1 Ocak 2011'i yeni hayata başlangıç kabul edelim

elnaz geçmiş olsun canım.içme canım iyiki bırakmışsın sakın geri dönme,ben başlarda çok zorlandım şimdi aklıma bile gelmiyo,sanki onca sene ben değilmişim gibi o sigaraları içen.hiç içmemiş gibiyim şuan.2 ayı geçti bırakalı,darısı başınıza..

Son düzenleme:
inşallah ya... zaten istek hiç yok sadece halsizlik falan çok olmuştu ama bugün daha iyiyim gün bile saymıyorum o kadar umrumda deil yani 5 gün falan oldu sanırım

Hu huuuuu Herkese Merhaba

Elinaz ...cok gecmıs olsun .Seni tebrık edıyorum sıgarayı bırakmakla cok ıyı yapmıssın once sıgaradan kurtul sonra guzel bır dıyet toparlarsın kendını ... hYtını yenıden kazanıcaksın varmı otesı...

ben gece sene 2 ocaktA bırakmıstım:) 2 ay hıc ıcmedım hersey yolundaydı ınsan hıc ıcmemıs gıbı oluyor ve kesınlıklede aramıyor ....... sonra buyuk sorubnlar yasadım ve manyakca bır ınsanda hıc aklımda yokken buyuk bır hatayla yaktım ve yıne ıctımde ıctım((((

su an ara ara bırakmalarım oulyor ıstahım artıyor dıye terar basıyordum kılo almaya baslıyordum cunkı... ama kızlar 1 aralıkta benım ıcın bıtmıstır tam 7gundur ıcmıyorum ılk gunun gecesı sabaha kadar uyumadım aptal gıbı gez<dım 4. gun kendıme geldım bu sefer yememıde kontrol edıyorum kılo almamak ıcın
benım su anda uyguladıım en guzdel taktık kahve sonrası basan nokotın krızıne karsı bır tabetvık bıtter cıkolata.....ısı kokunden halledıyor bırde nanelı sakız tatlandırıcılı sekerler ........ harıkayımmm nkotın krızınden eser kalmadııııııı kurtuldum gıbı dusunnyuorum ıns boyle devam eder

gecen sene bıraktıgımda ılk gunler ruyalarımdan cıkmazdı kabus gb gelırdı ıcmek ıstemesemde ruyamda bılınc altımda sureklı ıcerdım sımdı yasadıgım deneyımlerım uzerımde ona bırdaha o snası vermeyecegımmmmmmm herseyden once 3yasındakı melegım guzel kzıım ıcın ıcmıyecegım allahım omur veırrse genc kız oldugunda hastane koselerınde care arayan bır annesı olmasını ıstemıyorum.. allah baska dert gostermesın de.....
BENIM ICIN BITTTMISSSSTIRRR!!!!!!!!!!!!!!!! Darısı bırakmak ısteyen butun herkese ınsss allah guc kuvvet versın aklınızdan sokup atsınnnnnnn
1 ocak ıcın hepınızın bırakacagına ınanıyorum hep bırlıkte ınsssss

Sigarayı bırakanlar ortalama 4.5 kg almaktadırlar. Kilo artışı günde 1 paketten fazla içen ve 10-20 yıl sigara içip bırakanlarda en fazladır. Sigara bırakıldıktan sonraki ilk haftada vücutta su birikir ve ağırlık 2.5 kg artar. Bu durum sigarayı bırakan kişinin vucüt imajında ve dış görünüşünde bozulmaya sebep olarak bireyi tekrar sigaraya başlamaya iter.

