Yoksul sünepe gibi giyinmek

o konuda haklısınız tabii bu şekilcilikten ben de rahatsızım ...artık zaten bu ekonomik gidişatla orta kesim diye bir şey kalmayacağından, bakalım bahsettiğiniz kitle olayı ne kadar sürüdrebilecek ben de merak ediyorum.
herkes olmadığı biri gibi görünme ya da zengin görünme merakı içersinde...maalesef
Aynen, bahsettiğimiz konu şekilcilik ve bunun artık bir mahalle baskısına dönüşü.
Valla bilmiyorum🤷‍♀️

Ortaokul çocuğunun telefonu benimkinin 3 gömlek üstü😀zengin çocukları da değiller 10 bin altı gelirli aile çocukları☹️
Çok özür dilerim asla kötü bir amaçla yazmıyorum ama artık bu toplumsal bir saçmalık haline döndü.
Sürekli tüketen bireyler haline dönmemiz bir yana, belli markalar üzerine yoğunlaştırılmamız ayrı bir facia.

İnsanları kullandıkları şeylerin markasına göre etiketler hale geldik, bazı insanlar cidden yaşadıkları çevrede ayıplanmamak için bazı şeyleri almak zorunda kalıyor.

Telefon dediğiniz için onun üzerinden bir örnek vereyim bir yerde 3-5 arkadaş otururken, 2'si telefonunu masaya rahatça koyarken diğerleri ezilip büzülüyor.

Eşimin bir arkadaşının oğlu liseye gidiyordu o vakitler, okulda elma marka telefon favori olmuş, çocuk babasına o markayı alsın diye yalvarıyordu.

Hayır bir de ne var biliyor musunuz? Bu tip ürünler amacınıza uygun olanından seçilmeli, örnek mi?
Telefonu alo deyip yakınlarımla konuşmak, uzakta yaşadığım için annemi kardeşimi arada görüntülü aramak, arada onlara whatsapptan birkaç video atmak için kullanıyorum, bana bunları sağlayan herhangi bir telefon amacıma uygun bir telefondur, başka özelliklerini kullanmayacağım bir telefona para vermem, siz buna ister cimrilik dersiniz ister başka bir şey.

Biz erişkiniz ama şekilcilik çocukluktan itibaren empoze edilir hale getirildi, ilkokula başlayan her çocuğun lisanslı bir okul çantası şartı varmış gibi veya x marka bir telefonu, alamayan çocukların mahçup halleri, sonrasında doyumsuz ve eldekiyle mutlu olmayan bir toplum haline dönüştük.

Bakın topluma, her şeyi olup hiç mutlu olmayan insanlar var, daha fazlasını isteyen elde edemeyince de depresyona giren bireyler olmaya başladık.

Konuyu aldım nerelere getirdim :) ama her biri birbiriyle bağlantılı konular, giyiminiz toplumda kabul görmüyor, sonra kullandığınız telefon, sonra ev eşyanız, arabanız, yetiştirdiğiniz çocuk, çocuğunuzun gittiği okul, üniversitede okuduğunuz bölüm, hatta gittiğiniz üniversitenin adı dahi önemseniyor, eğitim kalitesinden bahsetmiyorum bakın, o ayrı bir konu, bahsettiğim belki siz x üniversitede gerçekten çok iyi bir eğitim aldınız ama okulun adı markalaşmamışsa toplumda kıymeti olmuyor, annenizin kızım XXXXXX üniversiteyi kazandı derken ki yüz ifadesiyle x üniversitedeyi kazandı derken ki yüz ifadesi dahi değişiyor çünkü toplumdaki itibarı düşünüyoruz anlatabildim mi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Valla benimde umurumda değil ya.
Yeri gelir 50 liraya da giyinirim yeri gelir 150 liraya da ama illa x markası olacak diye bir kanaatim yok.
4 yıldır kullandığım telefonum bozuldu gittim yine en ucuzunu aldım.
Sonucunda telefon bu zaten bir ömrü var.
Kendime çakma spor ayakkabı da alıyorum.
Dışardan bakana kalite bana göre ayakkabı işte mutlu muyum evet :KK70:
O bilindik yerler benim için olmasa da olur.

Hayat markaların arkasında sığınmadan da güzel :p

Ama buda ciddi bir sıkıntı değil mi? Düşünsenize ayrıntılı bir hayal kuruyor bunu yazıyor yine ayrintilariyla sonra yorumları okuyup ne diyor yani eğer öyleyse kekleniyoruz diye değilde yazanın haline acırım. Belki bdv lik 10 tane konum olur acsam ama sırf üşendiğimden açmıyorum😂 yani bunu yapanın derdi ne acaba🤔
Valla ben yorum yazmaya bile üşeniyorum.yalnız değilmişim😂😂

Konunun detaylarını bilmiyorum ama giyindiğiniz renkler çok karışık geldi. Benim için markası vb hiç önemli olmaz önem verdiğim bi renk uyumudur severim uyumlu renkli giyinmeyi. Ama kimseyede öyle giyiniyor diye yorum yapmam kişisel tercihi. Terbiyesizlik yapmış o kişi

Konunun tüm sayfalarını okumam yilllarimi alır okumadım ama söyle diyebilirim ki marka giyinmek pahalı giyinmek önemli değil bence temiz ve uyumlu giyinmek önemli renk uyumsuz duruyor sizin konuda ha ben anlamam renklerden filan derseniz internetten uyumlu renkleri hangi rengin hangi renkle gideceğine bakabilirsiniz çok basit yani deli Ayten gibi gezmenin bir lüzumu yok 😅

Benim 2çocuğum var kızım 3yaşında oğlumda 6buçuk yaşında kıyafet yardımına çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Herkes istediği gibi giyinir, istediği gibi harcar. Kişinin bir şikayeti yoksa sorun yok demektir. Ben de öğretmenim okula giderken çok rahat ve sade giyinirim. Kumaş veya kot Pantolon basit kazak Sweatshirt spor ayakkabı falan. Benim için şık olmaktan ziyade rahat olmak önemlidir. Aynaya bakınca gördüğüm şeyi beğeniyorsam yeterli. Sormadığım şeyler hakkında insanların yorum yapmasına da izin vermem. Ben böyle mutluyum der geçerim. Umursamam.

