2.sinifa giden çocuğum okula gitmiyor.yardim lütfenn

Ben de her yeni okula gittiğimde midem bulanır karnım ağrırdı. Ama geçen seneki ortammış. Acaba olumsuz bir şey mi yaşadı da anlatmıyor

Konuya yorumum ise şu:

1. Sinifta bir öğrencim ilk dönem sorunsuz, seve isteye geldi okula.
2. Dönem aynı anlattığınız gibi kavga kıyamet annesini bırakmiyordu.
Kadıncağız sınıf kapısından ayrılamiyordu.
Müdür bana sert çıkmıştı sabırla bekliyorum diye hatta gitsin evine ayrilamiyorsa hocam kaç ay olmuş bu ne şımarıklık diye. Hatta bir gün bu şekilde aglata aglata eve gönderdi. Ertesi gün aglaya aglaya yine sınıf kapısına geldiler.
Cocuk hem okulda kalmak hem annesiyle olmak istiyordu.
Gördüğünüz gibi sert çıkmak burda ise yaramadi. Aslında her çocukta yol başka bunu ifade etmeye çalışıyorum.

İnanın sürekli ağlama eşliğinde derse odaklanmak cok zor. Öğretmen için de sınıf için de..
Yine de yavruya ve anneye kıyamadım.
Meğer ne olmuş biliyor musunuz?
Anne ara tatilde cocukla konuşmadan habersiz hacca gitmiş. Çocuk bu ayrılık sonrası güvenini kaybetmis meğer.
Dedim o zaman şimdi sabırla o güveni geri kazanacaksınız. O zamana kadar da okulda sürüneceksiniz ne yazık ki.

Cocuga annesinin terliğinin tekini verdim. Bak terliksiz gidemez. Bahçede beklesin dedim. Sırada terlik ders yaptik. Sınıf kapısından bahçeye cikmis oldu anne. Bir kaç gün hep bu şekilde ilerledik.

Bir gün dedim ki hava çok soğuk. Annen üşüyordur. Artik arkadaşlarınla zaman geçiriyorsun, sen büyüdün cok cesursun. Onu eve göndermek istediğinde gönderebilirsin.
Bir iki gün sonra annesine terliği verip öpüp gönderdi.

Neyse çok uzattim.
Ihmalinizi bulun.
Zaman tanıyın.
Umarim her sey düzelir.

Benim buyuk 6 yasinda kucuk 7 aylik. Ben buyukten sonra kucugu de 2 saatligine ana okuluna birakiyorum. Buyuge de once seni birakacagim sonra onu diyorum. Belki siz de kucugu biraktiginiz bir yer uydurabilirsiniz. Hani sen yanimda olmayacaksin ama kardesin de olmayacak gibi.

Eve fln bırakma durumu da yok ya. Konu sahibi sonradan yazmış zaten okul evimin karşısında,balkondan baksam çocuğu görüyorum diyor. Arabasına kadar giderken eşlik ediyordur en fazla. Öyle bir yazmışlar ki çocuğu eve bırakmak icin 2 saat yol gidiyor gibi izlenim olusmus jfjfjfjc ayrıca bırakmasın bu onun insiyatifinde,kendi bırakmak istemiş.O yasta çocuğu ebeveyni bırakması lazım bunu yorumumda belirttim. Bende bu birakma durumundan suphelendim yazdiklariniza katiliyorum. Konuya yorum yapan farklı bir öğretmende bir çocuğun hayat hikayesini döktü buraya...sanal dahi olsa bunun burda anlatilmamasi lazim,sanalda manas destanı yazan reelde neler anlatıyordur. Ya akran zorbalığı ya öğretmen zorbalığı ya aile içi bir durum yazsak dahi ay öğretmenlere bir sey mi dediniz diye atlıyorlar bu kadar tahammülünüz yoksa yapmayin bu mesleği....saatim doldu,maaşım cebimde bir meslek degil...tekrar yaziyorum özellikle sınıf öğretmenleri için....

Arkadaşım bir öğretmen 6 yaşında öğrencisini okuldan eve bırakırken taciz ederse bu taciz edenden ziyade , "ne münasebet ? Bu yaştaki çocuğumun okula güvenli gelis gidişini sağlamak benim görevimdir." demeyen ebeveynin sucudur. Anlamıyor musunuz?

Bu mide bulantısı bizde de var 1.sinifa gidiyor oglum muhtemelen stresten oluyor
Ogretmeni ile görüştüm normal dedi rehber hocayla da görüştüm okula gönderin asla taviz vermeyin dedi yalnız bu gitmek istememesinin nedenini baska bir durum olup olmadığını ogrenin dedi güzelce konustum bi sikinti yaşamıyor okulda her sabah bugun gitmek istemiyorum seni ozluyorum midem bulanıyor ile güne başlıyoruz
Sizde konuştunuz mu okulda onu rahatsız eden durum varmi

Bu ogretmenin gorevi degil yalniz.Ne alaka ogretmen ilgisiz falan hemen yaftaladiniz.Aile gerekirse pedagog yardimi alacak.Bir sinifta 30 ogrenci var,ogretmen hangi birine ozel ilgi gostersin.Ne cok seviyosunuz ogretmenlere birakip kacmayi cocuklari.
Yoo belki velinin bilmediği bir durum var? Sanıyor musunuz her çocuk evde gelip her şeyi anlatıyor? Okulda yaşanmış olan ve çocuğu soğutan bir durum da olabilir. Bu durumda da başka bir çok durumda olduğu gibi veli-öğretmen işbirliği gerekir. Bu çocuğu okula bırakıp kaçmak mı oluyor sizce?

