2008 Eylülde Anne Olacaklar/arşiv

günaydın herkeseee...bana baş ağrım için tavsiyelerde bulunan herkese daha yeni teşekkür edebildim iki gündür komada gibi yattım kızlar enson doktoru aradım bana parol içebileceğimi söyledi ilaç olarak..neyse içtim de geçti allahtan..hepinizi öpüyorum ikili test sonucunu bekleyen annişler de içini ferah tutsun ..hayırlısıyla..

GEBELİKTE BESLENME
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebelik süresince annenin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

Gebelik döneminde bebeğin tek besin kaynağı vardır o da anne! Bunun bilinciyle gebelik döneminde ve gebelikten sonraki emziklilik döneminde çocuğa optimal bir beslenme sağlanması gerekir.

Gebe beslenmesinde temel ilkeler:
Fizyolojik gereksinmelerini karşılamak
Besin ögesi depolarını dengede tutmak
Emziklilikte yeterli süt salınımını sağlamak
Bebeğin normal büyüme-gelişmesini sağlamak

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin çocuk sağlığına etkileri:
Ölü doğum
Erken doğum (prematüre)
Düşük doğum ağırlığı
Bedensel ve zihinsel özürlü çocuk doğumu

Gebe kaldığınızda;
Ağırlığınız normal ise (şişman ya da zayıf değilseniz) her ay 1-1.5 kg ağırlık kazanmalısınız.
Çok zayıfsanız her ay 1.5-2 kg ağırlık kazanmalısınız.
Şişmansanız gebelik süresince 7 kg ağırlık kazanmanız yeterlidir.

Beslenme önerileri:
Fazla kilo alımını önlemek için şekerli, unlu yağlı besinler az tüketilmeli
Beyaz et (tavuk, balık) tercih edilmeli
Kırmızı et tüketimi azaltılmalı, tüketildiğinde yağsız olmalı
Organ etleri, sosis, salam, sucuk, pastırma gibi ürünlerin tüketimi bırakılmalı
Kızartma, kavurma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme tercih edilmeli
Yiyecekler az tuzlu olmalı, sofrada tuz kullanılmamalı, tuz iyotlu olmalı.
Sebze/meyve, kurubaklagil ve tahıllar birtakım kimyasal maddeler (pestisit) içerebildiğinden iyice yıkanmalı.
Kahve-çay tüketimi azaltılmalı ve yemeklerden en az 45 dk. önce veya sonra içilmeli
Her öğünde 4 besin grubundan da yiyecek tüketmeye özen gösterilmelidir.
Bulantı ve kusma durumlarında; küçük, sık öğün tüketilmeli ve sabah yataktan kalkmadan kraker, tost, sıcak bitkisel içecek gibi besinler tüketilmeli

Besin grupları ve tüketilmesi gereken miktarlar:
Süt ve süt ürünleri:
(Süt, yoğurt, peynir, çökelek)
Protein, kalsiyum, B2, B12 yönünden oldukça zengindir. Günde 3 porsiyon tüketilmelidir. 1 su bardağı süt veya yoğurt veya 2 kibrit kutusu peynir 1 porsiyondur.

Et grubu:
(Her çeşit et, tavuk, balık,yumurta, kurubaklagil)
Protein, B1, B6, B12, niasin, demir, çinko, magnezyum yönünden zengindir. Günde 3 porsiyon tüketilmelidir.

Taze sebze ve meyvalar:
Karoten, C vitamini, folat, demir, magnezyum, kalsiyum, posa yönünden zengindir. Günde 4-6 porsiyon tüketilmelidir. Bunun 1 porsiyonu yeşil yapraklı sebzelerden, 1 porsiyonu turunçgil veya domatesten karşılanmalıdır.

