Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
😂😂 diyelimki sutu yok annenin, 2 aylik cocuga makarna mi yedirceksiniz? Baya guzel bi secim, tebrikler. Salcali mi acaba?😂

1 yasindan once tuzun bebek bobreklerine nasil etkisi var biliyor musunuz? Hayir tabiiki.. nerden buluyorsunuz bu doktorlari? birde gelip burda ornek veriyosun😂 kusura bakmayin gulmekten alamadim kendimi😂
Önce ne yazdığımı dikkatli okuyun. Sonra istediğiniz şekilde gülün. Ben de size gülüyorum çünkü okumaktan bihabersiniz. Ya da Türkçe derslerinden mi kalıyordunuz acaba😂😂 Bknz. Paragrafta anlam, cümlede anlam...

Doktor Hannibal herhalde.
Hannibal ın ne olduğunu mu bilmiyorsunuz😃 Ne alaka? Sırf kilo yapsın diye mama vermek ne kadar doğru peki? Kan değerleri normal, boyu baş çevresi normalse sadece zayıf diye neden katkı maddeli içinde ne olduğu belli olmayan bir şeyi verelim?
Sütünüz olmaz vs anlarım ama kilo alması için mama vermek hiç mantıklı değil.

Mamaların içeriğinde şeker olmadığını mı sanıyorsunuz?? Üstelik de yapay şeker. Doktorun bahsettiği pancar şekeri. Emin olun o mamalardan daha sağlıklıdır evde yaptığınız makarna ve muhallebi.

evde yapılan makarna için hangi un kullanılıyor ? yapanlar gerçekten doğal şeker mi alıyor ? bildiğim belli bir yaşında altına bebeğe bal verilemiyor, doğal balla mı yapacak muhallebiyi.

bana göre ne olursa olsun bebeğe evde de yapılmış olsa bile makarna muhallebi vermek sağlıklı değildir. şeker ihtiyacını meyveden, sebzeden alması yeterlidir. pancar şekerine de gerek yoktur. ayrıca tuz da sebze, meyve ve ette bulunur.

bu dönemde et suyuna seze çorbaları, elde hazırlanan meyve püreleri, evde yapılan yoğurtlar sağlıklıdır.

pancar şekeri değil.

Hannibal ın ne olduğunu mu bilmiyorsunuz😃 Ne alaka? Sırf kilo yapsın diye mama vermek ne kadar doğru peki? Kan değerleri normal, boyu baş çevresi normalse sadece zayıf diye neden katkı maddeli içinde ne olduğu belli olmayan bir şeyi verelim?

Yahu kim kilo alsın diye mama veriyor ki?
Sütü olan insan neden mama versin zaten durup dururken. Süt vardır yetmiyordur mama verir.
Sizin doktor komşu teyze Ayşe abla filan mı acaba?
Mama yerine makarna tuz ver ne demek, mümkün değil böyle birşey kulağımla duysam dahi inanmam kusura bakmayın.

boy ve kilosu değerlerin altında o yüzden veriyor doktor. gelişimi geride diye. o yüzden bunca kadın parçaladı kendini dert anlatmaya burada.

Sütü olan insan neden mama versin zaten durup dururken. Süt vardır yetmiyordur mama verir.
Mama yerine makarna tuz ver ne demek, mümkün değil böyle birşey kulağımla duysam dahi inanmam kusura bakmayın.
onların doktor koca karı tayfasından ben anladım. evde erişte yap yedir diyor bebeye.

yahu 84 yılında bunca sağlıklı beslenme takıntısı bile yokken beni evdeki erişteyi boğmamış kimse. oturup özel et suları, meyve püreleri hazırlanmış.

onların doktor koca karı tayfasından ben anladım. evde erişte yap yedir diyor bebeye.

yahu 84 yılında bunca sağlıklı beslenme takıntısı bile yokken beni evdeki erişteyi boğmamış kimse. oturup özel et suları, meyve püreleri hazırlanmış.

Saçma sapan şeyler yaa benim komşum var bi tane o da diyor ki 13 aylık bebeğim için,
"Süt dilimi yedir ben oğluma süt dilimi yedirdim, çok zeki oldu
Buyuk oğluma yedirememistim o zeki değil."

