2. üniversiteyi okumak?

Öyle mi diyorsunuz :)
Başarılarınızın devamını dilerim, inşallah bende sizin gibi böyle söyleyebilirim :)
Kesinlikle öyle şu an 31 yaşındayım,seneye inşallah okulum bitecek,ilk okudugum bölümden atanamadim, ikinci okuduğum bölümün çalışma alanı çok geniş inşallah olacak diyorum.Yuksek lisans, başka bir bölüm daha okumak hedeflerim arasında,hayalleriniz hayal olarak kalmasın inşallah 💐 başarırsınız

Evet hanımlar böyle bir işe cesaret etmek istiyorum ama yaşım geçti mi, bu devirde gerekli mi, nasıl bir süreç beni bekler biraz korkuyorum açıkçası. Hemşireyim 3. yılıma girdim. Hiç hedefim hayalim olmadı üniversiteye hazırlanırken. Hemşirelik hep bilindiği üzere garanti iş gözüyle bakılırdı bende ailemde bu sebeple hemşirelik olsun o zaman dedik oldu. Keşke yönlendiren olsaydı beni biraz. Neyse. Ben kilolarıyla hep başı dertte olan biriydim. Son 1-2 yıldır diyetle sporla ilgileniyorum ve 25 kilo kadar verdim. Sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok seviyorum, yemek yemeyi çok seven biriyim, sağlıklı tariflerle falan uğraşıyorum bu ara hatta. İşin içine girdikçe çok keyif aldığımı fark ettim. Diyetisyenle çalarak kilo verdim bu arada. Ve bu süreçte fark ettim ki içten içe keşke diyetisyen olsaydım diyorum. Kendi mesleğimi çok severek yapıyorum diyemem. Aslında o kadar güzel ve özel bir iş k ama şartlar insanı soğutuyor. Ve son 1-2 senedir hayal etmeye başladığım iş için kolları sıvasam mı diye düşünmeye başladım. Bu yıl için başvuracaktım üniversite sınavına ama cesaret edemedim. Pandemi yoğunluğunda zaten ders çalışamadım. Sonra bahaneler buldum derslere vakit ayıramazsam yerleşsem bile bir yere, devam edemezsem ne olacak? Ya yapamazsam dedim. Ama şu an yine içimdeki isteği bastıramıyorum. Seneye girsem mi sınava diyorum şimdiden çalışmaya başlasam ders diyorum. Ama bu yaştan sonra olur mu bilmiyorum. Tekrar dört sene okumak sonra iş hayatı zaten ekonomi ortada. Kafam çok karışık sizce ne yapmalı? Bu platformdan genelde akıl aldığımda pek pişman olmuyorum sizlerden de fikir almak istedim bu yüzden :)
Şu an çalıştığım diyetisyen İİBF mezunu. Sonra işi bırakıyor ve diyetisyenlik okumaya başlıyor ve derece ile bitiriyor 2. Çocuğuna hamileyken kendisine bayılıyorum.

Bana da yengem 2 yıllık açıktan bölüm oku, belki iş olanakları genişler diyor. 1 senedir işsizim buna istinaden diyor. Ben istemiyorum. Okul okuyacağım da ne olacak. Tecrübe istiyorlar referans istiyorlar. Okul okumakla bitmiyor ki. Okumanın bir değeri olmadığını düşünüyorum. İş bulmak için dünya para verdim, bilgisayarlı muhasebe kursuna gittim yine bulamadım. Sizin konunuzu okuyunca bu aklıma geldi :) Ama belki sizin durumunuz farklı olur. Bilemem ki

Kesinlikle öyle şu an 31 yaşındayım,seneye inşallah okulum bitecek,ilk okudugum bölümden atanamadim, ikinci okuduğum bölümün çalışma alanı çok geniş inşallah olacak diyorum.Yuksek lisans, başka bir bölüm daha okumak hedeflerim arasında,hayalleriniz hayal olarak kalmasın inşallah 💐 başarırsınız
Calisirkenmi okudunuz hangi bolumu okudunuz

