Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

devlet hastanesine gitmistim. şuan kağıda baktım “ patoloji rapor sonuç kağıdı “yazıyor 17 mayıs’ta çıkacak. hpv ve smear testi ikisi beraber yapmıs olabilir, ben yanlıs biliyor olabilirim kagitta sadece smear yazmiyor cunku
Kişisel bilgilerini kapatarak raporunu paylaşırsan bir bakalım nedir?

Yanlış hatırlamıyorsam; devlet 30 yaş altına hpv testi yapmıyor diye biliyorum.

Hpv testi smear gibi sürüntü şeklinde alınıyor, o şekilde bir test yapıldı mı sana canım?
2 ayrı kaba numune alındı mı?

Bu arada erkek arkadaşın pozitifmiş ve hpv taşıdığını senden gizlemiş gibi geldi bana ve ev arkadaşımda vardı falan diyerek de yalandan bir senaryo yazmış gibi geldi, lütfen kusura bakma canım üst üste biraz moralini bozdum ama maalesef görünen o ki durum bu şekilde😔

Kişisel bilgilerini kapatarak raporunu paylaşırsan bir bakalım nedir?

Yanlış hatırlamıyorsam; devlet 30 yaş altına hpv testi yapmıyor diye biliyorum.

Hpv testi smear gibi sürüntü şeklinde alınıyor, o şekilde bir test yapıldı mı sana canım?
2 ayrı kaba numune alındı mı?

Bu arada erkek arkadaşın pozitifmiş ve hpv taşıdığını senden gizlemiş gibi geldi bana ve ev arkadaşımda vardı falan diyerek de yalandan bir senaryo yazmış gibi geldi, lütfen kusura bakma canım üst üste biraz moralini bozdum ama maalesef görünen o ki durum bu şekilde😔
size şöyle söyliyim biz küçük bir şehirde yaşıyoruz arkadaşını ben tanıyorum çevremdeki insanlar tanıyor ve yalan gibi bir durum yok çünkü bu sürece ben de dahil oldum arkadaşının test yaptırmasından tutup yaktırmasına kadar sürece hakimdim arkadaş grubu arasında da konuşuldu bu. Zaten erkek arkadaşım böyle bir durumda benim hayatımı tehlikeye atacak bir insan değil sağlık konusunda çok hassastır

raporda da maalesef bir şey yazmıyor ayrıntılarına dair. Sadece sonuç tarihi telefon vs yazıyor. İki ayrı kaba numune alındı mı ondan da tam emin değilim maalesef çok gergindim hiç dikkat bile etmedim ama bir araştırayım.. yarın hastaneye gideceğim kriyoterapi için bir sorayım onu. teşekkürler bu arada

size şöyle söyliyim biz küçük bir şehirde yaşıyoruz arkadaşını ben tanıyorum çevremdeki insanlar tanıyor ve yalan gibi bir durum yok çünkü bu sürece ben de dahil oldum arkadaşının test yaptırmasından tutup yaktırmasına kadar sürece hakimdim arkadaş grubu arasında da konuşuldu bu. Zaten erkek arkadaşım böyle bir durumda benim hayatımı tehlikeye atacak bir insan değil sağlık konusunda çok hassastır

raporda da maalesef bir şey yazmıyor ayrıntılarına dair. Sadece sonuç tarihi telefon vs yazıyor. İki ayrı kaba numune alındı mı ondan da tam emin değilim maalesef çok gergindim hiç dikkat bile etmedim ama bir araştırayım.. yarın hastaneye gideceğim kriyoterapi için bir sorayım onu. teşekkürler bu arada
Rica ederim canım❤️

Ev arkadaşı erkek mi peki? Erkeklere pek test yapılmaz da.
Hangi şehirdesiniz?

Eğer senden hpv numunesi alındıysa sonuç 21 gün sonra e- nabıza düşer sanırım, ama dediğim gibi 30 yaş altından almıyorlardı sanki.

acelyaozlem acelyaozlem D duygum80
alınıyor mu hemşire hanımcımlar?🥰

Sen hemen aşını ol ama MUTLAKA👌🏻 M mysummertime

Son düzenleme:
Maalesef o lezyonları iyi bir hekimin görüp yorum yapması gerekiyor.
Hpv testi korkulacak bir test değil, verin kurtulun.
Merhaba Dr banada siğil var dedi hpv aldı ama sonuç henüz çıkmadı siğil için aldara verdi ama inanılmaz derecede kaşınıyor felaket kurumaya yüz tuttu zaten siğilleri çok sonradan fark ettiler Dr egzama demişlerdi Prof gittim o dedi siğil diye siğil çok kaşıntı yapar mı ya

Rica ederim canım❤️

Ev arkadaşı erkek mi peki? Erkeklere pek test yapılmaz da.
Hangi şehirdesiniz?

