Yıllardır çalışmayan erkek

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
Peki tamam adam çalışmıyor ..ama teyze evlenmek istiyor...adamın özelliği nedir neleri var da teyze bırakmıyor bu adamı

37 yaşındaki kadın için neden bütün aile seferber oluyor anlayamadım. 25 yaşında kız ailem istemiyor deyince vayyy sen ailenin ağzına mı bakacaksın diyenler nerdeler??? Evin geçimini sadece erkeğin sağladığı aileler yok mu? Bunu kadın yapınca kimsenin zoruna gitmesin bi zahmet. Çünkü kadın bunu is-ti-yor.
valla 37 yaşında bekar bir kadın ailesiyle yaşasaydı ve 37 yaşında olmasına rağmen (konudaki erkeğin de 37 olduğunu varsayıyorum)
sadece 3 aydır çalışıyor olsaydı ve ondan bundan harçlık alıyor olsaydı ona da aynı duyguları beslerdim. tembelliğin işlevsizliğin cinsiyeti olmaz bence. ha kadın evlenir çalışmayı tercih etmez çocuğuna bakar vs ona bi şey diyemem yahut kadın eve bakar erkek çalışmaz çocuğa bakar vs olabilir. ama konuda kıçında sinekler uçuşan bi
işlevsiz var. aynı şey değil bence

Simdi ben alisilmisin disinda bir bakis acisiyla fikrimi soyleyecegim. Hic calismamasi garip karsilansa bile, Eger kadin tarafi tek calismayi sorun yapmiyorsa, ev islerinin tamamini erkek ustlenecekse, kisaca kadin erkek rolu degisecek ise, ve cift olarak bunu kabullenecek ve birbirlerinin kafalarina kakmayacaklarsa, neden olmasin?

Bu sekilde rolleri degistirip yasayan cift biliyorum, cocuk da var, hic sorun olmamis.

Ancak....erkek kadin rolunu de tam almayip, evde yan gelip yatarsa, kadin isten geldiginde herbir is onu beklerse, iste o zaman olmaz.

Hicbirsey imkansiz degil, Boyle bir evlilik de imkansiz degil. Ancak cok ama cok ince noktalar var dusunulmesi gereken.

Aile istemez diye ayrilmayi dusunmek degil, bu Adam evdeki tum sorumlulugu ustlenir mi?
bu şekilde çiftler ben de tanıyorum science

ama
ya adam türkse erkenden emekli olmuş (asker vs.), o yüzden ev erkeği olmuş- olabilir bu.
ya da yabancı mesela
ve çocukları patene de götürüyor, hastaneye de götürüyor, okul pikniklerine de, okula zaten bisikletle götürüyor...anlatabildim mi? sadece yemek yapsın ütü yapsın değil ki çocuk olsa gece full uykusuz kalacak mı mesela?

ne biliyim ben bir Türk erkeğinden o rolleri değişelim performansını bekleyemiyorum.

P eki tamam adam çalışmıyor ..ama teyze evlenmek istiyor...adamın özelliği nedir neleri var da teyze bırakmıyor bu adamı
Teyzem seviyor, merhametli biri diyor sadık diyor. Bazı şeylere o kadar alışmış ki laf arasında söylediği şeylere şok oluyorum ben ama teyzem bu durumu çok kaniksamis durumda. Mesela bana en garip gelen şeylerden biri evlenme teklifi ettiği yüzük altın bile değil gümüş. Liseli ergenler gibi gümüş mu aldı diyorum ama teyzeme göre niyetini belli etmesi yeterli gücü ona yettiyse daha ne yapsın adam.
Bu ve bunun gibi o kadar cok olay var ki misal önceleri yürüyorlarmis sadece teyzem bari çekirdek alıp parkta oturalım demiş o günden sonra park onların en keyifli aktiviteleri. Termos almış teyzem evden çay götürüp parkta piknikvari takılıyorlar. Ayda bir kere falan belki bir kafeye gidiyorlar bir tatlıyı paylaşıyorlar teyzeme göre çok normal zaten ikisi de çok tatlı yemiyormus.
En ufak bir şeye söylense alınganlık yapıyormuş devamlı.