Artık üçüncü yıla girmişsin hemşireliği bitirip bir yerde çalışmaya basla. Bir yandan da sınava girip diyetisyen olmak için çabala. Ben kimyagerim 33 yaşındayım hukuk okuyorum. Yakın arkadaşım yoğun bakım hemşiresi ve aynı zamanda iki çocugu var. Aynı siniftayiz :) istersen herşeyi yaparsın. Ama üçüncü sınıftan dönmek çok yorucu ve gereksiz. Hatta eğer hemşire olarak atanirsan sonradan okuyacağım diyetisyenlik için tekrar kpss ye gerek kalmadan unvan değiştirme sınavıyla memur kalarak kadronu değiştirebilirsin.
Bayılıyorum böyle hikayelere. :KK70: Çalışırken nasıl sınava hazırlandınız peki?

Bayılıyorum böyle hikayelere. :KK70: Çalışırken nasıl sınava hazırlandınız peki?
Öğle arasında arkadaslarim kahve falı bakarken ben logaritma çalışıyordum :süslü: her bulduğum fırsatı değerlendirdim toplu taşıma kullandığım günler ezber yaptım mesela. Neticede söylenmek yerine harekete geçenler er ya da geç bir sonuca varıyorlar.

Evet hanımlar böyle bir işe cesaret etmek istiyorum ama yaşım geçti mi, bu devirde gerekli mi, nasıl bir süreç beni bekler biraz korkuyorum açıkçası. Hemşireyim 3. yılıma girdim. Hiç hedefim hayalim olmadı üniversiteye hazırlanırken. Hemşirelik hep bilindiği üzere garanti iş gözüyle bakılırdı bende ailemde bu sebeple hemşirelik olsun o zaman dedik oldu. Keşke yönlendiren olsaydı beni biraz. Neyse. Ben kilolarıyla hep başı dertte olan biriydim. Son 1-2 yıldır diyetle sporla ilgileniyorum ve 25 kilo kadar verdim. Sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok seviyorum, yemek yemeyi çok seven biriyim, sağlıklı tariflerle falan uğraşıyorum bu ara hatta. İşin içine girdikçe çok keyif aldığımı fark ettim. Diyetisyenle çalarak kilo verdim bu arada. Ve bu süreçte fark ettim ki içten içe keşke diyetisyen olsaydım diyorum. Kendi mesleğimi çok severek yapıyorum diyemem. Aslında o kadar güzel ve özel bir iş k ama şartlar insanı soğutuyor. Ve son 1-2 senedir hayal etmeye başladığım iş için kolları sıvasam mı diye düşünmeye başladım. Bu yıl için başvuracaktım üniversite sınavına ama cesaret edemedim. Pandemi yoğunluğunda zaten ders çalışamadım. Sonra bahaneler buldum derslere vakit ayıramazsam yerleşsem bile bir yere, devam edemezsem ne olacak? Ya yapamazsam dedim. Ama şu an yine içimdeki isteği bastıramıyorum. Seneye girsem mi sınava diyorum şimdiden çalışmaya başlasam ders diyorum. Ama bu yaştan sonra olur mu bilmiyorum. Tekrar dört sene okumak sonra iş hayatı zaten ekonomi ortada. Kafam çok karışık sizce ne yapmalı? Bu platformdan genelde akıl aldığımda pek pişman olmuyorum sizlerden de fikir almak istedim bu yüzden :)
Geç değil daha gençsiniz. Yalnız diyetisyenlik mezunu çok kişi var şu anda. İyi kazanmanız için epey medyatik olmanız gerekecek. Sizin gibi gençlere umut olsun diye konu açmıştım. Mezun oldum bile 😍

hemşire olarak okul okuyan dünya kadar insan biliyorum ben..arkeoloji, moleküler biyoloji, çalışma ekonomisi. yani alakalı alakasız bir sürü bölüm okuyan oludu. aslında çalışıp-okumaya uygun 3-5 meslekten birisi. çünkü nöbetli çalışılan 7/24 çalışılan az sayıda işten biri.
normal örgün eğitim okudu hepsi.