Tahıllar:
B1, niasin, demir, protein, magnezyum, folat ve posadan zengindirler. Gebe kadının kilosuna göre tüketim miktarı değişmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenme önerileri:
Besin çeşitliliği sağlanmalıdır.
Öğün atlanmamalıdır.Günde 3 ana 3 ara olmak üzere 6 öğün beslenilmelidir.
İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.
Şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalıdır.
Posa alımı arttırılmalıdır.
Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.
Düşük yağlı ve düşük kolesterollü besinler tüketilmelidir.
Yüksek kalsiyumlu besinler tüketilmelidir.
Tuz tüketimi azaltılmalı, tüketilen tuz İYOTLU TUZ olmalıdır.
Sıvı tüketimi arttırılmalıdır.
Etli sebze yemeklerinin içerisine ayrıca yağ konmamalıdır
İçeriği bilinmeyen yüksek enerjili besinler tüketilmemelidir.
Fiziksel aktivite arttırılmalıdır.
Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir.
Kesinlikle sigara içilmemelidir.
Alkol ve kafein alımı sınırlandırılmalıdır.
Besinler doğru hazırlanmalı ve doğru pişirilmelidir.

GEBELİK AYLARINA GÖRE ANNE VÜCUDUNDAKİ GELİŞİM

Bir hayalle başlar her birimizin hayatı...

Gebelik ve bebeğinizi kucağınıza almanın hayali hiç kuşkusuz ki bir kadının hayatındaki en önemli aşamalardan biridir...

Gebelik; bebeğinize kavuşmak için sabır, iyi bir bakım ve dikkat gerektiren bir evredir. Gebelik başlangıcıyla beraber hem psikolojinizde hem de vücüdünüzda kimyasal ve fiziksel çeşitli değişimler meydana gelir. Aşağıdaki yazımızda gebelik aylarına göre anne vücudunda meydana gelen fiziksel değişimleri şematik ve anlatımsal olarak bulacaksınız:

GEBELİK AYLARINA GÖRE ANNE VÜCUDUNUN GELİŞİMİ

1. AY

Gebeliğin ilk ayları
Gebeliğin ilk belirtileri:

Gebelikle birlikte hormonlarınızdaki değişikliklerin sonucunda aşağidakilerin biri veya birkaçı görülebilir, bunlar 12. haftadan sonra azalır.
adet gecikmesi
göğüslerde büyüme, gerginlik, hassasiyet
bulantı, kusma
ağızda metalik tat
yiyeceklere ilginin değişmesi: ör. alkol veya kahveden tiksinme, bazı besinlere aşırı istek
yorgunluk, halsizlik
vajen akıntısında artış
sık idrara gitme
duygusallaşma

2. AY

Gebeliğin ilk ayları
Doğum zamanının hesaplanması:

Son adetin ilk gününe 280 gün eklenerek bulunur.
Gebelik süresi 40 hafta kabul edilse de, 38 ile 42 haftalar arası normal sayılır.
Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;
Sigara, alkol ve doktora danışmadan alınan ilaçlar gebelik boyunca, özellikle de bebeğin organlarının geliştiği ilk 3 ayda zararlıdır.
Kedi, köpek dışkısı ve çiğ etle temas edilmemelidir. Bunlar bebeğe zararlı olabilecek toksoplazma denen paraziti taşıyabilir.

3. AY

Gebeliğe alışma;
Gebeliğin başlarında görülen bulantı, kusmalar ve sık idrara çıkma bu dönemden itibaren azalır.
Bağırsak hareketleri yavaşladığından kabızlık görülebilir.
Aşırı kusmanız olmamışsa bu dönemde l -2 kg almanız beklenir. Bu tüm gebelikte alınan kilonun %10'una karşılık gelir.
Hormon değişikliklerinden dolayı bu dönemde aşırı duygusal olabilirsiniz.
Kontroller için doktora başvurun
Taze yiyeceklerle ve dengeli beslenin
Kabızlığa karşı bol su için ve yeşil sebze gibi lifli yiyecekler yiyin
Göğüsleri destekleyecek uygun bir sutyen kullanın
Dişlerinizi kontrol ettirin.

