1 Ocak 2011'i yeni hayata başlangıç kabul edelim

:81::81: gizemli çok iyi gidiyorsun bravoo...3 gün durabildin yani...devam devamm harikasınn....
yazının iyi gelmesine sevindim...banada iyi geliyor o yazı...faydası olabilecek şeyleri paylaşalım burdan....

duqiimm dün gece 6 ile kapadım geceyi

4dü ama 2 tane daha içtim malesef.....ama 8 den 6 ya düşürdüm...yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum...kendimiz zorlamadan,kasmadan.....

iradeli kızmışsın demen bile gaz verdi bana:)))

bugün mesela 12 de kalktım..1 tane içtim henüz...bugünde 5 ya da 6 tane içebilsem gerçekten başarı benim için..çünkü ben 15 den aşağı içmezdim....

bi süre böyle devam edicem...5-6 doz nikotine alıştırıcam bünyeyi:86:
ne biliyim 1 hafta mesela....

sonra 3e 4 e düşürücem.....off inanın zor ama...evde içen olunca ve geren şeyler olunca....:97:

Canım çok haklısın ama evde içen olunca zor oluyor..
Bizde hiç içen yok mesela bu meretii
Bende şuan hala 1 le duruyorum ama aklıma bile gelmiyor valla :79:
Başka işler buluyorum kendime KK'ya giriyorum işlerimi yapıyorum ve unutuyorum..
Eee akşam evde de içemeyince ne oluyo erkenden yatılıyooo
Yoksaa balkon kaçamağıı yapıyorum Allah korusun :90:
Gerçi sen demiştin ya dışarı çıkarken almıyorum paketi diye bende iş yerinde bırakıyorum özellikle ki içmeyim diyee

Canım genede iyi kapatmışsın geceyi sübhanallah..
Böyle devam bebeekimm
Sabırla yenicez bu zıkkımıı

Çook iyi bak kendinee..

saat 14.00,16.00 ve 18.00 şeklinde 3 tane içtim şu ana kadar...

kaldı 3 doz nikotin hakkım:94:

onlarıda saat 8,10 ve 12 de içip yatıcam....

nası gidiyor kızlar sizin??

gizemlii,kelebek,aygün,angel ne alemdesiniz???:92:

sonuna dek destekçiyim ama kendim için değil nişanlım için bırakacak bizde böyle konuştuk,
2011 başlangıcı diye bakalım Allah yardımcımız olsun

kizlar dun bir an sigara iciceigimi dusunsdum ama asla dedim benim icin øldu artik"!!!!!
dun cok kotuydu cok zordu ki nikotin sakizida cigniyordum
bugun harikayim 4.. gunum ve sigara icen bir arkadasimla karsilikli kahve ictik bir gram canim cekmedi allahim hep boyle olurum ins VEEEEE HIIICCCC NIKOTIN SAKIZI ALMADIMMMMMM !!!!!!!! bravo bana
basacracagim insallah .. normal fresh sakiz cignedim aromatik sakizlar v.s cok iyi ya mis gibiyim yupiiii
hadiyin kizlar hersey inatta bitiyor ve 3. gun biraz sikintili oluor sonra krizler kesiliyor inanin
ilk 3.4. unler zaten cok zor kolay gelsin hanimlar .. insallah burdaki herkes basarir ben inaniyorum size kizlar dayanin YASASIN DUMANSIZ HAVA SAHASI---------

daha oncee 2 ay birakmistim o zamanda 3. gunumu unutamam cok zordu birden ucup gidiyor elimden birsey saniyorsun ama kazanan biz oluyoruz

sonuna dek destekçiyim ama kendim için değil nişanlım için bırakacak bizde böyle konuştuk,
2011 başlangıcı diye bakalım Allah yardımcımız olsun

teşekkür ederiz speedy desteğin için....
nişanlında umarım başarır....ona benim tekniğimden bahset istersen biraz...ve o da 1 ocak 2011 i daha doğrusu 31 aralık gecesini veda gecesi olarak belirlesin

herkes kendi tekniğini uyguluyor aslında,burda birden bire kesenlerde var benim gibi azaltarak gidenlerde,nişanlın birden kesmeyi deneyip başaramadıysa benim gibi yapsın...sende desteğini esirgeme ondan çünkü gerçekten önemli...ama asıl insanın kendine destek olması çok önemli....hadi bakalım kolay gelsinn:80:

gizemli süpersin canım yaa....4.günüde başarıyla atlattın sayılır desene...dediğin gibi 3.4. günler çok zor oluyor..çünkü daha önceki denemelerimde hep 3.gün içmiştim ne yazık ki....

