Artık Akıllandım? Borçlarımı kapatıp yeni bir sayfa açacağım?

Her ay borç miktarımı yazarak ilerleyeyim ki hedefime varıp vurmadığımı göreyim istiyorum.
Aralık sonu toplam borç; 431,528
Ocak sonu toplam borç; 417,626
Hedef haziran ssonunda 353,718 borcumun kalması :)
Böyle yazınca içim daha çok sıkıldı
Neyse düzelteceğiz:))
Belki birilerine de moral olurum

Bunların içinde araba ev ya da motosiklet (bizde var da o yüzden yazdım hahaha) varsa onlar güzel borç ya ben onları saymıyorum pek
Ev kredisi var mesela aman salla onu diyorum

Zorunlu, artık başlığa bakarak bile anlıyorum konunun sana ait olduğunu 😊

Merhaba,
öncelikle belirtmek isterim ki ben bu forumu yaklaşık 10 yıldır takip ediyorum. Bu bölümdeki bayanların sessiz okuyucusuydum yıllardır, bazen de bir derdim var kategorisinin.
Ve bugüne kadar üyelik yapmamıştım ama gerçekten size cevap vermek zorundaydım onun için mecbur üye oldum !!!!
Madde madde ilerleyelim o zaman :)

- Rabbim ödeme kolaylığı versin

- Diğer konularınızı takip ettim , bir insan nasıl bu kadar borç yapabilir diye baktım, yani aslında borçlarınız geliyorum dedi, diğer bayanlar sizi çok uyarmış ama dinlememişsiniz. O zaman neden konu açıyorsunuz fikir almak için. En son size çoğu kişi kredi ödemek için kredi çekmeyin dedi. Ama çektiniz ve aylık ödemeniz de hiç rahatlamadı sanki aksine yükseldi taksitleriniz.

Kredi kartı gibi konuların uzmanı değilim, ben eşiminkini arada bi kullanıyorum o kadar. Fakat bişey sorucam: eski borçlarınızla çeşitli kredi varken diyelim ki birtanesini geciktirdiniz atıyorum aylık 500 olup toplam 10 bin ise o kredi, icraya o 10bin giriyor diye biliyorum, fakat siz hepsini kapatıp tek kredi yaptınız, yani artık ödeyemezseniz toplam borcunuz icraya girmiyor mu ? Öyleyse krediniz hiç mantıklı gelmedi. Ufak bir miktarı icraya gireceğine toplam borcunuzun girmesi, ama belki yanılıyorumdur dediğim gibi çok da anlamıyorum bu konuları. Bu krediyi tekrar bi hesaplayın kredisiz hali ve kredili halini taksit ödemelerin aylık ne kadar olduğunu. Şuan daha yüksekse iptal etmeyi deneyin

- anladığım kadarıyla kiranızı falan da düştüğünüzde 700 tl kalıyor cebinize, ve sanırım farklı avans şeklinde ödemeleriniz de var, o ödemeleri saymazsak diyelim ki ödemek için bir yol buldunuz ( ya da sevdiğiniz ) , gelelim 700 tl yemek için bir ay nasıl yetecek.
Günlük size 24 tl ye denk geliyor.

-Tavsiyelerim: bazı bayanlar bunu yapıyor bu fprumda, sizde yapın, günlük harcamanızı 24 tl nin üstüne çıkartmayın. Bugün harcamadıysanız, yarına bütçeniz 48 tl olur o zaman da bir paket bakliyat alırsınız, ıslatın haşlayın atın dondurucuya porsyon şeklinde, tek yalıyorsunuz size bir sürü yemek çıkar. Başka bir gün bir paket pirinç alın. Meyvenizi tek ya da 2 adet alın, mesela 2 elma alın her gün bir elma yiyin. yani sizin o gün bütçeniz kalmadıysa yarının bütçesinden kullanayım demeyin.
Ekmeğinizi alın, dilim dilim kesin, dondurucuya atın, akşam yatmadan bir dilim çıkartın, bir poşete koyun kurumasın, sabah ekmeğiniz taze, ekmek israfı yaşamazsınız.
Diyelim ki yetmedi, yetiremediniz ( bu arada dışarıda yeme içme kahve vs bunlardan bahsetmiyorum bile ) , ailenizden ufak destek isteyin: M* sanal marketten size bir alışveriş yapabilirler arada bi ( o sevgili denen şahıs da ayrıca) . O beyfendi ile de dışarıda yemeyin, varsa harcayacak 300 tl si, sizin mutfak alışverişini karşılasın ...
Etrafınızda aş evi olup olmadığını araştırdınız mı ? Evet bir devlet memuru için biraz kırıcı ve utandırıcı olabilir ama durum öyle, varsa aşevi gidin yemeğinizi oradan alın. Muhtarlıktan bilgi alın bu konuda.

Aklımda başka şeyler vardı ama şimdi unuttum, aklıma geldikçe yazarım inşallah.
Öğretmenseniz, sınavlar falan oluyor hafta sonu görev alabileceğiniz, onlara yazılın

Dediğim gibi Ödeme kolaylığı dilerim, olmayacak şey değil ama çok dikkatli olmanız gerek ( ve diğer konularda borç batağındayım deyip gratis, penti alışverişi yapmıştınız ...)
Eski konuma geri döndüm ;( şu yazıyı okudum ;( gerçekten ben akıllanmam borç üzerine borç kattım adeta ;( rabbim yardımcım olsun

X