12 yıldır ağlıyorum ..

caneylom

Mevla hayreylesin <3
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
16 Mart 2009
2.816
33
39
merhabalar herkese ... içinden çıkamadığım şeyleri sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar acaba benmi problemliyim yanlış yapıyorum yoksa onlarmı bana ....

ben 14 yaşında sözlendim arkadaşlar akrabaydı iyi insanlara benziyorlardı hep gülüyolardı maddi sıkıntılarıda yoktu yani zengin anlamında değil benim ailem gibi borç içinde yüzmüyorlardı çocuk aklı işte bunlara kanıp 14 yaşında sözlenmeyi kabul ettim. önce normal başlamıştı herşey sözde 10 ar gramdan (!) 5 bilezik saat takıldı tabi bunları kendileri alıp getirmişti hiç benim söz hakkım olmadı ama o yaşlarda bunları pekte akıl edemiyosun sonra nişanlandım ve sonra düğün o çok beklediğim düğün 16 yaşında bir kızım ve heycanla bekliyorum düğün alışverişi yapılacak diye ve alışveriş günü geldi girdik bi mağazaya bi takım elbise aldılar yani bi ceket bi pantolon içine ne giycem dedim ben alırım çarşamba pazarından dedi kaynanam.... bişey diyemedim...bornoz takımı dedim bornozda neymiş dedi en ucuz havluyu indirtti .... iç çamaşırı dedim kutuya girince pahalı olur başka yerden alırız dedi yani pazardan ama pazardan bile almadı daha sonra ..gecelik takımı dedim penyelerden al dedi hani şu 80 yaşında teyzeler ameliyatta filan giyer onlardan artık gözlerim dolmaya başlamıştı sonra bi yakınımın müdahalesiyle o saten pijamayı çok sever dedi diye kızına kızına aldı ...birlik oturacaz diye zaten mobilya beyaz eşya filan yok bi yatak odası onuda ben görmeden 7 kişilik aileye uygun bi yatak odası tabi kendileri lojmanlarda gömme dolaplı evde oturduğundan gardrop ihtiyacı olmamış hiç benim düğünümden 2 ay önce emekli olunca ihtiyaç doğdu adı bana alınmış oldu....ve bütün bunlar olup biterken kayınbabamyeni emekli olmuş bi durumda kaynanamın görümcemin kolları bilezik dolu(babasın taktığı sözlüydü ama henüz bi yüzük tamışlardı) evleri arabaları dükkanları var ama yok yok yok diyerek düğün alışverişi yaptırdılar....

gelelim düğün ve sonrasına düğün gecesi maaile evdeler üstelik düğün için dışardan gelen bütün misafirleride topladı eve yani 20 kişi aynı evde üstelik imkanlarıda varken ...ertesi sabah 7 gibi kalktık yemekten sonra gitti misafirler kayınbabamın ilk söylediği söz şuydu kızım bu evde misafir (yani görümcem) bu evde 5 iş varsa 4 ünü sen yapacaksın 1 ni o yapacak dedi .... bunu duyan görümce ne yapmaz anlayın artık ... sabah altıda kalkıp eşimin kahvaltısını hazırlardım sonra onu yolcu edip 7 ye kadar yatakta oturur geri uyanamam diye 7 de kalkıp kaynımın kahvaltısını hazırlardım odama gider 8 e kadar otururdum kaynım çıkınca içeri gider tekrardan kahvaltı hazırlardım ev halkı için bunlar olurkende görümcemde aynı odada uyuyor olurdu mutfak oturma odası birdi orda uyurdu ...kahvaltıyı yapınca kayınbabamda çıkardı kaynanamla görümcem sofra başında keyif yaparken kumru gibi koklaşırker ben önlerinden sofrayı alıp kendimizin kaynımın kaynanamların yataklarını toplardım işim bitipte oturma odasına gelince yerden kalkarlardı görümcemin yatağınıda toplardım sıra gelirdi bulaşık ve süpürgeye allah razı olsun ! görümcem evi süpürürken bende bulaşığı yıkardım zaten yaptığı tek işte oydu çünkü süpürdüğümü beğenmezlerdi ... sonra tuvalet balkon yıka toz al öğlen olurdu tam kanepeye kıçım değecekken kaynanam acıktık biz ne yesek ben doğru mutfağa ..görümcem dikiş makinesi başına nişanlıymış çeyiz yapcakmış güya neyse pişir taşır aynı olaylar bulaşık kalkar tam oturacakken hadin çarşıya gidelim derler bi bakarım o çeyiz için iş yapmayan görümce benden önce hazır .. gideriz çarşıya eşimin dükkanına bi yarım saat otururuz kaynanam sen önden gitte yemeğimizi hazırla der eve yollardı ...evde gene yemek aş böylece akşam olurdu kimse hiçbir işe elini değdirmeden bütün ev işi üstümden geçerdi tır gibi akşam 11 olunca eşim hadi yatalım deyincede kaynanam bu saatte napcanız yatıpta derdi ....günler aylar böyle geçti tabi bu kadar uzunluğa rağmen arada anlatamadığım çok şey var ...bir buçuk yıl kaldık aynı evde bu şekilde

