Zor günde mi tanıyoruz insanları

possibleornot

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2014
832
1.659
Herkese merhaba
Psikolojik açıdan zor bir dönemden geçiyoruz. Çok açmak açıklamak istemiyorum ama çok çok yakınım,ailemden biri için çok zor bir dönem oldu geçen hafta. Ölümden döndü ve hayat boyu mücadele etmesi gereken bir rahatsızlığı olduğunu öğrendik. Canım kanım olan biri ve kıymetini beni tanıyan herkes bilir. Yaşı küçük olduğundan da hepimiz için ekstra ağır oldu bu durum. Henüz yeni yeni kendime geliyorum.
Bu süreçte çok durgundum. Yıkıldım diyebilirim.
3 sene aynı yerde çalıştığım ama iş arkadaşından öte arkadaşlık kurduğum bir arkadaşım var. Ve aramıza yeni eklenen bir arkadaşımız daha oldu. Ben daha sonra oradan ayrıldım. Ama iletişimimiz devam etti. Üçümüzün bulunduğu whatsapp ve instagram grubumuz vardı.
Bu olayı yazarak anlattım geçmiş olsun dileklerini sundular. Ve iki kez de yine aynı grup üzerinden sordular sağolsunlar. Fakat samimi olduğum arkadaş ortak instagram grubunda capsler atmaya, indirim atmaya devam ediyor. Bir kez olsun aramadı. Bir kez gruptan nasıl olduğunu sordu o kadar. Buna çok gücenmedim. Ben olsam öyle yapmazdım ama herkes benim gibi davranacak diye bir kaide yok. İnsanlar oturup benimle üzülsünler, yas tutsunlar da demiyorum. Ama insan bi kez olsun oturup ya canı sıkkın, çok ağır bir dönem yaşıyor komik birşey paylaşmayayım demez mi. Sürekli caps, komik videolar, indirim haberleri …
Ve durumun benim için travmatik olduğunun farkındalar.
Bugün ise özelden selam yazıp iş sormuş. İnsan laf arasında nasılsın, nasıl oldu demez mi ?
Demek ki birbirimize aynı pencereden başlamamışız dedim. İnsan böyle anlarda kimin kendisi için ne anlama geldiğini anlıyormuş dedim. Açıkçası bi an hayatımdan tamamen silmek istedim.
Ben mi çok hassasım ince düşünceliyim bilemiyorum ama gerçekten vay be dedim.

Zor zamanlar geciriyormussunuz insan boylesi zamanlarda daha hassas düşünebiliyor. Ve kendi davranışını karşıdan bekleyebiliyor anlıyorum ama herkes ince olamaz. Illa size değer vermediği anlamı çıkmaz bence. Nedenlerini şöyle sıralayayım, benimde canim dediğim bi dostum var. Sorunumu soracak olsa beni aramaz ,mesaj atar. Çünkü genel iletişim şeklimiz bu. Insan alıştığı şeye ağırlık veriyor bence. Siz normalde sürekli telefonda konuşuyorsanız aramadıysa evet değer vermiyor derim ama genel iletişim şekliniz buysa belki mesajı tercih etme sebebini açıklayabilir.
Komik videolarla ilginizi dağıtmak istemiş olabilir. Bir başka değer verdiğim arkadaşım espriyi seven biridir. Sorun yaşadığında ya da mutsuz oldugumuzda her şeyi espriye vurur ki baş etme yöntemi bu bence. O yuzden yine alınmazdım ben olsam.
Bir kez sormuşlar acaba ikinci de beklemek yerine sorunun devam ettiğini sizin canınızın sıktığını siz mi yazsaydınız? Arkadaşlarımdan sormaları beklentisine girmem direkt konuya girerim bir sey yazmak anlatmak istiyorsam. Bilemiyorum bu beklenti iğreti de durabiliyor. Iki arkadaşımın arası bu sebeple açıldı. Biri sürekli benim anlattığım seyleri sormuyorsun diyordu ötekine. Ve şimdi daha mesafeli bi arkadaşlıkları var. Bence sorulmuyorsa ya beklentiye girmeden direkt kendiniz konuşmak istediğinizi yazacaksınız ya da kendinizi geri cekiceksiniz.
Beni sormadin/ dinlemedin tarzı arkadaşlığa hic yakışmayan tarz şeyler ve aranızı açmaktan baska ise de yarayacağını sanmiyorum bilhassa belli yaştan sonra insanlar böyle beklentileri sacma bulabilir. Bunun yerine kendiniz anlatmak istediğinizi sorulmadan anlatın derim şahsen dostum olan kişiyi bu hususta sorgulamayacagim için direkt anlatabilirim sormasını beklemem.

Ateş düştüğü yeri yakıyor, hayat devam ediyor. Siz hassassınız, kendinizce haklısınız. Ben de babamın vefatı sonrası hayatın devam edişine bile içerlemiştim, dünya babamsız da dünyaydı; darılmadım. Hayatın en acı gerçeği. Size geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.
Bence fazla hassassınız.
Herkes aynı olay için aynı tepkiyi vermez.
1 hafta geçmiş bir olay.
Konuşulmuş, geçilmiş. Sizin hala orada yas tutar gibi hassas halde olduğunuzun farkında olmayabilir, belki kafanız dağılsın diye böyle davranıyor olabilir.
Kafanıza takmayın bu kadar.