Sigarayı bırakmaya niyet eden kişi daha sigarayı bırakmadan beslenme alışkanlığını değiştirmeli ve egzersiz programına başlamalıdır. Spor yapan kadınların sigarayı bırakma başarısı iki kat daha fazladır. 281 kadının katıldığı bir bilimsel araştırmada spor yapanların %20'sinin sigarayı kalıcı olarak bıraktığı görülürken spor yapmayanların sadece %10'u sigarayı bırakabilmiştir. Bu rakamlar spor dahi yapılsa normal şartlar altında sigarayı bırakmanın ne kadar güç olduğunu gösterir. Sigarayı tatillerde bırakmayınız. Tatil dönemleri kişinin daha fazla besin tükettiği bir devredir ve bu dönemde kilo artışı daha fazla olur. İş veya ev ortamı nedeni ile stres altında iseniz sigarayı bırakmanız güçleşir. Sigarayı bıraktığınızda şekeriniz düşecek, metabolizmanız şeker tüketmek isteyecek ve siz tatlı krizine gireceksiniz. Bunu önlemek için şekersiz çiklet çiğneyin, şeker ihtiyacınızı meyvalardan veya taze sıkılmış meyva sularından karşılayın. Sigarayı bıraktıktan sonra kafeinli içecekler içmeyiniz: buna her türlü kahve, kola ve gazozlarda girmektedir. Sigara bırakılınca sinirlilik olur ve kafein huzursuzluğu arttırır. Nikotin içeren çikletler iştahı kapayarak kilo artışını önlerler. Bu yüzden sigarayı bırakanların nikotin çikleti çiğneme0leri önerilir. Sigarayı bırakmaya niyetli kişi 3-4 kg arasındaki bir vücut ağırlığındaki artışı doğal karşılamalı, diyet ve egzesiz yaparak kilo problemi ile mücadele etmelidir.
Sigara Bırakılınca Neden Kilo Alınır ?
1) Sigara dumanından uzaklaşınca yiyeceklerin tad ve kokusu daha iyi hissedilir. Sigarayı bırakan kişi tütünden aldığı damak zevkini yiyeceklerden almaya yönelir.
2) Sigara iştahı kapar. Sigara bırakılınca iştah açılır.
3) Tiryaki için sigara yemeğin bitiş sinyalidir. Birey sigarayı bırakınca yemeğini ne zaman bitireceğini tam bilemez. Eskiye oranla daha fazla yiyecek tüketir.
4) Davetler, iş yemekleri, aile toplantıları gibi sosyal durumlarda sigara içen kişi yemeği bitince, sofrada sigara içerek vakit geçirir. Aynı kişi sigarayı bırakınca yemek sonrası masada nasıl zaman geçireceğini bilemez. Tatlı veya meşrubat gibi yüksek kalorili maddeleri tüketir.
5) Sigara enerji tüketimini arttırır. Sigara bırakılınca bazal metabolizma hızı düşer.
6) Sigarayı bırakan birey kendi iç dünyasında büyük bir başarı gerçekleştirmiştir. Kişi bunun için kendisini ödüllendirmek ister, ancak mükafat olarak yüksek miktarda kalori içeren tatlıları seçer. Sigaranın bırakılması sağlıksız beslenme alışkanlığını doğurabilir.

Bu sosyal durumlar ve davranış şekilleri kişinin eskiye oranla daha fazla kalori almasına neden olur. Kilo artışı sigarayı bırakan birey için kısır döngü oluşturur. Kişi sigaraya tekrar başlayarak aldığı kiloları vereceğini hesaplar, ancak çoğunlukla evdeki hesap çarşıya uymaz ve uzun vadede net sonuç hem fazla kilolu hem de sigara bağımlısı bir kişi olur.

Önce zayıflayayım, sonra sigarayı bırakırım" fikri yanlıştır. Kişi zayıflamak ve iştahını kesmek için sigara tüketimini arttıracaktır. Kilo vermeyi başarıp, sigarayı bıraktığında ise sigara içme tutkusunu daha fazla yemek yiyerek veya atıştırarak bastıracak ve sonuçta tekrar kilo alacaktır. Buna morali bozulacak kişinin tekrar sigaraya başlaması kaçınılmazdır. Kişi sigarayı bırakmayı kendi hayatı için pozitif bir olay olarak görmeli, bunu başardığında hayatında açığa çıkan boşluğu fazla yiyecek tüketimi gibi negatif bir davranışla değiştirmemelidir. Gelişmiş batı toplumlarında sigara kullanma oranı her geçen yıl daha fazla düşmektedir. Ancak düşüşün önemli bir kısmı erkeklerde olmaktadır. Kadınlarda sigara bırakılınca vücut ağırlığının artacağı korkusunun sigara içim hızındaki düşüşü engellediği görülmektedir.

