Yemek yapamayan bir es, anneyim galiba :(

Ben de o siteden alıyorum tariflerimi hep. Yorumları çok önemli ama benim için. Mutlaka okurum bakarım tariften insanlar memnun mu ölçüleri doğru mu. Deneyenler kötü yorum yapmışsa ölçülerin yanlış olduğunu filan söylüyorlarsa hemen başka tarife doğru yol alırım :)

Ayy Evet çok Teşekkürler yorumunz icin bende poğaçayı Vs çok güzel yaparım kvde yapar ama benimki pastane poğaçası gibi olur ve çabuk bayatlamaz ))))

bunun için mi üzüyorsunuz kendinizi eşinizle birlikte yapın o zaman beğenmedim diyemez ya da pratik yemekleri internette araştırın. ben normal bir salatayı bile yarım saatte yapıyorum ama yaptığım için yiyen kişi memnun olmak zorunda o kadar hizmet yapıyorum. üzülme yaparsın :) hatta bir gün bu konuya denk gelir gülersin kendine :)

Ben evlendiğimde yumurta koyamayan tiplerdendim. Ilk 2 ay falan hep kv sağolsun yemeğe çağırıyordu bize geliyordu yada dışardan. Akşamları bile zeytin peyjnir yerdik. Sonra kendine gel darlyda böyle hayat geçmez dedim. Internette gezinmeye başladım.
Nefis yemek tarifleri diye bir site buldum ve deneye deneye yemek yapmaya başladım. Şmdi eşim annemi sollayacaksın bu gidişle falan demeye başladı. Çok şükür. Sizede o siteyi önereyim. Ayrıntılı güzel anlatıyor. Ölçüleri falanda güzel her tazr yemek tatlı aparatif türü şeyler bulabilirainiz.

Yayla bakliyatın yeni karışık bulgur pilavları var. Yarın hemen gidip iki paket alın. Tavsiyem biberli firikli çeşidini denemelisiniz. Poşedin arkasında zaten tarifi yazıyor. İçine ekstradan bir çay kaşığı da kara biber atmanızı öneririm. Kapatmadan önce tencerenin kapağını açın pilavın dibindeki su bitmiş ve bulgurlar tane tane duruyor olmalı. Üstünkörü şöyle bir karıştırın üzerine iki kat havlu serip kapağı kapatın 30 dk sonra afiyetle yiyin.

Elim lezzetli değil diye düşünmeyin, yapa yapa bir süre sonra alışıyor insan. 1 sene öncesine kadar kayadan hallice poğaça yapan ben şimdi komşulara poğaça yapmaya çağırılıyorum:)

Nefis yemek tariflerinin videolarını izle youtubeden genel olarak güzel oluyorlar. Tuz, şeker, sarımsak gibi ölçüleri kendi damak zevkinize göre şekillendirirsiniz zamanla...
Korkarak girmeyin mutfağa.
Bir de salçayi kavururken falan kokusu iyice gidiyor mu onları kontrol ederek yapın. Pratik yapa yapa olacaktır.

Kv nin bulgur pilavi kucuk kucuk benimki buyuk demissin bunun senle alakasi yokki sor ozaman hangi bulguru aliyormus.cunku marketten pilavlik aliyorsan onlar cok iri oluyor benim annemde kucuk kullanir.

Sen zaten fazla yapmamışsın o yüzden zamanla alışırsın daha iyi olur. Bende evlendikten sonra yemek yapmaya başladım ilk zamanlar neden güzel olmuyor diyordum bende ama zamanla alıştım. O zamanlar internetten çok bakıyorum. Şimdi gayet güzel yapıyorum ama yine internetten baktığım oluyor özellikle tatlılarda hamur işlerinde falan ölçü önemli.

Birde onun kullandigi salca ev yapimidir sen belki hazir aliyosundur rengi icin onuda sor ev salcasiysa nerden alıyorsa sende al.bide civik civik demissin ben ve arkadaslarimda bulgur pilavini suyu cekene kadar bekletmeyiz biraz sulu suli kalir alti..dinlenince ceker

Videolu yemek sitelerine bak ordan takip ederek yapabilirsin.

Bende bugün bulgur pilavı yaptım. Soğanları ince doğra ve tereyağı sıvıya karisik olar iyice kavur sonra domatesleri soy ve onları da ince doğra ve tencereye al baharatlarini tuzunu ekle ve kavurnaya devam sonrasında bulguru ekle iyice kağıt ateş çok harli olmasın sonrasına ben üstüne çıkasıya kadar su ekliyorum şu cekesiye kadar orta ateş sonra kısiga alıyorum demleniyor oyle.