yine hastanede biyolog vs. çalışan ve bir yandan okuyan bir dünya arkadaşım var.
(gerçi ben bir yandan tam zamanlı (hatta fazla mesaili çalışıp ) bir yandan hukuk okuyan da biliyorum da neyse)

olmayacak şey değil
tek aklıma takılan şu:

diyetisyenlikte staj var mı? çünkü zorunlu stajlarda sigorta yapılıyor normalde çalışan kişinin staj meselesi sıkıntılı oluyor

hukuk bitiren arkadaş avukatlık stajını yapamadı bizde bu yüzden.

bir de kimse alınmasın ama ülkede üniversitelerde kalite yerlerde her türlü okunur, asla 10 sene hele 20 sene önceki gibi değil.
Avukata sigorta yapmıyor kimse stajda ilk defa duydum.hukuk okuyan çok var çalışırken devam zorunluluğu yok ama bu devirde neden hukuk okunur ki?yurtdışı gitme ihtimali 0.diyetisyenlikte zahmete girilcek bir bölüm değil bence hemşirelik çok daha iyi bir hemşire yurtdışınada kolayca gider heryerde iş bulur emekli oluncada işyeri hemşiresi olursun.

Bence aklınızda kalacaksa şansınızı deneyin puanlar çok yüksek değil zaten ama yerinizde olsam uğraşmazdım iş bulması sıkıntı bir bölüm devlette çalışacaksanız herkese aynı listeyi verip geçiyorsun zaten😂özeldeysen daha yeni bitiren arkadaşım var çok komik rakamlar verip müşteriyi kendin bul oradan al falan diyorlarmış🤷🏻‍♀️Eskiden puanı yüksekti revaçta bir bölümdü şuan her bölüm gibi onunda değeri düştü.kısacası ben yerinizde olsam hemşireliğe devam ederdim bir youtube kanalı açıp verdiğiniz kilolarıda göstererek insanlara yardımcı olabilirsiniz zamanla kitlenizde oluşur belki bu şekilde kanal açan insanlar var bu işlerle ilgili olup.ben mühendisliği bıraktım mesela şuan pişmanım ama yapacak birşey yok.çok fazla sınava girip çok fazla bölüm kazanıp çok fazla fırsatı teptim o yüzden size şimdi güzel gelen şey yarın boş gelebilir iyi düşünün.hayatımın özeti şu sözü bırakarak gidiyorum😂
grass is always greener on the other side

Hayal etmiş, istemisseniz başlayın...sizi tutan ne ? istemek ve denemek ile ne kaybedersiniz?pişman olmayacağıniza eminim👍💯

Geç değil daha gençsiniz. Yalnız diyetisyenlik mezunu çok kişi var şu anda. İyi kazanmanız için epey medyatik olmanız gerekecek. Sizin gibi gençlere umut olsun diye konu açmıştım. Mezun oldum bile 😍
Size kocaman tebriklerimi iletmek isterim. Azminize hayran kaldım. Lakin zaten Boğaziçi Matematik mezunuymuşsunuz. Sınavda en çok puanı matematik getiriyor. Matematiği fulleyip diğerinden ortalama bir şeyler yapınca bir başarı kaçınılmaz olur zaten. Bu açıdan ilk bölümünüz çok büyük bir artı. Bizde o yok maalesef ki :KK43:

