Yumurtanın olgun cıkmaması

Pelin91

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2022
480
199
Kızlar merhaba şişli memorialda yumurta toplamam oldu. 9 yumurta toplandı, 4 ü olgun cıkmış. Bu oran normal mi? Normalde %70-80inin olgun cıkması beklenir. Yani 6 -7 tanesi fln. Hepsinin olgun cıkmayacagını ve döllenmeyebiecegini biliyorum ama bu oran bana cok düşük geldi. Ben de bir sıkıntı var ise ki bilmiyorduk sıkıntı eşimdeydi spermi cok düşük bende de sorun varsa kabul ederim. Ama dozu fazla mı uyguladılar diyorum 250-300 değişen dozlarda gonalf uygulandı.48 kiloyum. Cok gelmiş olabilir mi? Öncesinde de sıralansın diye yumurtalar climara kullanmıştım. Şuan hazmetmeye calısıyorum. 2 tanesi döllenmiş daha ilk gün tabi belki onlarda elenecek. Böyle bir durum yaşayan var mı?

Merhaba bütün yumurtalar eşit büyümediği için öyle olmuş. Boyutları 18mm ve üzeri yumurtalar olgun çıkıyor. Zaten opu öncesi doktor boyutlarına göre kaç tanesinin olgun geleceğini az çok söylemesi gerekirdi.

merhaba bende 10 gün öncesi yumurta toplandı. 14 yumurtadan hiç biri olmadı. ilerlemedi :KK43:
inşallah senin istediğin gibi olur

Merhaba bütün yumurtalar eşit büyümediği için öyle olmuş. Boyutları 18mm ve üzeri yumurtalar olgun çıkıyor. Zaten opu öncesi doktor boyutlarına göre kaç tanesinin olgun geleceğini az çok söylemesi gerekirdi.
İşte zaten 9 -10 tane toplarız dediler hepsi 18 mm üstündeydi. 20-22-19 vs…
4 ü olgun cıktı, yaşadıgım hayal kırıklıgını nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Kiloma ve boyuma göre yüksek doz mu verdiler diyorum

Normalde kaç çıkıyor ortalama acaba neye göre az
Toplanan yumurtaların %70-80i olgun cıkması beklenir. Yani 6-7 tane cıkmalıydı. Şansım daha cok olacaktı. Bekledigimiz bir durum degildi ben de sorun yok görünüyordu şimdi diyorum ki yumurta kalitem mi kötü yoksa doz vs kalitesini mi bozdu

İşte zaten 9 -10 tane toplarız dediler hepsi 18 mm üstündeydi. 20-22-19 vs…
4 ü olgun cıktı, yaşadıgım hayal kırıklıgını nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Kiloma ve boyuma göre yüksek doz mu verdiler diyorum

Bunun bünyeyle alkasi var. Ayrica her ay ayni verim alinmiyor malasef.
Ben 37 yaşındayım ve 250 mg pergoveris kullanarak 27 yumurtam oluştu. Bunlardan 18 tanesi döllendi ve 3/5 gün embriyosu oldu.
Ondan önceki denemede sadece 4 yumurtam çıkmıştı ve ikisi döllenmişti. Tedavi ayni doktorda ayni ilaçlarla 2 ay arayla oldu.

Bunun bünyeyle alkasi var. Ayrica her ay ayni verim alinmiyor malasef.
Ben 37 yaşındayım ve 250 mg pergoveris kullanarak 27 yumurtam oluştu. Bunlardan 18 tanesi döllendi ve 3/5 gün embriyosu oldu.
Ondan önceki denemede sadece 4 yumurtam çıkmıştı ve ikisi döllenmişti. Tedavi ayni doktorda ayni ilaçlarla 2 ay arayla oldu.
Nerede olmuştu tedaviniz. Anlıyorum belki dr da yumurtam tepki vermedigi icin yüksek doz kullandı öncesinde climara ile eşit biyüsün diye baskılanmıştı. Ama bende yumurtaların %50sinden fazlası telef oldu