4. AY

Gebelik artık belli oluyor;
Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlarsınız
Gebe olduğunuz dışardan belli olmaya başlar
Cildiniz koyulaşabilir
Göğüsleriniz büyür
Beliniz kalınlaşmaya başlar
Karnınız belirginleşmeye başlar
Karnınızın üstünde koyu bir çizgi görülebilir. Doğumdan kısa bir süre sonra bu çizgi kaybolur.
Bu dönemde iştahınız artmaya başladığından, sağlıklı beslenerek kilonuza dikkat etmelisiniz.
Bol ve rahat giysileri tercih etmelisiniz
Bir Tehlike; KANSIZLIK
Ülkemizde kansızlık halen çok yaygındır.
Gebelikte artan demir ihtiyacı uygun şekilde karşılanmazsa kansızlık önemli bir sorun halini alır.
Kansızlık anneye ve bebeğe zarar verebilir, kansızlığı olan bir anne için düşük erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum riski daha yüksektir.
Bu dönemde kansızlığın gelişimini önlemek için demir desteğine başlanması uygundur.

5. AY

Gebelik ilerliyor;
Memelerden ilk süt gelebilir, bu sadece silinmeli, meme sıkılmamalıdır.
Cilt koyulaşması artabilir.
Sırt ağrısı, kasıklarda gerilme, vajen akıntısı, dişeti kanaması gibi yakınmalara sık rastlanır.
Bebeğinizin hızlı büyüdüğü ve sizin de hızla kilo alacağınız bir döneme girdiğinizden sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmelisiniz
Kendinize özen göstermelisiniz
Rahat giysi ve ayakkabılar giymelisiniz
Bebek eşya ve giysileri düşünmeye başlamalısınız

6. AY

Gebeliğin en iyi zamanları;
Bu dönemde kendinizi daha iyi ve zinde hissedeceksiniz
Kilo artışı hızlanabilir
Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz
Belinizi ve bacaklarınızı sıkan giysilerden kaçınmalısınız Sıcağa duyarlılığınız artacağından bol bol su içmelisiniz

7. AY

Gebelik ilerlemeye devam ediyor
Sindirim güçlüğü ve kramplar görülebilir
Karında çatlaklar oluşabilir
Uyku bozuklukları olabilir
Doktor kontrollerini sıklaştırmalısınız
Gün içinde sık sık dinlenmeli, gece erken yatmalısınız
Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz

8. AY

Bebek her an gelebilir
Kendinizi ağır ve hantal hissedebilirsiniz
Rahat uyuyamayabilirsiniz
Neler Oluyor?
Büyüyen bebek iç organlarınıza baskı yaparak solunum güçlüğüne, sıkidrara çıkmaya neden olabilir
Koşarken, gülerken ya da öksürürken idrar kaçırabilirsiniz.
Olabildiğince dinlenmeli, gün ortasında uzanıp yatmalısınız.
Kilo artışınız fazla ise karbonhidratları azaltmalısınız. Gebelikte alınan ortalama kilonun 10-12 kg arasında değişmesi idealdir.
Bebeğinize gereken temel malzemeleri şimdiden alabilirsiniz.

9. AY

Tatlı heyecan
Çalışıyorsanız doğum iznine çıkmış, doğum hazırlıklarına başlamış olmalısınız
Bu dönemde anne olmanın vereceği sorumluluklar nedeniyle heyecanlı olabilirsiniz.
Neler oluyor?
Bu dönemde bebeğin başının leğen kemiği boşluğuna girmesiyle mide yanması, sindirim, solunum güçlüğü yakınmaları azalır.
Bebeğin başı idrar torbasına baskı yaptığından idrara çıkma sıklığı artabilir.
Sizi yorabilecek işlerden kaçınmalısınız.

