YAPAMADIM (negatif dogum hikayesi icerir)

neden genel anestezi yapmışlar ki, epiduralde ilk siz kucağınıza alıyorsunuz....
neyse olan olmuş, ben okuduklarımda sadece lohusa depresyonu görüyorum, bebeği kabullenememek, kendini yetersiz hissetmek v.s. eğer bir süre daha devam ederse mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir psikiatrist ile görüşün.

Benimde icimi dökesim varmis amma uzun yazmisim

Kendini suçlama, ortada kötü bir sey yok ki. Gorünüse gore bebeginin sezaryenle olacagi varmis kaderinde ama oncesinde yasadiklarin ona faydali olmuş (anlattiklarina gore) daha ne olsun, saglikli bir bebegin olmus Allah bagislasin. Mutlu anne= mutlu cocuk hadi bakalim cikin bir dolasin biraz hava alin, lutfen kendini mutlu et ki bebegin de hak ettigi huzuru mutlulugu bulsun sende. Can sıkacak bir sey yok, basarisiz hissedecek bir sey yok. Kedi de normal doguruyor, meselemiz o degil ki. Annelik normal dogurmayla tescillenmiyor ki. Onu karninda 9 ay sen tasidin simdi de gece gunduz demeden bakan sensin canim. Bir omur yapilan annelik sadece dogum aniyla ispatlanmaz

Benim de ilk doğumum çok zor oldu. Gerçekten o doğuramama hissini çeken bilir Çatım normal doğuma müsait olmayacak kadar darmış ki kızım 2,950gr doğdu. Akıllı doktor bana bunu doğum bittikten sonra söyledi. Kızım doğduğunda ağlamadı hemen yoğun bakıma aldılar. Doğum sırasında karnıma o kadar çok bastırdılar ki karnım simsiyah morarmıştı artık. Günlerce dikiş yerim ve karnım ağrıdı sizin doktorunuz sizi gene iyi yönlendirmiş üzülmeyin. Bebeğiniz de sağ salim kucağınızda. Ben gene hamileyim ve normal doğumdan deli gibi korkuyorum.

ben varım bi de, hiç normal doğum düşünmedim, epidural sezeryan oldum ve dünyanın en kolay doğumuydu, benimle aynı hastanede aynı gün normal doğum yapanlar yatarken ben koridorda volta atıyordum

Bende spinal oldum gaz sıkıntım oldu bi tek oda kv kp odamdan çıkmak bilmediği için,yani fizyolojik birsey değildi, sütüm hemen geldi ameliyathanede emdi ilk kez oğlum, göbek vs kalmadı,hemen de ayaklandım

Bu kadar anlatmamın nedeni kadınların sezeryanı ille yatılacak süt gelmeyecek göbek kalacak bakıma muhtaç kalınacak bir süreç olarak görmemeleri, katılır mısın bilmem ama normal doğum sence de fanatizm haline gelmedi mi

İlk doğumum tam 20 saat sürdü ve çektiğim acıyı anlatmam mümkün değil
13 yıl geçti ama unutmadım
2. Doğumumda özel doktora gidip dünya kadar para ödeyip kendi isteğimle sezeryan oldum 2006 yılıydı genel anestezi ile yapıldı oysa doktorum "bu Bebek yolu biliyor bu doğum kolay olacak gelin normal olsun "dediği halde dinlemedim yaşadığım korkuyu bir ben bilirim çünkü
2013 yılında 3. Kızımı spinal ile doğurdum aynı doktora gittim ve kendisi eğer istersem normal olacağını söyledi 7 yıl geçmiş son doğumdan bu yana diye ama tabii ki kabul etmedim
Demek istediğim şartlar neyi gerektirirse ona uymak gerek insanın canı tatlı yani tamam kiminin ağrı eşiği yüksek olabilir benimki yerlerde
Fanatizm haline geldi gerçekten ama bence gereksiz aslolan insanın ruh ve beden sağlığı

Bebeğe birşey oldu zannettim çok korktum ya. Olsun annesi sağlıklı çok şükür önemli olan o

