2. üniversiteyi okumak?

hemşire olarak okul okuyan dünya kadar insan biliyorum ben..arkeoloji, moleküler biyoloji, çalışma ekonomisi. yani alakalı alakasız bir sürü bölüm okuyan oludu. aslında çalışıp-okumaya uygun 3-5 meslekten birisi. çünkü nöbetli çalışılan 7/24 çalışılan az sayıda işten biri.
normal örgün eğitim okudu hepsi.

yine hastanede biyolog vs. çalışan ve bir yandan okuyan bir dünya arkadaşım var.
(gerçi ben bir yandan tam zamanlı (hatta fazla mesaili çalışıp ) bir yandan hukuk okuyan da biliyorum da neyse)

olmayacak şey değil
tek aklıma takılan şu:

diyetisyenlikte staj var mı? çünkü zorunlu stajlarda sigorta yapılıyor normalde çalışan kişinin staj meselesi sıkıntılı oluyor

hukuk bitiren arkadaş avukatlık stajını yapamadı bizde bu yüzden.

bir de kimse alınmasın ama ülkede üniversitelerde kalite yerlerde her türlü okunur, asla 10 sene hele 20 sene önceki gibi değil.
Evet staj konusunu henüz bende tam bilmiyorum. Ama şöyle bir şey var. 3. yılda başlanıyormuş staj yapmaya. ben şu an meslekte 2. yılımı bitirdim. Memuriyette 5. yıldan sonra 1 yıllık ücretsiz izin alabiliyorsunu 2 kere bu hakkınız var. bunu kullanırım diye düşündüm en kötü.

Tabiki de okuyabilirsiniz. Nobetle normal memura göre daha kolay okursunuz eğer mezun olduğunuzda unvan değişikliği ile kpssye tekrar girmeden direkt diyetisyen olarak baslayabiliyorsaniz ne duruyorsunuz.

Hemşirelik bence çok zor bir meslek. Diyetisyen olduğunuz da daha rahat edersiniz nöbet derdiniz olmaz. Zaten hemsireligi sevmiyormussunuz

Kesinlikle çok zor. herkes garanti iş deyip pohpohluyor bu mesleği ama inanın öyle zor ki hele birde yoğun bakım hemşiresiyseniz. Maneviyatı doyurucu evet ama şartları o kadar ağır ki ülkemizde yapılacak meslek değil. Nöbetler falan evlilik için hiç uygun değil e birde içimde kalacak bir bölüm varken bir cesaret girişmek istiyorum ama bakalım kısmet. teşekkürler :)

Ben de hemşireyim ve ben de alanı hiç sevmiyorum. Zaten ailevi sebeplerden ötürü okumuştum. Bir gün sevdiğim bölümü okuyacağıma da inanıyorum ömrüm yeterse . Sonuçta okumanın yaşı yok, insanlar ölene kadar onuncu üniversitesini falan okuyor. Sadece kazanma kısmı çok zor geliyor gözüme çünkü her yıl sınavı daha da zorlaştırıyorlar ve daha da fazla insan giriyor sınava.

Size gelince, diyetisyenlik puanları son yıllarda çok düştü. Benim sınava girdiğim zamanlarda tıptan biraz düşüktü puanı. Şimdi çoğu üniversitede hemşirelikten dahi puanı altta kalmış durumda. Bunun yanında ortak derslerimiz var. Anatomi, fizyoloji gibi. Kazandığınızda bunlardan muaf olabilirsiniz, bu bir avantaj. Kamuda mı çalışıyorsunuz bilmiyorum ama öyleyse hemşireliğe devam ederseniz ve diyetetikten de mezun olursanız istifa etmeden, bildiğim ve araştırdığım kadarıyla unvan değişikliği sınavına girip kamuda yine devam edebiliyorsunuz.
Kesinlikle öyle sevilecek bir tarafı yok ne yazık ki bu şartlarda çalışınca. Kamudayım yoğun bakım hemşiresiyim kesinlikle hastalarıma çok severek bakıyorum maneviyatı çok yüksek. Size muhtaç insanlara yardım etmek büyük doygunluk sağlıyor. Ama ne yazık ki yıpratıcı bir alan ve şartlarımız iyileştirilmiyor. Kazancı bu dönemde tatmin etmiyor gibi gibi. Evlilik kısmına gelmiyorum bile. Daha evli değilim ama düşünüyorum ve nöbetlerle bu ağır çalışma şartlarıyla çok zor.

Dilerim önümüzdeki yıla kadar güzelce hazırlanıp bu işin altından kalkarım. Sizde bence varsa böyle bir düşünceniz ertelemeyin. Motive edin kendinizi. Birbirimizi motive de ederiz isterseniz :)

Artık üçüncü yıla girmişsin hemşireliği bitirip bir yerde çalışmaya basla. Bir yandan da sınava girip diyetisyen olmak için çabala. Ben kimyagerim 33 yaşındayım hukuk okuyorum. Yakın arkadaşım yoğun bakım hemşiresi ve aynı zamanda iki çocugu var. Aynı siniftayiz :) istersen herşeyi yaparsın. Ama üçüncü sınıftan dönmek çok yorucu ve gereksiz. Hatta eğer hemşire olarak atanirsan sonradan okuyacağım diyetisyenlik için tekrar kpss ye gerek kalmadan unvan değiştirme sınavıyla memur kalarak kadronu değiştirebilirsin.
Mezun olup atandım ben yanlış anladınız sanırım :) Meslekte 3. yıla girdim :)