ve eşim memurluğu kazandı tahinimiz çıktı dünyanın en mutlu insanı ben olcam sanmıştım...bunca hizmetime saygıma ve sevgime o kadar iyi durumlarına rağmen bana bir iğne bile almadılar evimi ayırırken üstelik tayinizin çıktığı yere birlikte geldik borcunu benim ödiycem eşyaya bile onlar karar verdi eşya derken sadece beyaz eşya ve iki kanepe ...giderkende oğlum senin taşınman bizi sıkıştırdı deyip para alıp gittiler bizden ve ben hala bozmadım saygımı hala hergün telefon edip hallerini hatırlırını sorardım öyle bi psikolojiydiki evimi temizlerken bile şunu şöyle temizleyim kaynanam beğenmez diyerek yaptım yıllarca işlerimi ... bu arada çocuğumuzda olmuyordu 2 yıl olmuştu birlikte otururken yaptığımız sperm testlerinde azosperm 0 sperm çıkmıştı yani ..sonra memur olunca dedimki bidaha gidelim belki ilaçla filan düzelir bi test yaptırdık 2 milyon canlı çıktı dünyalar bizimdi ama doktorumuz ö nceki testlere bakıp dediki ben size bi abi gibi konuşuyum ilaçla tedavi yaparsak geç kalabiliriz öncesi ölüymüş tekrar ölebilir dedi varsa imkanınız hemen gidin tüp bebek yaptırın dedi ama nerde para zaten borç dert tülüm perdem bile yok 30 yıl önceki koca güllü kaynanamın eskisi perdelerle oturuyorum devlette henüz ödemiyodu kaynanamın 10 bileziği vardı kolunda eşimin dükkanının kapatıp malzemesini sattılar 10 bilezik almıştı koluna aradım böyle böyle oldu dedim paramızı denkleştirirsek gitcez tüpe dedim karnına düşmeden kimseye tüp bebek deme dedi bana başkada bişey demedi...bizde gidemedik tabi 10 ay sonra parayı denkleştirdiğimizda artık çok geçti tekrar ölüydü bütün spermler yıllarca tedavi gördük devlet hastanelerinde olmadı en son alman hastanesinde denedik ve allah nasip etti ama alman hastanesi maliyet belli ... bu ara kaynım bi kız buldu ve kayınbabam arayıp demezmi düğün etcez bize yardım et diye ........... oğlum nasıl gittin varmı yokmu elinde diyceği yerde... veremedik tabi ..yinede o kadar sıkıntıya rağmen nişanında kredi kartına taksitle bilezik alıp taktırdım eşime bi tane kardeşin var diye ... nişanlılıkları boyunca eltimlerin her dediği köye bi minare diktiler dört dörtlük ne isterse alındı düğündede kızın çeyizide dahil olmak üzere mobilyası beyaz eşyası seti bilezikleri düşünün taki yedek nevresimlerine varana kadar ... 25 milyar borçlandılar ve kaynımgil 25 milyon dahi üstlenmedi hepsini onlar ödedi ve sıkıştıkça yine biz sıkışığız yola gitcez bilet parası yollasan diye kapımız çalındı hep ...ben mecburmuyum size hizmet etmiye diyen geline muamele oydu benim bütün emeklerime rağmen yaşadıklarım bunlar..........

gelelim son olaya ... çok sıkışmışlar paraya kaynımdan bilezik almışlar ama borç onu anlattılar ama söz verdim iki tane alcam dedi kayınbabam .bizde 3-5 ay önce borç vermitik dediki bu aya söz vermişti dediki iki ay sonra ödeyim bişey demedim kaynanam demezmi ordan babanın evladına borcu mu olur diye ... bütün düğünü üstlendikleri onun için borca düştükleri kaynımdan kendi düğün borçlarını ödemek için aldıkları bilezik borç oluya bizimkine gelince babanın evlada borcu olmaz deyip siliniyo ben üç kuruşta değilim bütün bu anlattıklarımın üstüne bide bu gelince beynimden aşağı kaynar sular aktı gene bi cevap veremedim ama memleketteydim gelince konuşmama kararı aldım yıllaaardır bu anlattıklarımı düşünüp taşınıp ömrümü yedim psikolojim sevincim mutluluğum gençliğim hiç bişeyim kalmadı26 yıllık ömrümün 12 yılı en güzel yılları mahvoldu eşim hep suskun kaldı hiç bi problemimim olmadığı halde eşime bile o kadar kızdımki bunca haksızlığa ses etmedi diye ona bile hissizleştim bütün bunları düşünerek mahvoldum işte yıllardır bide sizin gözünüzden bakmak belki bi teselli istedim sizden...