Nerede olmuştu tedaviniz. Anlıyorum belki dr da yumurtam tepki vermedigi icin yüksek doz kullandı öncesinde climara ile eşit biyüsün diye baskılanmıştı. Ama bende yumurtaların %50sinden fazlası telef oldu

Ben almayada tedavi oldum ama bildiğime göre 250 mg gonal F yüksek doz değil.
Evet, malasef her ay ayni tepkiyi vermiyor.
Ayrica bol yumurta değilde sağlıklı yumurta gerek. Benim bir arkadaşımdan 52 yumurta toplandi ama sadece 3 tanesi döllendi.
Yarisindan fazlasinin boş çıkması normal. Yani avrupada normal olarak karşılanıyor. Doğal olarak ayda max. 1 tane oluşuyor. Tedaviyle 3-5 tanesi çıkması yumurtalıklar için büyük başarı. Doktorlar sizin sağlığınızı gözardi edemezler. Daha yoğun bir tedavi OHSS yapabilir. Allah korusun

Ben almayada tedavi oldum ama bildiğime göre 250 mg gonal F yüksek doz değil.
Evet, malasef her ay ayni tepkiyi vermiyor.
Ayrica bol yumurta değilde sağlıklı yumurta gerek. Benim bir arkadaşımdan 52 yumurta toplandi ama sadece 3 tanesi döllendi.
Yarisindan fazlasinin boş çıkması normal. Yani avrupada normal olarak karşılanıyor. Doğal olarak ayda max. 1 tane oluşuyor. Tedaviyle 3-5 tanesi çıkması yumurtalıklar için büyük başarı. Doktorlar sizin sağlığınızı gözardi edemezler. Daha yoğun bir tedavi OHSS yapabilir. Allah korusun
Googleda okudugumda %70 in dolu olması normaldir diyor. Yani bende 6-7 tane olmalıydı olgun diye düşündüm. Olgun cıkmaması beni üzdü. Yoksa haklısınız 1 tane saglıklı embriyo yeterli. Malesef spermlerde sıkıntılı oldugu icin bizde şansım cok düşmüş oldu. 6-7 tane olgun cıksaydı belki 3-4 ü döllenirdi. 4 yumurtadan 2 tanesi döllenmiş 1 tanesi geriden geliyormuş umutsuzum baya

Merhaba, yarısı boş çıkabiliyor yumurtaların, veya kalitesi nedeniyle döllenme olmayabiliyor. Bende pcos yok sebepsiz infertilite tanısı aldık, 36 yumurta toplandı hepsi doluydu 19 tanesi döllendi mesela. Sonra giderek azaldı, 5.gün 5 adet 6.gün 2 adet embriyom oluştu. Ben 10-15 bekliyordum açıkçası ama doktorum normal bir sayı olduğunu söyledi. Ben de sizin gibi düşük dozlarda Gonal-f kullandım. Her ay değişebiliyor süreç

pembemavi
gonal f 300 doz kullandım
14 yumurtadan 5 boş 9 sperm verildi 6 sı döllenmiş 5 i bölünmüş ama embriyo oluşmamış
çok şaşırdık. her şey güzel gidiyordu :KK43:
Doktorunuz kimdi benim cevremdeki arkadaslar hep 150-200-225 gonalf uygulandı ve onlar böyle bir sorun yasamadı. Acaba 300 uyguladılar da yumurta mı bozuldu diyorum cünkü zayıfım 48 kiloyum

Merhaba, yarısı boş çıkabiliyor yumurtaların, veya kalitesi nedeniyle döllenme olmayabiliyor. Bende pcos yok sebepsiz infertilite tanısı aldık, 36 yumurta toplandı hepsi doluydu 19 tanesi döllendi mesela. Sonra giderek azaldı, 5.gün 5 adet 6.gün 2 adet embriyom oluştu. Ben 10-15 bekliyordum açıkçası ama doktorum normal bir sayı olduğunu söyledi. Ben de sizin gibi düşük dozlarda Gonal-f kullandım. Her ay değişebiliyor süreç
Sizin hepsi dolu cıkmış benim yarısından fazlası boş çıktı. Ben biraz boş cıkmasına takıldım oran yüksek geldi sperm sorunu da var mesela 6-7 tane dolu cıksa takılmayacaktım bu kadar yanlış bişey mi yapıldı diye endişelendim