ağzının tadı harika olmuştur eminim...tertemizz,yediklerinin tadını daha iyi alıyorsundur artık...hatta daha iyi koku almaya başlıyor insan..bütün duryularımızı köreltiyor sigara aslında...ben tamamen bırakmadığım halde,azaltmak bile etkili oldu şu an...

evet canımcım inattt,hırsss ,kendine destek,motivasyonn.....

kızlar inanamıyorum gerçekten artık 2-3 saat içmeden durabiliyorum mesela....eskiden yarım saatte bir yakardım ve sonunda toplam 15-18 tane içmiş olurdum gün içinde....

ama kaç gündür bu kadar uzun aralıklar verebiliyorum....en son 6 da içtim mesela...şimdi 8de içicem bi tane daha....belki komik geliyor ama inanın bu bile büyük başarı benim için....

birden bire kesseydim eminim 3.günde yakacaktım yine....bu şekilde sınırlamalar koyarak,azaltarak,yavaş yavaş alıştırmak benim için daha kökten çözüm olacak gibi geliyor....gün geçtikçe kendime güvenim geliyor ve sanırım psikolojik olarak çok empoze ettiğim için kendime bu konuyu sanki eskisi kadar sigara içme isteğim olmuyor..daha rahat geçiriyorum günü sanki...ayyy hadi hayırlısıı

Sigaranın Tarihi, Sigaranın tarihçesi, Tarihte sigara?

Sigaranın, Avrupalı kâşiflerin Kuzey Amerika'ya gidip, oranın yerli halkıyla barış çubuğu tüttürmesine kadar uzanan çok eski bir tarihçesi var. Sizlere burada tütünün kronolojik tarihçesini sunuyoruz.

19. Yüzyıldan Önce Tütün Kullanımı:

1492'den önce: Amerika kıtasının yerlileri tedavi ve dini amaçlarla tütün üretimi yapıyorlardı.

1492
Kristof Kolomb Amerika'yı keşfetti. Avrupa'ya döndüğünde yanında bu kıtada daha önce hiç görülmemiş olan tütün tohumları ve yaprakları vardı. Kolomb'un mürettebatından Rodrigo Jerez tütün içerken görüldü ve şeytan tarafından ele geçirildiği iddia edilerek hapis cezasına çarptırıldı.

1535
Montreal Adasına ulaşan Jacques Cartier oradaki yerli halkın kendisine tütün sunmasından sonra günlüğüne "vücutlarını, ağızları ve burunları sanki birer bacaymışlar gibi tütene kadar, dumanla dolduruyorlar", "biz de onları taklit ettik, ancak duman biber gibi acıydı ve ağzımızı yaktı" diye yazmıştı.

1556
Fransa ilk defa tütünle tanıştı ve Jean Nicot kısa zamanda tütün içmeyi popüler hale getirdi (19. Yüzyıl bilim adamları "nikotin" olarak tanınan kimyasal maddeye onun adını verdiler).

1565 yılına gelindiğinde, tüm Avrupa'ya yayılan tütün alışkanlığı, ünlü İngiliz aristokratı ve şairi Sir Walter Raleigh'nin tütün içmeye başlamasıyla, İngiltere'ye de girdi.

1610
Japonya'da tütün üretimi ve içimi yasaklandı
.
1612
Amerika'da Virginia'da ilk defa ticari tütün ekimi yapıldı ve başarıya ulaştı. Amerikalı tütün ekicisi John Rolfe daha sonra ünlü Kızılderili kızı Pocahontas'la evlendi. On yıl içinde, tütün Virginia eyaletinin en önemli ihraç maddesi haline geldi. Tütün ekimi için köle iş gücü kullanılmaya başlandı.

1618
Virginia 20.000 libre tütün üretti.

1622
Virginia bir Kızılderili saldırısında kolonisinin üçte birini kaybetmesine rağmen 60.000 libre tütün üretti
.
1627
Virginia 500.000 libre tütün üretti.

1629
Virginia tütün üretimini üç katına çıkararak 1.500.000 libre tütün üretti.

1634
Maryland kuruldu. Maryland'de de tütün üretimine başlandı. Rus Çarı tütün içimini tüm Rusya'da yasakladı. Tütün içerken yakalananların ceza olarak burnu kesiliyor, suçun tekrarı halinde ölüme mahkum ediliyorlardı.

1660
Tütün üreticisi olan Virginia ve Marland kolonilerinde kölelik başladı. Sayıları azalan beyaz uşaklar yerini kölelere bıraktı. Köle fiyatları tütün fiyatlarına göre belirlenmeye başlandı.