10. AY

Artık bebek geliyor
Doğum heyecanı başlar, biran önce doğumun gerçekleşmesini isteyebilirsiniz.
Neler Oluyor
Yalancı doğum ağrıları sizi yanıltabilir, doğumun başladığını sanabilirsiniz. Bunlar düzenli ve sık değildir.
Bu dönemde bolca dinlenin
Doktor kontrollerini aksatmayın, her an doğum gerçekleşebilir.
Doğum
Hazırlık ve beklemeyle geçen onca aylardan sonra artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Giderek onu daha iyi anlayacak, hergün yeni bir şeye tanık olacaksınız.

HAMİLELİKTE KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSETMENİN YOLLARIGebelikte salgılanan hormonlar vücudunuzu etkiliyor. Rutin hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak.

Banyo
Sık banyo yapmanız veya duş almanız kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Su sıcaklığının fazla yüksek olmamasına özen göstermelisiniz. Sauna veya çok sıcak su ile banyo yapmak fetal anomalilerle özellikle, santral sinir sistemi problemlerine neden olabileceğinden kesinlikle önerilmemektedir. Bu ;özellikle gebeliğin erken dönemleri için geçerlidir.

Banyo yaptığınız zaman evde sizden başka bir kişinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Diş bakımı
Gebelik sırasında bazı kadınlarda diş eti problemleri olabilir. Dişlerinizi fırçalarken diş eti kanamanız olursa, diyetinizden fazla şekerli besinleri çıkarmalı ve çok yumuşak diş fırçası kullanmalısınız. Bazen diş etlerinizdeki enfeksiyonun diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir. Gebelikte dişlerinizle ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda diş hekimine başvurmaktan çekinmemelisiniz.

Saç bakımı
Gebelik sırasında saçlarınızın uzamasının hızlandığı, yüz ve vücut kıllarında artış olduğu dikkatinizi çekebilir. Östrojen hormonunun etkisiyle, saçlarınızın dökülmesi azalır. Fakat bebeğin doğumunu izleyen dönemde hızla saçlarınız dökülebilir, paniğe kapılmamalısınız; bunlar gebelik sırasında dökülmeyen saçlardır.

Tırnak bakımı
Gebelikte tırnaklar daha çabuk ve sert olarak uzarlar. Fakat bazı kadınlar da tırnaklarının kolay kırıldığından şikayet edebilirler.

Cilt bakımı
Cildin rengi ve yapısı gebelikte değişme eğilimindedir. Bazı kadınlar ciltlerinin daha pürüzsüz ve lekesiz olduğunu ifade ederken, bazıları da cildinin kuru veya yağlı ve daha çok lekeli bir hal aldığından yakınırlar. Yine gebelikte, ciltte minik toplardamarlarda ve deri çatlaklarında artış olabilir ve cildin pigment içeren kısımlarında rengin daha koyulaşma izlenir. Başlıca pigment değişiklikleri şunlardır:

- Kloazma veya gebelik maskesi. Burun çevresi, yanaklarda ve çenede olan kahverengi lekelerdir, koyu renkli kadınlarda daha sık gözükür. Doğum lekeleri, benler, meme başları daha koyu renk alır.
- Linea nigra. Karında, orta hatta bulunan çizgi daha koyu ve belirgin hal alır.

Doğumdan sonra birçok pigment değişikliğinin geri dönmesine rağmen meme başı bir miktar koyu kalabilir. Gebelikte ortaya çıkan deri çatlaklarını önlemenin imkanı yoktur. Fazla ve hızlı kilo alan bayanlarda daha fazla görülür. Doğumu takiben renkleri açılır ve beyaz olarak kalırlar. Gebe iken güneşte kaldığınızda daha çabuk bronzlaşırsınız, bu nedenle koruyucu kremler kullanmalısınız.

Duruşunuz
Karnınızın büyümesi ve ağırlık artışına bağlı olarak vücudunuzun ağırlık merkezi ve duruşunuz değişecektir. Bu, oturuş ve yürüyüş şeklinizi değiştirecektir. İyi bir duruş ile; sırt, bel ağrısı yakınmalarınızı azaltabilirsiniz.

