2 çocuklu hayata alışamamak

bekarım rahatıma uykuma özgürlüğğme düşkünüm yeğenime bi saat bakamam gerçekten çok zor anne olmayı bu yüzden düşünmüyorum herkes anaç olamıyo kendi çocuğun başka olur lafı külliyen yalan. Allah yardımcınız olsun olan olmuş tek çare bakıcı yardımcı vs gibi şeyler çocuk sizin suçlayacak medet umacak kimsenizde yok. Eşiniz bu konuda maddiyata kıysın biraz siz kötüyseniz ne çocuklara ne eşinize faydanız olabilir her kadında bir değil kimi altından kalkıyo kimi kalkamıyo bunda anormal bi durum da yok zaten geçecek mi evet ama gençliğinizden de olmayın drrim yabancı bakıcılar var mesela dolgun bi ücrete karşılık çalıştırabilirsininz kalmalı vs

yorumları okumadan yazıyorum.
belki cevap vermişsinizdir.
benim de çocuklarımın arası 2 yaş. ilk yıl kolay geçmişti.
ben küçük 1 yaşında geldiğinde işe başladım büyük de kreşe başladı.
geceleri bebeğim koynumda uyuduğu için uykusuz aksi nalet bir şey oluverdim.
iki seans destek aldım.
benim ufkumu açan şey şu oldu.
kendi alanım kalmamış kendim için değil düzeni sürdürmek için yaşıyormuşum onu anladım.
bakıcı vardı ama o ben yokken vardı.
sonrası kolay çözüldü. önce çocukları yarım saat sonra 1 saat eşime bırakmaya başladım tek başına yürüyüşe çıktım.
anneliğimi sorgulayan yorumlara kulaklarımı tıkadım. (tahmin etmesi zor değildir herhalde)
her şeye yetmeye çalışmadım.
iyi bir evlat iyi bir eş iyi bir gelin iyi bir anne...
mükemmel olmak zorunda değilim dedim.
ha tepkiler olmadı mı? elbette oldu.

kendinizi deşarj edecek şeyler bulun. kendinizi en iyi siz tanırsınız.
size ne iyi gelir?
arkadaşınızla kahve?
spor? yürüyüş?
bunun için destek almanız gerekli tabi ki.
çocuklar sadece sizin değil, eşinizin de :)

Kendi adıma konuşayım o zaman; benim annem mutluydu. Öyle çevresinde bakıcı falan da yoktu. Şu anda kimse zorluğa gelemiyor, neden bilmiyorum. Ben de olsam 2 çocuk bakamam şimdi ama bunu bildiğim için de başkasının zoru ile 2.çocuğu yapmam.
Kişi önce kendini bilsin, sonra kendi kararıyla doğursun ikinciyi madem öyle. Ev hanımının çok yoruluyorum diye depresyona girdiği dünyada kusura bakmayın da aksi örnekleri göstermek erkek jargonu olarak nitelendirilmemeli. Bu kadarı da feministliğe girer artık; biraz gerçekçi olmanın kimseye zararı yok.
Vah vah tüh tüh neler çekiyorsun yazık dememizi bekliyor heralde
Bide anne olmak isteyen uğraşan insanların piskolojilerini düşünmeden onlar yazmasın diyor kendi kırıyor burdaki bir sürü kadını
Olumlu yorum almak istiyorsan itici bir üslup kullanma yani
Hayır ne dememizi bekliyorlar onu da anlamadım
Çocuğu olmasaydı da anne olamıyorum diye üzülürdü eminim
Şımarıklıktan başka birşey değil
Kimse kusura bakmasın
Bide yorum yapan kişileri seçiyor
Benim çocuğum yok evli değilim belki hiç olmayacak
Benim yorumumu da kabul etmez şimdi

