2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

canım biz hafta sonuna alırız babamızla gideriz hafta içi zor... sizde ayarlasanız sevinirim valla görüşmek isterim tabi. özledim hepinizi...

meralcim senin bu dediğini ben birde dilendirilen ve yollarda mendil su satan çocuklar için düşünüyorum. yazık acııp para veriyoruz ailesi dilendirmeye devam ediyor. ama biz onlara para vermesek aileleri dilendirmez.

o yuzden çok üzülürüz ama vermeyiz para ...

Bende aynı şeyi düşündüğüm için vermiyorum para.Aslında dilencilerin hiçbirine vermiyorum.Biz verdikçe daha fazla dilenmeye, dilendirmeye meyilli oluyorlar.
Belki bu yazıyı okumuşsunuzdur.Beni her okuyuşumda hem kızdırır hemde sorunlarımızı düşünmeye yöneltir.
12 yaşındaki mendilci Ahmet’ten hayat dersi!

Mustafa Mutlu
Dün 15 milyon öğrenci ders başı yaptı...

Bilecikli Ahmet ise, Mecidiyeköy’deki Profilo trafik ışıklarında elindeki kağıt mendilleri satmak için yeşil ışığın yanmasını bekleyen araçların camlarını tıklatıyordu.

“Sen okula gitmiyor musun” dedim, gerisi geldi:

- İki sene önce dördüncü sınıfı bitirdim ve bıraktım.

- Neden?

- Babam hapse girdi...

- Ne yaptı ki?

- İnce iş... Şimdi anlatamam...

- Annen neden çalışmıyor peki?

- O da çalışıyor, aha orda... (Eliyle 10-15 metre uzakta kucağında bir bebekle dilenen kadını gösteriyor.)

- Oooo, iyisiniz... Bu ışıklar sizin kontrolünüzde yani...

- Kız kardeşim de cam siliyor...

- Vay, vay, vay... İyi para götürüyorsunuzdur...

- Üçümüz günde 200-250 liradan aşağı toplamıyoruz...

- Ayda 6 milyar eder...

- Geçiyor... Ama pazar günleri çalışmıyoruz... Çünkü pazarları bu ışıklar tıkanmıyor. İş olmuyor. Ben de balık tutup satıyorum. Sana da getireyim mi?

- Boş ver balığı, o kadar parayı ne yapıyorsunuz?

- Birazını babama gönderiyoruz, birazını yiyoruz, yarısını da biriktiriyoruz.

- Biriktirince ne yapacaksın, dükkân mı açacaksın kendine?

- Manyak mıyım be abi, ne dükkânı... Araba alacağız. Babam hapse girmeden önce korsan (kaçak taksicilik) yapıyordu, büyüyünce ben de aynı işi yapacağım.

- Ev almayacak mısınız?

- Evimiz var, belediye verdi. Kâğıthane’de...

Bu sırada ışık yeşile dönüyor ve arkamdaki araçların sürücüleri kornalarına abanmaya başlıyor... Ama muhabbet tatlı, Ahmet’le biraz daha konuşmak için arabayı iyice kenara çekiyorum.

- Okulu tamamen bıraktın yani...

- Okusam ne olacak ki? Benim öğretmen yirmi yıl okumuş, bin lira kazanıyor. Yaşanır mı o parayla? Hem ben her gün internete giriyorum, o yeter.

- Bilgisayarın da mı var?

- Niye olmasın ki?

- Peki; arkadaşların okula giderken hiç mi üzülmüyorsun?

- Önce üzülüyordum, ama artık sigara paralarını bile ben veriyorum. En zenginleri benim şimdi.

Ahmet işin kolayını bulmuş, yolunu çizmiş; ne söylesem nafile... Vedalaşıp gitmek için hamle ediyorum, suratı asılıyor:

- O kadar çene çaldık, bir beşlik bile atmayacak mısın?

Dün 15 milyon öğrenci dersbaşı yaptı...