Özellikle adelösan çağdaki genç kızlar sigarayı kilo kontrolü için içmektedirler. Kendi fiziksel görünümünü kabul edemeyen ve kendi vücut ağırlığını fazla bulan ergenler sıklıkla sigara içmeye başlamaktadırlar. Kilo vermek isteyen ve pehriz yapan adölesanlarda sigaraya başlama oranı çok yüksektir. Hem sigara içimi hem de bilinçsiz pehriz yapmak sağlıksız davranış şekillerine eğilimin göstergesidir. Negatif davranışlar genelde adölesan çağında kazanılır. Sağlıksız davranışlar bağımsızlık ve başkaldırının bir ifadesidir. Sigara bu ifadeyi pekiştirir. Erken gençlik çağında bağımlı hale gelen birey yaş ilerledikçe sigarayı kilo kontrolü için kullanmak ister.

ALINTIDIR . PAYLASMAK ISTEDIM .. SADECE NIKOTIN SAKIZI BOLUMUNE KATILMIYORUM .. ONU ALMAK SIGARAYA DEVAM ETMEK DEMEK GECTE OLSA BEN BUNU ANLADIM... ama sunu soyleyebılırım vcutta gercekten odem sıslık ve anlamadıgım bır gaz yıgıltısı oluyor:S gerceken metoolızma yavaslıyor bu gecıcı bır durum. kontrol elımızde.. allahımm yemeden duramıyorummmmmmmm=( offfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff offf

bır ıtıraf.... ben sıgaraya zayıflamak ıcın basladım ve zayıfladım. ıctıgım sure ıcındede kılo kontrolumu saglamak ıcın ıctım ısede yaradı... ama benı mahfettıııı

canım çok geçmiş olsun,çok üzüldüm....ama senin de dediğin gibi hiç bişey sağlığından ve ileride sahip olacağın bebeklerinden kıymetli değil....seni kutluyorum kararından ve iradenden dolayı....
beni de en çok tetikleyen çocuk sahibi olma konusu.....

her gece yarın içmemeyi deniycem diye yatıyorum ama ertesi gün az da olsa yine içiyorum:95: içincede kendime sinirr oluyorum....evet cidden çok soğudum,nefret ettim kokusundan,tadından ama bir türlü kesemiyorum....((
bir gün tamamen bırakıcam ama ne zaman...o günün 1 ocak olmasını çok istiyorum,inşallahh Allahımm....

aşk olsunnn..sizle niye dalga geçeyim,başımada vurmadı kız.sadece sıkıldım bi selam vereyim didiydiim.sa milet oğlumun lafı çok severim..

şaka yaptımm canımm

sa millet ne anlama geliyokii??

bu arada gizemli canım,yazdıklarını yarın okuycam,şu an çok geç oldu ve yarın resim kursum var...
herkese kolay gelsin,Allah güç ve sabır versin.....

sa millet,selam millet demek kız..:82::82:

Merhaba arkadaşlar,

Sigarayı bırakalı 6 gün oldu. 14 yıl boyunca içtim, artık yeter dedim ve arkadaşımla birlikte birbirimize söz verdik, beraber bıraktık. Fena gitmiyor aslında, arada sırada yokluyor beni ama şu ana kadar atlattım umarım hep atlatırım.

:26: yazıyı okuyunca sıkıntı bastı resmen....
4,5 kilo ne demek yaa:18:
off kilo almak istemiyorum....vericem diye canım çıktı zaten 6 kiloyu...54 kiloyum şu an ...öyle 57-58 olursam yinee....:18:

nikotin sakızı olayına bende inanmıyorum....hiçte niyetim yok kullanmaya.....
yazıyı paylaştığın için teşekkür ederiz canım....

sa millet,selam millet demek kız..:82::82:

tamam kız:82:

sana da başarılar o zaman ve hoşgeldin.....
vakit daralıyor artık...bugün ayın 8 i....ve ben hala kendimi kurtaramıyorum şu illetten.....:84:

sa millett:86: (aygün nirdesinn??)

