Zeytinyağlılar Zeytinyağlı Şakşuka-Komili Zeytinyağı Sponsorluğunda

Aa harbi bak yeşil çay başlıyım. İyi hatırlattın. Gün kurusu off en sevdiğim. Başlayınca durduramıyorum kendimi çekirdek gibi gidiyor😩
Aynen yeşilçay ve yeşilçay detoksları yapabilirsin:)Çokta abartmayalım 2 tane yeter:)

Merhaba yemek bölümü takipçileri :KK36:
Bayağıdır yarışmalara katılmıyorum.Detaylı resim çekip tarif eklemeyi özlemişim.Öyle olunca kendimi mutfakta buldum.Bu tarifi birkaç kişiye önerdim almayınca bana kaldı:)
@kukrim27 'e tarifi mi bildirdim.:KK74:Dedim tarif benim:KK70:
Şakşuka yaz ayının vazgeçilmez tatlarından birisidir.Neredeyse tüm yaz sebzeleri içinde oluyor:)
Ev yapımı tam buğday unu ile yaptığım ev ekmeği ve ev yapımı kayısı -erik suyu ile servis yaptım.Gelelim tarifimize :kk77:
Yarışmacı arkadaşlarıma bol şan diliyorum:KK200:

Zeytinyağlı Şakşuka Malzemeleri

Eki Görüntüle 2287554

3 tane patlıcan
5-6 tane orta boy patates
5-6 tane orta boy kabak
5-6 tane yeşil biber
2 tane kırmızı biber
12-13 tane domates
2 su bardağı zeytinyağı
Tuz

Zeytinyağlı Şakşuka Yapılışı

Öncelikle sebzelerimizi yıkıyoruz ve patlıcanlarımızı alacalı soyuyoruz . Patateslerimizi soyuyoruz.Daha sonra küp küp doğruyoruz.Siz istediğiniz ebatlarda doğrayabilirsiniz.Patlıcanları 20 dk tuzlu suda bekletiyoruz.
Eki Görüntüle 2287555

Sebzelerimizi sırası ile kızartmaya başlıyoruz.
Yağımızı ısıtıyoruz.Yoksa sebzeler tencereye ve birbirine yapışır.
Eki Görüntüle 2287558

Patateslerimizi kızartma ile başlıyoruz.
Eki Görüntüle 2287562

Kızaran patateslerimizi peçete serdiğimiz bir kaba alıyoruz ve yağını çekmesi için bekletiyoruz.
Eki Görüntüle 2287563

Kabaklarımızı kızartmak için tavaya atıyoruz .Tuz ekliyoruz.Ara ara karıştırarak kızartıyoruz.
Eki Görüntüle 2287565

Kızaran kabaklarımızı servis tabağımıza alıyoruz ve yağını çekmeye bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2287566

Sıra patlıcanlarımıza geldi.Suyunu süzüp patlıcanlarımızı tavaya atıyoruz.Patlıcan biraz fazla yağ çektiği için onu patates ve kabaktan sonraya bıraktım.
Eki Görüntüle 2287568

Ara ara karıştırıyoruz.Pişen patlıcanları yağını çekmesi için peçete serdiğimiz servis tabağına alıyoruz.
Eki Görüntüle 2287569

Son olarak biberlerimizi kızartacağız.Hepsini hala sıcak olan tenceremize atıyoruz.
Eki Görüntüle 2287572

Karıştırarak kızartmalarını bekliyoruz.
Eki Görüntüle 2287574

Sebzelerimiz kızarırken domates sosu için domatesleri tavamıza koyup tuz ekliyoruz ve pişirmeye bırakıyoruz.Domatese yağ eklemiyorum.Diğer sebzelerin yağı yeterli olacaktır.

Eki Görüntüle 2287575

Sebzelerimizi servis tabağına alıp üzerine domates sosumuzu döküyoruz.Dilersek yoğurt ile servis edebiliriz.
Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 2287580 Eki Görüntüle 2287577 Eki Görüntüle 2287581 Eki Görüntüle 2287582 Eki Görüntüle 2287584 Eki Görüntüle 2287585 Eki Görüntüle 2287586 Eki Görüntüle 2287587 Eki Görüntüle 2287590 Eki Görüntüle 2287591 Eki Görüntüle 2287598 Eki Görüntüle 2287599

Eki Görüntüle 2287610
Eki Görüntüle 2287620
Zeytinyağının Faydaları
-Zeytinyağı meme ve kolon kanseri riskini azaltır.
-Zeytinyağı, meme ucu çatlaklarını iyileştirmenin doğal formülüdür .
-Zeytinyağı diyabeti önler.
-Zeytinyağı kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir.
-Zeytinyağı kolesterolü dengede tutar .
-Zeytinyağı karaciğer dostudur.
-Zeytinyağı Alzheimer hastalığından korur.
-Zeytinyağı kemikleri korur ve güçlendirir.
-Zeytinyağı ruh sağlığımızı korur.
-Zeytinyağı metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını da hızlandırır.

Zeytinyağı ile kızartma

Zeytinyağı ile kızartma yapılabilir. Zeytinyağının yanma derecesi diğer yağlardan yüksektir. Dumanlaşma ile yanma birbirinden farklıdır. İçerisindeki bazı bileşikler buharlaştığında ortaya çıkan duman nedeniyle, kızartma yapılamayacağına dair yanlış bir inanç vardır. Zeytinyağı, kızartmalar için son derece sağlıklıdır, fakat çiğ tüketiminde sağlığa verdiği fayda elbette daha fazladır.
Canim her zaman sen bize ellerinize saglik soyluyorsun simdi biz sana ELLERİNE SAGLİK K,K nin kaptani

X