WOLFROG
öncelikle hayırlı uğurlu olsun
Nasıl güzeldir o şimdi oy mis kokar yumuk yumukdur tomuşuk şey
Konuşabilseydi de eğer sana söyleyeceği şey "seni çok seviyorum anne sana ihtiyacım var lütfen olmadık düşüncelerle kendini yorma bana odaklan" derdi inan
Şimdi mutlaka bol bol tavsiye veren eş dost akraba arkadaş vs olacak
Naçizane tek tavsiyem her ağladığında kucağına al! Hatta ağlamaklı olduğunda bile al! Hep emzir hep konuş hep sarıl ten teması kur öp kokla emzirip beşiğine koy diyecek olanlar çıkacak koyma! Uyuyunca koyarsın... Üç evladımıda en yığın sevgimle sara sarmalaya büyüttüm şükürler olsun hiç bir olumsuzluk görmedim annelik eşittir fedakarlık demek Zaman Zaman uykusuz bakımsız yorgun olduğunda olur inan geçecek hepsi bitecek sonra bu günleri bile arıyor insan desem inanır mısın?
Tekrar hayırlı olsun rabbim hayırlı uzun ömürlü sağlıklı evlat etsin
Herşey gönlünüzce olsun

Ben de anlatayim, girdim ameliyathaneye aldim bebegimi kucagima, beni dikerken onu muayeneye goturduler ki normal dogumda da ayni prosedur uygulaniyor, cocugun boyunu posunu olcup geri getirdiler, gectik odaya, bikac saat sonra ayaga kalk dolas dediler kalktim dolastim benim gibi birsuru kadın vardi sohbet ettik hicbiri de kivranmiyordu, neyse ertesi gun doktorumdan izin alip duş aldim tek basima. Sonra ciktik eve geldim asansor bozuk bi de 3 kat merdiven ciktim :)
Normal doguma artik bir, daha cok anne olma anlami yuklenmeye baslandi, bunda devletin soylemleri ve politikalari çok etkili oldu tabi. Onlar elbette normal dogumu destekleyecekler hem maliyeti dusuruyor hem de sınırsız dogurma sansi vererek çok cocuk politikasinin isine geliyor.
Peki neden ileri yastaki anneler, tedaviyle olan bebekler (mesela tup bebekler) vs neden sezeryanla alinir. Cunku bunlara doktorlar kiymetli bebek derler. Sezeryanda bebek icin hicbir risk yoktur, yattigi yerden hop dunyaya. Kanala sıkıştı, oksijensiz kaldi, kolu çıktı, vakkum gerekti...
Ozetle oncelikle kendi istegim hep sanci falan cekmeden sacimi makyajimi yapip yatip bebegimi kucaklayip çıkmakti, o yuzden sezeryan istedim, eşimin abisi ve eşi de (ikisi de pediatrist, biri 10 yildir turkiyenin en buyuk hastanelerinden birinde yeni dogan uzmani olarak calisiyor, digeri de doçent) beni bu konuda destekleyince dusunecek bisey kalmadi zaten.
Varsin kolayci desinler, yarim anne desinler, o aciyi cekecek o riski alacak olan bizdik, kimsenin ne dedigini umursayacak degiliz.

Sezeryana bayıla bayıla giren bu ben varım heralde
Ben de ayni şekildeyim hicbir zaman da keşke normal deneseydim demedim yani bu kadar kolay doğurmak varken kendimi yıpratmamışım iyi ki de. Özellikle spinal anestezi ile çok daha iyi. Ayrıca günlerce toparlanamayanlar da öne normal deneyip sonra sezeryan doğuma girenler.

Of o kadar korktum ki.. Tamamini okumadim ara ara baktim ve okurken bebegini kaybedecegini dusundum.. Cok sukur bebegin iyiynis yaninda..O iyi olsunda herseye deger

Tatlım neden yapamadım diyorsun. Bebisini sağlıkla kucağında ya.gerisi önemli mi. .bazen biz ne yapsak da bazı şeyler kader kısmet. Belki normal dogururken bir Problem olacaktı ve olmaması için allah böyle kısmet etti de geç canım benim ya.

