Wir lernen deutsch / Almanca

Çok fena bu:KK43: ama bu aksan konuşmada farkediyor değil mi? Yazılı dilde bir ayrım yoktur yani. Sen iş meselesini naptın bu arada?

Ayni canim ariyorum iste. Yazili dilde kullanmiyorlar. Schwäbish agzini. Genelde yaşlilar konusur. Kücük yerlerde daha sık rastliyorum schwäbisch konusanlara. Stuttgart'ta cok sorun olmaz bence. Resmi yerlerde konusmazlar. Konusan olursa da yuksek almanca yani hoch deutsch (bizim istanbul türkcesi gibi)diye uyarirsin.

bana aksan demeyin:KK34:
Küçük bi köyde yaşıyorum ve her gün küfrediyorum bunların fränkisch muhabbetine... Ich auch noch'u nasil oluyo da iiiiaaaano die söylüyolar hala anlamış değilim:işsiz:
Siz gelin bi de Arapça'yı görün:halay:
Kelimeler bile farklı. Ebga moya-urudi ma (su istiyorum) ve sokakta Fusha(kitap) arapçasını konuşan birini görmeniz de namümkün :KK51: üstelik arapların bazıları bile evde ingilizce konuşuyorlar arapça zor geldiği için. Gerisini siz düşünün artık:KK53:

Lingen sen kendi meslegini niye yapmiyorsun?
Canım benim önce diplomamı tanıtıp sonra umschulung yapmam gerekiyor ve bulunduğum yerden uzak bu imkan... Artı diploma tanıtmak için trdeki lise karnelerine kadar istiyorlar uğraşmak istemiyorum sıtkım sıyrıldı... 38 olacam iki aya, bunlarla uğraşamicam:işsiz: Hem işim de iyi boşver, yetiyor bana:kahve: Allah iş arayanlara iş versin mesela sana:KK60:

Canım benim önce diplomamı tanıtıp sonra umschulung yapmam gerekiyor ve bulunduğum yerden uzak bu imkan... Artı diploma tanıtmak için trdeki lise karnelerine kadar istiyorlar uğraşmak istemiyorum sıtkım sıyrıldı... 38 olacam iki aya, bunlarla uğraşamicam:işsiz: Hem işim de iyi boşver, yetiyor bana:kahve: Allah iş arayanlara iş versin mesela sana:KK60:

Zaten ben de part time bir ise girecem. Sag ol ablam lingenim :KK70: o kadar var miydi yasin:KK66: kadinlar icin hayat 30 dan sonra daha güzel olurmus.
Hem kimin dogum günü ?

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ben de aynı şeylerle uğraşmak zorunda kalabilirim. lingen lingen başka neler istiyorlar biliyor musun?

X