Keşke o duyguyu tadabilsen bir evladın anne diye seslenmesi onu la birlikte yapılabilecek paylaşımlar kokusunu içine çekerek uyumak dünyalara bedel hayat çocuklarla onların kahkahalarıyla daha renkli herşey geçici evet iyi bir iş nerde akşam orda sabah harika ama günün sonunda kapıyı kapatınca herkes ailesiyle kalıyor ha bide yaşlanınca bakılmak değilde sofranda kalabalık bir aile sıcaklığı olmasında ilerisi için mükemmel olmalı saygı duyuyorum ama yaşın ilerledikçe fikirlerin değişecek inşallah keşke demezsin konu sahibi çok değil 1 sene sonra bu günlerine bakıp zordu ama geçti diyecek eğer benim bir yaşam şansım daha olsaydı oğluma bir kardeş kısa aralıkta çok isterdim bu konuda eşimede çok baskı yapmışlığım vardır hala dua ediyorum inşallah olur diye ama zor artık kesin ve büyük konuşma derim sevgiyle kal
Hanımefendi her kadın doğurmak, anne olmak zorunda değil. Üreme yetisi verildi diye ben bunu zorla kullanmak zorunda değilim, beyin de verilmş ama çok az insan kullanıp düşünüyor.bu berbat dünyaya çocuk getirmek asıl bence sıkıntılı olan hele ki bu coğrafya. Araştırmalar şunu gösteriyor ki çocuksuz insanlar daha sağlıklı ve mutlular araştırıp bakabilirsiniz :) insanların %90ı sırf toplum baskısından ve bazılarının olmazsa olmaz gibi konuşmalarından dolayı cocuk yapıyor. Sonuc ortada uzmanlar tüm insanların neredeyse çoğunun psikolojik hasta, mutsuz, bunalımda oldugunu vurguluyorlar. Çünkü biz insanlık kendimizi gerçekleştirmek yerine bu hayatın amacının sadece nesil devam ettirmek olduğuna inanıyoruz. Ben değişik kafada bir kadınım, herkesin yaptığı sevdiği şeyleri yapıp sevemiyorum, fazlaca sorgularım. Hayat yaşamak için çok kısa ve güzel. Sevgiyle kalın

Bizim analarımız da artarda iki çocuk büyütmüş, ama hiç depresyona girmediler. Bence siz bir yardım alın ama bebekler için değil, kendi ruh sağlığınız için. Belli ki gerçekten çok rahatınıza düşkünsünüz ve eşinizin baskısı ile istemeden ikinci çocuğu yapmak daha da yormuş sizi. Çocukların da sağlıklı gelişimi için sizin ruh sağlığınız çok önemli.
Analarımız da depresyona girdi ve onları dinleyen olmadı, konuşabileceklerini bile bilmiyorlardı.

Keşke o duyguyu tadabilsen bir evladın anne diye seslenmesi onu la birlikte yapılabilecek paylaşımlar kokusunu içine çekerek uyumak dünyalara bedel hayat çocuklarla onların kahkahalarıyla daha renkli herşey geçici evet iyi bir iş nerde akşam orda sabah harika ama günün sonunda kapıyı kapatınca herkes ailesiyle kalıyor ha bide yaşlanınca bakılmak değilde sofranda kalabalık bir aile sıcaklığı olmasında ilerisi için mükemmel olmalı saygı duyuyorum ama yaşın ilerledikçe fikirlerin değişecek inşallah keşke demezsin konu sahibi çok değil 1 sene sonra bu günlerine bakıp zordu ama geçti diyecek eğer benim bir yaşam şansım daha olsaydı oğluma bir kardeş kısa aralıkta çok isterdim bu konuda eşimede çok baskı yapmışlığım vardır hala dua ediyorum inşallah olur diye ama zor artık kesin ve büyük konuşma derim sevgiyle kal
Benim de kızım var ama sizinle tamamen farklı düşünüyorum. Hiç bir zaman kalabalık bir aile istemedim ben. Kızımın nerede yaşayacağı bile belli değil. Yurtdışında yaşarsa ne yapalım peki? Peşinden mi gidelim? Herkesin hayali kendine benimki de kızım iş sahibi olunca gezemediğim yerleri gezmek.

