2 çocuklu hayata alışamamak

Sling /kanguru benim kurtaricimdi. Cocuklar icinde durmak istedigi surece sorun yok derim.
Esiniz geldiginde mutlaka kendiniz icin 1 saat ayirin derim

Evet azıcık büyüse en azından uyanıkken ağlamadan oyalanabilse hayat boyu birbirlerine yoldaş güzel olur zorlukların yanında. İlk paragrafta söylediğinize katılıyorum itici gelmiş olabilir ama evlat hasreti ile sınanmak bizim elimizde olan bişey değil ki hiç birimiz bişey yapamayız bu konuda

Benimde au an iki tane ufak cocugum var aralri 3 yas her gun biri yardima geliyor bende yardimci ariyorum olmuyor cunku buyuk ilgisiz kaliyor tv telefon vermek zorunda kaliyorum cok uzuluyorum vicdan azabi hissediyorum ben psiman degilim de yardimci sart yani sizi anliyorum bende buyugu krese verene kadar yardımcı ile idare edicem yoksa buyuk cocuklara gunah oluyor ve tabi bizlere. Cocugu olmayanlar var diye sikayet etmeye hakkimiz yok diye bisey yok cocuk bakmak dunyanin en zor isi.

Linçlenmek su yüzden aklıma geliyor çoğu kişiye göre iyi şartlarda yasıyorum Allah sağlıklı iki evlat verdi ama ben şükretmeyi bilmiyorum. Bunların farkındayım ama elimde değil devamlı hayatımı mahvettiğimi düşünüyorum tam rahat edecekken tekrar en başa döndüm diyorum

Öncelikle mükemmel olmaya çalışmayı bırakın. Evde 2 çocuk değil , 2 bebek var. Salın herşeyi. Kontrol, organizasyon, rutin hepsini bırakın bir süre. 2. çocuğu karakterinize göre çok erken yapmışsınız. Bende zora gelemem, çabuk bunalırım. Kızım aşırı zor bir bebekti ve ben 2. çocuğu direk onun 5-6 yaşına erteledim. Siz biraz gaza gelmişsiniz

Yemekleri çok yapın, buzluğa koyun. Çocuk yemekleri dahil. Özellikle yabancı sitelerde ve Pinterestte çok tarif var. Çocuklara ev kıyafeti miktarını arttırın ki tek seferde çok kıyafet yıkayın ,bir iki gün gitsin. Mümkünse eve robot süpürge alın , süpürsün silsin. Yüzsüzleşin anneye kardeşe gurban olan falan deyin çocukları alsınlar biraz ,hiçbir şey yapmadan uzanın veya uzun uzun duş alın. 2 bebek demek kaos demek herşey süper gibi davranmayın, sonunda kimse plaket vermeyecek size. Boşverin 2 yıl. Sonra istediğiniz düzene dönersiniz tekrar

Ben aslında büyük kızım kreşe başladıktan sonra yardımcı her gün gelmesin diye düşünüyordum çünkü evde yabancı bir kadınla olmak da ayrı bir zorluk bence. İyi yanları da var tabi.

2 gün sonra 2. Bebeğim geliyor. Ve aralari 2 buçuk yaş olacak. İlk kızım sakin ve uyumlu olmasına rağmen çok korkuyorum. Bu cadı olursa diye
Planlı da olsa, zorlanabilirsiniz. Toplumumuzdaki bu baskı yüzünden psikolojimiz daha çok bozuluyor zaten. 2 tane bebeği olan bir annenin hislerini dile getirmesi bile suç oluyor. Aileniz bile sizi eleştirir diye yardım istemekten cekiniyorsunuz. Öncelikle rahatlamak için profesyonel destek alın. Tanımadığınız biriyle elestirilme korkusu olmadan konuşun. Siz gerginlikten kurtulunca daha kolay olacak herşey emin olun.

Öncelikle kolaylıklar diliyorum ve bu sürecin geçici olduğunu söylemek istiyorum. Ben şu an sizin tek çocuklu halinizim. Aman arayı açma rahata alışma dediler hep. Diyorlarda.Yahu nedir bu cümle ne saçma ne anlamsız ve ne salakça. Alışırsam ne olacak her türlü bir insanın sorumluluğunu almak yeterince ve her durumda zor zaten. Bir insan büyütüyorsunuz içinizde. İçinizden çıktıktan sonra en zoru bu dünyada. Ben rahata alışayım kafam ruhum dinç olsun ki daha faydalı olayım evladıma her zaman yanında olayım dinlenmiş bir bedenle. Her sıkıntısında her sorusunda her dara düştüğünde ona cevap vereyim dolu dolu. Bunlar ancak ruhsal ve bedensel yönden sağlam ve sağlıklı bir anne ile olmalı. Yorgun bir bedene ve ruha yükledikçe yükle yükleri ve sorumlulukları. Çöktüğü zaman daha büyük bir yıkıntı olmaz mı? Herkes bir ezberlemiş rahata alışma. Ağızlarına kürekle vurulası insanlar.