resim kursuna başladım geçen hafta.....12.30 dan 4.30 a kadar kurstayım...kursa giderken yanıma sigara almamayı denedim....ve kurs boyunca eve gelene kadar içmeden durabildim cuma günü...ki akşam 6.30 gibi geldim eve ve 10.30 da uyanmıştım....onca saat içmeden durabildiğime hem şaşırdım hem sevindim......

bu arada şunu fark ettim dışardayken ,bişeylerle meşgulken aklıma gelmiyor sigara...sadece arada baş dönmesi,uyku hali gibi şeyler oluyor ama geçiyor....eve geldiğimde içiyorum ben sigarayı.....ev dede kendime bişeyler bulmam lazım

bu arada uzun zaman sigarasız kalınca gözleriminde pörtlek pörtlek baktığını hissediyorum
aygün ya da diğer arkadaşlar sizde de oluyormuydu böle??

bu arada kızlar belki duymuşsunuzdur,karabaş otu sigara bırakmada baya etkiliymiş.....
onu da denemek istiyorum....

ibrahim saraçoğlu tavsiye etmiş....1 tatlı kaşığı karabaş otunu 1 subardağı suyla kaynatıyormuşuz,3-4 dakika kadar...ve 2 günde bir içiliyomuş....deniycem bende...inşallah faydası olur.....

hatta IV.Murat ferman çıkarmış bu otla ilgili,osmanlı zamanında....

yaa nerdesiniz hem siz,uğramaz oldu kimse

saaaa milleetttttttttt...
ben geldiiiimm
kız koca kafa,ay pardon bebekkafaydı dimi,ismini söylede öyle hitap edeyim canım benimm.
valla benim neler neler olmadıki,gözlerimde pörtlediher bi yerimde pörtlediağzımın içinde ve suratımda kabarcıklar çıktı ama kısa süre içinde geçti.başımda döndü söylemesi ayıp kndimi salak gibi hissediyodum.bu bir ay kadar sürdü.ama artık çok çok iyiyim şükür,kurtuldumm..
canım benim sana gelince,bak başarıyosun yavaş yavaş,ben kendimi spora ve diyete verdiştim,hala sürüyor diyetim 5 kilo verdim buarada.evdede içmek isteyi geldiğinde nete girip oyalanıyodum..sana başarılarr canımm..

aygüüün ben bugün hiç içmedimm...inat ettim içmiycem bugün dedim ve bu saat oldu ağzıma sürmedim...birazdanda yatmayı düşünüyorum çünkü şu an gözlerim birbirine giriyor,başım acayiippp dönüyor arada ateş basıyor,gözlerimde dediğim gibi ahanda böle

oyy daha ilk günden çok zorlandım...bu arada adet olmak üzereyim...ben bugün içmedim böle ama henüz bıraktım demiyorum..1 ocağa kadar vaktim var,sadece alıştırmalar yapıyorum şu an....azalrtmayla başladım şimdi de hiç içmemeyi deniyorum....

spora gitmeyi çok istiyodum yine ama malesef resim kursundan ona vakit kalmadı...neyse kursta iyi oluyor oyalanmam açısından.....koşturmada oluyor hem,kilo almam inşallah böylelikle....

bu arada koca kafamı didin sen bağaa bilakis güccücük kafam var o yüzden nişanlım bebek kafa diyor bana

oyy bu saatlerde çok fena vurdu krizz

Canım..bende bırakalı 5 seneye yaklaşıyor çok şükür
İlk bıraktığımda haftada bir gün..arkadaşımı ziyarete gittiğimde 1 tane içiyordum
Kendimi kutlamak adına..1 hafta içmedim diye
Aradan zaman geçtikten sonra yine o arkadaşıma gittiğmde kendisi uzattı hemen
O gün demişimki..yoo istemiyorum.Ben artık içmiyorumki
Çok şükür aynen devam ediyorum..darısı tüm isteyenlere inşallah