Sizin hepsi dolu cıkmış benim yarısından fazlası boş çıktı. Ben biraz boş cıkmasına takıldım oran yüksek geldi sperm sorunu da var mesela 6-7 tane dolu cıksa takılmayacaktım bu kadar yanlış bişey mi yapıldı diye endişelendim
Dolu çıksa da döllenmedi, onu demek istedim aslında. %70 yumurta kalitesiyle ilgiliymiş bu durum mesela, bizde de sperm şahane değildi ama yumurta daha belirleyici oluyor. Peki sayı olarak normal miymiş, doktorunuz ne dedi?

Googleda okudugumda %70 in dolu olması normaldir diyor. Yani bende 6-7 tane olmalıydı olgun diye düşündüm. Olgun cıkmaması beni üzdü. Yoksa haklısınız 1 tane saglıklı embriyo yeterli. Malesef spermlerde sıkıntılı oldugu icin bizde şansım cok düşmüş oldu. 6-7 tane olgun cıksaydı belki 3-4 ü döllenirdi. 4 yumurtadan 2 tanesi döllenmiş 1 tanesi geriden geliyormuş umutsuzum baya

Umudunuzu kesmeyin. Spermlerde sorun olduğu icin aslinda ICSI yapilmasi gerekirdi.
Bence tek sorunlu durum ICSI yapilmamasi.
Doktorunuza neden ICSI yapmadığını sorun. Bir bildiği vardir ama sperm sorununda yurtdişinda kesinlikle ICSI yapılıyor. TRde uygulanan prosedüre hakim değilim.
Ayrica döllendikten sonra embriyo oluşumu sperme bağlı. Sizin yumurtanizla alakasiz.
Eğer 3cü veya 5ci güne gelmiyorsa spermde sorun var diye kabul görüyor

Dolu çıksa da döllenmedi, onu demek istedim aslında. %70 yumurta kalitesiyle ilgiliymiş bu durum mesela, bizde de sperm şahane değildi ama yumurta daha belirleyici oluyor. Peki sayı olarak normal miymiş, doktorunuz ne dedi?

Haklısınız, döllenme yumurtaya bağli (70%) ama döllenen yumurtanin ilerlemesi sperme bağlı.
Bizde her ikiside normal olmasina ragmen 27 yumurtadan 18 tanesi döllenmisti. Bu 18 tanenin hepsi gelişmedi. Sadece 4 tanesi 5ci güne geldi ve 2 tanesi 3cü günde transfer edildi. Diğerleri 8 veya 6 hücreli olarak kaldilar

Umudunuzu kesmeyin. Spermlerde sorun olduğu icin aslinda ICSI yapilmasi gerekirdi.
Bence tek sorunlu durum ICSI yapilmamasi.
Doktorunuza neden ICSI yapmadığını sorun. Bir bildiği vardir ama sperm sorununda yurtdişinda kesinlikle ICSI yapılıyor. TRde uygulanan prosedüre hakim değilim.
Ayrica döllendikten sonra embriyo oluşumu sperme bağlı. Sizin yumurtanizla alakasiz.
Eğer 3cü veya 5ci güne gelmiyorsa spermde sorun var diye kabul görüyor
Onu sorarım ama şişli memorialda zaten yapıyorlar spermleri 6000 kat büyütüyoruz en iyisini seciyoruz demişlerdi. Labaratuarı iyi diye gitmiştik.

Embriyolog olgun yumurta sayısı bekledigimizden az cıktı dedi. Neyle ilgili dedim bir yorum yapamadı. Yumurtam kalitesizse söyleyin dedim onu anlayacak teknoloji yok dediler.

X