12 yıldır ağlıyorum ..

Küçücük yaşta evine gelin gelen kızlara bu kadar ziyet eden,hor gören kullanan insanlardan nefret ediyorum :KK47:Ne yaparsan yap yaranamazsın sen bu insanlara nedir bu böyle ya resmen içim şişti okurken :KK59:bence taviz vermeyin artık psikoloğa gidin tedavi olun öyle bir sinmişsin ki bol bolda dua et:KK59:Böylelikleri iyilikten ne anlar kötü muamele gerek böylelerine:KK19:

Lütfen bir uzman yardımı almayı ihmal etmeyin. Kendinizi neden bu ruh haline teslim ediyorsunuz ki? Küçücük yaşlarda, onca insanın oturduğu koca evi çekip çevirmişsiniz. Tabi bu arada ezildiniz, yaşınızın üstünde sorumluluklar yüklendiğiniz için, ama şunu da bilin ki, siz o kadar becerikli olmasaydınız, sizi ne kadar zorlarlasalar da onca işin altından kalkamazdınız. Bu arada kendinizi de geliştirmiş, okumuşsunuz.

Ben sizde hiç de ezik bir insan durumu görmüyorum. Siz yetenekli ve dirençli bir insansınız, bunun farkına varın. Tabi vaktinden önce aldığınız sorumluluklar, bazı anlayışsız tavırlar sizi yormuş, ama asla ve asla yıkamamış. Şimdi pes etmenin hiç alemi yok, gidin doktora, ilaçsa ilaç, terapi ise , terapi, her ne gerekiyorsa yapın, sıyrılın bu durumdan.

Eşiniz de iyi bir insana benziyor. Siz kendinizi toparladıktan sonra yavaş, yavaş, kırmadan daha da rayına oturtursunuz bence ailesi ile olan işleri. Artık 14 yaşındaki çocuk olmadığınızı onlar da hissedip tavırlarına biraz çeki düzen verirler, siz etraflarında pervane olmadıkça. Sanırım eşinizin de yaşı oldukça genç, o da başka türlüsünü görmediği, sessiz bir tip olduğu için ailesine baş kaldıramamış. Siz ruhsal durumunuzu düzeltiğiniz oranda duruşunuz da değişecek, ailesi de sizin artık o ufacık, ne denirse ikiletmeden yapan gelin olmadığınızı farkedecektir bence.

Son düzenleme:
Kardeşimizin psikoloji bozulmuş...anlattıklarının çoğu geçmişte kalanlar...taaa 14 yaşından...kaç gram çeken 5 bilezikten

konuya başlaması bu yüzden....

14-16 yaşında evlendiğini söylüyor ama...anladığım kadarıyla liseyi bitirmiş...üniv. kazanmış...sonra devlet memurluğu için

sınavlara falan girmiş...torpillileri tercih ettikleri için! gardiyan olamamış.

Kısacası pekte cahil sayılmaz....

Yani...ailesi okuması için kısıtlama yapmamış...eminim...evlenmesi için baskıda yapmamıştır.....

Anlaşılan..evlenmeyi kendi tercih etmiş...üstelikte tanıdığı kişiler...o ailenin içine gelin gideceğini biliyordu.....

Şimdi..1 ay misafir olarak gelecek eşinin anne-babasının vereceği sıkıntıyı düşünen biri...ilave olarak görümce ve

kayının bulunduğu eve gelin gitmeyi göze alabilmiş.Bukadar kişinin birarada yaşadığı bir evde...anlattığına göre...şikayet ettiği

olaylar çok ta garip şeyler değil.....

Üstelik...bu hayat...12 yıl devam etmemişki....1,5 yıl sonra...ayrı bir eve...hemde başka bir şehre gitmiş.......

Anlattıkları...bana çok büyük sorunlar gibi gelmedi açıkçası...aslında sorunların geneli maddi şeyler....

Konu sahibinin yazdıklarından çıkardığım....sadece,erken evliliğin bıkkınlığı!

Daha yaşı çok genç...pekala bir iş bulup çalışabilir...eskileri deşip...yeni olmuş gibi kendine dert edinmesinden ben bunu

çıkardım.

.

kusura bakmada kendını neden savunmuyosun sana onlarar terbıyesızlık yap demıyorum ama yerı geldıgınde yumrugunu masaya vurmasını bıl her seyı eşinden bekleme senı savunmasını falan o yapamıyosa yerı geldıgınde sen yap ayyy içim şişti okudukca bu ne ya boyle ınsanlara saygı gosterıcem derdındesın sen hala ne saygısı ınsan mı bunlar kul hakkı yıyen canıler

Kardeşimizin psikoloji bozulmuş...anlattıklarının çoğu geçmişte kalanlar...taaa 14 yaşından...kaç gram çeken 5 bilezikten

14-16 yaşında evlendiğini söylüyor ama...anladığım kadarıyla liseyi bitirmiş...üniv. kazanmış...sonra devlet memurluğu için

Yani...ailesi okuması için kısıtlama yapmamış...eminim...evlenmesi için baskıda yapmamıştır.....

