Wir lernen deutsch / Almanca

Ben de ingilizcesine de baktim. Ama onu da anlamadim.

Thank you dear . Dankeschön

Ek : eşim sizmak degil diyor.

şimdi internet sözlükleri değil de elimdeki kitapları inceledim
Almanca İngilizce Langenscheidt sözlükte sleep off (uyuyarak gidermek, konuşma dili: sızmak)
Almanca Tükrçe Langenscheidt sözlükte " Ärger, Rausch usw. uyuyarak geçirmek, uyuyarak gidermek"
Almanca Türkçe Karl Steuerwald sözlükte "Rausch: ayıklanmak, Ärger usw: uyuyarak geçirmek, uyuyarak gidermek"

TDK sözlükte ayıklanmak:
(nsz) Ayıklama işine konu olmak: “Martıların çığlıkları arasında ayıklanmış yığınların çevresinde yeni çöp tepecikleri oluştu.” -L. Tekin.

yani kaynaklara göre:

öfke söz konusu olduğunda (Ärger ausschlafen) çok öfkeli olduğunda uyuyarak öfkeyi geçirmek
sarhoşluk söz konusu olduğunda (Rausch ausschlafen) sızmak, yani süper sarhoş birinin uyuyakalarak vücudun o sarhoşluktan kurtulma çabası

elbet dil canlıdır, günümüzde bir Alman'ın bu kelimeye yüklediği anlamlarla kelime anlamı, kökenindeki anlamdan genişlemiş ya da daralmış olabilir. ben bunun için kelimeleri hep google görsellere yazar bakarım iyice anlamı kavrayabilmek için orada da sızan ve iki seksen kendinden geçmiş insanları gösteriyor zaten

Kelimeleri bu şekilde kökenlerine kadar incelemeye bayılıyorum. Şimdi anladim tam olarak.

lingen ortak dilimiz türkçe degil. Çaktirma kimligim ortaya çikacak
Türkçe hiç bilmiyor. Ortak dilimize çok hakim degil. yardimci olamiyor bana ne yazık ki...

Halloooooo
Ich bin ja wieder daaa:)
Also ich war vorhin beim Tierarzt. Mein Katerchen wurde geimpft.... Er ist leider bissle erkältet wir sind grad nach Hause gekommen... Seit paar Tagen kann ich nicht hier was schreiben zum lernen, weil ich viel zu tun hatte... Aber alles wurde erledigt:)
Was macht ihr?

Gute Besserung

Ihr geht's gut danke. Und deiner?
Mein Baby mach mich bisschen müde. Sie schläft nicht gut. Voll Mutter milch trinkt sie. Das mach mich bisschen müde. Aber sonst habe ich kein Problem mit ihr.
Meine Tochter war auch so.... Mein Mann hat sie früher "süt kenesi" gerufen sie war Tag und Nacht beim stillen sie hat immer ganz wenig geschlafen als die andere Kinder.... Sie schläft immer noch ganz wenig... Sie mag lieber wach bleiben:)))

Gute Besserung !!!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…