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
kadinlar ne merakli perisan olmaya yaaa? Yani iki sevistikten sonra ne ask kalacak ne bisey cunku para yok. Para yoksa huzur da yok. Ne olur adam az kazaniyordur ama bileginin hakkiyla gidip ne is olsa yapip evini bi sekilde donduruyordur o adamla hersey olur ama boyle tatli su erkekleriyle maalesef bisey olmaz. Suna da varim ben calismak istemiyorum ev erkegi olacagim evin tum isini yapip cocuklara da esim dogurduktan sonra ben bakacagim diyordur onun da basim ustunde yeri var cunku cinsiyet rolleri biraz eskide kaldi. Burda amac insan olmak ama maalesef bu kisi bir parazit ve asalak. Anne babasi da bi enayi sunu basimizdan alsa diye adak adamiyorsa ne olayim. Ve bingo, aman biri bunu begenmis de koynuna almis desinler diye teyzeniz de o enayi olmaya aday. Boyle kadinlara acimiyorum. Hayat ne gosterir belli olmaz. İflas olur sakatlik hastalik olur dara dusulur eyvallah kahir cekilir de bile bile lades denir mi?

Teyzem seviyor, merhametli biri diyor sadık diyor. Bazı şeylere o kadar alışmış ki laf arasında söylediği şeylere şok oluyorum ben ama teyzem bu durumu çok kaniksamis durumda. Mesela bana en garip gelen şeylerden biri evlenme teklifi ettiği yüzük altın bile değil gümüş. Liseli ergenler gibi gümüş mu aldı diyorum ama teyzeme göre niyetini belli etmesi yeterli gücü ona yettiyse daha ne yapsın adam.
Bu ve bunun gibi o kadar cok olay var ki misal önceleri yürüyorlarmis sadece teyzem bari çekirdek alıp parkta oturalım demiş o günden sonra park onların en keyifli aktiviteleri. Termos almış teyzem evden çay götürüp parkta piknikvari takılıyorlar. Ayda bir kere falan belki bir kafeye gidiyorlar bir tatlıyı paylaşıyorlar teyzeme göre çok normal zaten ikisi de çok tatlı yemiyormus.
Kim alınganlık yapıyor anlamadim

37 yaşında eğitimli kültürlü öğretmen olan bir kadın ne yapayım diye soruyorsa

Kusura bakmasın da onun kültürü eğitimi boşa imiş.

Ne münasebet, bir baltaya sap olamamış adamı ne yapacak ?
Hangi dünyada yaşıyor?

Bugün kimle oturup konuşmaya başlasan muhabbet dönüp dolaşıp ekonomiye geliyor.
Çarşı pazar da herkes fiyat pahaliligindan yakınıyor.
Bir erkeğin evde oturması, iş bulmamasi, hala babasından para ummasi nedir ?
Nasıl geçinmeyi umuyorlar?

Evlensin, evlensin de görsün ...

Bütün gün evde göbeğini kaşıyarak televizyon karşısında yatan kocaya bakalım ne kadar süre aşık kalabilecek ..
Bazısında nasihat işe yaramıyor.
Musibet gerekiyor ..

Yazık eder, kendisine yazık eder.
Kestirip atmak varken olmayacak bir aşkı oldurmaya çalışmaya evlilik oyununa gerek yok .

Son düzenleme:
bu şekilde çiftler ben de tanıyorum science

ama
ya adam türkse erkenden emekli olmuş (asker vs.), o yüzden ev erkeği olmuş- olabilir bu.
ya da yabancı mesela
ve çocukları patene de götürüyor, hastaneye de götürüyor, okul pikniklerine de, okula zaten bisikletle götürüyor...anlatabildim mi? sadece yemek yapsın ütü yapsın değil ki çocuk olsa gece full uykusuz kalacak mı mesela?

ne biliyim ben bir Türk erkeğinden o rolleri değişelim performansını bekleyemiyorum.
Yapabileceğini biz de düşünmüyoruz, misal en ufak bir konuda teyzem işten geldim yorgunum dese karşı taraf alınganlık yapıyor dediği her şeyi yanlış anliyormus.
Ki teyzem de çocuk olunca çalışmak istemem ücretsiz izne ayrılırım diyor ama zaman ne gösterir bilinmez