Öncelikle linç tayfa gelmeden söyliyim Allah isteyen herkese hayırlı zamanda evlat versin inşallah. Konu evlat sahibi olamamaktan tamamen bağımsız.
Artık psikolojimin iyice bozuk olduğunu düşünüyorum. Planlı hamilelik sonucu 2 kızım var. Küçük 2 aylık araları 2,5 yaş. Yapı gereği çok anaç bi insan hiç olmadım. Rahatıma da aşırı düşkündüm. İlk bebeğimden çok cektim özellikle uyku konusunda. Hayalim hep tek çocuğumun olması herşeyiyle ilgilenebilmek bölünmemekte.Ama eşim 2. Çocuk illa olmalı arayı açmadan rahata alışmadan diye diye beynime işledi. Ayrıca bana her gün gelecek bir yardımcı tutacağına söz verdi. Biraz da ona güvenerek 2. Çocuğu yaptım ama hamileliğim boyunca çok pişman oldum İkisine birden yetememe ve ilk kızımın henüz bebek olması vs stresli bi hamilelik geçirdim. Eşim söz verdiği gibi bana yardımcı ayarladı. Aslında bi Kadınla tüm gün beraber olmak beni çok zorladı ama mecburdum. Kadın hasta olup işten ayrılmak istediğini söyledi. Yeni birini aradık arıyoruz ama malesef küçük bi yerde yasıyorum ve su an sezon dolayısıyla günlük işlerden çok para kazanıyor kadınlar. Yardımcı bulamadık henüz. Büyük kızım 1.5-2 ay sonra kreşe başlayacak bu 2. Bebekten bağımsız bir konu yani tek çocuk da olsaydı kreşe göndermek istiyordum.Eşim de sabret kreşe gittikten sonra biraz rahatlarsın diyor. Eşim yoğun çalışıyor yorgun oluyor ama işten gelince çocuklarla ilgileniyor ama bana yetmiyor.
Su an o kadar zorlanıyorum ki Allah’a isyan etmeye başladım her gün neden yaptım nasıl yaptım bile bile hayatımı mahvettim bu düşüncelerden kurtulamıyorum iki çocuğum da uykusuz malesef dinlenmeyi geçtim ilk kızımın yemeğini zor yapıyorum. Anneler ablam vs var yardım da ediyorlar ama kimseye yük olmak istemiyorum. Onlar da yoruluyorlar benim yüzümden. Evdeki hesap çarşıya uymadı eve her gün gelen yardımcım olsa kimseye minnet etmek zorunda kalmayacaktım. Su an devamlı çocuk taşımak zorundayım ya da biri eve gelmek zorunda ya da çocuklardan birini götürmek zorunda ikisi ile bir idare edemiyorum. Ve bu durumu kabullenemeyip devamlı modum düşük dolaşıyorum aklımdan geçenler Allah’ın gücüne gidecek beni cezalandıracak diye devamlı diken üstündeyim.napıcam bilmiyorum yine söylüyorum lütfen şükret biz on kere tüp bebek denedik olmadı vs diyecekler yazmasın.
temizlik yemek için bir kadın alsan 2 günde bir vs öyle bulamaz mısın

Bu konu özelinde demiyorum, hâla 2 kelime dert anlatan yargılanıyor, annelik duygusundan uzak zannediliyor.
Kesinlikle öyle. Her kadın çok anaç olmak zorunda değil. Her kadın hemen çocuk sahibi olmak zorunda değil. Bu böyle uzar gider. Her anne ve her çocuk kendine özel. Bunu anlayabilirsek belki değişir.

Kesinlikle öyle. Her kadın çok anaç olmak zorunda değil. Her kadın hemen çocuk sahibi olmak zorunda değil. Bu böyle uzar gider. Her anne ve her çocuk kendine özel. Bunu anlayabilirsek belki değişir.
E doğurmasın o zaman
Niye doğuruyor
Zorla mı
Anaç olmak zorunda değil
Ama çocuk da anaç olmayan sürekli mızmızlanan bir anneye sahip olmak zorunda da değil

E doğurmasın o zaman
Niye doğuruyor
Zorla mı
Anaç olmak zorunda değil
Ama çocuk da anaç olmayan sürekli mızmızlanan bir anneye sahip olmak zorunda da değil
Ben konu sahibi özelinde yazmadım. Yazdıklarım genel fikirlerim. İnsan kendini tanımalı tabii ki. Mesela ben iki çocukla çok zorlanırım. O yüzden tek çocuklu kalmak için elimden geleni yapıyorum.

