2009 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

kızlar yaff sizin bebişlerde uyurken tısıl tısıl sesler çıkarıyolaarmı... her an uyanacakmış gibi bende uyuyamıyorum ha uyandı ha uyanacak die bütün gece öyyle tısıl tısıll genleşe genleşee uyuyoo.. gece de deil sadece gündüz uykularında da öyle...sizinde mi öylee yoksa benim oğlumun bi sıkıntısı mı var acaba... :uhm:

bide geceyle gündüzü ayırabiliyolar mı sizinkiler anam benimki hava aydınlanınca uyumuyo sabah enn geç 8 de uyanıyoruz 9-10 a kadar zorrlaa kesik kesik uyuyo sonra akşam 16:30 17:00 ye kadar uyumuyo nerdeyse hiiçç sizindemi öylee.. çok erken deilmi gece gündüzü ayırmaları için anlamadımkii şimdiden böyleler büyüyünce napcazz biz bunlarla...

Canim o gerinme ikildama hali bizdede var.Allahtan gece uykusunda yapmiyor.genelde sabaha karsi 6. 7 gibi basliyor benide uyutmuyor.ama seninki baya uykusuz geziyo nasi dayaniyoki okadar uykusuzluga.aman nazar degmesin ama kızım gündüz uyuyo bikac posta.bazen kisa süreli ama yinede uyuyo.senınkide düzene girer canım muhtemelen

kizlar sizin bebeklerin yüzü nasil.sivilce varmı sızdede.kizimin cok kötü oldu ya.kafaderisine kadar sicramis.uyudugu zaman nerdeyse yüzünde hıc bise kalmiyo.ama nezamanki ikiniyo ellerıyle yüzünü sikistirıyo.hepsi pörtlüyo bianda.eldiven olmasa hic düsünemiyorum halı ne olur.doktora gidince bi sorucam belki krem verir

herkese slm

bugun kontrolumuzvardı. çokşükür herşey güzel gelişimizide şükürler olsun güzel gidiyor. bana gelince bandajı çıkardı sprey sıktı ve artık duş alabilirsin dedi eve gelir gelmez banyoya koşdum valla. ohh be dunya varmış tüm vucudumla yıkanmak:)

korse giyebirlisin artık dedi. ben ztaen ilk gunden beri karnımı sarmıştım çok farketti. epey inndi göbüş amarahmin tam üstünde sarkık bi göruntu var beni sinir ediyor..:)umarım en kısa zaanda geçer..

BAŞ ÇEVRESı

sizin bebişlerinizin baş çevresi kaç dı dogdugunda bizim kafamız biraz buyukmuş. 1 aysonra gelişimine bakalım dedi. zaten eşim in ailesinde hafif buyuk baş olma durumu var dedim. bakalım dedi. bizimki 36 sizinkiler kaç?bu bir sorun teşkil edermi?

maviş maviş mavş

canım bebeğin hayırlı olsun demek aynı gun dogum yapmışız kısmete bak bekledik bekledik:)bu arada maşallah ya sen rsmen tosuncuk dunyaya getirmişsin annesi. hazır buyuk bebek. bakımı ne kolaydır dimi..

aaaaaa size 3-6 kilo bezleri küçük gelir hemen 2 numarayamı geçtiniz:)

burkom burcum

senn bebişinde hayırlı olsun canım diğer topikde resmini gördüm maşallah ne kadar güzel bi kız.. TEO yaşadı. iyi seçim yapmış annesi:)

kızlar yaff sizin bebişlerde uyurken tısıl tısıl sesler çıkarıyolaarmı... her an uyanacakmış gibi bende uyuyamıyorum ha uyandı ha uyanacak die bütün gece öyyle tısıl tısıll genleşe genleşee uyuyoo.. gece de deil sadece gündüz uykularında da öyle...sizinde mi öylee yoksa benim oğlumun bi sıkıntısı mı var acaba... :uhm:

