Yakn zamanda Nianlanacak ve Nianlanm kzlar, buyurun sohbete:)

Bizim oralarda da iki bayram arası düğün yapılmaz derler ama bu nişan.kaydirigubbakcemile3
Hem ne oluyo onuda bilmiyorum.İki bayram arası olunca.Bİlen varsa aydınlatsın CADIARZUkaydirigubbakcemile3

Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de "İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz" düşüncesidir.

Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. "Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz" diye bir şart yoktur.

Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da Cuma günü. Yani Ramazan veya Kurban Bayramı Cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.
Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.

Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden Cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir mahzur da kalmaz.

Zaten böyle bir hal de pek vuku bulmamaktadır."İki bayram arasında nikâh olmaz" sözünün bâtıl da olsa târihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç Islâmdan önceki Cahiliye Arapları arasında yaygındı. Onlar Ramazan'dan sonra başlayan Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı. Her Cahiliye âdetinde olduğu gibi, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz yıkmış, geçersiz kılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç sene sonra da yine Şevval ayında evlenmiştir. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur.(Müslim, Nikâh: 73)

ahanda açıklama :lepi:

Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de "İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz" düşüncesidir.

Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. "Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz" diye bir şart yoktur.

Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da Cuma günü. Yani Ramazan veya Kurban Bayramı Cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.

Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden Cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir mahzur da kalmaz.

Zaten böyle bir hal de pek vuku bulmamaktadır."İki bayram arasında nikâh olmaz" sözünün bâtıl da olsa târihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç Islâmdan önceki Cahiliye Arapları arasında yaygındı. Onlar Ramazan'dan sonra başlayan Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı. Her Cahiliye âdetinde olduğu gibi, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz yıkmış, geçersiz kılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç sene sonra da yine Şevval ayında evlenmiştir. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur.(Müslim, Nikâh: 73)

ahanda açıklama :lepi:
:lepi: seven kalpleri birleştirmek de sevaptır be hocam kaydirigubbakcemile3
Şaka bi yana batıl inanç olması güzel
YOksa zaten iki tane dini bayram var yılın her iki kısmıda iki bayram arası oluyo :roflol:
kız sen ne iş yapıon gece bekçisimisin yoksam yıvrım CADIARZU

Evet yavrım buda düdüğüm :roflol:

vay be ne düdükmüş bende bian düdük yazısını görmedim
diyom bu alet ne
kaydirigubbakcemile3

vay be ne düdükmüş bende bian düdük yazısını görmedim
diyom bu alet ne
kaydirigubbakcemile3

Bu eski bekçi düdüğü şimdi daha modernleri geldi :nazar:
Hatta ben süslü olsun diye pempeeee aldım peluş sararım kenarınada ohhhh sonra e5'e çıkıp travesti kovalarım :roflol:

tmm cnm hemşire kal sen bekçi falan olma bence

kaydirigubbakcemile travestiler çok çeker senden

ben geldimmmm canlarım nasılsınız bakalımopuyorumnanaktan
8 agustos-em4561:nazar:
8 agustos-snmery:nazar:
9 agustos-damlla:nazar:
15 agustos-graceful:nazar:
15 -16 agustos-ppamuk:nazar:
26 eylül-Lepi:nazar:
Eylül-Ocean:nazar:
eylül-diloom.:nazar:
19 aralık-bebik yüzlü:nazar:

çiçeğimi aldım saçıma takacağım nişanda tülden çiçek yaptrdım zemuszemusresim eklicem toplaşın bikaydirigubbakcemile5

ben geldimmmm canlarım nasılsınız bakalımopuyorumnanaktan
8 agustos-em4561:nazar:
8 agustos-snmery:nazar:
9 agustos-damlla:nazar:
15 agustos-graceful:nazar:
15 -16 agustos-ppamuk:nazar:
26 eylül-Lepi:nazar:
Eylül-Ocean:nazar:
eylül-diloom.:nazar:
19 aralık-bebik yüzlü:nazar:

sonuncu sıradaki aday olarakdan iyiyim canım sen nasılsın

:kedi:

kaydirigubbakcemile3 kolonya gitti bu geldi delikafadulden
Bu arada çilak la kolonya kankaydı :1closedeyes:
Çileğin tutarsız davranışları olursa onu anlamaya calışın..:teselli:

:mymeka:hadi ordan
kolonya senin arkadaş listendeydi :roflol:hem biz arkadaş bile değildik kaydirigubbakcemile3
kıza takılıyım dedim popüler olmadan önce ama beni iplemedi sırnaşık şeysırnaşık şey
sonrada şok şeyler okuduk :1shok:sırnaşık şey
sonra sen arkadaşlığını bitirdin :roflol:asıl kanka sendin muhahahhaaaakaydirigubbakcemile3

çok iyiyim cnm korktuğum olmadı gözlerim gayet iyiymişhihoyyytkaydirigubbakcemile5
gözün aydın şekerim. çok sevindim hihoyyyt
Offff canım sıkılıyo yaaa mirmirmirmir
Eve gitsemde uyusam.mirmirmirmir
Bu ay nişanımızın kesin günü belli olacak fisfisfis eylülde bayram günü nişan olur mu sizce CADIARZU Yoksa bayramdan sonraya mı diretsem.CADIARZU
bayramdan sonraki hafta yapsan? ya diyorum ki abiye mevsimi geçmeden alsan abiyeni?

Evet yavrım buda düdüğüm :roflol:

düdüğünü sevsinler senin :roflol::roflol::roflol:

işler yoğunmu dilom kovalama işikaydirigubbakcemile3:eek:
kaydirigubbakcemile3 yuvarlanıp gidiyoz be hacı delikafadulden
tmm cnm hemşire kal sen bekçi falan olma bence

kaydirigubbakcemile travestiler çok çeker senden
Sevgilime asılmasınlar da ben uğrasırım onlarla :eek:lmaz:
Bende nasıl bi sevgili bulduysam trolar hoşlanıyo ya onda ya bende bi sey var :1shok: :roflol:
çiçeğimi aldım saçıma takacağım nişanda tülden çiçek yaptrdım zemuszemusresim eklicem toplaşın bikaydirigubbakcemile5
:eek:delikafaduldendelikafadulden Şeniz
:mymeka:hadi ordan
kolonya senin arkadaş listendeydi :roflol:hem biz arkadaş bile değildik kaydirigubbakcemile3
kıza takılıyım dedim popüler olmadan önce ama beni iplemedi sırnaşık şeysırnaşık şey
sonrada şok şeyler okuduk :1shok:sırnaşık şey
sonra sen arkadaşlığını bitirdin :roflol:asıl kanka sendin muhahahhaaaakaydirigubbakcemile3

:1closedeyes: ben ona hıdırellez günü resim bile çizip gülün altına koymuştum :gitme::roflol:

bayramdan sonraki hafta yapsan? ya diyorum ki abiye mevsimi geçmeden alsan abiyeni?

düdüğünü sevsinler senin :roflol::roflol::roflol:

:gitme: :gitme: gelemiyorum ki :gitme:
Hem şimdi alırım sonra kilo alırsam olmaz belki :1closedeyes:
Ben kilo alacam :roflol:

saol çileğim bende çok sevindim işten erken çıkabilmişken hazır kuzumuda sevmeye gittim yidim onu yidim:ecrin_bebek::emir_bebek:

X