Eğer senden hpv numunesi alındıysa sonuç 21 gün sonra e- nabıza düşer sanırım, ama dediğim gibi 30 yaş altından almıyorlardı sanki.

acelyaozlem acelyaozlem D duygum80
alınıyor mu hemşire hanımcımlar?🥰

Sen hemen aşını ol ama MUTLAKA👌🏻 M mysummertime
30 yaş altına ketem de alınmıyor ama üniversite hastaneleri veya özellerde yapılıyor

devlet hastanesine gitmistim. şuan kağıda baktım “ patoloji rapor sonuç kağıdı “yazıyor 17 mayıs’ta çıkacak. hpv ve smear testi ikisi beraber yapmıs olabilir, ben yanlıs biliyor olabilirim kagitta sadece smear yazmiyor cunku
Patoloji olarak gözüken sadece smear oluyoe, devlet hastaneleri ya da şehir hastaneleri hpv genotiplendirme yapmıyor. Mutlaka üniversite hastanesi ya da özelde hpv nin hangi türünü veya türlerini taşıdığınıza baktırmanız bunun sonucunda da kolposkopi yaptırmanız gerekiyor. Benim hpv 11- hpv 16 pozitif 10 aydır. Smear sonucum normal gelmesine rağmen kolposkopi sonucum CIN1 geldi. Aşılarını mutlak ol 3 dozuda tamamlaman gerek. Siğil konusunda ise bende de ilk 5 ay çok zorlu bir süreçti. Benim klitoris ve vajen içinde vardı. Sürekli yaktırdım. 3-4 ay boyunca hatta iki tanesi cerrahi olarak alındı. Son olarak 5.ayda bıraktım üç tane minicik vardı doktor bırakalım bi gelişimi komple tamamlasın dedi. Dağılmadı başka yere 1 ay önce onlarıda yaktı. Şu an çok şükür bişey göremedim. Bu süreçte tüylerimi ilk zamanlarda hiç kesmedim bile. Sonra mecbur kaldığım için jiletle aldım. Ama şükür bişey olmadı. Yinede korktum tabi. Şuan hiç ellemiyorum.

Smear’ lerin % 25 yanılma payı yani yalancı negatiflik olması nedeniyle, hpv pozitif gelen bir hastaya kolposkopi yapılması şarttır.
Kolposkopi yapmak istemeyen doktorun tedavi şekli doğru olmaz zaten.
O sebeple kolposkopi takibi çok önemlidir.

Bu konuyu biraz kurcalarsanız smear temiz gelip, kolposkopi biyopsi sonrası cın aşamasında gelmiş bir çok arkadaşımız var.

Hpv dna tiplendirmesini de yaptırırsanız taşıdığınız tipi bilmeniz gerekir.

Yaşınız kaçtı?
selam benim hpv tiplendirme sonucum 32-62 cikti.smear testimde temiz geldi ancak gittigim iki doktor da kolposkopi yapalim demedi

selam benim hpv tiplendirme sonucum 32-62 cikti.smear testimde temiz geldi ancak gittigim iki doktor da kolposkopi yapalim demedi
Merhabalar,
Hpv ve smear sonucunuzu ne zaman aldınız?
Co-test şeklinde mi alınmıştı?
Tip 32 olduğuna emin misiniz, tip 31 olabilir mi o?

Son düzenleme:
Merhabalar,
Hpv ve smear sonucunuzu ne zaman aldınız?
Co-test şeklinde mi alınmıştı?
Tip 32 olduğuna emin misiniz, tip 31 olabilir mi o?
Daha önce yazışmışız sizinle, tip 32’ ymiş yanlışlık yokmuş, tamamdır.
Süleyman Hocaya yazıcaktınız hatta, size dönüş yaptı mı bilmiyorum ama.
Tedavinize özelde mi devlette mi devam ediyorsunuz?

İçinizin rahat etmesini istiyorsanız size tavsiyem onkoloji jinekoloji doktoruna görünmeniz olacaktır ve doktor bunu riske atmamak için mutlaka kolposkopi ile rahim ağzınızı incelemek isteyecektir.

Daha önce yazışmışız sizinle, tip 32’ ymiş yanlışlık yokmuş, tamamdır.
Süleyman Hocaya yazıcaktınız hatta, size dönüş yaptı mı bilmiyorum ama.
Tedavinize özelde mi devlette mi devam ediyorsunuz?