ben konuşmuyorum ama onlar ramazanda gelip bizde kalmayı düşünüyo gelene gelme demek benim terbiyeme sığmıyo desem bile eşimle kötü oluyoruz ben nasıl söyleyim diyo ...gelirselerde nasıl katlanırım bilmiyorum herşey eski düzen bol hizmet emir napcam bilimiyorum

okuyanlara çok teşekkür edirim şimdiden bana bi yol gösterin noooluuurrr

Son düzenleme:
Hiçbir konuyu okurken bu kadar ruhum daralmamıştı. İçim bu kadar sıkılmamıştı.
Nasıl bir çiledir bu böyle.
Başka çareniz yok gibi görünüyor. 1 ay deyip dişinizi sıkmaktan başka çareniz yok gibi.
Bu arada ailenizden bahsetmemişsiniz hiç. Bütün bunlar olurken hiç mi müdahale etmediler

öncelikle teşekkür ederim okuduğunuz için çok kere gelip evimde kaldılar çok dişimi sıktım ama artık bu sefer çok gerildim hem kendim hem eşimle 10 yıldan sonra çocuğumada kavuşmuşken yuvamı dağıtacak kadar öfke doluyum korkum bu artık tahammülüm kalmadı onlar yokken bile hep bunları düşünüp ağlıyorum yüzlerine bakarken naparım bilmiyorum...

kendi aileme gelince annemin akrabası zaten çok yakın bide çok sessiz bizde ondan almışız sessizliğimizi hep sabret der başkada bişey demez babamda 6 çocuk büyütmüş geçim borç yüzünden malesef ilgisiz bi baba olmuş çıkmış otoriter bide hiç bi derdimi söyleyemem ben ona .. üstelikte biraz eskiler gibi düşünenlerden kızım ezilmesin değil gelindir ne yapsa yeridir der oturmaya gidince bana değil kaynanama sorardı nasıl memnunmusun gelininden diye..

canım benim Allah yardım etsin ama bazen sen sessiz kaldıkça insanlar daha çok üstüne yıkılıyor daha çok eziyor o yüzden bence bütün derdini anlat onlara ağırlığını koy istemiyorsanda açık açık söyle size hizmet etmek içimden gelmiyor çünkü hakettiğinizi düşünmüyorum istemiyorum gelmenizi de hatta siz hareketlerinize dikkat edip beni tekrar kazanana kadarda bidaha sizinle görüşmek istemiyorum de yanlış anlaşılmasın ben saygısız bir insan değilim kayınvalidemlerlede inanılmaz iyi anlaşırım saygıda kusur etmem ama Allahtan benim karşımda iyiklikten anlayan insanlar var Allah yardımcın olsun canım ama bence biran önce ağırlığını koyman lazım yoksa bu böyle sürüp gider olanda sana olur bak kocamdan bile soğuyorum demişsin yazık değilmi şu yaşında sana onlar yüzünden hayatını mahvediyorsun ..

İşte seviyesiz ve cahil insanlar bunu fırsat biliyorlar. Ezdiklerini farkında değiller.
Kendi kızlarını düşünürken sizin de başka bir ana babanın evladı olduğunuzu düşünmeyecek kadar merhametsizler. O yüzden onlardan herşey beklenir.
Aslında görseler. Görebilseler sizin de sabrınızın sınırında olduğunuzu.
Ama yuvanızı dağıtsanız ne olacak. Bu zihniyetteki babanız, sizi tekrar göndermeyecek mi evinize.
Gerçekten çaresizliğinizi hissettim. Sanırım eşiniz de oldukça sindirilmiş, güçsüz ve aciz bir insan.
Sorun çıkmasın da ne olursa olsun diyebilecek karakterde.
Dediğim gibi
1 ay deyip sıkacaksınız dişinizi.
Bayrakları açarsanız ve o evde tekrar yaşamaya devam etmek zorunda kalırsanız daha zor günler geçirebilirsiniz