Ben de hamileliği boyunca kendimi normal doğuma alistirdim.arastirmalar egzersizler yaptım. Ama kızım dönmedi sağolsun. 40. Haftada hala ayakları asagida başı göğsümün altındaydı. Karnımda zipliyordu bildiğin küçük cadim.sezaryen olmak zorunda kaldım deyim. Ama hiç vicdan azabı hissetmedim.boyle olması gerekiyormuş olmuş. Bizim duygularimizdan tatminimizden çok daha önemli sağlıklı olmaları.

Şu an lohusa sin. Onun bunalımı üstünde. Bende de vardı. Yapamıyorum beceremedim, ay yetemiyorum diye ağlardım. Bence her yeni anne yasar bunlari.Her lohusa ya derim.bebege alistikca bebek sana alistikca geçer. Üzme kendini

Sezeryana bayıla bayıla giren bu ben varım heralde
Yok canim bende varim.bende de senin gibi panik atak oldugum icin durek sezeryan.dedim.ama ben ilk kurtaj olmustum ve o gun o catala cikamam asla dedim cikmadimda.uc tane dogum yaptim bir kere alltan muayene bile olmadim

Ya ben isteyerek sezeryan oldum ondan midir bilmem hic normal doğum çok büyük marifetmis anneligin ilk kuraliymis mutlaka öyle doğurmak gerekirmis diye dusuncem olmadi. Hatta keşke deneseydim bile demedim demem de. Çok büyütülüyor bence ben sadece bebegin saglikli dünyaya gelmesini düşünüyorum. Sezeryana direkt girenler bilir zaten hemen toparlaniyor vücut günlerce yataktan kalkamama gibi bi şey yasamadigim için bana abarti geliyor.

Dogum yapmadım hic ama yapanlar oyle bir anlatıyor ki inanılmaz bir dogum korkum var. Sezeryan icin ağır ameliyat gibi, anne-Bebek bağı acısından sakıncalı, iyilesme suresi uzun; normal icin de vajinal deforme, cok yogun Ağrı acı diyorlar ya. Soyleyince bile icim kalktı.

Yorumunuzu okuyunca ohhh dedim, içime su serptiniz.

Ne demek anne değilim beceriksizim olurmu öyle şey.. sen çok özel ve güzel bir annesinin iki dogumuda ayni anda yaşamış güçlü bir anne..bu saçma dusunceleri at kafandan.. bebeğin çok sukur sağlıklı yanında..zamanla bu anıları atacaksın kafandan..sağlıkla buyut bebisini insallah

2 normal doğum yaptım o sancılar nedir çok iyi bilirim sizin için ekstra zor olmuştur

Ama ben başında sezeryana girseydim 3.cü çocuk isterdim şimdi sırf doğumdan korktuğum için düşünemiyorum

Bide böyle düşünün doğum korkusu olmicak diğer gebeliklerinizde =)

Hayırlı olsun Bebeğiniz sütünüz önemli böyle negatif düşünceler süt kesilmesede azalmasına sebeb olabilir

Sonuçta siz elinizden geleni yapmışsiniz hayırlısı demek ki böyleymis

Bilmediğimden soruyorum, ben sezeryanı öcü zannediyordum gerçekten ama Bebek icin en risksizi, anne icin de en acısızı buymus yukarıda pelin- yazmıs. Uzun vadede mi normal doğum daha avantajlı? Yani neyi var da biz surekli normal dogum reklamı duyuyoruz? Hemen ayağa kalkılmıyor sezeryanda sanıyodum, yoo kalkılıyormuş. Bebeği de görebiliyorsunuz direkt. Bebeğe de bi sey olmuyomus. Dogum yapalı olmustur baya, bi olumsuzluğunu gördünüz mu?

Yani acı yok, Bebek icin risksiz e niye Sezeryan tercih edilmiyor da normal dogum tesvigi bu kadar yogun? Neden hep acılı işkenceli seyleri seçiyoruz milletçe?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…