kimsenin bilmediği borçlarım

abet

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2015
2.245
5.852
hayatım boyunca (31) paranın kıymetini bilmedim. babam zengin olmadığı halde üstüme çok titredi. üniversite okurken x tl gönderir misin dediğimde 3x tl gönderdi. param bitti x/2 tl gönderir misin dediğimde ayy parası bitmiş modlarına girip 5x tl gönderdi. ben har vurup harman savurdukça kazanmaya başlarsan kolay harcayamazsın bunlar güzel günlerin dedi. ama ben kazanmaya başladım. buraları okuyan yakın iş arkadaşlarım olduğu için bilgiler az buçuk şaibeli olabilir :)

devlet hastanesinde çalışıyorum. 4200 tl civarında bir gelirim var. 1.5 yıl önce evlendim. evlenmeden önce atanmıştım ve ben para kazanmanın sarhoşluğu içinde onu da alayım bunu da alayım derken. birkaç tane kredi çektim :kızgın: toplam ödemem bir ay içinde 2070 tl :KK14:bunun içindeki her ay ödediğim 670 tl lik kısmı haziranda bitecek. 570 tl lik kısmı 22 ay sonra bitecek. diğerlerinin bitmesine de yaklaşık 30 ay var :KK14:

eşimin annemin babamın arkadaşımın dostumun hiçbirinin hiçkimsenin haberi yok. hastayım sanıyorlar yastayım bilimiyorlar sendromu yani. çünkü kendime yediremiyorum. bu borçlar bana büyük ders oldu. daha bankaymış kredi kartıymış elleşmem. ama düşündükçe boğuluyorum resmen. hadi bir hata yaptın tekrar niye ve tekrar niye.

yarın öbürgün çocuk düşünsem anam ağlayacak gül gibi maaştan kuş kadar bir şey kaldığı için.

ee napak? tayfası için bir şey söylemek gerekirse:

hiç. sadece ödersin, yaparsın, edersin falan deyin yeter :olamaz:

Maaşın var ödersin. Akıllandım diyorsun bir daha yapmazsın olur biter. Niye kimseye söylemiyorsun borcunu? Sormadılar mı, yalan mı söyledin?( bu kısım sadece merak)
soracakları bir şey olmadı. eşimle ödediğimiz şeyler ayrı. fatura ve kirayı o öder. yemek ve giyecek gezme vs bendedir. o yüzden şimdiye dek farkedilmedi. utanıyorum bu kadar büyük çocukluk yaptığım için. ve söyleysem berabner ödemeye kalkar eşim de babam da. kabul etmem.

kredi ve kredi kartlarından bundan sonra uzak dur

peşin paran varsa harca yoksa böyle ağlanıyo sonra :)

sana 2000 tl kalıyomuş ortalama onla rahat geçinirsin

kalan borcuda rahat ödersin canım nolcak :)

demek ki ders almak için böyle birşey yaşamanız gerekiyormuş.
yapmayın etmeyin şimdiye kadar zaten ödemişsiniz bundan sonrasını da ödersiniz geçer gider.
Mühim olan bir daha bulaşmamak. Bulaşmayın karşimm :)

Sağlığınız yerinde olsun tabi ki çalışıp ödersiniz. Buraya iç döktüğünüze göre dersinizi almışsınız.
Borç bitmeden yerinizden kıpraşmayın, çocuk da yapmayın.

Zaten siz hatanızı farketmişsiniz.Borcunuzu ödeyince bir daha borç yapmazsınız olur biter.
Olan olmuş kendinizi üzmenin anlamı yok ki.

ne minnoşsunuz :KK200: ama durum benim hissettiğim kadar vahim değil mi. doğru söyleyin o_O

şu dönemde kredi borcu olmayan insan yok gibi. şahsen benim de şu an 2 tane kredim var. umarım rahat rahat ödeyebilirsin...

Ayakkabi canta icin kredi cekilmez ki ne icin cek mistiniz Bu onemli
valla ayakkabı çanta için çektim :KK14: yani gidip ayakkabı almadım ama. evlenmeden önce çekmiştim eve eşya kendime telefon vs saçma sapan şeyler yani.

Aslında başka borcunuz ( ev, araba gibi) yoksa iki bin yüksek bir rakam değil. Durumu eşinizle paylaşın, daha sonra öğrenirse bence hoş olmaZ.
Bir de özel olmazsa 30aylık kredi diyorsunuz, bu kadar uzun vadeli giyim kuşam harcaması olamaZ.
Araba falan mı aldınız? Nereye borçlandınız bu kadar yıl?

Toplam borç ne kadar?
bilmiyorum hiç hesaplamadım. günü geliyor gidip parayı yatırıyorum köle gibi. valla kredi çekme niyeti olan varsa elden borç alsın konuyu görsün de. ibret alsın benden :KK14: ama borç çok yani. 30-40 bin tl falandır herhalde

Aslında başka borcunuz ( ev, araba gibi) yoksa iki bin yüksek bir rakam değil. Durumu eşinizle paylaşın, daha sonra öğrenirse bence hoş olmaZ.
Bir de özel olmazsa 30aylık kredi diyorsunuz, bu kadar uzun vadeli giyim kuşam harcaması olamaZ.
Araba falan mı aldınız? Nereye borçlandınız bu kadar yıl?
hayır başka borcum yok ama çok mahcup olurum o_O bir de ne zamandır saklamışım ne bileyim yıllar sonra.

valla araba alsam gam yemem. yeminle ıvır zıvır aldım

Allahtan maaşın var,ödersin.. Gelirinin üstünde başka hayat yaşamaya çalışanları anlayamıyorum. Geliriniz neyse ona göre yaşamayı öğrenirseniz sorun olmaz. X markadan değilde y markadan giyinecekseniz yapacak bişey yok.

bilmiyorum hiç hesaplamadım. günü geliyor gidip parayı yatırıyorum köle gibi. valla kredi çekme niyeti olan varsa elden borç alsın konuyu görsün de. ibret alsın benden :KK14: ama borç çok yani. 30-40 bin tl falandır herhalde
Eğer babanız verebiliyorsa 30-40 bin borcu kapatın.
Babanıza ayda 2 bin ödeyin.
Eşiniz sorarsa birgün babama borcum var diyebilirsiniz.

Bir de her krediye ayrı faiz ödeniyor. Hem yazık, hem günah.

X