Bence aklınızda kalacaksa şansınızı deneyin puanlar çok yüksek değil zaten ama yerinizde olsam uğraşmazdım iş bulması sıkıntı bir bölüm devlette çalışacaksanız herkese aynı listeyi verip geçiyorsun zaten😂özeldeysen daha yeni bitiren arkadaşım var çok komik rakamlar verip müşteriyi kendin bul oradan al falan diyorlarmış🤷🏻‍♀️Eskiden puanı yüksekti revaçta bir bölümdü şuan her bölüm gibi onunda değeri düştü.kısacası ben yerinizde olsam hemşireliğe devam ederdim bir youtube kanalı açıp verdiğiniz kilolarıda göstererek insanlara yardımcı olabilirsiniz zamanla kitlenizde oluşur belki bu şekilde kanal açan insanlar var bu işlerle ilgili olup.ben mühendisliği bıraktım mesela şuan pişmanım ama yapacak birşey yok.çok fazla sınava girip çok fazla bölüm kazanıp çok fazla fırsatı teptim o yüzden size şimdi güzel gelen şey yarın boş gelebilir iyi düşünün.hayatımın özeti şu sözü bırakarak gidiyorum😂
grass is always greener on the other side
Mühendisliği bırakıp ne okudunuz?

Avukata sigorta yapmıyor kimse stajda ilk defa duydum.hukuk okuyan çok var çalışırken devam zorunluluğu yok ama bu devirde neden hukuk okunur ki?yurtdışı gitme ihtimali 0.diyetisyenlikte zahmete girilcek bir bölüm değil bence hemşirelik çok daha iyi bir hemşire yurtdışınada kolayca gider heryerde iş bulur emekli oluncada işyeri hemşiresi olursun.
yok yanlış anladınız
başka bir yerde sigortalı çalıştığı ve bırakamayacağı işi olan kişi gidip baroya staj kaydı yaptıramıyor. sorun orda. bildiğim kadarıyla devlette çalışırken bu durumda olanlara devlet bir izin veriyormuş ama özelde böyle bir izin verilmiyor, bu durumda olan insanlar var, işini bırakamaz çünkü, hassas bir alanda üretim yapan bir işyerinde imza yetkili bir kişi bu.

diğer mesleklerde ise sigorta yapıyorlar stajda, (zorunlu staj olması şartıyla) e siz zaten sigortalı çalışansınız. normalde 2 ayrı yerde sigortalı çalışmakta sorun yok ama stajlarda bunu çoğu yer sorun ediyor.-muş, öyle bilgi aldım ben de.

"bu devirde neden hukuk okunur ki?yurtdışı gitme ihtimali 0"

arkadaşım zaten ABDde doktora yapıp ABde yıllarca çalışmış, dünyanın istediği ülkesinde çalışabilecek oturumu/çalışma izni vs olan, bir insan.
yurtdışına gitmek için okumadı
ben de yurtdışında çalışıp dönmüş bir insanım. enerjim olsa okurdum ama ben başka bir alana yoğunlaşmayı tercih ettim mesela yine akademideyim... yaşım 40 neredeyse, var yani bizim gibi sürekli alanlar arası işler yapan kişiler.

burada konu açan kişinin yurtdışına gitmek gibi bir kriteri varsa da benim haberim yok.

Bi bana 4 yil okumasi zor geliyor su kk da 😂

Ben kendimce düşündüğümü yazicam sadece.

Ben meslegimden hic memnun degilsem ve direk alan degistireceksem lisans ancak oyle okurum.

Ancak bu tarz yan alanlara gececeksem lisans okumaktansa baska yolları arastiririm. Yuksek linsans, sertifika toplamak, o alanlarda uzmanlasan hastanelere gecis yapmak gibi yandan yandan yürürdum sanirim.

Hemşirelik kadar popüler olmayacak mı?
Diyetisyenlik lisansiyer olarak geçiyor hastanelerde hemşireler ise ysp olarak.
Ve bundan 5-6 yıl önce diyetisyenle sayisaldan 30bim sıralama yapanlar giriyordu (çok fakülte açarak itibarını düşürdüler maalesef)
Yanlışınız var bazı hekimler ve sendikalar Hekim harici tüm meslekleri YSP sınıfına alıyor. Halbuki Yardımcı Sağlık Personeli dediğimiz şey Avrupa ülkelerinde yıllardır var olan ve Türkiyede yeni yeni çıkan Hemşire/Ebe Yardımcısı kadrolarına verilen bir isim. Hatta Yurtdışında Asistan Hemşire olarak geçer ünvanları.