Yaparsın sadece vazgeçme

Boşveerrrr bende aynıyım. Evleneli 5 sene oldu, yapıp memnun kaldığım yemek sayısı bir elin parmağı kadardır :)
Sanırım el lezzeti marifetle ilgili bişey.
He ne oldu aç mı kaldılar eşimle çocuk? HAYIR . Maşallah kilolarıda yerinde :) Sütümde oldu.
Annemle kayınvalidemin alttan alttan yapıp getirdiklerininde hakkınıda vermem lazım :)
Üzülme herkes yemek yapabilecek diye birşey yok. Ayrıca sana bana yapamıyormuşuz gibi geliyor. Yapınca da mis gibi yenip bitiyor :)
Bebeğini sağlıkla büyüt İnşallah :)

yemek yapamayan bir insan olabilirsin de bunu eşliğe ve anneliğe vardırma. ne alaka yani iyi anne iyi eş olan iyi yemek yapmak zorunda diye bir kaide mi var?
ayrıca belli ki elin alışkın değil. bir iki yaptıktan sonra sen de alışır yaparsın. içine azcık sevgini kattın mı mis gibi olur.

Bekarken yumurta kirmisligim yoktu ama şimdi ıcli köfte ve kibe mumbar bile yaparım. Zamanla yapa yapa alisiyosun.
Benim pilavim ya dip tutardi ya da suda yüzerdi. Ama şimdi göz kararı hallediyorum .Siz de yaparsınız zor değil.

Yemek yapmayı mecburiyetten öte severek yaparsanız daha farklı oluyor
Negatif girmeyin mutfağa
Pilav tarzı şeylerden ziyade sebze yemekleriyle başlayın
Mesela soğanı yemek yaparken rondoda dogramayin yemeğin tadını bozar
Ünlü bu aşçı söylemişti
Ufak tefek püf noktalarına dikkat ederseniz başarırsınız

Bende 6 aylik evliyim ve 6 aydir yemek yapiyorum :) bekarken hıc yapmoyodum fakat şuanda yapabiliyorum hiçte zor değilmiş bunu yapa yapa anladım.hep internetten bakıp yapıyorum ordakı tarıflerı aynen yapıyorum çokta güzel oluyor.internetten bakıp dene ve zamanla el alışkanlığı oluyo daha iyisi yaparsın :)

Malzeme cok onemli pilavim hep cok guzel tutardi. Derdim aman bu pilava zor diyorlar. Gecen kotu pirince denk geldim resmen kac kere denedim olmadi bi turlu. Yavas yavas oturacak eger yeni basladiysan cok normal. Malzemelerin taze ve kaliteli olsun, olculeri de bi sure birebir tarife gore uygula. Tariflerin yorumlarina bak her tarifi de yapma cok yorum ve cogunlugu olumlu olsun. Sogani salcayi iyi kavur kapagini kapat kokulari cikmadan baska bir sey ekleme. Et tavuk yaparken yagi kizdirip arkali onlu muhurleyip oyle pisirin tuzunu da sonradan katin. Pilavda pirincler kaynar ve tuzlu suda bekleyip tencerede iyi kavurup yine kaynar su uzerine 1 cm geccek kadar dokersen cok guzel olur bi de tereyagi ile yap tabi. Yemek pisirirken cok su koymayin minumum ne kadar koyulcaksa kisik ateste agir agir pissin. Sarimsak ve baharat kullanilacak yerlerde cidden cok lezzet katiyor. Aklima gelenler...

eğer olmuyorsa zorlamanın manası yok,
siz basit fırın yemekleri yapın (fırında tavuk, köfte, patates vs)
diğer yemekleri eşiniz yapsın,
olmuyorsa kendinizi üzmenizin yıpratmanızın anlamı yok, siz aşçı değilsiniz, ayrıca size her konuda destek olması gereken bir hayat arkadaşınız var, işbölümünüzü yemekler onda olacak şekilde yapabilirsiniz.
ben hiç yemek yapamıyorum diye ağlayan erkek görmedim...

Pirinc pilavinda ölçünüz atiyorum 1 bardak pirincse iki bardak sicak su olsun ve tereyagi kullanin esiniz seviyorsa. Birde kapagi kapatmadan once limon sıkın tane tane ve leziz oluyor. Birde pirincleri muhakkak en az yarim saat önceden sicak tuzlu suda bekletin,Birde kevserin mutfagini takip etmenizi oneririm ben oyle ogrendim yemek yapmayi.

su yemek yapmayi beceremiyorum diyenlere neden bilmem, cok gicik olmusumdur oldum olasi.
evlenmeyi biliyosunuz, cocuguda yapiyosunuz, yemege gelince 'ben bilmem ben beceremem'. elbette hersey zamanla ogrenilecek, ama yani cocugunuz bile olmus ama yemek konusunda hersey hala facia..?

acin bi instagrami, bi youtube'u, bakin bakalim yemek tariflerine, adim adim, tek tek, tane tane anlatiyorlar. dahada beceremiyorum yapamiyorum anlamiyorum derseniz ozaman iq'nuzda sorun var derim.

tatlandirmak icin baharatlar kullanin, cocu yemegi fazla yuksek ateste pisirmeyin, ozellikle tencere kapagini kapattiktan sonra. mesela bulgur pilavi demissin, tatlandirmak icin (kusbasi) etli pisirin, yesil biber katin, biraz baharat, rengi kirmizi olsun diyede salcadan kismayin korkmayin malzemeden kacmayin yani. suyunu fazla atmissin ki lapa lapa olmus.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…