1676
New France Kolonisinde sokakta tütün içmek ve tütün taşımak yasaklandı. Bir süre için, perakende satışta yasaklandı ancak halkın kendileri için tütün yetiştirmeye başlamasıyla, Kanada'nın tütün endüstrisi düşüş gösterdi.

1732
Virginia'nın en zengin tütün üreticisi Robert King öldü. Öldüğünde 300.000 dönüm arazisi ve 700 kölesi vardı.

1739
Fransa, Kanada'dan tütün ithal etmeye başladı.

1761
İngiliz doktor John Hill, "Cautions Against the Immodetrate Use of Snuff" (Aşırı Enfiye Kullanımına Dikkat) isimli ve tarihte bilinen ilk tütün-kanser araştırması olan raporunu yayınladı.

1775
Virginia ve Maryland'in tütün üretimi 100 milyon libreye ulaştı.

1800
ABD'nin köle nüfusunun yarısından fazlası Virginia ve Maryland'deydi. Bu iki eyaletteki toplam zenci köle sayısı 395.000'di.

1800'lerin başıPuro tüketimi, enfiye tüketimiyle rekabet etmeye başladı. Tütün çiğneme ve pipo kullanımı ortaya çıktı.

18541856 yılında sona eren Kırım Savaşı başladı. İngiliz ve Fransız askerleri Türk tütünüyle tanışıp, onu Avrupa'ya götürdüler.

1878
Kanada'nın Ontorio bölgesinin rahibi Albert Sims "The Sin of Tobacco Smoking and Chewing Together With an Effective Cure for These Habbits" (Tütün İçme ve Çiğneme Günahı ve Bu Alışkanlıkları Bırakmak İçin Etkili Tedavi) isimli kitabını yayınladı
.
1881
ABD'de, John Bonsack ilk sigara yapan makinenin patentini aldı. Böylece ABD, günde 120.000 sigara üretmeye başladı. Bir makine 48 kişinin yaptığı işi yapıyordu. Üretim maliyeti düştü ve güvenli kibritin de icadıyla, sigara tüketimi bir anda patladı.

1889
Saint John Hastanesi sigaranın zararlarını ve gırtlak kanserine neden olduğunu anlatan bir kitap yayınladı.

1891
Kanada'nın British Colombia eyaletinde, 15 yaşından küçüklerin tütün içmesi yasaklandı.

1895
Sadece Kanada'da 66 milyon adet sigara satıldı.

1903
Kanada, İngiltere ve Amerika'da sigaranın zararları ciddi bir şekilde ele alınmaya başlandı, Kanada'da sigaranın yasaklanması için meclise kanun tasarısı verildi.

1914
Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla, sigarayı yasaklama hareketi sekteye uğradı hatta tüm dünyada, cephedeki askerlere tütün yollama kampanyaları başladı.

1920'lerTüm dünyada sigara kullanımı hat safhaya ulaştı, bir yılda tüketilen sigara sayısı milyarları buldu.

1930
Almanya'nın Köln Üniversite'si bilim adamları sigara ve kanser arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak ortaya çıkardı.

1934
İlk mentollü sigara üretildi.

1938
John Hopkins Üniversitesi doktorlarından Raymond Pearl sigara içenlerin, sigara içmeyenlere oranla daha genç yaşta öldüklerini belirtti.

1939
Almanya Polonya'yı işgal etti ve İkinci Dünya Savaşı başladı. Cephedeki askerlere sigara taşınmaya başlandı. Bu sırada Alman bilim adamları sigara ve kanser arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceleyen yeni bir istatistiksel rapor yayınladı
.
1943
Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %60-%80'nin sigara içiyordu.

1944
Amerikan Kanser Derneği, sigaranın sağlığa zararlı olabileceğini belirtti. Akciğer kanseri ve sigara arasındaki ilişkinin henüz kesinlik kazanmadığını ama gene de dikkatli olunması gerektiği hakkında halkı uyardı.