bide canım şimdi tam gelmek için program falan yapmışlar ya bence şimdi ağırlığını koymalısın yoksa onlar gelsin gitsinde biraz daha dayanayım diye düşünüp onlar gelip gittikten sonra tartışman bence bu etkiyi yaratmaz o yüzden bence hemen ağırlığını koy hayatta hiçkimse senden daha değerli değil unutma hiçbir şey üzüleceğin kadar önemli değil sen üzüleceğine bırak onlar üzülsün tabii üzülürlerse zaten size bir faydalarıda yokmuş

canım bi yapabilsem bu dediklerini eşim bir kaç kere söylemiş ama sizin zamanınızda öyleydi diyolar sanki ben 50 yıl önce evlenmişim öyle oluyomuş düğünler ozaman haklılar hep yani hizmet konularının hiç lafı bile açılmaz canım kaldiki ben tüp bebek yaptırmışı 9 seneden sonra bebek bekliyorum 4,5 aylık hamileyken yine iki yıl önceki ramazanda gelip bende kaldılar ve dört çeşit yemek yapıp bulaşığımı filanda kendim yıkadın onlar yokken yatarak geçirdiğim halde bide memlekete gitmiş üç kere evini süpürdüm diye övünüyomuş...

Kabus gibi. Ruhum daraldı okurken....

Yetiştirilme tarzın bugüne kadar cevap vermene, engel olmana, itiraz etmene engel olmuş olabilir ama artık bi dur demenin zamanı gelmemiş mi?

Yeter sömürüldüğünüz, eşiniz söyleyemiyorsa siz söyleyin... Gitsinler o cok sevdikleri kızlarında, gelinlerinde kalsınlar

off bu ne ya ben okurken daraldım vallahi sen onca yıl nasıl sabrettin böyle.
Allah kolaylık versin o kadar zorluk çekmiş kendi ayrı yuvanı açmışsın bu 1 ay içinde sabret derim.
nasılsa geri dönecekler sürekli irlikte yaşamayacaksınız.

cnm Allah sana sabır versin yaşadıkların çok zor
Ama onların onca yaptıklarına da sen fazla sessiz kalmışsın
Geldiklerinde de aynı şekil davranırsa al karşına konuş kayınvalideni
Baktın tepki gösteriyo sende onun anladığı dilden konuş
Hayret bişey ya sessiz buldular ya binerler dalına
Sakın seni kullanmalarına izin verme
Zaten bunca yıl kullanmışlar
Gerekirse eşine de tepkini koy

canım valla ne desem bilmiyorum ki ama eşinle konuş eğerki oda sana destek oluyorsa arayın istemiyoruz deyin açıkça senin hamilelik döneminde yazık değilmi sana sonra olumsuz etkileneceksin karnında bebeğinde etkilenecek bence bebeğini ve kendini yıprattığına değimez helede böyle bir süreçten sonra Allah korusun şu anda senin üstüne titremeleri gerekirken yaptıklarına bak sinirlerim bozuldu iyice..

onlar beni bi insan gelin gibi değil hep bi hizmetçi olarak gördüler onun için bilirsin hizmetçinin sabrı taşamaz eşime gelince aman kimse kırılmasın derken hep ezilen ve ezdiren oldu malesef babamın evine gitmeyi düşünmek son çare eşim her ne kadar sessiz de olsa benim haklı olduğumu biliyo ama savunamıyo bi türlü küser kırılırlar diye .. babamın evine gitmek son çare o kadar bunaldımki sırf onlarla bütün ipleri koparmak için bi kaç ay ayrı yaşamayı düşünecek duruma geldim memleketimde ev tutup oturmayı bile düşünüyorum ama buluyorumki buda çare değil sadece hayal bu yüzden tıkandım ... en kötüsü bütün bunlara kızıp kendime eziyet ediyorum akşama kadar her aklıma geldikçe onlar bi sigara derken 8 yıldır sigara içicisi oldum günde bir pakete kadar çıktı zor günlerimde...biliyorum çare değildi ama buda benim cahilliğim oldu işte...

artık zaten yaşayacağını yaşamışsın eşinin yanında iyi davran onlara eşin yokken pas verme fazla herşeyin farkında oldugunuda bilsenleer

Canim benim derdin nedir anlamadim?
Yani ne yapmayi düsünüyorsun veya nedir seni daraltan?
Akil var mantik var insan 14 yasinda nisanlanirmi? 16 yasinda evlenirmi? Ne okul? Ne meslek? Hemen evleneyim, sonuc budur iste, daha fazlasini bekleme.
Su bir gercek bu zamanda okumamissan, meslegin yoksa, ve calismiyorsan aileler insani köle gibi kullanirlar.
Bu devran artik böyle döner. Cok fazla degistirme gibi bir sansinda yok gibi.

