Wir lernen deutsch / Almanca

Bu Doppelgänger aklıma başka bi kelime getirdi
Freigänger: serbestdolasan gibi bise tam çeviremedim
Ama mesela kedim var ordan biliyorum dışarıya çıkabilen ev kedisine freigänger deniyor bide hapiste olup ta dışarda çalışan mahkumlara deniyo

Gute Zeiten Schlechte Zeiten bazen izliyorum.

Punkt 12 de güzel
Galileo da güzel
Türkiye'de olduğum için sadece rtl 2 :KK43:
ama pro 7 şu an tv kanalllarımdan biri olsun isterdim
en sevdiğim diziler almanca ne güzel...
gerçi ben de kendim internetten bulup açıyorum almanca diziler ama tvden olsa daha güzel olurdu tabi...

Türkiye'de olduğum için sadece rtl 2 :KK43:
ama pro 7 şu an tv kanalllarımdan biri olsun isterdim
en sevdiğim diziler almanca ne güzel...
gerçi ben de kendim internetten bulup açıyorum almanca diziler ama tvden olsa daha güzel olurdu tabi...
Pro7 digitürkte vardı sanırım ama emin değilim yada uydu cihazinda hepsi olabilir
der Aberglaube: batıl inanç
die Bevölkerung: halk, nüfus
verbreitet: yaygın

"Dieser Aberglaube ist unter der Bevölkerung weit verbreitet."
Aberglaube ilk kez duydum ve örnek de şahane teşekkürler :KK68:

Pro 7 de saat 5 gibi taff
Sonra rtl exclusive- explosive arka arkaya sonra haberler basliyor hemen. Simdi rtl de bir program var. Ilginc olaylari derlemisler
Ben de bi ara mieten kaufen wohnene takilmistim
Bi de der perfekte dinner vardı eglendiriyodu beni:)
Ama şimdi eşek sıpası yüzünden hep çizgi film acik:confused:ben de telden ya dizi izliyom ya kk yada almanca calisiyom iste:cool:

Pro7 digitürkte vardı sanırım ama emin değilim yada uydu cihazinda hepsi olabilir

Aberglaube ilk kez duydum ve örnek de şahane teşekkürler :KK68:
kablolu var bende, uyduda çok ıvır zıvır kanal oluyor, diğeri de pahalı.
ama işte kabloluda da rtl sadece :KK43: ama sevdiğim birkaç program var rtl2'da nadirde olsa, der Trödeltrupp hoşuma gidyor mesela :)

Ben de bi ara mieten kaufen wohnene takilmistim
Bi de der perfekte dinner vardı eglendiriyodu beni:)
Ama şimdi eşek sıpası yüzünden hep çizgi film acik:confused:ben de telden ya dizi izliyom ya kk yada almanca calisiyom iste:cool:
en iyisini yapıyorsun :KK66: almancaya daha fazla yoğunlaşırsın böylece, tv çok vakit öldürüyor :KK66:

en iyisini yapıyorsun :KK66: almancaya daha fazla yoğunlaşırsın böylece, tv çok vakit öldürüyor :KK66:
Evet haklisin:KK19:
kablolu var bende, uyduda çok ıvır zıvır kanal oluyor, diğeri de pahalı.
ama işte kabloluda da rtl sadece :KK43: ama sevdiğim birkaç program var rtl2'da nadirde olsa, der Trödeltrupp hoşuma gidyor mesela :)
O programı türk bi adam yapıyordu galiba yanlismiyim:KK64:

füttern = ernähren = nähren: beslemek
ja selbst: yine kendin anlamında ama doch selbst'e göre daha ılımlı

"Du kannst die Katze ja selbst füttern."
Ja selbst daha çok izin verir gibi bi anlam taşıyor sanki
doch selbst de kendi işini başkasına yaptırmak istediğinde aldığın tepki gibi:KK70:

Evet haklisin:KK19:

O programı türk bi adam yapıyordu galiba yanlismiyim:KK64:
Evet Şükrü idi adı sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Bir Alman bir Türk bir İtalyan üç kişi sunuyorlar. Üçü de Almanya'nın farklı bölgelerini almışlar. Türk Düsseldorf tarafına, Alman Essen tarafına, İlalyan da Köln tarafna bakıyor.
Hem oraları görüp kültürlerini öğrenmek hoşuma gidiyor hem de antikalara acayip meraklıyım :KK68:

Böyle örneklerle yazınca çok iyi oluyor daha akılda kalici:KK9:
kesinlikle öyle cümle içinde olmadan kesinlikle akılda kalmıyor.
Almanca hocam bir kelimeyi öğrenmem için okurken metinlerde cümle içinde on kere denk gelmem gerekiyor derdi. Anca o zaman sindiriyorum kelimeyi öğreniyorum derdi :))

Evet Şükrü idi adı sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Bir Alman bir Türk bir İtalyan üç kişi sunuyorlar. Üçü de Almanya'nın farklı bölgelerini almışlar. Türk Düsseldorf tarafına, Alman Essen tarafına, İlalyan da Köln tarafna bakıyor.
Hem oraları görüp kültürlerini öğrenmek hoşuma gidiyor hem de antikalara acayip meraklıyım :KK68:
Ay antika meraklıysan sana 95 yaşında bi teyze vereyim:KK70:
Hem kendi antika hem de evindeki eşyalar mobilyasindan dekorasyonuna kadar herşey büyük nene dedelerinden kalma
Öyle porselenleri var ki dudak ucuklatir

X