1947Kanadalı doktor Norman Delarue akciğer kanseri hastalarının %90'ının sigara tiryakisi olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı.

alıntı

1 sigara, yaklaşık 0.8 gr tütün ve 9-20 mg. nikotin içermektedir. Sigara içen kişi bunun yaklaşık %10'unu absorbe eder. 10-20 sn. içinde beyne ulaşan nikotin burada dopamin dediğimiz bir kimyasalın seviyesinde artışa sebep olur. Bu madde, çok hayati ihtiyaçlarımızı giderdiğimizde (su içmek, yemek yemek gibi) bizi rahatlatan ve haz veren bilgi akışını beyin hücreleri arasında sağlayan kimyasaldır. Her sigara içtiğimizde nikotin beynimizde aynı yolu tetiklediği için haz hissederiz. ve diğer tüm madde bağımlılıklarında olduğu gibi vücudumuzun adapttasyonu sebebiyle her seferinde aynı hazzı hissedebimek için daha çok sigara içmemiz gerekir. Böylece bağımlı oluuruz. Oysa vücudumuza giren toksik (zehirli) bir maddedir. Merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sitemine zarar verir. Üstelik sigara vasıtasıyla binlerce zararlı ve kanserojen madde daha alırız. Nikotin ayrıca, Böbreküstü bezlerinden adrenalin salınımını uyarır. Bu nedenle kan basıncı, solunum ve kalp atışları hızlanır. Glukoz salınımına yol açtığı için kan şekeri seviyesi yükselir. Kimyasal yapısı beyinde sinir hücreleri arasında bilgi akışını sağlayan asetilkolin'e benzediği için bu maddenin alıcılarını uyarır. Asetilkolin, kalp atış hızını ayarlamada, hafıza oluşumunda ve uyanıklık halini sağlamada etkili bir kimyasaldır. Beynin asetilkolin varmış gibi davranması zamanla normal işleyişini bozar ve değiştirir.

Sigara insanda 2 türlü bağımlılığa neden olmaktadır. Bunlar psikolojik ve fizyolojik bağımlılıktır.

Sigara Bağımlılığı (Fiziksel Bağımlılık ?)

Sigara içmek, fiziki bağımlılığa ek olarak, öğrenilmiş bir hatalı davranış türüdür. Sigara içen kişi strese girdiğinde, sinirlendiğinde, sabah kahvesini içerken, arabasına bindiğinde, toplantıya girmeden önce, toplantıdan çıktığında, yemeklerden sonra, içki içtiğinde, çalışırken, kağıt oynarken, birine telefon etmeden önce, telefon çaldığında, sevdiği bir arkadaşıyla görüştüğünde, iyi veya kötü bir haber aldığında vb. durunlarda sigara yakmayı alışkanlık haline getirmiştir.Bunlara ikiz davranışlar denilmektedir. Fizyolojik bağımlılık sona erdikten sonra tersine öğrenme yoluyla, psikolojik bağımlılığı oluşturan alışkanlıklardan kurtulmak çok zordudur.

Sigara Bağımlılığı (Fizyolojik Bağımlılık ?)

Fizyolojik bağımlılığa neden olan nikotin, beynin kimyasal yapısını değişime uğratmaktadır.Beynin fizyolojisi, nikotinin sebep olduğu aşırı kimyasal uyarıma karşı bir önlem olarak değişime uğramaktadır. Son sigara içildikten yaklaşık 20 dakika sonra beyin bu sefer kendini nikotinsizlik durumuna adapte etmeye başlamaktadır. Bu aslında beynin iyileşme, yani nikotine karşı fiziksel bağımlılıktan kurtulma sürecini oluşturmaktadır. Ancak bu süreçte bağımlı, sersemlik hali, sinirlilik, stres, uyku bozukluğu, iştah açılması, tedirginlik, anksiyete, depresyon, nikotin krizleri gibi birçok sıkıntı yaşamak suretiyle rahatsız olmakta ve bu sıkıntılardan kurtulmak amacıyla nikotini adeta dertlerine deva olarak kullanmaktadır.

Sigaranın Zararları

•Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.

•Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır.

•Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

•Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.

•Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.

•Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.

•Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.

•Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.

•Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.

•Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.

•Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.

•Burunda koku alma duygusu azalır.

•Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

•Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.

•Pankreas kanseri riski artar.

•Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.

•Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.

•İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.

•Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.

•Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.

•Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.

•Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.

Sigaranın içindeki maddeler

Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir. Genel olarak bilinen maddelerden birkaçı;

•Polonyum - 210 (kanserojen)

•Radon (radyosyon)

•Metanol (füzeyakıtı)

•Toluen (tiner)

•Kadmiyum (akü metali)

•Bütan (tüpgaz)

•DDT (böcek öldürücü)

•Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri)

•Aseton (oje sökücü)

•Naftalin (güve kovucu)

•Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri)

•Arsenik (fare zehiri)

•Amonyak (tuvalet temizleyicisi)

•Karbon (eksoz Monoksit gazı)

•Nikotin

•ve 3.885 toksik madde.

alıntı

arkadaşlar bende aranıza katılmak isterim....çünkü bu illeti içtiğim için kendimden nefret ediyorm....tütüneson isimli üründen alacağım yarın...ama gerçekten faydası oluyomu bilemiyorum...bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim..