Kafayı yememek işten değil insan çıldırıyor bunları gördükçe :)

Saçma sapan şeyler yaa benim komşum var bi tane o da diyor ki 13 aylık bebeğim için,
"Süt dilimi yedir ben oğluma süt dilimi yedirdim, çok zeki oldu
Buyuk oğluma yedirememistim o zeki değil."

Kafayı yememek işten değil insan çıldırıyor bunları gördükçe :)

ahahaha reklam herşeydir :) o reklamı izlerken kanıvermiş. vallahi toplumca çok değişiğiz.
millet okula başlayana kadar paketli ürün vermiyor, ne kadar korusam kar, okulda illa ki görüp yicek diye.

ahahaha reklam herşeydir :) o reklamı izlerken kanıvermiş. vallahi toplumca çok değişiğiz.
millet okula başlayana kadar paketli ürün vermiyor, ne kadar korusam kar, okulda illa ki görüp yicek diye.

Şaka gibiler gerçekten şok oluyorum ya.
Arkamı dönüyorum biri lokum yedirmeye çalışır, biri şekerpare
Kızdım en sonunda bir daha kızıma birşey yedirmeye çalışan olacaksa benim evime gelmesin mümkünse diye.
Komşu teyzelere kalsa küçücük bebelere verecekler cevizli baklavayı, yedikçe de ooh diyecekler. Allah akıl fikir versin :)

evde yapılan makarna için hangi un kullanılıyor ? yapanlar gerçekten doğal şeker mi alıyor ? bildiğim belli bir yaşında altına bebeğe bal verilemiyor, doğal balla mı yapacak muhallebiyi.

bana göre ne olursa olsun bebeğe evde de yapılmış olsa bile makarna muhallebi vermek sağlıklı değildir. şeker ihtiyacını meyveden, sebzeden alması yeterlidir. pancar şekerine de gerek yoktur. ayrıca tuz da sebze, meyve ve ette bulunur.

bu dönemde et suyuna seze çorbaları, elde hazırlanan meyve püreleri, evde yapılan yoğurtlar sağlıklıdır.

pancar şekeri değil.
Diyelim ki çocuğunuz iştahsız ve hiç bir şekilde kilo almıyor. Ve yemek yemiyor. Bu durumda eğer yemek yiyecekse azıcık tuz katmanın ya da şeker kullanmanın zararı olmuyor. Çünkü hiç yememesinden daha iyi. Bu durum da her şey gibi kişiye göre ve duruma göre değişiyor. Eğer çocuğun kilo problemi yoksa ve yemek yiyorsa tabi ki de vermek doğru değil.
Yani anlatmak istediğim şu: eğer çocuk iştahsız ve yemiyorsa mama vermek yerine yukarıdaki yiyecekleri vermek daha iyi. Doktorum bu görüşte ben de o görüşteyim. Biz hepimiz de şekerle tuzla büyüdük sonuçta. Mamanın yanında daha masum kalıyor bana göre.

Diyelim ki çocuğunuz iştahsız ve hiç bir şekilde kilo almıyor. Ve yemek yemiyor. Bu durumda eğer yemek yiyecekse azıcık tuz katmanın ya da şeker kullanmanın zararı olmuyor. Çünkü hiç yememesinden daha iyi. Bu durum da her şey gibi kişiye göre ve duruma göre değişiyor. Eğer çocuğun kilo problemi yoksa ve yemek yiyorsa tabi ki de vermek doğru değil.
Yani anlatmak istediğim şu: eğer çocuk iştahsız ve yemiyorsa mama vermek yerine yukarıdaki yiyecekleri vermek daha iyi. Doktorum bu görüşte ben de o görüşteyim. Biz hepimiz de şekerle tuzla büyüdük sonuçta. Mamanın yanında daha masum kalıyor bana göre.

bana göre hala saçma. neyi alıştırırsanız damak tadı öyle gelişir. bu işin kolayına kaçmaktır. çünkü bu yapay şeyler zaten damağa keyif verip alışkanlık yarattığından ayrıca zararlıdır.

şeker 500 sene önce değil bu yüzyılda ortaya çıksa eroin gibi yasaklanıyor diye bangır bangır bağırıyorlar. 45-50 yaşında insanlar "sugar" belgeseliyle bir anda şekeri kesiyor, siz sırf yesin diye azıcık şekerden birşey olmaz diyorsunuz.

evet azıcık şekerden çok şey olur.

ama kendi çocuğunuz, kendi tercihiniz. bana laf düşmez. bana göre zehirlemektir. sizin içiniz rahatsa ben insanlık vazifemle bilgilerimi aktarmış olurum.

