2. üniversiteyi okumak?

agresifkiz

Güzelbirşeylerolsun
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2013
3.123
1.761
Evet hanımlar böyle bir işe cesaret etmek istiyorum ama yaşım geçti mi, bu devirde gerekli mi, nasıl bir süreç beni bekler biraz korkuyorum açıkçası. Hemşireyim 3. yılıma girdim. Hiç hedefim hayalim olmadı üniversiteye hazırlanırken. Hemşirelik hep bilindiği üzere garanti iş gözüyle bakılırdı bende ailemde bu sebeple hemşirelik olsun o zaman dedik oldu. Keşke yönlendiren olsaydı beni biraz. Neyse. Ben kilolarıyla hep başı dertte olan biriydim. Son 1-2 yıldır diyetle sporla ilgileniyorum ve 25 kilo kadar verdim. Sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok seviyorum, yemek yemeyi çok seven biriyim, sağlıklı tariflerle falan uğraşıyorum bu ara hatta. İşin içine girdikçe çok keyif aldığımı fark ettim. Diyetisyenle çalarak kilo verdim bu arada. Ve bu süreçte fark ettim ki içten içe keşke diyetisyen olsaydım diyorum. Kendi mesleğimi çok severek yapıyorum diyemem. Aslında o kadar güzel ve özel bir iş k ama şartlar insanı soğutuyor. Ve son 1-2 senedir hayal etmeye başladığım iş için kolları sıvasam mı diye düşünmeye başladım. Bu yıl için başvuracaktım üniversite sınavına ama cesaret edemedim. Pandemi yoğunluğunda zaten ders çalışamadım. Sonra bahaneler buldum derslere vakit ayıramazsam yerleşsem bile bir yere, devam edemezsem ne olacak? Ya yapamazsam dedim. Ama şu an yine içimdeki isteği bastıramıyorum. Seneye girsem mi sınava diyorum şimdiden çalışmaya başlasam ders diyorum. Ama bu yaştan sonra olur mu bilmiyorum. Tekrar dört sene okumak sonra iş hayatı zaten ekonomi ortada. Kafam çok karışık sizce ne yapmalı? Bu platformdan genelde akıl aldığımda pek pişman olmuyorum sizlerden de fikir almak istedim bu yüzden :)

Hemşirelik de çok uzak bir meslek sayılmaz. Diyetisyen olduğunuzda yemek tarifi vermeyeceksiniz ki.. Hemşirelik daha önü açık diye düşünüyorum.

Başlamak bitirmenin yarısı demişler ilk adımı atın gerisi gelir bence.
Şu an açıktan ikinci üniversitemi okuyorum, keşke daha önce baslasaymisim diyorum

Öyle mi diyorsunuz :)
Başarılarınızın devamını dilerim, inşallah bende sizin gibi böyle söyleyebilirim :)

Keşke ben de hemşire olsaydım , çok güzel meslek. Sayısalım olmadığı için olamadım. Açıktan okuyacaksınız biraz zor olacak ben de okuyorum ama çalışamıyorum ama okula gidebilme imkanınız varsa bence okuyun 2 mesleğiniz olur. Hayat gittikçe zor bir hal alıyor. Kendinizi garantiye almış olursunuz

bu ülkede alınmaz bu risk.
sen 4 sene diyetisyenlik okurken nasıl para kazanacaksın?
sonrasında iş bulması ayrı muamma zaten.
hemşirenin hem devlette hem de özelde işsiz kalma olasılığı yok gibi bişey.

Bence hiç geç d2gil. Diyetisyenlikte sağlıkla ilgili olduğu için belki saydirabileceginiz dersler olur. Hem nöbet usulü çalışıyorsanız çok rahat gidersiniz derslere. Çalıştığınız için özel üniversitede yazabilirsiniz. Bence hayallerinizin peşinden gidin

bu ülkede alınmaz bu risk.
sen 4 sene diyetisyenlik okurken nasıl para kazanacaksın?
sonrasında iş bulması ayrı muamma zaten.
hemşirenin hem devlette hem de özelde işsiz kalma olasılığı yok gibi bişey.
hemşire olarak okul okuyan dünya kadar insan biliyorum ben..arkeoloji, moleküler biyoloji, çalışma ekonomisi. yani alakalı alakasız bir sürü bölüm okuyan oludu. aslında çalışıp-okumaya uygun 3-5 meslekten birisi. çünkü nöbetli çalışılan 7/24 çalışılan az sayıda işten biri.
normal örgün eğitim okudu hepsi.

yine hastanede biyolog vs. çalışan ve bir yandan okuyan bir dünya arkadaşım var.
(gerçi ben bir yandan tam zamanlı (hatta fazla mesaili çalışıp ) bir yandan hukuk okuyan da biliyorum da neyse)

olmayacak şey değil
tek aklıma takılan şu:

diyetisyenlikte staj var mı? çünkü zorunlu stajlarda sigorta yapılıyor normalde çalışan kişinin staj meselesi sıkıntılı oluyor

hukuk bitiren arkadaş avukatlık stajını yapamadı bizde bu yüzden.

bir de kimse alınmasın ama ülkede üniversitelerde kalite yerlerde her türlü okunur, asla 10 sene hele 20 sene önceki gibi değil.