Ben kendimden biliyorum,sessiz sakin bir çocuktum. Akran zorbalığına maruz kaldım ve evde anneme de hiç anlatmadım. Öğretmenden de soğudum çünkü benimle hiç ilgilenmemişti. Sanıyorsunuz ki tüm öğretmenler melek. Hayır öyle değil işte. Aralarda öğrencisiyle hiç alakadar olmayanlar da var. Hemen pedagog gerekmiyor,önce öğretmen-veli işbirliği.

İşte ben de tam bundan bahsettim nomucuğum yine çok güzel anlatmışsın.

Bu cümleyi çocuğuma ben kursam sallamaz
Ama öğretmeni söylese, oğlum sakinleşir. Öğretmen zaten bu yaklaşımla gelse çocuğa belki sorun kalmayacak,ama çoğu öğretmen bunu yapmıyor. Hemen pedagog,ilaç tedaviler öneriyorsunuz arkadaşlar. Olmaz. Önce öğretmen, sonra rehberlik,en son pedagog. Sanki hepimiz prdagogla büyümüşüz gibi,en ufak bir meselede “ama bu öğretmenin görevi değil” demeyin. Öğretmen zaten bunu görevi olduğu için yapmıyor ki. Herkesi bilemem ama ben oğlumu “öğretmen senin okuldaki annendir,ben yokken her sorununu ona anlatmalısın” diye yetiştiriyorum. Öğretmenlik özellikle ilkokulda sadece dersini versin,sonra çıksın gitsin ardına bile bakmasın denilecek bir meslek değil. İlgi alaka şart. Bu da çoğu okulda yok. Ben de bunu söyleyince suçlanıyorum genelde ama olsun benim için sorun değil.

Son düzenleme:
Evde anlatamadiginiz konuyu ogretmeninizin anlamasini nasil beklediniz?Guvenli baglanma yokmus demek ebeveynlerinizde.
Kizim 2 yasinda krese gitti.2 yasinda cocuga hergun bugun naptiniz?Nasil gecti diye sordum.Sorarim.Ve 2 yasinda kizim bana bigun wcde kitli kaldigini soyledi.Ogretmeni tabiki bana soylememisti kizarim diye okula.Anne cocukla iletisim kurarsa anlatir cocuk.

Her çocuk bir olmuyor ki arkadaşım. Siz öyle sanıyorsunuz herhalde. Annem babam öğretmen benim. Her sene binlerce çocuğun hikayesi saklıdır kendilerinde, keşke mümkün olsa da size anlatsalar,paylaşsalar. Çocuk eğitiminde her zaman 2+2 =4 değildir. Keşke olsaydı,o zaman öğretmene okula gerek de kalmazdı herkes evinde hem eğitirdi çocuğunu hem de öğretirdi her şeyi.

Kardes kiskancligi bariz. Ben bunu birinci sınıfa giden oğlumla yaşıyorum.

Bir sorun olsa siz okuldayken de kalmak istemzdi ya da hadi gidelim diyince gönüllü olurdu sanki. Bana da kardeş kıskançlığı gibi geliyor.. ya da şöyle diyim; okula onunartık sevmedğiniz için gönderdiğinizi düşünüyor olabilir biliç altında.. kardeşi de geldi mi sizinle okulda beklemeye? Ona tepkisi ne oldu ya da deneseniz be olur acaba? Nedenle ilgili ipucu verebilir bu da

Evet kardeside geldi okula. Arkadaşlarına gösterdi benim kardeşim diye. Uyurken sessiz olun diye uyardı

Bir öğretmenden bunları duymak ne kadar üzücü.. Bu kadar nefret ediyorsanız çocuklardan yapmayın bu mesleği..

Belkı cocugu rahatsız eden bşr sey oldu.cocugunu bir sey yasamıstır belkı. bilemıyorum okulunu degistirin olabılır mı

Bu öğretmenler puanı yettiği için rastgele falan okuyorlar bu bolumu sanırım. Olmayın kardesım oğretmen. Size mı soracagız oğretmenden şüphelenırken falan. Tr nin durumu ortada. 100 cocukla ılgılenmek zorunda olmanı velılerın kabahati degil. her veli cocugu için elbette endişelenır. bu kadar zorsa bırakın meslegi kapris. Kapris.her işin kendıne gore zorlugu var.türkıyede kım yaptigi işin karsiligini alabılıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…