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
Merhaba, yazdiklarinizla birlikte kombininizi gözümde canlandirdim ve karakterinizden o kadar etkilendim ki kalbimin en şık kadını sizsiniz 🥰 Hep böyle kalmanız ve o kadına ilham olmanız dileğiyle.

Bazı insanlar hele ki sonradan görmeler çok şekilci oluyor.İyi yerlerden giyinirim ekonomik olarak hiç sıkıntım yok ,ama bu güne kadar kimseye üstünden başından dolayı burun kıvırmadım.Görgüsüzlükten başka bir şey değil .Kaldı ki size bu eleştirileri sıralayan size akıl vereceğine gitsin borçlarını ödesin.

Bazı insanlar hele ki sonradan görmeler çok şekilci oluyor.İyi yerlerden giyinirim ekonomik olarak hiç sıkıntım yok ,ama bu güne kadar kimseye üstünden başından dolayı burun kıvırmadım.Görgüsüzlükten başka bir şey değil .Kaldı ki size bu eleştirileri sıralayan size akıl vereceğine gitsin borçlarını ödesin.
katılıyorum size.ben de giyime kuşama markaya düşkünümdür öyle alışmışım ama arkadaşlık ederken giyimine kuşamına bakmam kimsenin karakterine bakarım bana olan yaklaşımına insanlığına bakarım.insanlar neden birbirlerinin hayat tarzına harcamalarına zevklerine bu kadar karışırlar anlamam.anca bana sorarsa fikrimi söylerim arkadaşıma akrabama.bu üye konu açtı çocuğuna aldığı kitaplar hakkında eğlenildi kendisiyle görgüsüz bulundu çocuğuyla övünmekle suçlandı üzüldüm.aylar önce ilk konu açtığında 2 maaşla geçinemiyorum diye ben de linçlemiştim sonra hayatını öğrenince utandım kendimden bir daha da dikkat ettim yazdıklarıma.

Ben de size katılıyorum, sonradan görme tipler her şeye burnunu sokuyor genelde. Asla kimseyi kıyafetiyle yargılamadım, belki karşıdakinin parası yok, belki borcu çok, belki parayı kıyefete değil ailesine çocuğuna yatırmayı tercih ediyor, belki kıyafete para koymayı sevmiyor şatafat sevmiyor.... Sonuç olarak beni ilgilendiren bir durum asla yok herkesin kıyafeti ve hayatı kendine.

Ben de size katılıyorum, sonradan görme tipler her şeye burnunu sokuyor genelde. Asla kimseyi kıyafetiyle yargılamadım, belki karşıdakinin parası yok, belki borcu çok, belki parayı kıyefete değil ailesine çocuğuna yatırmayı tercih ediyor, belki kıyafete para koymayı sevmiyor şatafat sevmiyor.... Sonuç olarak beni ilgilendiren bir durum asla yok herkesin kıyafeti ve hayatı kendine.
Çevremde böyle insanlar maalesef ki fazlaca var .Mecburi iş ilişkilerinden dolayı.İnanın katlanamıyorum.Şunu nerden aldın ,ne kadara aldın? Kendi kendine yarışanlar.İnsan kendi için giyinir aynada kendini güzel görmek için başkası için değil.Hem maddi imkanı olup da salaş salaş da gezebilir.Tercih meselesi.Kılık kıyafetle,bindiğin arabayla saygınlık kazanılmaz ama toplumumuzda olan da olmayan da yarış içinde.

Çevremde böyle insanlar maalesef ki fazlaca var .Mecburi iş ilişkilerinden dolayı.İnanın katlanamıyorum.Şunu nerden aldın ,ne kadara aldın? Kendi kendine yarışanlar.İnsan kendi için giyinir aynada kendini güzel görmek için başkası için değil.Hem maddi imkanı olup da salaş salaş da gezebilir.Tercih meselesi.Kılık kıyafetle,bindiğin arabayla saygınlık kazanılmaz ama toplumumuzda olan da olmayan da yarış içinde.

Olay paraya çıkıyor sonunda, bizim toplumda insana saygı yok, cebindeki paraya altındaki arabay saygı var ... Korkunç gerçekten, iş ilşkileri , toplum ilişileri hatta romantik ilişkiler bile para üstüne kuruluyor. İnsanlarımız ne zaman bu kadar yüzeysel ve materyalist oldu :KK51:Sokakta insana saygı olmaması gerçekten çok rahatsız edici.

Olay paraya çıkıyor sonunda, bizim toplumda insana saygı yok, cebindeki paraya altındaki arabay saygı var ... Korkunç gerçekten, iş ilşkileri , toplum ilişileri hatta romantik ilişkiler bile para üstüne kuruluyor. İnsanlarımız ne zaman bu kadar yüzeysel ve materyalist oldu :KK51:Sokakta insana saygı olmaması gerçekten çok rahatsız edici.
vallahi öyle.benim 2012 model küçük bir arabam var.bazı lüks avm lerde ya da restaurantlarda vale beğenmiyor arabamı anlaşılıyor.ama eşimin aracıyla gidince daha bir canla başla karşılıyorlar.yav ben aynı ben değil miyimmm neden böyleee? :işsiz:

X