bide geceyle gündüzü ayırabiliyolar mı sizinkiler anam benimki hava aydınlanınca uyumuyo sabah enn geç 8 de uyanıyoruz 9-10 a kadar zorrlaa kesik kesik uyuyo sonra akşam 16:30 17:00 ye kadar uyumuyo nerdeyse hiiçç sizindemi öylee.. çok erken deilmi gece gündüzü ayırmaları için anlamadımkii şimdiden böyleler büyüyünce napcazz biz bunlarla...
canim bizimde cok ikinip geriniyor, surekli vikvik sesler cikariyor, hah uyandi diyorum bakiyorum; yok yine daliyor ama cok trdirgin uyuyor..birde kustugu icin surekli gozum onda, yani o uyurken derin uyuyamiyoruz, besik yanimizda, kulagim, gi gozum onda..

kizlar sizin bebeklerin yüzü nasil.sivilce varmı sızdede.kizimin cok kötü oldu ya.kafaderisine kadar sicramis.uyudugu zaman nerdeyse yüzünde hıc bise kalmiyo.ama nezamanki ikiniyo ellerıyle yüzünü sikistirıyo.hepsi pörtlüyo bianda.eldiven olmasa hic düsünemiyorum halı ne olur.doktora gidince bi sorucam belki krem verir
canim sorma bizim yuzumuz cok kotu, boynumuzda..dedigin gibi uyurken azaliyor, uyaninca gerinirken dahada artiyor, kafasinin icleri bile oldu..acaba mamami dokunuyor benim sutummu anlamadim..allerjimi sivilce mi, isilik mi??doktor normal dedi telde,persembe gittigimizde tekrar gostericem..yada mamayi degistirsin, mamayi arttirinca oldu..

hamilelik döneminde aldıgım 8 kilonun 5 kilosu gitmş durumda. kaldı 3 kilo oda tamamen göbekde toplanmış sanırım ne biçim bi göruntu var.

gerçi bugun hamilelik öncesi kıyafetlerimle gittim doktora. sabah giyerken endişeliydim inş. olur diyerek giydim. olunca nasıl sevindim anlatamam..

memelere gelince devasal bir görüntüsü var.. hani hep duyardım bebek acıkınca sızlarmış diye. gerçekdende öyle oluyor
Mehemt akif uykuda bile acıkınca sızlıyor ve bende hemen alıp emziriyorum.

bu arada gece uykusunusordum deliksiz 3 saat bile uyuyabilir dedi. uyandırma dedi o zaten acıkınca uyanır dedi doktor. çok şükür sarılık riskimizde geçti. o yuzden gunduzleri uyandırmadan saat başı geceleride o ne zman isterse o zaman emziriyorum..

isilik dedikleri şey bizdede oldu ilk 2 gun şapka takmıştık tam şapkanın alnına gelen kısımlarında oldu. artık takmıyoruz inş.en kısa zamanda geçer

doğurmayan kalmamış ne güsel kaydirigubbakcemile en son doğuran arkidişler de sizlere de hayırlı uğurlu olsun bebişler analoı babalı büyüsün.
ben nete gircek vakit bulamıorum hem de daha irana dönmediğim halde. ev işi yemek herşei annem halledior ben sadece bebişle ilgileniorum. yorgunum uykusuzum ve uyuduğu sırada atıorum kendimi duşa 2 dk dinleniorum. sünnette olduk hatta geçti bile yaramıs.ilk gün zordu ama . sünnet yaptıracak kızlar mutlaka anestezi kremini alın doltorun tavsiye edeceği . ilk gün gerekior. 2. gün geçmiş oluor acısı.
rejim yapamıorum. sütüm var ama kalitesi için yemem gerekiormuş yani sağlıklı beslenmeye devam ama inanın bıktım yemek görmekten . günde 3-4 litre su ve humana süt yapıor en azından ben içince baya farkedior. ama sütün içindeki protein gereksinimi için yumurta et tüketimi devammm. süt vermio olsam belki 2 ay aç yaşardım . 63 kiloyum 12 kilo vermişim ben de yediğim halde. bakalım devamı gelcek mi.kızlar giremiorum ben siz nassı giriorsunuz maşallah hepinize.ev de kalabalık hep annem babam eşim yani 2 saatlik boşluklarda onlarla zaman geçirip dinleniorum geçmişi okuorum bazen az biraz ama genelde yazcak zaman bile kalmıor. mesela şimdi uyuor bebiş hemen netten çıkıp duşa giricem. sonra kalkar gene 4 saat ayaktayız. hadi çıkıorum ben hepiniz aklımdasınız irana gidince belki daha müsait olurum en azından yalnız olucam :)

