20+2 haftalık gebeyim bebek için alışveriste neler almaliyim

Merhaba, bende 12 haftalik gebeyim. Yorumlarınız cok guzel, tesekkurler not aldim. Dogum zamanim yaklasinca kabaca alacaklarimi belirledim. Ben yenidogan yogun bakim ve bebek hemsireligi yaptim. Bu yuzden kabaca bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Aklima gelenleri yazacagim.
-Reflü yataklari evet ilk 3 ay icin cok kullanisli bebegin kendini anne karnindaymis gibi hissetmesini sagliyor, refluyu onluyor ve bas tarafi yuksekte oldugu icin beslenme sonrasi yatirildiginda kustugunda bogulma riskini azaltiyor. Fakat reflu yatagi almaniza gerek yok yatagin alt kismina yastik koyarsaniz ince takoz gorunumu verecek bas kismini yukseltmis olursunuz. Battaniyeyi rulo yapip C seklinde uclar bebege bakacak sekilde koyarsaniz bebegi de o kundagin icine koyarsaniz alani kisitlanacak ve kendini anne karninda hissedecek.
-Burun aspiratorlerine bayiliyorum. Bizim hastanede kullandiklarimiz vakum gucu yuksek biz gerek burun agiz gerek soluk borusuna kadar aspire ettigimiz icin gücü yuksek ama bu dezaavantaji bebegin burun icini aspire edersek surekli vucut korumaya geciyor ve ödem olusuyor, odem insin diye alerjik damlalar damlatiyoruz. Evde ki bebegin böyle bir eziyeti cekmesine gerek yok. O yuzden burun aspiratörlerinizi manuel alirsaniz cekim gucu daha az olacagi icin burun icinde ödem olusmaz. Lutfen elektrikli almayin. Agzinizla hüp diye cekisirdiginizden alin.
-Beslenme konusunda mumkun mertebe mama veya biberon kullanmayin. Mecbur kaldiginizda da sakın cekinmeden verin yenidogan bebek sarilik olmaya ve sekerinin dusmesine cok musaittir. Hemen sütünüz gelmeyebilir. Sezeryanda bazen süt kanallari hemen boşalmayabiliyor lutfen korkmayin. Tam terside olabilir bebek ilk gunler ememeyebilir ve sizin süt kanallariniz dolabilir bu yuzden memenizde siskinlik agri olabilir. O raddeye gelmeden sütünüzu sağarsaniz sizde rahat edersiniz bebeginizde. Calisan bir anne degilseniz manuel sut sagma pompasi almaniz yeterli olacaktir iyice arastirin markalari. Calisiyorsaniz kesinlikle ve kesinlikle elektrikli alin asla manuel almayin. Memeniz taş gibi mi oldu o zamanda jel gorunumlu bez gibi seyler var onu sicak suda bekletip sonra gogsunuze koyun sonra biraz masaj yapin. Ne jele para verecegim derseniz kucuk havlular var ya onlara utu basip veya yine ayni sekilde sicak suya sokun sıkın gogsunuze koyun. Emin olun cok faydasini goreceksiniz
Devam ediyorum.
-Gogus pedi, alt acma örtusu, alt temizleme pamugu stoklayabilirsiniz aslinda simdiden benim icin erkende sizler yapin.
-Göğüs pedlerinizi kullanip atmayin kullandiktan sonra bebeginizi yatirirken yanibasina koyun ki sizi hep yaninda hissetsin sonrasinda atin. Ben bir yandan gumus uclu alacagim en sagliklilari onlar.
-Gece uykularinizi rahat gecirmeniz icin ufak bir tüyo verecegim. Anne bebek baginin kuvvetlenmesi icin emzirme cok guzel bir yol evetm geceleri ama gozumuz o an o bagi dusunemeyebilir bir an once icsin uyuyayim diyebiliriz. Bu yuzden sütünüz fazlaysa emzirirken bir yandan sagin. Gecede o sütü ısıtıp emziriken bir yandan siringa yardigimiyla memenizi kavradigi yerden azar azar verin hem daha hizli emmis olacak hem de yeterli olmus olacak. Gazi cikarmayi lutfen ama lutfen unutmayin yoksa 1 saat sonra tekrar uyanir. Evde bakilan bebeklerde yapilan en buyuk hata gaz cikarilmamasidir. Sonra neden agliyor diyorlar.
-Gece beslenmesi icin süt isitin dedim ya onun icinde ben sut isitici cihaz var onu alacagim size de tavsiye ederim her yenidogan yogunbakimda vardir bu cihaz. Basucunuza koyun gece modunu ayarlayabiliyorsunuz isitirsiniz dedigim gibi siringayla azar azar verirsiniz.
-Anneler evinize karbonat alin mutlaka cunku bebek bakimi yaparken en cok onu kullaniyoruz. Göz çapaklanmasi agiz bakimi. Agiz icinde dilde beyazlanma olursa ona pamukcuk diyoruz. Normalde gunde bir defa kabonatli suyla temizlemek gerekiyor cunku beslendigi icin muhakkak bi donemde olusuyor pamukcuk. Lutfen gunde bir defa çay bardagina ilik su ve 1 cay kasigi karbonati koyup karistirin. Temiz bir bezi parmaginiza dolayin karisima batirin agiz icini silin.
Suan icin aklima gelenler bunlar aslinda yapilan cok yanlislar var ama herkes buyugunden ne gorduyse uyguluyor. Eski donemde yasamiyoruz lutfen annelerimizi kayinvalidelerimize teyzelere halalara her soylediklerini yapmayin once bir arastirin. Yenidogan bebege su veriyorlar ya su. O bagirsaklar o suyun icerisindeki maddeleri nasil sindirecek mikroplar nasil zarar verecek bilmiyorlar. Eski zamanda yasamiyoruz suan teknoloji cok gelisti. Neyin neden yanlis dogru oldugu bilimsel olarka yaziyor. Bizler telefondan her seyin dogrusuna bakabiliyoruz nolur cocuklarinizi büyütürken bunlara dikkat edin

X