Şanslı olanlar üniversiteyi kazanıp, öğretmen, doktor, mühendis olacak ve Ahmet’in dediği gibi ayda bin liraya talim edecek. Çoğu da işsizler kervanına katılacak.

Ahmet ise o zamana kadar çoktan altına arabasını çekip, korsana başlamış olacak.

Belki de işleri iyice yoluna girecek ve “filo” kuracak...

Çoğumuz sokakta gördüğümüz o çocuklara acıyoruz ya...

Bence asıl kendi çocuklarımızın geleceği için kaygılanmalıyız!

--------------------------------------------------------------------------------

amaaan ne sıkıcı bi hava çokta soğuk bi yere çıksan çıkamazsan çıkmasan evde şişersin bide babamızın geç haftası öfff yani o geldiğinde artık iyce şişmiş oluyorum defne uyuyo ama kalkıp makineye çamaşır atmak bile zor geliyo valla

Meralcim yazı gerçekten çok güzel çok anlamlı ve de gerçek teşekkürler paylaşımın için

saçına toka taktırmayan kızıma bakın allah aşkına :))))))) bugun provaları varmış haha çok komikler ya

eee herkesin kafasında varya taktırmazmı
ne diycem bu resimleri çekip mail falanmı atıyolar

maşallah deryacm ya kocaman olmuş ezgi bizimki daha bebek gibi sanki..evet sizn okulda çok yaşıtı var ezginin bizim naza göre hiç yoktu son 2aydır küçüklerin hepsi okula ara verdi.böle dans dersleri falan olan bi yer araştırıyım bende.en azından 2008 yılının 2.yarısı doğanlar falan çok olsun da çocuk yalnız kalmasın.
bizde gidelim haftasonu yunuslara bari akşam bilet alalım haftasonları çok sıkılıoruz bakiim bi de tiyatro ne var

demekki neymiş haşlamalık patatesten patates yemeği olmazmış :)) resmen pelte olduar az daha zorlasam kıymalı salçalı püre olacaklardı
yaaa çocuğu kreşe gidenler bu açıdan da şanslı aslında hergün ne pişircem ne yedirsem derdi çok zor mesela bbenim eşim çok yemek aramaz geç geldiği haftada şirkette b yer gelir bende idare ederim ama defne sebebine illaki en kötü çorba yapmak zorundayım

Özlem hoşgeldin canım, merhaba sana da:))))
Nazlı, ne olursa olsun evde bir şeyler pişirmem gerekiyor.Tamam benim eşimde yemek aramıyor, ama egehan'ın evde yemek yokken yemek isteyeceği tutuyor.Mecburen en kötü ihtimalle bir çorba, pilav bulundurmak zorunda kalıyorum.

merhabaaa...
ayy ezgi çook tatlı ya,ısırcam görürsem onu:)))
emelcim onatın yeni pozu da yakıo ,haa..
nazo valla ben nile hergün başka mama yapıom:KK43:(

banada yapmak hiç zor gelmiyoda ne yapacağıma karar vermek mesele eşim veya kızım şunu yap dese çok kolay

maşallah deryacm ya kocaman olmuş ezgi bizimki daha bebek gibi sanki..evet sizn okulda çok yaşıtı var ezginin bizim naza göre hiç yoktu son 2aydır küçüklerin hepsi okula ara verdi.böle dans dersleri falan olan bi yer araştırıyım bende.en azından 2008 yılının 2.yarısı doğanlar falan çok olsun da çocuk yalnız kalmasın.
bizde gidelim haftasonu yunuslara bari akşam bilet alalım haftasonları çok sıkılıoruz bakiim bi de tiyatro ne var

bu hafta sonu sirke gitmeyi düşünüyordum ama karda geliyormuş hatta bizim burada yagmaya başladı bakalım çadırda soğuk olur heralde ...

yok ya ne buyugu 1 yıldır aynı kiloda ancak boyu uzuyor yemek yemeye tövbeli...

bu fotodakilerin hepsi buyuık ezgiden 2,5-3 yaşındalar... 3 yaşında bir üst sınıfa geçiyorlar bizim kreşte

Son düzenleme:
X