Aşağıdaki basit birkaç kural bu problemlerinizi engelleyecektir:

- Yerde olan bir şeyi uzanarak değil de çömelerek alınız.
- Ağır şeyleri kaldırmaktan ve taşımaktan kaçınınız.
- Yerden doğrulurken kalçalarınızı, dizlerinizi ve ellerinizi kullanınız.
- Yürürken sırtınızdaki eğimi azaltmaya çalışınız.

Gevşeme
Solunum egzersizleri, yoga, masaj, müzik dinlemek, banyo yapmak gevşemenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Uyku
Gebeliğiniz sırasında mümkün olduğunca çok dinlenmeniz ve uyumanız önemlidir. Bazı kadınlar gebelikte uyuma güçlüğü çekebilirler. Bu, gebeliğin ilk aylarında artmış anksiyeteye, ilerleyen gebelik haftalarında ise bir türlü rahat uyku pozisyonunun bulunamamasına bağlıdır.

Aşağıda sayılanlar uyumanızı kolaylaştırabilir:

- Mümkün olduğunca gün içinde kısa sürelerle uyumaya çalışın.
- Yatmadan önce bir bardak ılık süt için.
- Uyku öncesi ılık bir duş almak iyi gelebilir.
- Gevşemenizi sağlayan hafif egzsersizler yapabilirsiniz.
- Uykuya dalıncaya kadar müzik dinleyip, kitap okuyup veya TV seyredebilirsiniz.
- Eşinizden size masaj yapmasını rica edebilirsiniz.
- Sırt üstü yatmaktan daha çok sol veya sağ yanınıza yatmayı deneyin, gerekirse bir yastıkla karnınızı destekleyin.

Arkadaşlar şimdi televizyonda petek dinçöz hamile bayanlar ekrana diye anons yaptı. kalem kağıt hazırlayın falan dedi, hamilelikteki çatlakları önlemeyi ve tedavi etmeyi anlatacak bir uzman çıktı.Sanki bizi okumuş gibi tesadüfe bak.Ben dinliyim size yaziciiiim :))

Önce migren tedavisiyle başladıi ki burada migren problemi olan arkadaşlar var onlar için yazıyorum...

2 çay kaşığı toz zencefil
2 yemek kaşığı papatya
4 yemek kaşığı ıhlamır u 1 litre kaynamış suyun içine atıp demleyin, süzün gün içinde için..

Migren ağrılarını hafifletirmiş.Ama siz siz olun genede doktorunuza sorun ben bu televizyondaki kadının yalancısıyım.Belki hamilelere yaramaz bilmiyorum..

slm arkadaşlar, bugün 4:30 da ikili test randevum var. herkes cinsiyetini öğrenmiş heycan yaptım şimdi.
sonuçlar çıkınca yazarım :)

arkadaşlaaarrrr..cumartesi doktora gittik KIZ annesi olacakmışım inşallah...Allah hepimizin yardımcısı olsun bide şu bulantılar bitse de rahata ersek ne güzel olacak...

arkadaşlarr bende ikili test sonucumu şimdi öğrendim. Çok şükür normal bir değer 1/23.000 doktorum herşey normal dedi. İnşlh sonuç bekleyen herkesin normal değerler çıkar.

EVET CNM YAA BAYA KALABALIKTIKKötü Kazen

VALLA INSALLAH ICINE DOGAN OLUR:)) HERSEYIN HAYIRLISI INSALLAH SAGLIKLI SIHATLI AKLI YERINDE ELI AYAGI DUZGUN OLSUNDA KIZ OLSUN:teytey: VALLA BEN HEP RUYAMDA KIZ GORUYORDUM VE KIZ OLSUN DIYEDE CIN TAKVIMINI UYGULADIK:roflol: TABI ONCELIKLE ALLAHIN BILECEGI İŞ AMA BAKALIM TUTACAKMI:teytey: EGER TUTARSA HEMEN YAZACAGIM CNM OPTUM SENİİİ BUARADA BU HAFTASONU DOKTORUMA GIDIYORUM IKILI TEST ICIN YANI ENSE KALINLIGININ OLCUMU ICIN GITTIGIMDE 11. HAFTAM BITMIS 12. HAFTAMA GIRMIS OLACAM ACABA CINSIYETI BELLIOLURMU DERSIN:uhm:

arkadaşlarr bende ikili test sonucumu şimdi öğrendim. Çok şükür normal bir değer 1/23.000 doktorum herşey normal dedi. İnşlh sonuç bekleyen herkesin normal değerler çıkar.