Yahu konu sahibinin problemi KİLO. Çocukta eğer sağlık problemi yoksa tek sorunu kilo almaması ve çocuk 14 aylık. Çocuk emiyor yemek yiyor ve kilo almıyor. Aynı benim çocuğum gibi. Bu durumda sırf kilo yapsın diye mama veren bir sürü doktor gördüm ben. Ama eşim de ben de bebekliğimizden beri zayıf insanlarız. Genetik olduğunu düşünüyorum ve mama vermek istemiyorum doğal olarak. Çünkü bir çok doktor da kilo değil boyunun uzamasının önemli olduğunu söyledi bana. Doğduğundan beri bir sürü doktor gezdim. Direkt mama veren doktorlara da güvenmiyorum ayrıca. Sonuçta o da ayrı bir sektör. Yine söylüyorum. Çünkü anlaşılmıyor. Sütünüz yoksa zaten mecbur vereceksiniz!

Mamanın ne zararı olsun kı yengemde bebek dodgar dogmaz yengemde sut oldıgu halde naptıysa bebege memeyı kabul ettıremedıler agzından cıkarıyor emmıyor mamaya basladılar. Bu arada benım bır kuzen var ona demıstım kı hıc ıstahım yok oda kendı gelınlerınddn bahsedıyordu işte bol bok ye bebegi besleyecek seyler ye bızım gelının cocugu 3 kg dogdu dedı ee normal deglmı dddm yoo nerde zayıf dogdu dedı ala ala sızın gelının massalahı var ama dedım gelın boyle gorsenız balık etlı kalcalar basenler kollar masallah etlı butlu ve bayagı dolgun bıde gebelıkte asorı kılo almıstı oyle bır kzın nasıl zayıf cocugu olurkı. Oda dedı kendını beslemıs cocugu beslememıs🙄🙄 smdı bende gebeyım bebegn beslenip beslenmedıgnı nasıl anlarımkı herseydende tıksınyorum sut urunlerını ogur ogure tuketıyorm anca tuzlu eksı seylerle hem bulantımı dındıryorum hemde bırz olsn aclıgımı gıderıyorum smdı cocuk beslenmıyormu😥
3 kilo normal

Şaka gibiler gerçekten şok oluyorum ya.
Arkamı dönüyorum biri lokum yedirmeye çalışır, biri şekerpare
Kızdım en sonunda bir daha kızıma birşey yedirmeye çalışan olacaksa benim evime gelmesin mümkünse diye.
Komşu teyzelere kalsa küçücük bebelere verecekler cevizli baklavayı, yedikçe de ooh diyecekler. Allah akıl fikir versin :)
şekerin 1 gramı bile zehir. meşhur sugar belgeseli özellikle gözlerimizi açtı. bence damak tadını alıştırabilmek önemli. çocuk ne yerse ona alışır.
ama tabi ailenin de beslenmesini buna uyarlaması lazım bence. yani anne de sağlıklı beslenmeli ki çocuğa emzirirken bunu verebilsin diye düşünüyorum.

bana göre hala saçma. neyi alıştırırsanız damak tadı öyle gelişir. bu işin kolayına kaçmaktır. çünkü bu yapay şeyler zaten damağa keyif verip alışkanlık yarattığından ayrıca zararlıdır.

şeker 500 sene önce değil bu yüzyılda ortaya çıksa eroin gibi yasaklanıyor diye bangır bangır bağırıyorlar. 45-50 yaşında insanlar "sugar" belgeseliyle bir anda şekeri kesiyor, siz sırf yesin diye azıcık şekerden birşey olmaz diyorsunuz.

evet azıcık şekerden çok şey olur.

ama kendi çocuğunuz, kendi tercihiniz. bana laf düşmez. bana göre zehirlemektir. sizin içiniz rahatsa ben insanlık vazifemle bilgilerimi aktarmış olurum.
Pancar şekeri doğal bir şekerdir. Bana göre tv lerde bağırdıkları kadar da zararlı değil. Tabi her şeyin aşırısı zararlı o ayrı ama. Örneğin çocuğuma paketli bisküvi çikolata tarzı şeyler vermem. Çünkü onların içeriğinde glikoz şekeri var. Dışarıda yediğiniz pastalar tatlılar vs. Hepsi zararlı. Ama evde kendi yaptığınız kek, pancake, muhallebi tarzı yiyeceklerin zararlı olduğunu düşünmüyorum. Bu demek değil ki şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeli. Kilo alamayan çocuklar için normal besinlere(yumurta, et, sebze, meyve) ek olarak verilebilir diyorum. Tabi abartmadan.