Ben konu sahibi özelinde yazmadım. Yazdıklarım genel fikirlerim. İnsan kendini tanımalı tabii ki. Mesela ben iki çocukla çok zorlanırım. O yüzden tek çocuklu kalmak için elimden geleni yapıyorum.
Bakın bu bir seçimdir herkes hayatta yaptığı seçimlerin sonuçlarına katlanır
Çocuk sahibi olmak ciddi birşeydir
Bir dönüm noktasıdır çocuktan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmaz
Sorumluluk sahibi olmaktır fedakarlıktır
Bir insan yetiştireceksiniz
Kocam istedi diye anne olayım herkes oluyor diye yada başka bir sebepten hazır olmadan çocuk yapmak çok yanlış
Kimse bozuk psikolojide bir anneyle büyümek zorunda değil
Herkes anne açısından bakıyor olaya
Çocuk açısından bakan yok çünkü çocupu bir birey olarak gören de yok
Sanki oyuncak

Iki kucuk cocuk tabi ki yorucu, psikolojinizin bozuk olmasi uykusuzluktan yorgunluktan.
Hala da lohusa sayilirsiniz, sadece sabretmeye cakisin kucuk 1 yas civarina geldiginde daha kolay olacak

Bakın bu bir seçimdir herkes hayatta yaptığı seçimlerin sonuçlarına katlanır
Çocuk sahibi olmak ciddi birşeydir
Bir dönüm noktasıdır çocuktan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmaz
Sorumluluk sahibi olmaktır fedakarlıktır
Bir insan yetiştireceksiniz
Kocam istedi diye anne olayım herkes oluyor diye yada başka bir sebepten hazır olmadan çocuk yapmak çok yanlış
Kimse bozuk psikolojide bir anneyle büyümek zorunda değil
Herkes anne açısından bakıyor olaya
Çocuk açısından bakan yok çünkü çocupu bir birey olarak gören de yok
Sanki oyuncak
Ama işte çocukların iyi olması annenin iyi olmasına bağlı. Bu yüzden burada konu sahibine yazıyoruz. En azından ben o yüzden yazıyorum. Bu demek değildir ki çocukları önemsemiyoruz. Çocuklar anneyi anne de çocukları atamayacağına göre anne de çocuklar için en önemli kişi olduğu için tabii ki önceliğimiz anne. Yani yine sonuçta çocuklara yararı olacak.

Ama işte çocukların iyi olması annenin iyi olmasına bağlı. Bu yüzden burada konu sahibine yazıyoruz. En azından ben o yüzden yazıyorum. Bu demek değildir ki çocukları önemsemiyoruz. Çocuklar anneyi anne de çocukları atamayacağına göre anne de çocuklar için en önemli kişi olduğu için tabii ki önceliğimiz anne. Yani yine sonuçta çocuklara yararı olacak.
Valla gerçekten hazır olmayan çocuk yapmasın yapıyorsa da ağlanmasın
Koskoca kadınlarsınıx
Zorla hamile kalmadınız
Bana çok şımarıkça geliyor bu tavırlar
Tabi ki insan bunalır yeri gelir 2 küçük bebek ama bu kadar büyütülecek birşey değil

Valla gerçekten hazır olmayan çocuk yapmasın yapıyorsa da ağlanmasın
Koskoca kadınlarsınıx
Zorla hamile kalmadınız
Bana çok şımarıkça geliyor bu tavırlar
Tabi ki insan bunalır yeri gelir 2 küçük bebek ama bu kadar büyütülecek birşey değil
Bu sizin açınızdan böyle evet ama konu sahibinde eğer lohusa depresyonu gibi bir durum varsa bu konu şımarıklık yaptın denecek kadar basit değil bence. Kaldı ki karşımızdaki kişi de robot değil insan. Bunalabilir de ama bunu çocuğuna yansıtıyor mu ya da nasıl yansıtıyor? Burası önemli.

Bu sizin açınızdan böyle evet ama konu sahibinde eğer lohusa depresyonu gibi bir durum varsa bu konu şımarıklık yaptın denecek kadar basit değil bence. Kaldı ki karşımızdaki kişi de robot değil insan. Bunalabilir de ama bunu çocuğuna yansıtıyor mu ya da nasıl yansıtıyor? Burası önemli.
Bulanabilir ben buna birşey demiyorum zaten
Ama yazdığı çok kırıcı
Tüp bebek yapanlar yazmasın falan bu nedir arkadas
O kırıcı üslup kullanıyorsa çocuk Özlem’i çeken kadınları vuruyorsa bende ona acımam kusura bakmasın
Ne kadar itici ya az vicdan ayıptır arkadasım

X