kolaylık sağlamış sonradan kaza yaparız

X