1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.

kızlar bunu önceden topikten biri yazmıştı bende kopyalamıştım.o zaman şöle bi okumuştum ama şimdi alıcı gözüyle tekrar bi baktıktan sonra bol bol hurma yiyip su içmeye başladım.çok güzel süt oluyo.ceviz yemeyi hamilekten sonra bırakmıştım ama devam etmek gerektiğini bunu okuyunca anladım..belki sizlerinde işine yarar diye paylaşmak istedim..

canım tıpkı benim kızımı tarif ediyorsun... bizde aynı sürekli bir geriniyoruz bir tıslıyor pıslıyor birşeyler yapıyor uykudada aynı tıslıyor pıslıyor uyanmaya devam ediyor.... aynen bizde gece gündüz ayrımı yapıyoruz gündüz koca güne uyanık senin dediğin gibi sabah 7-8 civarı kalkıyor sonra öğleye kadar uyur uyanık tilki uykusu yapıyor tam uyudu diyorsun uyumuyor toplasan 1 saat anca uyuyor öğleden sonrada aynı durum devam ediyor sonra biraz uyuyor saat 3-4 e kadar sonra taaa gece 10-11 e kadar uyumuyor bunu belledi artık bazen diyorum benim bile uykum geliyor bu çocuk niye uyumuyor diye.... hani hep ağlasa durmasa dicem bir yeri ağrıyor öylede yapmıyor arada ağlıyor arada susuyor acıkıyor yok altını açıyoruz yok gazı derken vakit geçiyor daha yeni dedi bu mamayı diyoruz bir bakıyoruz 2 - 3 saat geçmiş anlayacağın selinin hızına yetişemiyoruz.... herhalde normaldir ne yapalım tatlım her çocuk bir değil kimi çocuk sürekli uyur kimi bizimki gibi uykusuz kalır yapacak birşey yok bende üzülüyorum uyumuyor diye ama şükürler olsun bir sıkıntısı yok yani ağrısı sancısı yok hastalıktan falan yok ondan uyumadığını biliyoruz bizimkiler huysuzluklarından uyumuyorlar....

birde kızlar bana hastanedeyken çok güzel bi emzirme yöntemi öğretmişti hemşireler..onuda anlatabildiğim kadarıyla paylaşayım..sezeryan olduğum için ilk iki gün hastanede sütüm gelmedi..göğüs ucuma silikon başlık takıp bebeğin ağzına zorla tutuştuyoduk emiyodu emiyodu bişey gelmeyince bırakıyodu.emerken ağzının kenarından enjektörle mamayı yavaş yavaş sıkıyoduk.buda mama yada süt göğsümden geliyo sanıp hırsla tekrar emiyodu.hastanede hiç biberonla yada benim göğsümden ayrı bi yerde mama vermedik.böylece oğlum hem aç kalmadı hem göğsümü almayı öğrendi hemde boş memeyi çeke çeke sütüm geldi...biraz sağa sola akıyo veririken bi kısmı boşa gidiyo ama biberona alışmaması sütünüzün çabuk gelmesi için süper bi yöntem...hastaneden çıkıp eve gelincede bi sürü enjektör eldım böyle yapmaya devam ettim.sonra yavaş yavaş mamayı azalttık 5 6 gün sonra sütüm yemeye başladı hiç mama vermedik sonrada göğüs ucum iyice çıktı silikonlarıda çıkardık..günlerdir oğlum sadece göğsümü emiyo hiç mamada almıyo artık..benim gibi göğüs ucu olmayanların ve sütü hemen gelmeyenlerin belki işine yarar diye düşündüm...