Çok sevindim hayırlı olsuuun
Bu arada petek dinçözdeki uzman henüz çatlaklardan bahsetmedi. Unuttum sanmayın :1hug:

sweet curse........... 1 Eylül................Cinsiyet
Güldenm.................3 Eylül................Cinsiyet
eylül_annesi............10 Eylül..............Cinsiyet
Bebeğim.................11 Eylül..............Cinsiyet
Yeniyaşam..............12 Eylül..............Cinsiyet
Bires..................... 13 Eylül.............. KIZ
müjdes...................13 Eylül...............Cinsiyet
Delikız....................14 Eylül..............ERKEK
Kumralim................15 Eylül..............Cinsiyet
Sel-inn....................15 Eylül..............Cinsiyet
Mommy...................17 Eylül.............Cinsiyet
Bride..................... 19 Eylül..............Cinsiyet
6128......................19 Eylül..............Cinsiyet
Ariazoni...................19 Eylül..............ERKEK
cüvcüv.....................20 Eylül..............Cinsiyet
Öznur83..................20 Eylül...............Cinsiyet
hilarya.................... 21 Eylül..............Cinsiyet
Minikanniş..............21 Eylül..............Cinsiyet
Wiski.....................21 Eylül..............Cinsiyet
İzmirgüzeli22...........22 Eylül..............Cinsiyet
Frekans...................23 Eylül..............Cinsiyet
İletişim....................23 Eylül..............Cinsiyet
ayşe&serkan...........24 Eylül..............Cinsiyet
Siyah-beyaz............24 Eylül..............Cinsiyet
Gundogdus............. 24 Eylül..............Cinsiyet
alin.........................24 Eylül...............Cinsiyet
Hetcik83.................24 Eylül...............Cinsiyet
Papatyam............... 25 Eylül..............Cinsiyet
Anessa....................26 Eylül..............Cinsiyet
Dream81................ 27 Eylül..............Cinsiyet
Selin jülyen.............27 Eylül..............Cinsiyet
Kıvılcımm................27 Eylül...............Cinsiyet
Angelay................. 28 Eylül..............Cinsiyet
Amonra..................28 Eylül..............Cinsiyet
Sebek................... 29 Eylül..............Cinsiyet
Mehtapelif.............. 30 Eylül..............Cinsiyet

Bilemiyorum ki canım.. Kısmett belki belli olur...
Benim çin takvimine göre Erkek miş.. Şimdi yüzük işini de yaptım ileri geri salınıyordu yüzük.. Bu da erkek mi demekti...
cildim çok pürüzsüzleşti.. Kalçalarım küçüldü.. Saçlarım fön çekmeden fönlü gibi... Bunları duyanlar erkek diyor bakalım hayırlısı...
Sağlıklı olsunlarda gerisi boş

Evet Canim Ileri Gerii Erkek Demekk Ama Tabii Hayirlisi Canimm... Bana Kizz Siyolarr Yaaaaa Bakalim Hayirlisi... Sivilcem Falan Ciktiii Onun Dişinda Bebeğim çokk Utangacc O Yüzden Kiz Diyolar

allah gönlüne göre versin canm sen çok heyecanlısın anladığım kadarıyla..yani için coşuyor..her şey gönlünce olsun..

Ariazoni arkadaşımm
seninki kız mı erkek miii Kesin sonucu yazalım.. Erkek hatalıysa düzeltelim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…