Olan olmuş. Zaten kendisi de kabul ediyor yanlış yaptığını. Mantılı davranmadığını.
..
Eşinize anlatın. ne kadar üzgün oludğunuzu. Yıllarca hiçbirşeyde kusurunuzun bulunmadığını ama artık tahammül edemeyeceğinizi. Kendinize yakışmayan davranışlarda bulunmaktan, sözler söylemekten korktuğunuzu. Desteğine ihtiyacı olduğunuzu.
Eminim söyleyecek sözü olacaktır

canım sende sabır tasıymıssın valla ama yapcak pek bısey yok gıbı görünüyo ramazan ayı malum kalp kırgınlıkları olmasın şimdi bide evınde mısafırler boşver ama samımı olma resmı davran sonra eşinle aranı bozmaya kalkarlar bakarsın oyuzden sen mısafırını agırla ama bı tarafdan da kırgınlığnı belli et

Öncelikle kayınpederine çok gıcık olduğumu söylemek istiyorum.
ne demek 5 işin 4 ünü sen yapacaksın. sen çok sessiz kalmışsın arkadaşım hakkını savunmayı bilememişsin. Kocanda korumamış seni.
keşke "baba artık bende senin kızınım evlatlarını ayırma ben 2 iş yapacaksam oda 2 iş yapsın kardeş gibi geçinip gidelim" deseydin.
kendi yataklarını toplayamıyorlar mı koskoca insanlar. toplamasaydın bakarlar toplanmıyor paşa paşa toplarlardı.
her işi üstüne almışsın. daha doğrusu her işi üstüne atmışlar sende ses çıkaramamışsın.

eşiniz memur olduğu için onun işini garanti görüyorlar sanırım. bazı ailelerde vardır bu çocukları memursa onları zengin köşeyi dönmüş
görürler. o yüzden eşinizden aldıkları paranın sizi sarsmayacağını, sizin için az bir mebla olduğunu düşünüp sizi sömürüyorlar.
sizi zorlamayacaksa ev kredisine girin. evimiz için kredi ödüyoruz dersiniz. hemde ev sahibi olmuş olursunuz.

size geldiklerinde de kendinizi hizmet etmek için paralamayın. saygıda kusur etmeyin ama şunuda unutmayın bu evin hanımız sizsiniz.
siz nasıl isterseniz öyle ağırlayın. günlük hayatınıza normal devam edin.yardım isteyin onlardan. yemeği sen yapıyorsan çorbayı
"anne sen yaparmısın" deyin o yapsın. size yardımcı olmalarını sağlayın.

eşinle konuştunmu bilmiyorum ama kırgınlıklarını burdaki gibi güzelce anlat. iletişimin güçlü olsun eşinle.

acı ama haklısın naparsın 14 yaşında insanın pek bi mantığı olmuyo babadan ilgi görmeyen kız çocukları kendini dışarı atıyo 6 çocuklu memur çocuğu oluncada her imkan serli olmuyo önünde okul hayatım boyunca takdirnameden aşağısını getirmedim öğretmen lisesini kazındım ama 100 milyonluk kayıt parasını veremedim diye meslek lisesi okudum öğretmenliğe yetecek kadar puan aldım ama katsayı adaletsizliğide bir şamar gibi çarptı kpsslere gidrik 75 ler aldım iyi kötü ama torpilliler katip oldu gardiyan oldu 70 lerle bizler gene bişey olamadık ben hiç bi zaman bırakmadım okulun peşini ama hayat böyle gelişti ne çare..evet değiştirme şansım yok sadece derdimi bi yerlere dökmek için yazdım buraya psikoloğa gitmeye cesaretim yok çünkü sinir haplarına mahkum olmak istemiyorum bu yaşta biraz dertleşmek başkalarının gözünden bakmak istedim ..

10 yıldır eşimle iyilikle kötülükle her türlü çok kereler konuştum ve konuşuyorum ama o hala büyükleri kırmamak taraftarı ne deyim siliyimmi onları deyip çıkıyo kenara..

taş olsa çatlarmış ama sen dayanmışsın hani derlerya havva ana sabrı varmış aynen öyle işte...
onlar ramazanda sana gelecekler zaten oruç olucaksınız....iftar vakti belli sahur vakti belli,hani en azından sabahn köründe kalkmak zorunda kalmıycaksın bu açıdan bi nevi daha
iyi olucak ....fazla yüz verme ,onlara özel birşeyler yapma .....eşini ve seni resmen sömürmüşler çok sessiz kalmışsın ,ALLAH yardmcın olsun....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…