Madem rahatsızsınız neden gruplardan çıkmıyorsunuz ?
Bir arkadaşım vardı dedesi vefat etti. Hepimiz evine baş sağlığına gittik ama sonra normal hayatımıza devam ettik. Bizimle küstü. Aynı yası tutmadığımız için. Açıkçası hiç umurumda da olmadı.

insanoğlunu pek ciddiye almayın ,

herkes kendi değerini kendi belirler ,ona göre davranırsınız olay bu kadar .

ayrıca herkesin sizinle aynı hassasiyeti göstermeyeceğini de bilmelisiniz

Ben benimle yas tutmasını istemiyorum ki . Benim üzüntümü bilipte hala komik birşeyler göndermesini hoş karşılamıyorum.

Ben benimle yas tutmasını istemiyorum ki . Benim üzüntümü bilipte hala komik birşeyler göndermesini hoş karşılamıyorum.
Ama onlar için maalesef üzücü bir durum değil. Daha doğrusu sürekli üzülecekleri bir konu değil. Ben yerinizde olsam sessize galan alırdım.

Biliyorlar ,farkındalar.
Ben benimle ilgilenmelerini istemiyorum ki. Sadece hassas bir dönemde olduğumu biliyor, böyle bir konuda izleyip güleyim hadi demeyecek bir insan olduğumu da biliyor. Rağmen bunu yapıyor ve hoşuma gitmedi bu durum

Ateş düştüğü yeri yakar demiş atalar . Yılların eskitemediği bir sözdür bu maalesef. Hassas olduğunuz bir andasınız, bir de buna üzülmeyin . Hayatta herkesin başına her şey geliyor . Siz de isterseniz kısasa kısas yaparsınız yeri gelince . Ancaaaakkkk bu dünyada yapmadığımız iyiliklerden bile sorumlu tutulacağımızı düşünürüm ben . Boşver derdim . Ha yeri gelince oturup konuşun . Bazı insanlar , bazı Erdemli davranışları öğrenmemiş oluyor . Böyle böyle demen beni mutlu ederdi , arkadaş olduğumuzu hissedemedim dersiniz . Empati duygusu gelişmemiş olabilir . Anlatın bence , içinizde kurmayın .

Ama onlar için maalesef üzücü bir durum değil. Daha doğrusu sürekli üzülecekleri bir konu değil. Ben yerinizde olsam sessize galan alırdım.
Üzülmesinler zaten neden üzülsünler ki. Ama benim üzgün olduğumu biliyorlar ve benim iki caps görünce bu durumda eğlenmeyecek durumda olduğumu da biliyorlar. Diğer arkadaş tamamen sessiz. Geçen gün o da mesaj attı. Şu durumda bununla seni rahatsız etmek istemezdim özür dilerim ama şu iş için yardımcı olabilir misin dedi yardımcı oldum. Ama asıl samimi olduğum arkadaş nasılsın demeden direk iş sordu.
Bilmiyorum ama bana göre insan değer verdiği insandan ya bu arada nasılsın denmesini bekler.

Bugün içimde büyüttüm yoksa derdim o kişinin davranışı değildi. Benim derdim miniğimin iyi olması . Sadece ben böyle davranmazdım

Bu konudan ayrı olarak ben şunu düşünüyorum. Birine değer vererek ona belki hiç istemediği bir sorumluluğu yüklüyoruz. Beklentiye giriyoruz. Milletin anası , babası ölüyor ertesi gün eğlenmeli story atıyorlar. Çok şaşırmamak lazım.

Ben kimsenin yas tutmasını beklemiyorum ki . Sadece ben yas tutarken bana güldüğü şeyleri paylaşmasına gerek yok. Buna ara verebilir. Yoksa kendi istediği kadar gülüp mutlu olsun.

Ben hala insan kalabildiğimi düşünüyorum ve bu şekilde davranmaya özen gösteriyorum. Sanırım hatam herkesin insan kalabildiğini zannetmek

Ben hala insan kalabildiğimi düşünüyorum ve bu şekilde davranmaya özen gösteriyorum. Sanırım hatam herkesin insan kalabildiğini zannetmek
Dünya sizin gibi insanlar için çok zor . Benim gibiler içinse sanırım epey kolay. Kimseye gönül koymamayı öğrendim. Kimseye de fazla bir değer vermiyorum.

Alınıp darılmak yerine grubu sessize almalısınız.
Amaç üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi?
Gerçekten hayat devam ediyor...

tam olarak ates dustugu yerı yakar dedıklerı bu durum aslında
bence ıcerlemeyın sızın gıbı hıssetmelerı zaten mumkun degıl
hemde herkes kendı yasadıgını bılır o da benımde kendımce sıkıntılarım var yansıtmadıgımdan bılmıyorsun kendı derdımden kımseyı gozum gormuyor buraya kafa dagıtmaya gırıyorum oyalanmak ıcın dıyebılır ...

belkıde sıze komık seylerı gondermesının sebebı tamamen ıyı nıyetle sıkıntınızı dagıtmak ıcın
acıkcası bende bır arkadasıma bu sekılde yaklastım asırı uzuluyordu sadece uzuluyordu ve elden gelecek bırsey yok depresyona meyıllı bır yapısıda vardı havası degıssın dıye bos durunca daha cok dusunmesın sohbet ıyı gelır dıye oyle yazıyordum ve bır sure sonra sohbete dahıl oldu gercekten de... ondan sonra bıraz rahatlamıs oldu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…