çok tebrik ederim sizi....5 sene uzun bi süre.....sigara sizin için tarih olmuş artık diyebilirizz:92:

sizde kendinizi sıkmadan bırakmışsınız anladığım kadarıyla....en güzeli bu bencede...çünkü öbür türlü insan çok geriliyor,oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi hissediyor insan...

ben dün gece 1 tane içtim,bugün ise bu saate kadar ağzıma sürmedim yine....aşırı derecede bi baş dönmesi sersemlik hissi var ama zorluyorum kendimi....bünyemi alıştırmaya çalışıyorum 1 ocak için:78:

saat 10-11 gibi 1 tane içerim bugün yine sonra yatarım..bu haftayı böyle bitirmeyi düşünüyorum
her gün 1 tane ile....bunu başarırsam 1 ocakta işim epeyce kolaylaşıcak.....

tebrik ederim seni canımm..
kız yatsaydın ya ne içiyon o saatten sonra..

canım dün gece adet oldum bide,sinirlerim tepemdeydi zaten hem sigarasızlıktan hemde adetten o ara bişey oldu delirdim bi an sinirden yaktım 1 tane.....:96:
ama var ya içince kendimi öyle suçlu,öyle aciz,öyle ahmak hissediyorum ki.....
inan psikolojik olarak kendimi çok adapte etmişim bırakmaya,içince suçlu hissediyorum....

23.30 da içtim 1 tane....şimdi dişlerimi fırçalıyorum yatıcam birazdan.....

bu arada aygün,ikimizden başka kimse uğramaz oldu buraya....
olsun senin desteğinde yetiyor bana

23.30 da içtim 1 tane....şimdi dişlerimi fırçalıyorum yatıcam birazdan.....

bu arada aygün,ikimizden başka kimse uğramaz oldu buraya....
olsun senin desteğinde yetiyor bana

evet canım.kimse uğramıyor,herkes tecrübelerini paylaşsa yeni bırakanlar için büyük destek olur..kelebek nerelerde acaba..?
bebekkafa bence çok iyi gidiyosun 1 ocakta kesin bırakacaksın bence,çok azimlisin canım..

oyy pyy sağol canım benim....inşallahhhh....

azimliyim evet Allah büyüktür,bırakıcam Allah'ın da yardımıyla.....

inanılması zor,yani benim için büyük başarı bunlar....dışarı çıkarken artık yanıma paket almamak,günde 1 tane onu da geceleri içmek vs...ben bunları hiç yapamıycam gibi geliyordu çünkü çok ciddi bir tiryakiyim ben....ama yapıyorum,başarabiliyorum artık...Allah yardım ediyor gerçekten isteyene....çok dua ediyorum Allah'a...kendimide çok soğuttum,psikolojik olarak çok adapte ettim bırakmaya ama birden bırakmamakta iyi oldu benim için,azalta azalta daha kolay oldu....

ya gerçkten nerde bu millet??

heeyy kelebekk,gizemliii,arizonaa,duqqiii ve nickini hatırlayamadığım diğerleriiii nerdesinizzz

gelin destek olalım birbirimize yahuu...:44:

Bende bırakmak istiyorum arkadaşlar içmek öyle eziyet bir hal aldı ki zaten bir yıla yakındır bütün derdim bu oldu.Kendimi çökkün ve bitkin hissediyorum.Öğretmenim okulda her tenefüz bahçe var arka tarafta oraya taşınıyoruz şimdi havada buz gibi titriye titriye içiyoruz hastalanacağız nasıl aptal bir halimiz var koşturuyoruz dışarı.Ve bu iş çokta yoruyor 40 dakikada bir 3 kat in zehirlen don çık yukarı....
Ben fena içici oldum iyice 25 tane civarı içiyorum geçen yıl bi ara 2 hafta bıraktım sonra yine başladım.Şimdi benimde kaç gündür aklımda 1 ocakta içmesem diye geçiriyorum ama azaltmadan zor bende aranızdayım kendime de plan kurayım.
15 gün var.
3 gün 15 - 3 gün 10 -3 gün 7- 3 gün 5- 3 gün 3 :98:
Hadi inşallah ALLAH HEPİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…