İçinizin rahat etmesini istiyorsanız size tavsiyem onkoloji jinekoloji doktoruna görünmeniz olacaktır ve doktor bunu riske atmamak için mutlaka kolposkopi ile rahim ağzınızı incelemek isteyecektir.
evet süleyman hocaya yazdım dönüş yaptı. şuan aktif bir lezyonum yok bir aydır bu şekilde devam ediyor. o yüzden henüz muayeneye gitmedim. özel/devlet karışık ilerliyorum ancak kliniğe gitmedim.,testlerimi tekrarlayacağım bir süre sonra sonrasında buna yönelik aksiyon alırım diye düşünüyorum.levent türk'e gitmeyi düşünüyorum

evet süleyman hocaya yazdım dönüş yaptı. şuan aktif bir lezyonum yok bir aydır bu şekilde devam ediyor. o yüzden henüz muayeneye gitmedim. özel/devlet karışık ilerliyorum ancak kliniğe gitmedim.,testlerimi tekrarlayacağım bir süre sonra sonrasında buna yönelik aksiyon alırım diye düşünüyorum.levent türk'e gitmeyi düşünüyorum
Hangi ildesiniz bilmiyorum ama, acaba yüksek tip de var mıdır diye merak ediyor ve test yaptırmak istiyorsanız me.. cana hast. hpv testini uyguna yapıyor. Çok paralar verip 30-40 tipe baktırmak belki de gereksiz, ki zaten düşük tipler çıkmış, nacizane fikrim bu yönde.

Zaten sadece diğer düşük tipliler ( 32/62 ) varsa onları da 1 sene olmadan atarsınız, sigara kullanımınız da yoksa.

Levent Hoca onkoloğ jinekoloğ muydu?

Bende duruma göre sizin gibi farklı doktorlarla ilerledim, önemli olan tedaviyi aksatmamak.
Özel sağlık sigortamın karşılaması nedeniyle mesela ilk kolposkopimi özel bir hastane de uzman bir jinekoloğ yapmıştı, bugünlerde yine özel bir hastane de onkoloğ jinekoloğ bir hoca keşfettim, ilk kolposkopi mi ona da yaptırabilirmişim.

Eğer hiç kolposkopi yaptırmadıysanız, imkanda varsa; özel sağlık sigortası yaptırarak da tedavi sürecin de ilerleyebilirsiniz, tedavi öyle çok daha uyguna geliyor, malum 1,5- 2 yıl sürecek bir tedavi bu, maalesef özel muayahaneye bir gidiş 5.000 tl den aşağı olmuyor, kolposkopi + biyopsi derken minimum 10.000’ tl ye çıkıyorsunuz.

Özel sağlık sigortası sadece hpv testini karşılamamıştı bende, onun dışında smear ve kolposkopi + biyopsiyi karşıladı.

Sizin 3.yılda nasıl cın3 oldu acaba? Hiç kontrole gitmediniz mi? Yani bazı doktorlar 6 ayda bir kolposkopi yapıyor bazısı 1 senede bir, mutlaka bir şekilde yakalanırdı
ben 1 seneye yakın hiç kontrole gidemedim sadece ilk zamanlar biyopsi aldığında temiz oldugunu ve hiç bir sorun olmadığını söylemişti doktorum. bir sonrakinde kontrole gittigimde biyopsi aldıgında sadece ki-67 hafif artmış olarak cıktı ve bunda da hiçbir şey olmadıgını söyledi sonra 6 ay sonra çağırdı gittiğimde de doktorumu bulamamıştım sonra kaldı bende iş yoğunluğundan cok vakit ayıramadım

Sigara hayatım da yok canım şükür.

Bende hpv siğil falan da yapmadı öyle, içime doğmuş gibi doktordan rica ettim smear ve hpv testi yapar mısınız diye, o da yaptı, tesadüfen o şekilde çıktı.

Hatta benim ilk testim de ilk tip 53 geldi, 5 ay sonra gidip yine test verdim bu sefer de tip 18 geldi, hocam dedim sadece tip 53 vardı ne oldu böyle dedim, ilk testinde numune alınırken test çubuğuna tip 18 gelmemiştir dedi🤦🏼‍♀️
Yani anlayacağın iki kez aynı stresi yaşadım.
Sadece tip 53 var orta riskli tip hızlı atarım derken, bir de 18 çıktı başıma🙁

Peki senin ilk cinsel birlikteliğin eşinle mi oldu?
Özelden cevaplandırıyorum hemen :)

smear alırken artık doktorlar hpv genotiplendirmeye de bakiyor büyük ihtimalle sizinde öyle olmuş ikisi bir çıkar

Merhaba kızlar adetim bitsin bende doktora gidecem ben ağzımda olduğundan da şüpheleniyorum dilimde bise var bide dilimin yan tarafında doktora gittim dilimin ustundekine çok sıcak biseyler içtiğinden olmus dedi yanındakine de yara dedi ilaç verdi ama bence değil ya

Sinirlerim çok bozuldu

Eklentiler

• 20240507_103919.jpg
    20240507_103919.jpg
    44,6 KB · Görüntüleme: 13
  • 20240507_103825.jpg
    20240507_103825.jpg
    35,4 KB · Görüntüleme: 12
X