Gebeliğe Hazırlık Vejetaryen anne adaylığı, destek ve motivasyon

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Mavi Mucize

Skolastik Türkiye'nin rönesans çiçeği...
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2022
5.128
23.167
Merhaba,
Mevzu çok uzun, özet geçeceğim.
İkinci evliliğimi yaptım ve bir yıldan fazla zaman oldu şimdiki eşimle. Yaz başından beri de çocuk istiyoruz. (Ben hep istiyordum gerçi.)
İlk evliliğim de, eşim çocuk istemediği için beş yıl sonunda bitmişti.
Onun travmalarını atlattım çok şükür.
Neyse, en azından şu an iki kişinin de istediği ve maddi manevi hazır olduğu bir evredeyiz ama benim kaygılarım var. Yaşım 41 oldu geçen ay. Hiç gebelik deneyimim yok. (Düşük, kimyasal gebelik vb.)
Yaşım gereği adet düzensizliği yaşıyorum zaman zaman, jinekologlar bunun normal olduğunu söylüyor sürekli. Yumurtlama ya da hormonal bir rahatsızlığım da yok. Eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var zaten. Menopoz ihtimalim de yokmuş yakın bir zaman için. Sadece tiroit problemlerim vardı, geçen sene değerlerim en sonunda normale döndü ama ömrümde hiç 50 kilo olamadım. Hep zayıftım, iştah sorunum yok ve yemek yemeyi de çok severim.
Yalnız; vejetaryenim. Gerçi kırmızı et ve tavuk yemiyorum (sakatat ve deniz mahsulleri de dahil) ama balık yiyorum. (Buna pesketeryan deniyor sanırım, isimlere takılmayacağım.)
Fakat böyle beslenmek benim tercihim değil. Mesela vegan olmak tercih, vejetaryen olmak da öyle ama ben yiyemiyorum. Kokusuna tahammülüm yok. Eskiden market broşürlerinde etin resmini görsem içim kalkardı. Neyse zaman içinde eşime pişirmeye falan başladım ve onu aştım ama yiyebilmek imkansız gibi.
Çok denedim olmadı, içim almadı.
Güneydoğu kökenli komşularımız var, mangal yapıp et-ciğer falan getiriyorlardı eve. Alamam diyorum anlatamıyorum. Vejetaryen olduğumu söylediğimde, "doktora gittin mi?" diye soruyorlar.
Böyle beslenirken anne olabilir miyim, daha önemlisi bebeğimi karnımda besleyebilir miyim?
İçinde kırmızı et ve tavuk olmayan her şeyi yiyorum, onun dışında yemek seçmem pek. Sevmesem de yiyebildiğim şeyler var mesela patlıcan ve mantar.
Sonuç itibariyle, benden anne olur mu sevgili kadınlar?
Önerileriniz nelerdir?
Ben bu kafayla n'apıcam?

Dip not: Sindirim problemleri nedeniyle süt tüketemiyorum. Sancısı öldürücü gibi oluyor.

Son düzenleme:
Vitaminleri sınırın altında olan bi ton insan gördüm sağlıklı gebelik geçirip doğuran.
Doğru dürüst yemek yemeyen vs
Bide tüm vitaminleri full etini sütünü eksik etmeyip sorun yaşayan da gördüm
Herşey nasip yani
Proteini mercimekten karşılayabilirsiniz
Peynir yoğurt tüketiyorsanız pek sorun olmaz bence onları tüketmeyen vegan oluyordu sanırım

Hepsini yiyorum evet, hatta yoğurdumu da kendim mayalarım çiftlik sütü ile.
Peyniri, mercimeği, baklagilleri çok severim.

Yumurta ? Ek vitaminler alabilirsiniz ? Ben de et yiyorum ama bayılarak değil hani . Tavuk hindi hiç sevmem , taze balık bulmak zor o yüzden omega 3 alırım mesela ek olarak . Hele mangal ıykkkk

Yumurta ? Ek vitaminler alabilirsiniz ? Ben de et yiyorum ama bayılarak değil hani . Hele mangal hiç sevmem
Dedim ya, kırmızı et ve tavuk dışında yemek seçmem. Yumurtayı da çok severim ve sık sık yerim.
İşte sevmesem de yiyebildiğim şeyler var mantar gibi. Siz de sevmesem de et yiyorum diyorsunuz ama ben yiyemiyorum işte. Midem kalkıyor anında.

Ben de kırmızı etin birkaç versiyonunu yiyebiliyorum, baliksa hiç. Hamileyken kendimi çok zorladım ama yok kusacak gibi oluyorum. Ben de balık yağı kullandım.

Doktorunuza sorsanız. Belki B12 takviyesi falan gerekiyordur.

Evet B12 zaman zaman düşük çıkıyor ama bir süre takviye aldım ve vücut o vitamini depolayabiliyor. Şu an değerlerim normal.
Demirim bile normal :) ona ben de şaşkınım

Yumurta da gayet iyidir , iyi bir multi vitamin alabilirsiniz doktorunuza danışarak

Evet B12 zaman zaman düşük çıkıyor ama bir süre takviye aldım ve vücut o vitamini depolayabiliyor. Şu an değerlerim normal.
Demirim bile normal :) ona ben de şaşkınım
Çok güzel demek ki baklagil vs toparliyorsunuz.