stella cok tskler bende bugun cevz yemeye baslamak istiodum hemen basliyim hatırlatmana cok tsk ederim

nurdancım aynen ecede kusuyo hatta demin uykusunda kustu o yuzden gozum hep onun ustunde.. gece besik dibimde yine rahat uyuyamıorum..

pinky bebek acıktıgında mememi sızlarmıs. ben doyurduktan sonra sızlıo :)))))))

kırkım cıkacak hala kanamam durmadı adetin son gunu gibi gelio ara ara.. hic bitmiycek gibi..

canım tıpkı benim kızımı tarif ediyorsun... bizde aynı sürekli bir geriniyoruz bir tıslıyor pıslıyor birşeyler yapıyor uykudada aynı tıslıyor pıslıyor uyanmaya devam ediyor.... aynen bizde gece gündüz ayrımı yapıyoruz gündüz koca güne uyanık senin dediğin gibi sabah 7-8 civarı kalkıyor sonra öğleye kadar uyur uyanık tilki uykusu yapıyor tam uyudu diyorsun uyumuyor toplasan 1 saat anca uyuyor öğleden sonrada aynı durum devam ediyor sonra biraz uyuyor saat 3-4 e kadar sonra taaa gece 10-11 e kadar uyumuyor bunu belledi artık bazen diyorum benim bile uykum geliyor bu çocuk niye uyumuyor diye.... hani hep ağlasa durmasa dicem bir yeri ağrıyor öylede yapmıyor arada ağlıyor arada susuyor acıkıyor yok altını açıyoruz yok gazı derken vakit geçiyor daha yeni dedi bu mamayı diyoruz bir bakıyoruz 2 - 3 saat geçmiş anlayacağın selinin hızına yetişemiyoruz.... herhalde normaldir ne yapalım tatlım her çocuk bir değil kimi çocuk sürekli uyur kimi bizimki gibi uykusuz kalır yapacak birşey yok bende üzülüyorum uyumuyor diye ama şükürler olsun bir sıkıntısı yok yani ağrısı sancısı yok hastalıktan falan yok ondan uyumadığını biliyoruz bizimkiler huysuzluklarından uyumuyorlar....

evet canım huysuzluklarından edepsizliklerinden uyumuyolar bu ssıpalar allah kolaylık versin bizee napalım..

okkudum canım masajda yapıyorum öle gaz çıkışı varki bide gaz çıkarmaya çalışmasını gördükçe içim parçalanıyo sadece masaj yetmiyo bizimkine masaj yapmadık ne topukları ne karnı kaldı. sıcak havluda koyuyorum ama mafoldumben
biz de yaşıyoruz canım bu durumu.karnına dizleriyle baskı uygulayınca çıkıyor gazlar ama bitmek bilmiyor.uyutuyorum sürekli mıyırdıyor ben de uyuyamyorum bu yüzden.gerçekten çok zr bunu en iyi ben bilirim
Kuzularda fotosu var Busenin dideciğim. Çok oldu ekleyeli. Doğum tarihi de 2 Eylül
gördüm pambik kızı ve ekledim.harbi pambik
Az önce beni normal ebatta bir donla gören kocam beğenilerini dile getirdi :kedi: Ayhh! Sanki gerdeğe girecekmişim gibi heyecanlanıyorum... Aslında 40 ımızın çıkmasına 12 gün kaldı ama, doktor muayenesini bekleyeceğim. Bu da ekstra 1 hafta demek. (bayramdan dolayı böle oldu)

Eşşek yüküyle yediğim halde yarım kg daha verdiğimi gördüm bu sabah. Aman maşallah diyelim ! Azcık yürüyüş yapıyorum Doruk'la, ev işlerine de başladım ki, hareketleneyim. Bayramdan sonra spora başlamayı planlıyorum. Haftada 3 gün 1 er saat yürüyüş biçiminde. (Annem "ben doruk'a bakarım" dedi. Allah razı olsun kendisinden. Olmasaymış naparmışım. Tek başına olan kızlar, allah yardımcınız olsun. Size hayranım!!! ) Belki kol - sırt - bacak - popo çalışırım. Hayatımda ilk defa bu kadar çok selülitim var. Dizlerime indi resmen :sinifsinif: Bunlar aslında bakım topiğinin konuları ama, yazdım artık, kusura bakmayın. Zaten şu anda yaptığım bişe de yok...