Anlaşılan..evlenmeyi kendi tercih etmiş...üstelikte tanıdığı kişiler...o ailenin içine gelin gideceğini biliyordu.....

Şimdi..1 ay misafir olarak gelecek eşinin anne-babasının vereceği sıkıntıyı düşünen biri...ilave olarak görümce ve

kayının bulunduğu eve gelin gitmeyi göze alabilmiş.Bukadar kişinin birarada yaşadığı bir evde...anlattığına göre...şikayet ettiği

Üstelik...bu hayat...12 yıl devam etmemişki....1,5 yıl sonra...ayrı bir eve...hemde başka bir şehre gitmiş.......

Anlattıkları...bana çok büyük sorunlar gibi gelmedi açıkçası...aslında sorunların geneli maddi şeyler....

Daha yaşı çok genç...pekala bir iş bulup çalışabilir...eskileri deşip...yeni olmuş gibi kendine dert edinmesinden ben bunu

çıkardım.

.

evet bu da bir bakış açısı ama doğru noktaları yakalamışsın...hani aynı ev olayı 1.5 yıl sürmüş..12 yıl değil...
sonra ayrı şehirlerde bulunulmuş..
dediğiniz gibi takılan takılardan bahsetmiş arkadaş..ama şu da var çoğu geline takı takılmıyor takılanlar geri alınıyor vs..bu durumu yaşayan çok insan var..

ama işte bazen yaşananlar unutulmuyor bu noktada arkadaşı anlayabiliyorum...sanırım en ağırına giden kendi kızlarına yapılanlarla kendine yapılanlar arasındaki fark olmuş...hak veriyorum...
neyse ama artık geçmiş bitmiş...
geleceğe bakın...bunları düşünmekten de kurtulamıyorsanız ki hak veriyorum..terapistten yardım alın iyi gelecektir...

konuyu okurken felaket darlandım, bunaldım, resmen etlerimi sıktım diyebilirim..

sıkıntıdan tavsiye bile veremiyorum şuan o derece !!:KK53:

nasıl üzüldüm yaa okurken, içim ezildi resmen...:KK50:

küçücük kızı gelin diye alıp etmediklerini bırakmamışlar.. :KK19:

ama bu günlerde geçecek canım..

elbet onlarda senin insafına kalacaklar.. o zamanda sen acıma bu canavarlaraa :KK47:

Cnmmm hic yuz vrmeee bncw ...o gelinin ve ogljnun ne farki varmis..allahim ne insnlar varr..iste sans kadir kiymettt

Lütfen bir uzman yardımı almayı ihmal etmeyin. Kendinizi neden bu ruh haline teslim ediyorsunuz ki? Küçücük yaşlarda, onca insanın oturduğu koca evi çekip çevirmişsiniz. Tabi bu arada ezildiniz, yaşınızın üstünde sorumluluklar yüklendiğiniz için, ama şunu da bilin ki, siz o kadar becerikli olmasaydınız, sizi ne kadar zorlarlasalar da onca işin altından kalkamazdınız. Bu arada kendinizi de geliştirmiş, okumuşsunuz.

Ben sizde hiç de ezik bir insan durumu görmüyorum. Siz yetenekli ve dirençli bir insansınız, bunun farkına varın. Tabi vaktinden önce aldığınız sorumluluklar, bazı anlayışsız tavırlar sizi yormuş, ama asla ve asla yıkamamış. Şimdi pes etmenin hiç alemi yok, gidin doktora, ilaçsa ilaç, terapi ise , terapi, her ne gerekiyorsa yapın, sıyrılın bu durumdan.

Eşiniz de iyi bir insana benziyor. Siz kendinizi toparladıktan sonra yavaş, yavaş, kırmadan daha da rayına oturtursunuz bence ailesi ile olan işleri. Artık 14 yaşındaki çocuk olmadığınızı onlar da hissedip tavırlarına biraz çeki düzen verirler, siz etraflarında pervane olmadıkça. Sanırım eşinizin de yaşı oldukça genç, o da başka türlüsünü görmediği, sessiz bir tip olduğu için ailesine baş kaldıramamış. Siz ruhsal durumunuzu düzeltiğiniz oranda duruşunuz da değişecek, ailesi de sizin artık o ufacık, ne denirse ikiletmeden yapan gelin olmadığınızı farkedecektir bence.

canım sağol güzel yorumun için beni ve anlattıklarımı çok iyi anlamışsın

bileziğin gr konusuna gelince evim ayrıldıktan sonra anladım bileziğin grla satıldığını o bile sonradan başa kakıldı ondan öyle bahsettim iş konusuna gelince elimden geleni fazlasıyla yaptığıma inanıyorum. birlik otururken bile kitabımı defterimi yastığımın altında saklayarak ders çalıştım sabahın 7 de ama olmayınca olmuyo ... maddi yönlerdende ne kadar adaletsizlik yaptıklarını anlatmak istedim set istediğimde verdikleri garip cevabı filan hiç söylemeyim zaten .. bileziklerde bana kalacak değildi elbet onlarında yarısını memlekette birlik otururken yedik kalanı beyaz eşyanın peşinatına...ben bileziğinde parasında değilim ben iki evlat arasındaki adaletsizliğe değinmeye çalıştım durumu olmasaydıda hiç takmasaydı ama banada onada ... insanın düğünü bi kere oluyo ve yapılan en küçük kötülüklerde unutulmuyo... bir tek 1,5 yıldan sonra misafirken yaptığım hizmetleri filan hiç bahsetmiyorum ayrıldıktan sonra yaptıkları maddi haksızlıkları anlatıyorum manevi sıkıntılara maddiyatda eklenince sonuç böyle oluyo işte...