yarın tam 40 gün olacak bırakalı.arkadaşlar başarabilirsiniz.inatla içmeyiniz..[/COLOR][/B]

hoşgeldin canım
bahsettiğin ürünü duydum ama pek bilgim yok canım...

internetten araştırabilirsin....sizin için en kolay,daha doğrusu en az zorlayıcı yöntem neyse onu uygulayın...inşallah başarılı olacaksın canım..yeterki iste....

yarın tam 40 gün olacak bırakalı.arkadaşlar başarabilirsiniz.inatla içmeyiniz..[/COLOR]

heheeyttt 40 güüünnnnnn......

sen bitirdin sigaranın işini canım,bravooo

sakın sakın bunca gün içmemişken bi gaflete kapılıp içme bundan sonra....

bu arada ben sigara günlüğü tutmaya karar verdim....her gün 1-2 satırda olsa bişeyler yazıcam bi deftere....kaç tane içtiğimi,kaç saatte bir içtiğimi,neler hissettiğimi ne gibi değişikler olduğunu vs...sonra tamamen kestiğimde zorlandığım anlarda o defteri açıp okuycam....ne zorluklarla bıraktığımı hatırlamak tekrar başlamamak için faydalı olur diye düşünüyorum.....siz de yapabilirsinizz:80:[/B]

bebekkafa canım hep destek tam destek henüz azalmadı ama son 20 gün kala azaltmaya başlasa devamı geliyor daha önce denedi ve başarılı oldu ama sıkıntıdan yine başladı inşallah bu kez başlamaz,

bu hem maddi kayıp hemde saplık ve bedenen kayıp çok yazık yaw çok üzülüyorum sigara içenlere, keşke herkez bırakmak istese

kızlar, 20. günde bitiyor. krizler daha güçlü sanki. şu anda eşim mutfakta içiyor ve kokusu geliyor. çok zorlanıyorum...

kızlar, 20. günde bitiyor. krizler daha güçlü sanki. şu anda eşim mutfakta içiyor ve kokusu geliyor. çok zorlanıyorum...

canımmm sakınn içmeee...20 gün ne demek biliyomusunn...çok büyük bişey başardın sen..20 gün içmedin,bırak koksun,koklama pencereden temiz hava al,parfüm sık,dişlerini fırçala,su iç sama sakııın içmeeee

ben bugün yine 6 taneyle kapadım geceyi...dişlerimi fırçalayıp yatıcam şimdi...bi süre böyle 6yla devam edicem...ama inanın fazlasını istemez oldu şimdiden bünyem....

kelebek yarın mutlaka yaz içip içmediğini çok merak ediyorum...inşallah içmemişsindir...

iyi geceler,tatlı rüyalar herkese misleeer gibii uyuyunn

kızlar zyban kullanıyorum bugün 4 günüm sigara içtiğim zaman ağzımda inanılmaz bir tat oluşuyor, zehir oluyor resmenn daha önce farketmediğim içime çektiğim zehri tam olarak ağzımda hissediyorum inanılmaz rahatsız oluyorum kendime bi gün belirledim o güne kadar içicem ama etkisini görmeye başladım mesela dün akşam 1 sigaram vardı onu da saat 8 gibi içtim gece 12 de yattım o saate kadar çoktan en az 3 tane içmiş olurdum ama aklıma gelmedi bile bu sabah 7 de kalktım hazırlandım işe geldimm ve iş yerine gelince yine jeton düştü sigara içmemiştim iş yerinde çook içtiğim için direk çağrışım oldu vee içtimm bakalım bundan sonra neler olucakk ama inşallah hepimiz bu yolda başarırız :)

yarın tam 40 gün olacak bırakalı.arkadaşlar başarabilirsiniz.inatla içmeyiniz..[/COLOR][/B]

Öncelikle tebrik ediyorumm
İnşallah bizde birgün burda deriz 40 gün oldu diyee

Canım bir adım atmışsın ne güzel ve o kullandığın şeyle beraberde azimle inat et inşallah bırakmış olursun..

Son düzenleme:

çok iyii:92:

kendine hangi günü belirledin canım merak ettim? 1 ocak olarak belirleseydin :76:
gerçi daha öncesinde bırakmak isteyene elbette lafımız olamaz:86:

bana gelince ,bugün 12.30 da uyandım,kahvaltı yaptım ve henüz sigara içmedim...ama daha saat 2...biraz daha bekliyorum ilk sigara için...zaten henüz öyle çok içme isteğim yok.....:87:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…