Zaten gebelik sırasında multivitamin veriyor doktorlar. Onun da çok faydası oluyor

Vejetaryen değil vegan olduğu halde sağlıklı gebelik geçiren yüzlerce/binlerce insan var. Tek protein kaynağı et değil, merak etmeyin

49 kilo hamile kalıp 67 kilo doğuma gittim. Epidural yapan hekim ne güzel hiç kilo almamışsın demişti. Hamileyken çoğunlukla kırmızı et ve ara sıra taze balık tükettim ama tavuk midemi kaldırıyordu. Süt peynir yumurta ve kuruyemiş çok yedim. Doğumdan sonra bebekte süt ürünlerine alerji çıktı değil vejeteryan 8 ay vegan gibi yaşadım, patates zeytin ve haşlama ot dışında bir şey yiyemedim ama sütümde hiç bir azalma olmadı. Hikaye tabii ki çok farklı da olabilirdi ama çok şükür bebek sağlıklı, ben yine 49 kiloya düştüm bu diyet sürecinde. Bebeğinizi her koşulda sağlıkla besleyeceğinizden şüphem yok. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Hepsini yiyorum evet, hatta yoğurdumu da kendim mayalarım çiftlik sütü ile.
Peyniri, mercimeği, baklagilleri çok severim.
Hamilelik sürecinde profesyonel destek alarak ve ciddi dikkat ederek beslenen biri olarak sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Tabi ki bu bir uzman görüşü değil, sadece tecrübeme dayanarak. Et ve tavuk yemeden balık, peynir, yoğurt, süt tüketiyorsanız bence problem olmaz. Zaten en önemli besinlerden biri balık. Baklagiller de çok önemli. Keza yoğurt peynir de. Et ve tavuğun eksikliğini bunlarla kapatabileceğinizi düşünüyorum. İnşallah gönlünüze göre olur her şey

Hamilelik sürecinde profesyonel destek alarak ve ciddi dikkat ederek beslenen biri olarak derken kendinizi kast ediyorsunuz değil mi? Bir an, bunları bana tavsiye ettiğiniz yanılsamasına düştüm.
Süt tüketemiyorum evet onu konuya ekleyeyim. Sütü sindiremiyorum. Bir nebze sadece laktozsuz süt ama onlar da ambalajlı ürün neticede, pek güvenim yok. İnşallah süt çok sorun çıkarmaz.
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Anne olmakla kırmızı et ve tavuk eti yememek arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz ?

Vejetaryen vs olmayan ancak maddi yetersizlikten et ve et ürünlerinin yanına yanaşamayan ; istese de alamayan onlarca insan var. Aralarında anne olan onlarca insan da var.

Siz balık seviyor ve tüketiyormuşsunuz. Bedeniniz kırmızı ete veya tavuk etine ihtiyaç duyarsa ; canınız isterse onu da yersiniz , istemiyorsa yemezsiniz.

Vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitaminleri farklı gıdalardan alıyordur , endişe etmeyin.

Olabilirsiniz tabi ama beslenme konusuna iyice dikkat etmeniz gerek.
Once sunu sorayim, simdiki kan degerleriniz nasil? Cogu vejeteryande B vitamini ve demir eksikliği var. hamilelikte bütün depolar tükeniyor o yüzden bence, ahmile kalmadan önce kan değerlerinize baktırın, değerlernizi azsa önce onları düzeltin.

Hamileyken de bolca yumurta, peynir, balık ve karides yiyin (balık yiyorum demişsiniz bunu da yediğinizi varsayıyorum:) ). karides demir deposu, 100gramında bile delice besin değeri var. Balık zaten fosfor, protein mineral sağlık deposu. Yumurta mucize bir besin, biotin, kalsiyum, protein her şey var. Peynirse kalsiyum deposu mutlaka yiyin. Bolca koyu yeşil yaprak yiyin, ıspanak olur, kara lahana olur, pazı, koyu renkli salatalar hepsi olur. Onund ışında doktora söylersiniz, demir takviyesi ve vitamin takviyesi yazar kullanırsınız. yapabilirsiniz, sadece diyete özen gösterin. Bol şans dilerim!

Anne olmakla kırmızı et ve tavuk eti yememek arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz ?

Çünkü kırmızı et demir ve B12 deposu. 1 yumruk kırmızı et, 5 kg ıspanağın demirini içeriyor. Demir en öndemli kan değeri, demirsiz kan oksijen taşıyamıyor bütün vücut besinsiz kalıyor. Demir eksikliği olan insanların yüzleri beyaz oluyor en basitinden , sağlıksız oldukları ilk bakışta anlaşılıyor. hamilelikte çocuğun beslenmesi için hayati, hücre gelişmesi demire bakıyor.. O yüzden konu sahibesine öneri olarak karides yazdım, balık türünden ve demirce çok çok zengin bir besin. Bir de gerek olursa tabi ki doktor demir hapı yazıyor. Hamile olsun olmasın vegan, vejeteryan insanlar mutlaka demir ve B12 seviyelerine dikkat etmeli.

Kan değerlerim normal şu an. Demirim bile normal ama bu geçici olabilir. Karides yiyebileceğimi sanmıyorum. O da çok ağır kokuyor bana göre.
Diğerleri tamam, tükettiğim şeyler.
Folik asit desteği isteyeceğim aile hekiminden de. Otları da hepsini yerim muhtemelen sevsem de sevmesem de.
Kahvaltı her gün yaparım hepsini her gün yiyorum diyebiliriz.
Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…