Yahu konu sahibinin problemi KİLO. Çocukta eğer sağlık problemi yoksa tek sorunu kilo almaması ve çocuk 14 aylık. Çocuk emiyor yemek yiyor ve kilo almıyor. Aynı benim çocuğum gibi. Bu durumda sırf kilo yapsın diye mama veren bir sürü doktor gördüm ben. Ama eşim de ben de bebekliğimizden beri zayıf insanlarız. Genetik olduğunu düşünüyorum ve mama vermek istemiyorum doğal olarak. Çünkü bir çok doktor da kilo değil boyunun uzamasının önemli olduğunu söyledi bana. Doğduğundan beri bir sürü doktor gezdim. Direkt mama veren doktorlara da güvenmiyorum ayrıca. Sonuçta o da ayrı bir sektör. Yine söylüyorum. Çünkü anlaşılmıyor. Sütünüz yoksa zaten mecbur vereceksiniz!

Direkt mama verdiği fikrine nasıl ulaşıyorsunuz hayret yani. Bahsedilen bebek prematüre, erken doğmuş
Persentil tablosunda çok çok geride.
Normal bir zayıflıktan bahsetmiyor konu sahibi, genetikten hiç bahsetmiyor.
Sizin o sırf kilo yapsın diye veriliyor dediğiniz mamalar anne sütüne en yakın gıdalar, onun için yapılıyor üretiliyor.
İçlerinde birsürü vitamin var, bebeğin faydasına alacağı gıda var. Makarnada ne var allah aşkına nasıl makarnayla mama bir tutulabilir hayret ediyorum.
Ben de bebeğime mama vermedim, kabul etmedi zaten etseydi arada bir verirdim. Hala emziriyorum, arada bir diş döneminde filan sebzeli özel üretilen makarnalardan da veriyorum. Ama bu kadar mama düşmanı olunması gerekmiyor.

3 kg normal ama kuzenım gelınlerının psıkolojısını bozdu kupkuru cocuk dogurmussun dıye dıye. Pekı bu ilk 3 ay bısey yıtıp ıcememek cocuga zarar verırmı. Ben 3 ay oldum hala zor yıyorm gunde 3 kutu muzlu sut ıcıyorum arada ekmek arası peynır zeytın yıyorum baen canm meyve ısterse azıcık yıyorm. Gun ıcındekı tum yemem bu🤷‍♀️ zorlamaya calsıyorm bu sefer hepsıjı gerı cıkarıyorm

boy ve kilosu değerlerin altında o yüzden veriyor doktor. gelişimi geride diye. o yüzden bunca kadın parçaladı kendini dert anlatmaya burada.
Tamam da mama yiyince boyu mu uzayacak çocuğun. Herkes mamaya takmış ama belki sağlık problemi var. Gelişim geriliği var mı diye testler yapılması lazım. Belki de genetiktir. Minyon bir insandır. Ortalama denen şey bu yüzden var. Herkes aynı olsa persentil değeri diye bir şey olmazdı.

Pancar şekeri doğal bir şekerdir. Bana göre tv lerde bağırdıkları kadar da zararlı değil. Tabi her şeyin aşırısı zararlı o ayrı ama. Örneğin çocuğuma paketli bisküvi çikolata tarzı şeyler vermem. Çünkü onların içeriğinde glikoz şekeri var. Dışarıda yediğiniz pastalar tatlılar vs. Hepsi zararlı. Ama evde kendi yaptığınız kek, pancake, muhallebi tarzı yiyeceklerin zararlı olduğunu düşünmüyorum. Bu demek değil ki şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeli. Kilo alamayan çocuklar için normal besinlere(yumurta, et, sebze, meyve) ek olarak verilebilir diyorum. Tabi abartmadan.
ben de diyorum ki evde yaptığınız kek ve kurabiyede kullandığınız şeker nedir ? saf pancar şekeri bulabiliyor musunuz ? pekmez mi ekliyorsunuz ? o eklediğiniz pekmezse marketten aldığınız pekmez mi yoksa bir köyden alınan doğal pekmez mi ? gibi gibi

X