Monoloğuma burada son verirken sizlerin yanaklarınızdan, sıpalarınızın gözlerinden öperim. Hade iyi geceler !!!
ah tazem ah ben 3.günde başlamştım ev işlerine.cidden çok şAnslısınız.ben de çıkacağım yürüyüşe ramazan bitsin de.

herkese selam hiç fırsat bulupta giremiyorum artık.yahu gecem gunduzum oldu bebişime hzmet etmekten asosyal oldum maalesef.bir de ustune yok emmedi yok cıkarsdı v.s gibi konularda aglamalarım oluyor.depresyona girer gibiyim.
annemler yanımda geceleri bir turlu duzene girmedik.

bebişim uykuya dalma zorlugu cekiyor sanırım bir de ustune gaz problemimiz var.napıcam lutfen yardımmmmmmm
dr.umuz bitkisel bi şurup verdi.rezenemi kullansam bebegime...:çok üzgünüm:
canım benim şu an azalsa da bizde de durum aynı.şurup hiç bir halta yaramadı.siz de yarar belki.milupanın rezenesi işe yarıyor biraz.ama hep mıyır myır uykuda nadiren şöyle kütük gibi uyuyyor.şu anda bile durum aynı.habire sallıyorum..çoook yorgunum bitap durumdayım
BAŞ ÇEVRESİ

sizin bebişlerinizin baş çevresi kaç dı dogdugunda bizim kafamız biraz buyukmuş. 1 aysonra gelişimine bakalım dedi. zaten eşim in ailesinde hafif buyuk baş olma durumu var dedim. bakalım dedi. bizimki 36 sizinkiler kaç?bu bir sorun teşkil edermi?
bizimki 33 cm di..bireysel farklılılar olabiler yavru
1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.

kızlar bunu önceden topikten biri yazmıştı bende kopyalamıştım.o zaman şöle bi okumuştum ama şimdi alıcı gözüyle tekrar bi baktıktan sonra bol bol hurma yiyip su içmeye başladım.çok güzel süt oluyo.ceviz yemeyi hamilekten sonra bırakmıştım ama devam etmek gerektiğini bunu okuyunca anladım..belki sizlerinde işine yarar diye paylaşmak istedim..

eyvallah gözüm

çok uzun zamandır okuyup çıkmak zorunda kalıyorum
bizim kız aynı milkshakin anlattıp gibi uyumamaya başladı sürekli mırıldanıyo ne istediğini de anlamıyorum altı temiz karnı tok ama sürekli ağlamaklı gibi - kucağa mı alıştı ne :KK43: alınca susuyo sızıyo yerine koyar koymaz başlıyo yine ağlar gibi yapmaya - karnına masaj yapıyorum gazı vardır diye çok keyfleniyo elimi çektiğim an ağlıyo - ne yapacağımı şaşırdım
10 dakka boş bulsam gözlerimi kapatıp dinlendiriyorum - ben yoruluyorum o neden yorulmuyo anlamış değilim
okuyorum da herkesin derdi ayrı- hamileyken herşeyimiz nerdeyse aynıydı ama şimdi huyu suyu farklı oluyo bebişlerin
Allah hepimize yardımcı olsun...

herkese slm kızlar bayadır giremiodum bugün bi fırsat buldum kısa süreliğine:)) ya size bir şey soracağım doktorunuz size FERPLEX FOL die bir ilaç verdimi vede kullandınızmı?

X