Wir lernen deutsch / Almanca

Siftahi yapıyorum :)

Bugün calistiklarim arasinda "yol tarifi nasil yapılır" da vardi. Onu yazayim:) Ben calisirken kelimelerle birlikte artikellerini,kelimelerin kullanildigi kaliplari ve cümle içinde nasil kullanildigini da öğrenmeye calisiyorum.

geradeaus-dümdüz, doğruca
nach rechts abbiegen - saga dönmek/sapmak
nach links abbiegen - sola dönmek/sapmak
über die Kreuzung - kavşağı gecince
hier- burda
dort- orda
bei- yaninda
von A zu B gehen- A-dan B-ye gitmek
Wie komme ich zu X? - X-e nasil gidebilirim?
die Wegbeschreibung - yol tarifi
der Bahnhof- istasyon, gar

Örnek:
-Entschuldigung, wie kann ich zur Bahnhof gehen? Affedersiniz, istasyona nasil gidebilirim?
-Gehen Sie nach rechts in die Friedrichstraße. Gehen Sie dann geradeaus und biegen Sie nach links in die Fontanestraße ab. Gehen Sie über die Kreuzung und auf der linken Seite sehen Sie dann den Bahnhof. Saga dogru Friedrichstraße'ye gidin.Sonra düz gidin ve sola- Fontanestraße'ye sapin/dönün. Kavsagi geçtikten sonra sol tarafta istasyonu göreceksiniz.

NOT: Her hangi bir hata görürseniz(ki bolca olmasi muhtemeldir) düzeltin, lütfen:) Bir de seviye cok kolay gelebilir belki. Eger oyleyse haber verin. Bunlar kitabin A1 bölümündeler çünkü :KK48:

Siftahi yapıyorum :)

Bugün calistiklarim arasinda "yol tarifi nasil yapılır" da vardi. Onu yazayim:) Ben calisirken kelimelerle birlikte artikellerini,kelimelerin kullanildigi kaliplari ve cümle içinde nasil kullanildigini da öğrenmeye calisiyorum.

geradeaus-dümdüz, doğruca
nach rechts abbiegen - saga dönmek/sapmak
nach links abbiegen - sola dönmek/sapmak
über die Kreuzung - kavşağı gecince
hier- burda
dort- orda
bei- yaninda
von A zu B gehen- A-dan B-ye gitmek
Wie komme ich zu X? - X-e nasil gidebilirim?
die Wegbeschreibung - yol tarifi
der Bahnhof- istasyon, gar

Örnek:
-Entschuldigung, wie kann ich zur Bahnhof gehen? Affedersiniz, istasyona nasil gidebilirim?
-Gehen Sie nach rechts in die Friedrichstraße. Gehen Sie dann geradeaus und biegen Sie nach links in die Fontanestraße ab. Gehen Sie über die Kreuzung und auf der linken Seite sehen Sie dann den Bahnhof. Saga dogru Friedrichstraße'ye gidin.Sonra düz gidin ve sola- Fontanestraße'ye sapin/dönün. Kavsagi geçtikten sonra sol tarafta istasyonu göreceksiniz.

NOT: Her hangi bir hata görürseniz(ki bolca olmasi muhtemeldir) düzeltin, lütfen:) Bir de seviye cok kolay gelebilir belki. Eger oyleyse haber verin. Bunlar kitabin A1 bölümündeler çünkü :KK48:
Tek hata zur Bahnhof değil zum Bahnhof olacak:)
Ve evet bizim için kolay ama sen yine de yaz biz gördüğümüz hataları düzeltiriz sen de bizim yazdıklarımızla gelecek seviyeye katkı saglarsin simdiden:KK49:

X