12 aylık bebeğimin beslenmesi

1 yasindan sonra sizin yediklerinizi yiyebilir. Tabi cikolata seker islenmis gidalardan bahsetmiyorum. Benimki 2.5olacak sahsen hala bazi yiyecekleri organik almaya ozen gosteriyorum. Yumurta, sut, tavuk vs gibi. Saglikli kaliteli beslenmeye cok dikkat ediyorum. Her hafta her gune dengeli menu olusturup onu uyguluyorum. Ona ozel yapmiyorum aslinda hepimize ayni tabaklari hazirliyorum ki bizim de yedigimizi gorup yesin diye. Abur cubur vermemeye ozen gosteriyorum. Vereceksem de organik markalarin urunlerini tercih ediyorum. Hic evde biskuvi yapma olayina girmedim ama bol havuclu cevizli kek yaparim. Biskuvi yemesindense o keki yemesini tercih ediyorum.

Kaynatarak pastörize edilmiyor yani. Teşekkür ederim bilgi için. Köy sütünün pastörize olanını araştırayım ben bir de. Peki inek sütü mü keçi sütü mü kullanıyorsunuz?

Evet kaynatarak sadece icimizi rahatlatiyoruz aslinda. Ben evin yetiskinleri icin halen koy sutu kullaniyorum o ayri mesele
Bebisler icin inek sutu tercih ediyorum. Aslinda keci tercih etmeliyim, siz bulabiliyorsaniz keci tercih edin, benim keci sutu konusunda kotu tecrubelerim oldugu icin güvenemiyorum. 🙏

Bizim anneler grubumuzda bir gida muhendisi annemiz var, o bir de jersey sutunu onermisti, en besleyici olan o diyerek. Arastirin isterseniz
Peynir gibi besleyici bir ürün olmuyor aslında. Kestirilip yapılan şey lor da olmuyor. Besleyici değil. ki.

O zaman ben de yapmayı birakayim. ❤️

Doktorlara degil ama gida mühendislerine guvenmelisiniz bu konuda, cunku onların uzmanlik alani.

Ayrica benim kizlarimi hem profesor bir pediatrist hem de dietisyen takip ediyor, ikisi tarafindan da pastorize sut kullanmam onerildi.

Zaten bahsettigimiz pastorize sutlerde en nihayetinde koy sutlerinden pastorize ediliyor. Pastorizasyonu evde yapma sansimiz zaten yok, bunu biliyorsunuzdur.

Gercek labneyi zaten ev olanaklariyla yapamayız bildigim kadariyla, bu tarif labne tadina yakin ve benim guvenerek yaptıgim bir tarif, kimse uygulamak zorunda degil elbette.

Teşekkür ederim bilgilendirme icin❤️
Yapılırda zahmetli biraz, laktoz durumundan dolayı yazmak istedim bende. Rica ederim 🌷

Peynir mayası almanız lazım. Yani mayası olmadan yapılan şey peynir olmuyor.
Ben evde peynir yapmadım açıkçası. Organik labne lorla başladım. Sonrasında bizim yediğimiz peynirlerden verdim bir yaştan sonra.
Ekgıdaya sebze ağırlıklı başladım.
Bir yaştan sonra da ev yemeği yemeye başladı dediğim gibi. Biz zaten kendimiz de az tuzlu severiz ondan verdim gitti.
Kahvaltıda her gün yumurta yemesine dikkat ederim hala. Onu hala organik alırım.
Dediğim gibi tavuk almıyorum. İlla alacaksam organik sertifikalı ürün alıyorum.
Yoğurdumu hala kendim pastörize sütten mayalıyorum hazır almam çok gerekmedikçe.
Çiğ süt sütçü sütü almam.
Sebze ve protein ağırlıklı besledim genelde.
Köfte, et, balık, çeşitli sebzeler ve organik bakliyatlar alıyorum.
Bakliyatta ne yazık ki yerli ürün bulmak zor. Genelde ithal çıkıyor. Bu nedenle organik alıyorum.
Alerjik bir çocuk olmadığından bir yaş sonrası Bala da geçtim ben.
Sadece patlıcanda 2 yaşa dikkat ettim. Ondan mı bilmem hala ağzına sürmez.
Teşekkür ederim dikkat edeceğim

Ben bir yaştan sonra ufak tefek ev yemeklerine geçtim. Yavaş yavaş siz de geçebilirsiniz.
Ama ben 7 yaşında oğluma hala organik yumurta almaya devam ediyorum açıkçası. Tavuk zaten hormon bombası, erken ergenliğe de sebep oluyor. Hala çok tavuk yapmam, yedirmem.
Şekeri çikolatayı ne kadar geç yerse o kadar iyi. Süt içmemesi daha iyi olur. Fermante süt ürünleri içmesi daha iyi. Kefir yoğurt ayran gibi.
Bende henüz hiç tavuk yedirmedim ama tesadüfe bakın ki bugün ilk kez baget haşlamayı düşünüyordum patates ve havuçla ama marketten hazır paketli tavuk almıştım organik değil vszgeçeyim o zaman

Bebeğinizin herhangi bir alerji durumu olup olmadığına bağlı bu . Benim kızım suan bizlerle birlikte yiyor ama acı veya çok baharatlı yedirmiyorum. Püre değil katı gıda seviyor ekmek kek bisküvi meyveler ev yapımı yoğurt örneğin aksama taze fasulye pilav yoğurt var kızım hepsinden azar azar yer .
Alerjisi yok bebeğimin sadece 9 aylıkken yumurta beyazı denemiştim yüzünde kızarıklık olmuştu sonra da hiç vermedim hala bile korkuyorum vermeye yine alerji olursa diye

Bende henüz hiç tavuk yedirmedim ama tesadüfe bakın ki bugün ilk kez baget haşlamayı düşünüyordum patates ve havuçla ama marketten hazır paketli tavuk almıştım organik değil vszgeçeyim o zaman
Yani verenler var tabii de o dönem oğlumun çocuk doktoru tavuk konusunda uyardı beni. Biz de çok tavukla arası olan bir aile değildik açıkçası. Ondan genelde kuzu dana balık yiyoruz. Oğlum tavuklu nohutlu pilavı anaokulunda yedi sevdi mesela onun için ayda yılda bir organik tavuk alırsam yaparım. O kadar
Minimumda yapmaya çalışıyorum.

X