çıkardım.

.

ben konuyu cahilim diye değil dertleşmek istediğim için açtım daraldığım için allaha şükür cahil sayılmam ailem okumam için kısıtlama yapmadı evet ama maddi yetersizlikten kazandığım okullara bile gidemedim herşey baskı var yada yokla olmuyo yani evet evlenmem içinde baskı yapmadı aklımın değil yaşımın cahilliğinin etkisiydi bu çünkü babamda bulamadığım ilgiyi sevgiyi başkasının babasından göreceğimi sanmıştım çünkü çok sevdiğim çok güleryüzlü bi akrabamdı ve ailecek tanıdığım ve çok sevdiğim insanlardı ama herşey köprüyü geçene kadar evin içine girmeyince kimseyi tanıyamıyosun yani bizim evimizde olmayan şeylerdi bu yaşımda bunu sorsan aptallık derim ama o yaşta insan herşeye mantık gözüyle bakamıyo anlattıklarının çoğu maddi şeyler dediğinin ucu çocuğuma kadar dayanıyo çok şey değildi beklentilerim olması gerekeni yapsa yeterliydi kaldıki onca emeğime sevgime rağmen geri dönüşü 1,5 yıldan sonrada öyle gelişti malesef herkesin yaşadığı yerde öyle pekala işler bulunmuyo maddiyattan değil daha huzurlu olmak için bende çok isterdim çalışmayı ama en iyi ihtimalle alacağım maaş 400 çocuğuma baktırmak için vereceğim para 350 bu şartlarda çalışıp huzur bulmak ne kadar mümkün oda sizlerin takdirine kalmış

Ay vallahı konuyu okurken mıdeme agrılar gırdı sıze yapılanlar buyuk haksızlık buna daha fazla ızın vermeyın iyi niyetiniz resmen suistimal edilmiş kendınızı kullandırmayın bukadar bu devırde zaten deveye dıken insana ..... Yaranırmış

Neler neler yaşamışsınız.Köle gibi hizmet,haksızlıklar ve kim bilir bilmediğimiz daha neler neler.
Sanırım mecbur gelecekler.Eşiniz nasıl diyeyim diyormuş zaten.Hoş tüm ramazan boyunca insan nasıl kendi evini istemez anlamıyorum fakat zaten normal değil sizin bu eşinizin tarafı.Sadece geçen senelerde olduğu gibi ezdirmeyin kendinizi.Saygısızlık etmeyin fakat bir işinde ucundan onlar tutsun.Şaka yollu mu söylersiniz başka türlü mü bilmem.Hangi dilden anlarlar siz bilirsiniz.Ama ezdirmeyin.Bunca yıl yeter yani.​

Arkadaşım yaşadıkların zor ...kabullenmeninde zor oldugunu tahmin ediyorum ...ama malesef aile içinde bazı şeyleri yutmak zorunda kalıyorsunuz...benim önerim kesinlikle yardım almanız ...ben bu işe ancak eşinizin dur diyebileceğine inanıyorum...öbür türlü yine sizin başınız ağrır gibime geliyor...şimdiye kadar yaptıklarınız yine hatırlanmaz ....bence yardım alın eşiniz anladığım kadarıyla iyi biri ...bence yardım alın ön yargılı olmayın ...doktor mutlaka eşinizide çağıracaktır...zaten depresyondasınız...durumunuzun ciddiyetinin eşinizde farkına varabilir böylece ....Belki bu şekilde tepkileri biraz değişir ...bundan sonra gerekirse eşinizin ailesin yanındada tutmayın kendinizi ...şimdiye kadar hep sabretmişsiniz eşinizde sizden anlayış beklemeye alışmış...nasıl olsa siz onu anlarsınız alttan alırsınız bu gözle görmüş...durumunuzu tam olarak anlamamış olabilir...ayrıca yardım almanız şart yoksa başka bir yerlerinizden çıkacak biriktirdikleriniz Allah korusun...

valla bende arkadaş gibi düşünüyorum canım. bi kadını kesinlikle insanın eşinin ezdirmemesi lazım. o çok pasif kalmış. Bi kere senin aileyle hiç muhatap olmaman lazım hangi konu olursa olsun, onun ezdirmemesi onun onların önünü kapatması lazım.. ben bu konuda eşini haksız buluyorum kusura bakma ama:KK76:

X