Yapabileceğini biz de düşünmüyoruz, misal en ufak bir konuda teyzem işten geldim yorgunum dese karşı taraf alınganlık yapıyor dediği her şeyi yanlış anliyormus.
Ki teyzem de çocuk olunca çalışmak istemem ücretsiz izne ayrılırım diyor ama zaman ne gösterir bilinmez
yani işte
hiç çalışmamış kadın olsa (ki bence o bile tuhaf)
en azından çalışan adam yoruldum dediğinde "bunu diyerek benim çalışmam gerektiğini mi ima ediyorsun" tribi atmaz, mesela.

bu hem çalışmıyor hem tripli
höfff.

Bunlar onu sevmesi için yeterli şeyler olmadı.Çok basit ve çok çocuksu ..Ben mesela çok kültürlü çok okuyor konuşmaya doyamıyorum çok dolu entellektüel vb gibi yorum bekliyordum inanın.Böyle biri olsaydı evde de rolleri de değişecekse olabilir diyecektim.Ama bu bomboş bir adam.Bu adamda ne buluyor da yanında.Ben de parkta kitap okuyum dolaşayım çok severim.Ama bu beni sadece tanımlamaz ki.Teyze aynı evde bu içi boş adamla inanın yapamaz.Yazık eder kendine....

Bunlar onu sevmesi için yeterli şeyler olmadı.Çok basit ve çok çocuksu ..Ben mesela çok kültürlü çok okuyor konuşmaya doyamıyorum çok dolu entellektüel vb gibi yorum bekliyordum inanın.Böyle biri olsaydı evde de rolleri de değişecekse olabilir diyecektim.Ama bu bomboş bir adam.Bu adamda ne buluyor da yanında.Ben de parkta kitap okuyum dolaşayım çok severim.Ama bu beni sadece tanımlamaz ki.Teyze aynı evde bu içi boş adamla inanın yapamaz.Yazık eder kendine....
açıkçası ben de
çok romantk
elleriyle yemekler yapıyor, şiirler yazıyor/okuyor ya da hoş, incelikli sürprizler yapıyor. üzerin titriyor.

ya da yatakta çok iyi, demesini beklerdim.

sürprizi romantizmi fgeçtim adam kaprisli tripliymiş...
en azından bu 2 şekilden biriyle bir tatmin yaşamıyorsa bu kadın daha derdi ne acaba?

açıkçası ben de
çok romantk
elleriyle yemekler yapıyor, şiirler yazıyor/okuyor ya da hoş, incelikli sürprizler yapıyor. üzerin titriyor.

ya da yatakta çok iyi, demesini beklerdim.

sürprizi romantizmi fgeçtim adam kaprisli tripliymiş...
en azından bu 2 şekilden biriyle bir tatmin yaşamıyorsa bu kadın daha derdi ne acaba?
Ay eliyle yemek yapamaz, malzeme alacak parası yok. Anasına yalvarıp harçlık alırsa, çekirdek alıp citliyolar parkta. Kazık kadar herif 😐

Evde 49 yaşında adam besleyecek de durmasın evlensin.Okumus belli yaştaki kadınların dönüp dolaşıp liseli aşıklar gibi mantiksizca davranmalarını anlayamıyorum.Nikahta keramet yoktur adam neyse o.Adamı besliyecegine gitsin kedi köpek beslesin hem sevap hemde adam gibi nankör olmazlar, çünkü teyzeniz şikayet etmeye başladığında adam bile bile evlendin ben neysem oyum laflarını çok dinler adam asla minnet etmez.

Ay eliyle yemek yapamaz, malzeme alacak parası yok. Anasına yalvarıp harçlık alırsa, çekirdek alıp citliyolar parkta. Kazık kadar herif 😐
ya kadının evi var benim anladığım "Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı " demiş
ama şimdi bilemedim belki teyze de hala aileyle kalıyordur?

mesela şey hayal ettim, kadın işteyken onun evinde yemek yapar adam masa kurar, gibi.

X