İstifa edip çalışacaksanız hayır. Bu ekonomide böyle bir risk almayın. Ama istifa etmeden okuyup bitirecekseniz neden olmasın

Ben 2. Üniversitemi okurken çalıştığım yeri gösterip stajdan muaf olmuştum. Bu hanımefendi de öyle birşey yapabilir. Ya da çalıştığı hastanede yapabilir.

bence mantıklı değil. çok istekli olan insan buraya konu açıp sormaz bile.

burada mesele sadece okumak da değil. hemşireliği bırakıp diyetisyen olmak söz konusu.

diyetisyenlik hiçbir zaman hemşirelik kadar popüler olmayacak ve kazandırmayacak diye düşünüyorum. şimdi 25 yaşında olmuş olsa 4 sene sonra 29, 29 yaşından sonra sıfırdan bir işe başlamak, tecrübe kazanmak, kariyer basamaklarında ilerlemek vs bilmiyorum benim gözümde büyürdü. tekrar söylüyorum, bence risk almasın.

Tabiki de okuyabilirsiniz. Nobetle normal memura göre daha kolay okursunuz eğer mezun olduğunuzda unvan değişikliği ile kpssye tekrar girmeden direkt diyetisyen olarak baslayabiliyorsaniz ne duruyorsunuz.

Hemşirelik bence çok zor bir meslek. Diyetisyen olduğunuz da daha rahat edersiniz nöbet derdiniz olmaz. Zaten hemsireligi sevmiyormussunuz

Hemşirelik kadar popüler olmayacak mı?
Diyetisyenlik lisansiyer olarak geçiyor hastanelerde hemşireler ise ysp olarak.
Ve bundan 5-6 yıl önce diyetisyenle sayisaldan 30bim sıralama yapanlar giriyordu (çok fakülte açarak itibarını düşürdüler maalesef)

Ben de hemşireyim ve ben de alanı hiç sevmiyorum. Zaten ailevi sebeplerden ötürü okumuştum. Bir gün sevdiğim bölümü okuyacağıma da inanıyorum ömrüm yeterse . Sonuçta okumanın yaşı yok, insanlar ölene kadar onuncu üniversitesini falan okuyor. Sadece kazanma kısmı çok zor geliyor gözüme çünkü her yıl sınavı daha da zorlaştırıyorlar ve daha da fazla insan giriyor sınava.

Size gelince, diyetisyenlik puanları son yıllarda çok düştü. Benim sınava girdiğim zamanlarda tıptan biraz düşüktü puanı. Şimdi çoğu üniversitede hemşirelikten dahi puanı altta kalmış durumda. Bunun yanında ortak derslerimiz var. Anatomi, fizyoloji gibi. Kazandığınızda bunlardan muaf olabilirsiniz, bu bir avantaj. Kamuda mı çalışıyorsunuz bilmiyorum ama öyleyse hemşireliğe devam ederseniz ve diyetetikten de mezun olursanız istifa etmeden, bildiğim ve araştırdığım kadarıyla unvan değişikliği sınavına girip kamuda yine devam edebiliyorsunuz.

ya kardeşim ben düşüncemi yazıp geçiyorum, bana göre mantıksız. nokta.

Artık üçüncü yıla girmişsin hemşireliği bitirip bir yerde çalışmaya basla. Bir yandan da sınava girip diyetisyen olmak için çabala. Ben kimyagerim 33 yaşındayım hukuk okuyorum. Yakın arkadaşım yoğun bakım hemşiresi ve aynı zamanda iki çocugu var. Aynı siniftayiz :) istersen herşeyi yaparsın. Ama üçüncü sınıftan dönmek çok yorucu ve gereksiz. Hatta eğer hemşire olarak atanirsan sonradan okuyacağım diyetisyenlik için tekrar kpss ye gerek kalmadan unvan değiştirme sınavıyla memur kalarak kadronu değiştirebilirsin.

Ben de diyet yaparken ve sağlıklı yaşamayla ilgilenirken diyetisyen olmak istemiştim Hesabım bile vardı tarif vs paylaştığım bırakmak zorunda kaldım
Kalori hesaplamak, tarif bulmak yapmak güzel de bölüm kolay değil bence tabi siz hemşirelik kazanmışsınız onu da yaparsınız bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…