Evet sartların iyi olduğunun farkındayım gerçekten o yüzden yazdıklarım şükürsüzlük gibi algılanabilir. Lohusa depresyonu ilkinde yaşamadım ama bunda yasıyorum bence de yardım almayı düşündüm ama yüzümüze burdan güvenemem kimseye online olanları araştırmam lazım

siz hatayı başta yapmışsınız

Kendinize güvenerek değil kocanıza güvenerek 2. Yi dünyaya getirmişsiniz.

Kocam çok ısrar etti yardımcı tutacağına söz verdi diye çocuk yapılmaz ki

Yardımcı tutacak imkan varsa kreşe verecek imkanınız da vardır. Kreşe verin madem sizde çalışır gün içinde özlersiniz belki

O kadar çok avantajınız var ki !
Birde iyi tarafından bakın...
Maddi gücünüz olmayıp yardımcı alamayacak durumda olsaydınız yemek, çamaşır , ütü de size kalsaydı ?

Aileniz yanınızda olmasaydı uzak bir şehirde tek başınıza olsaydiniz ?

Esiniz kreşe sıcak bakmasaydi ve okul çağına kadar ilk çocuğunuz sizinle kalsaydı ?

Bence bunlar hep artı şeyler

Benim bir tane kızım var Rabbim ona uzun ömürler versin. Akşam 7 de eve geliyorum yemek, bulaşık derken 8 buçuk oluyor, yorgunda olsam bir saat onunla oynuyorum sonra yıkayıp uyutuyorum gece 3-4 te uyanıyor kalkıp oyun oynuyoruz sabaha karşı uyuyor ve ben 7 de kalkıp işe gidiyorum topu topu iki üç saat uyuduğum oluyor. Öyle genç anne de değilim 37 yaşındayım ve kızım iki yasinda. Ev hanımı olsam, sizin imkanlarıniza sahip olsam üçüncü çocuğa bile bakmaya gözüm keserdi. Lohusa depresyonunda olabilirsiniz bir yardım alın bence

Ay ilk kızım emerek uyurdu Allah korusun benden başka kimse uyutamazdı emmeyi bıraktık rahatladım biraz. Annem bile derdi ikinci olsun direk ayağımda sallamaya alıştırcam emerek uyutmak zor. Büyük kızım uyku akıyor gözünden ki öğle uykusu çoktandır uyumaz yine de uykum yok uyumayalım diyor zorla yatırıyorum hadi kalkalım diyor uykusuz bebek çok zor

Katılıyorum size benim kotam tek çocukmuş 2. Çocuk benim neyime ama bunu çok geç farkettim eşimin baskısı bi anlık gaflet mi diyim basiretim mi bağlandı diyim neyse ne olan oldu hayatımı mahvettim işte.. diğer önerileriniz için teşekkür ederim

Ebeveynlik yeterince ağır bir sorumluluk. Bundan şikayetlenmek en doğal haktır bana göre. Ama şu ayrımı yapamıyor bazı insanlar. Ebeveynliğin sorumluluğundan şikayet etmek evlattan pişman olmak manasına gelmiyor.Şükürsüzlük değil. Bu çok başka bir konu.

Evet çok doğru aileme bile bazen dert yanıyorum sonra eeee sen kendin istedin derler diye korkuyorum ki hamileyken bile yüzüm gülmedi stres ve panikten. Bazen aileminde dediği oluyor evdeki hesap çarşıya uymuyor işte planladığın gibi olmuyor diye susuyorum ne diyebilirim ki

Keşke doğurmasaydın .O zsmanda tek çocukla bıle kenfıme zaman
Keşke dogurmasaydın tek çocukla bile kemdıme zaman ayıramıyorum derdın .Tek cocuk olsa bıle synı tepkılerı verırdın .Bana boyle gelıyor .

Kocam devamlı tek çocuk olmaz deyince ben de acaba ilerde pişman olur muyum diye bu yükün altına girmek istemedim yani bana ilerde senin yüzünden bu çocuk yalnız kaldı böyle oldu diyebilir diye düşündüm. Madem ikinci çocuk olacaktı o zaman arayı açmadan peş peşe olmalı ki birbirlerine yoldaş olsunlar dedim fikrimce Allah’a şükür imkan var büyük kızım kreşe başlayacak zaten. Siz küçük için diyorsanız vicdanım el vermez o kadarına

Evet haklısınız imkanlar bi çok insana göre çok fazla bunu annemde diyor ne şartlarda büyüttük geçecek bu günler diye ben karamsarım sanırım.

Psikolojik rahatsızlıklarda şartları kıyaslamayı çok doğru bulmuyorum. Ne güzel siz de arayışa girmişsiniz, inanin online tedavilerde epey etkili oluyor, inşallah güzel yanıt alabileceğiniz bir psikiyatr/ psikolog çıkar karşınıza

Kendinize guvenmiyorken, ilk cocukta zorlanmisken 2. Cocugu eş istedi diye yapmasaydiniz keske.

Neyse allah hayirli uzun ömür versin. 2 aylik bebek, kolik mi? Yoksa pek bi zorlugu olmaz ama siz henuz logusalik etkisini atamamissiniz, yardim almaya öcü gibi bakmayin. Kardesiniz anneniz kim musaitse gelsin birini bulana kadar.

Esiniz de destekmis, temizlige yardimci alin, yemekleri anne yapsa, bence bir cok kisiye gore acayip avantajlisiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…