Kesinlikle öyle şu an 31 yaşındayım,seneye inşallah okulum bitecek,ilk okudugum bölümden atanamadim, ikinci okuduğum bölümün çalışma alanı çok geniş inşallah olacak diyorum.Yuksek lisans, başka bir bölüm daha okumak hedeflerim arasında,hayalleriniz hayal olarak kalmasın inşallah 💐 başarırsınız
Çok teşekkür ederim dilerim isteyen herkes hak ettiği hedefine ulaşır :)

Bana da yengem 2 yıllık açıktan bölüm oku, belki iş olanakları genişler diyor. 1 senedir işsizim buna istinaden diyor. Ben istemiyorum. Okul okuyacağım da ne olacak. Tecrübe istiyorlar referans istiyorlar. Okul okumakla bitmiyor ki. Okumanın bir değeri olmadığını düşünüyorum. İş bulmak için dünya para verdim, bilgisayarlı muhasebe kursuna gittim yine bulamadım. Sizin konunuzu okuyunca bu aklıma geldi :) Ama belki sizin durumunuz farklı olur. Bilemem ki
Sizde çok haklısınız bu durumda öyle çok arkadaşım var ki. Erkek arkadaşım da bu yüzden bu konuda çok destek olmuyor bana bu dönemde okuyacaksın da ne olacak emek verdiğinle yorulduğunla kalacaksın iş bulmak kolay değil artık diyor ama hayallerimi de bırakmak istemiyorum :KK43:

Geç değil daha gençsiniz. Yalnız diyetisyenlik mezunu çok kişi var şu anda. İyi kazanmanız için epey medyatik olmanız gerekecek. Sizin gibi gençlere umut olsun diye konu açmıştım. Mezun oldum bile 😍
Buraya iyi ki bu konuyu açmışım da bu yazınızla karşılaşmamışım. Kendi yakınımla gurur duyarcasına gururla okudum. Yürekten tebrik ederim ve tüm içtenliğimle teşekkür ederim bana öyle büyük motivasyon kaynağı oldunuz ki. Var olun :)

Aslında sizin için mantıklı olur. Günümüzde obezite cerrahisi çok yaygınlaştı ve sonrasında mutlaka diyetisyen kontrolü gerekiyor. Hemşire olmanız artı bir avantaj sağlar size. Bunun yanında hamilelik doğum sonrası beslenme çocuk beslenmesi. Diyetisyen hemşire olarak farkınız olur diyorum. Ama kamudan istifa etmeden yapın. Birde sınava girin ne kaybedersiniz.

Buraya iyi ki bu konuyu açmışım da bu yazınızla karşılaşmamışım. Kendi yakınımla gurur duyarcasına gururla okudum. Yürekten tebrik ederim ve tüm içtenliğimle teşekkür ederim bana öyle büyük motivasyon kaynağı oldunuz ki. Var olun :)
Çok teşekkür ederim o yüzden yazdım zaten. Daha genceciksiniz neler neler yaparsınız

Kesinlikle öyle sevilecek bir tarafı yok ne yazık ki bu şartlarda çalışınca. Kamudayım yoğun bakım hemşiresiyim kesinlikle hastalarıma çok severek bakıyorum maneviyatı çok yüksek. Size muhtaç insanlara yardım etmek büyük doygunluk sağlıyor. Ama ne yazık ki yıpratıcı bir alan ve şartlarımız iyileştirilmiyor. Kazancı bu dönemde tatmin etmiyor gibi gibi. Evlilik kısmına gelmiyorum bile. Daha evli değilim ama düşünüyorum ve nöbetlerle bu ağır çalışma şartlarıyla çok zor.

Dilerim önümüzdeki yıla kadar güzelce hazırlanıp bu işin altından kalkarım. Sizde bence varsa böyle bir düşünceniz ertelemeyin. Motive edin kendinizi. Birbirimizi motive de ederiz isterseniz :)
Türkiye 'de şartlar gerçekten çok kötü. İmkanım olsa yurt dışına gitmek isterdim. Hem maaşlar buraya göre çok iyi hem de değer görüyorsun. Ya mesela yirmi dört saat nöbet diye bir şey var, bu gerçekten insanlık dışı bir düzen. Normal insanlar günde sekiz saat çalışıyor, hangi insan üç mesaiyi üst üste hiç ara vermeden yapabilir ki? Bizler yapıyoruz ama. :KK43: Ben hiçbir zaman severek, bayılarak hasta da bakmadım. İnsanlara hep çok iyi ve kibar davrandım, yüklenen sorumluluktan daha fazlasını yerine getirdim ama açıkçası sevdiğimden değil sadece beddua almamak için, kötü olmamak için yaptım.

Kamuda olmanız büyük avantaj. Devlet, ders saatlerine göre nöbet planını oluşturmada daha ılımlı davranıyor. Eğitim hakkına saygı duyuyor. Özel hastane zaten yalnızca kendi menfaatini düşünüyor.

Ben sene başı edebiyat ve mat2 çalışmaya başlamıştım zaten. Sadece deneme netlerim istediğim tabloya ulaşamayınca KPSS 'ye ağırlık verdim ve edebiyat ile matematikten maalesef ki çok koptum. Çünkü paraya da ihtiyacım var ve bu yüzden atanmam gerekiyor. Özel hastane şartları zaten korkunç. Sizin durumunuz daha stabil. Zaten kamudasınız ve KPSS girme, atanma falan oraları geçmişsiniz, bir belirsizlik yok önünüzde. Üstelik yine sağlık bilimlerinden bir bölüm okumak istiyorsunuz, birçok dersten muaf olursunuz yükünüz çok hafifler.

X