2014 yılında Türk Hemşireler Derneği, Cerrahpaşa Hemşireler Derneği, Türk Psikiyatri Hemşireleri Derneği, Diyabet Hemşireleri Derneğinin yaptığı ve onay aldığı başvuru sonucu Danıştay kararı ile Sağlık Meslek Liseleri bölümleri Hemşire Yardımcılığı, Ebe yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyeni ünvanları ile mezun verecek ve Daha önce mezun olanların hakkı korunacak. Hiçbir İnvaziv girişim yapma yetkileri yoktur sadece Bakım odaklı eğitim alırlar.

Lisansiyer konusuna gelirsek hastanelerde Diyetisyenler dışında Eczacılar, FTR ler, Hemşireler.. en az Lisans mezunudur. (Daha önceki mezunların çoğu da Lisansa tamamlamış durumda ben çalıştığım kurumda lise mezunu Hemşire ile hiç karşılaşmadım.) Hatta son dönemde mezun olan o meslektaşlarımın çoğu Yüksek Lisans yapıyor ki bende dahil. Uzman Hemşirelik kadroları henüz olmadığı için kimse farkında değil. Bunun için de çalışmalar yapılıypr diye biliyorum. Yani Hemşirelik de Branşlaşma ve Popülaritesi artan bir meslek. 🙋

yok yanlış anladınız
başka bir yerde sigortalı çalıştığı ve bırakamayacağı işi olan kişi gidip baroya staj kaydı yaptıramıyor. sorun orda. bildiğim kadarıyla devlette çalışırken bu durumda olanlara devlet bir izin veriyormuş ama özelde böyle bir izin verilmiyor, bu durumda olan insanlar var, işini bırakamaz çünkü, hassas bir alanda üretim yapan bir işyerinde imza yetkili bir kişi bu.

diğer mesleklerde ise sigorta yapıyorlar stajda, (zorunlu staj olması şartıyla) e siz zaten sigortalı çalışansınız. normalde 2 ayrı yerde sigortalı çalışmakta sorun yok ama stajlarda bunu çoğu yer sorun ediyor.-muş, öyle bilgi aldım ben de.

"bu devirde neden hukuk okunur ki?yurtdışı gitme ihtimali 0"

arkadaşım zaten ABDde doktora yapıp ABde yıllarca çalışmış, dünyanın istediği ülkesinde çalışabilecek oturumu/çalışma izni vs olan, bir insan.
yurtdışına gitmek için okumadı
ben de yurtdışında çalışıp dönmüş bir insanım. enerjim olsa okurdum ama ben başka bir alana yoğunlaşmayı tercih ettim mesela yine akademideyim... yaşım 40 neredeyse, var yani bizim gibi sürekli alanlar arası işler yapan kişiler.

burada konu açan kişinin yurtdışına gitmek gibi bir kriteri varsa da benim haberim yok.
Devlette çalışanlar ücretsiz izin alıp yapıyormuş diye duydum ben ama doğru mu bilmiyorum çünkü çalışma yasağı var normalde staj yaparken yani staj yanabilir diyorlardı🤔benim bir sınıf arkadaşım vardı o nasıl yaptı hiç sormadım gemi kaptanıydı kendisi.yurtdışına gitmek istiyor mu bilmiyorum ama ben genel olarak dedim bence şuan herkes yurtdışına gidebileceği bir mesleğe yatırım yapmalı çünkü ülkenin durumu kötü.

3 bitirdim yüksek lisans isterken formasyon da yoruldum daha sonra yapacağım..Çocukla 4 yıllık bitirdim ben siz niye bitirmeyesiniz??

bu ülkede alınmaz bu risk.
sen 4 sene diyetisyenlik okurken nasıl para kazanacaksın?
sonrasında iş bulması ayrı muamma zaten.
hemşirenin hem devlette hem de özelde işsiz kalma olasılığı yok gibi bişey.

Hem okuyup hem çalışmak niyetim. memurum zaten işi bırakmayı düşünmüyorum tabi ki hele şu dönemde.

X