Üvey annenize " Anne " der misiniz ?

hiç bir kadın ne kadar iyi olursa olsun öz annesi gibi asla olamaz ASLA...
çok iyiyse (ki istisnadır) sadece Allah razı olsun derdim ama asla anne demezdim
Allah başımızdan eksik etmesin onları,bebeklerimizin çocuklarımızın başından da bizleri
ben kesinlikle demezdim
benim çocuğum da desin istemezdim

Sizin şu durumunuzda hemen anne diye hitap etmeniz tabiki zordur.Babanızla konuşup zamana bırakmasını isteseniz en doğrusu olur sanırım...Yaşadıklarınız,aranızdaki ilşiki zaten sizin nasıl hitap edeceğinizi zaman içinde belirler...

benim annem le babam ayrı babam 2,evliliğini yaptı benhde evliyim yani ayrıyım babamın benim çocugumdan 2,5ay büyük bebegi var kardeşim sevi,yorum ama bi tuhafım tabi gene bebk oldugu için seviyorum annede demem dedirtemezlere ismi ile hitap ederimben kayınvalideme bile anne dememek için elimden geleni yaprım sırf seslenmemek için yanına gider bunu şöle yapsam nasıl olur falan derim

canım arkadaşım düşüncelerine saygı duyuyorum haklı da olabilirsin. ama şu kırmızıyla işaretlediğim sözüne hiç katılmıyorum. doğurmakla anne olunmuyor bunu herkesin öğrenmesi gerekir diye düşşünüyorum.

bende annemi kaybettim 6 yaşındaydım. babam evlendi ve ben ona anne dedim. ben çok şanslıyım yalnız diğer insanlara göre. kendi anneme çok benziyordu bu çok büyük bir avantajdı ve asla bize ısrar etmedi anne dememiz için.
bizimle evcilik oynadı bize yaklaşmak için ve başardı da.
canımdan can olan ennemi asla inkar etmiyorum. özlüyorumda. ama ben şimdi ki annemin hakkını inkar edersem Rabbim bana gücenir. çünkü emeği çok.

liseye başladım ve o zaman maddi durumumuz bozuktu.
annem (şimdiki annem) öğretmenimin evine temizliğe gitti ve kitaplarımı aldı. :çok üzgünüm:

ben bunu inkar edersem benim insanlığıma yazık. demekki neymiş doğurmak la anne olunmuyormuş!

yazını okudum sen haklısın ama sen küçükmüşsün bi anneye ihtiyacın varmış ve o insan sana sarılmış emek vermiş sadece dogurmak deil emek önemli olan emek vermiş olsa derim ama sırf babamın eşi diyede demem

öncelikle başınız sağolsun..
konuya gelince, anneniz çok küçük yaşta ölmüştür ve babanızın evlendiği 2. hanım çok anaç iyi kalpli birisidir tıpkı burada bir hanımefendinin bahsettiği gibi, öz annenin eksikliğini hiç hissettirmez küçük çocuklara, o zaman elbette anne denir üvey anneye.
ama belli bi yaşı geçmiş yani artık çocuk olmayan ve annesini kısa süre önce kaybetmiş birine,babasının evleneceği 2. hanım için zorla "anne de" denemez.. teklif bile edilmemli bence.. o kişinin kendi aklı olduğuna göre anne demek ya da dememek onun insiyatifindedir, anne diye seslenmek için hiçbir mecburiyeti yoktur kesinlikle.. eğer üvey anneniz çok candan temiz kalpli biriyse, sizin de içinizden gelirse belki direkt anne demek istersiniz, belki abla dersiniz, belki de mesela ismi ayşeyse "ayşe anne" diyebilirsiniz.. bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır..
ama kimseye hatır gönül için üvey annesine "anne" diye hitap etmesi beklenemez.. babanızla açıkça konuşmalısınız, eğer sırf siz anne demek istemediğiniz için sorun çıkarıcaksa, bu da kendi ayıbı olur..

Asla demem ..öldürseler demem..
abla diyorum babamın eşine..emeği çeken beni büyüten canım annemdi...onun hitabıyla başkasına seslenmem..seslensek de doğal olmaz ..babanla konuş abla demek istedigni söyle çocuk değilsin artık..Allah kolaylık versin canım..

başın sağolsun cnm.:Saruboceq: allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun annenin.benimde annem ben ve kardeşim çok küçükken öldü ve babam tekrar evlendi..senağlama hiç unutmuyorum üvey anneme anne demediğim için halamdan bir tokat yemiştim.ozaman daha 6 yaşındaydım annemin elbisesini giyinmişti üvey annem kırmızı üzerine beyaz puantiyeleri olan bir elbiseydi.çıkar o annemin elbisesi dediğimde halam artık annen bu demişti.:1no2: hayır değil dediğimdede tokat atmıştı.çocuktuk ve hem hiç bişeyin bilincinde olmadığımızdan hemde birazda mecburiyetden galiba sonraları anne demiştim ama hep ismiyle anne dedim sevil anne.kardeşim çok küçük olduğundan o annesi bildi tabiki babam ölüp anneannemler bizi yanına alana kadar.çok zor başkasına anne demek yada baba demek.şimdi olsa kesinlikle anne yada baba demem.allah yardımcın olsun cnm..

bence baban bi evlensin. duruma göre anlaşma durumunuza göre anne diyebilrsin, aradaki samimiyete bağlı olarak..
benimde 2. annem var aramız gayet iyi anlaşıoruz, anne diyorum içimden gelerek çünkü hiçbir zaman yardımlarını esirgemedi benden hep annem gibi oldu. bunu göstermelik değil içinden geldiği için yaptığına inanıyorum. çünkü 15 senem onunla geçti... o yüzden kim ne derse desin o benim annem allah razı olsun ondan :)

Kim ne derse desin.....bakarım hak ediyor mu diye....bu çok özel bir kelime anlamı büyük farklı anlamlı cümlelerin en anlamlısı...herkeze söylenecek bir cümle yada herkezin hak edebleceği bir kelmie değil...okadar kolay o kadar basit değil...babanada baba deme bence oda baba cümlesini hak etmiyor kendi çocuğunun hissedeceklerinden çok karşı tarafından işiteceği kelimeler daha önemli ise onun için baba değil benim gözümde....ha ben deme diyemezsin demiyorum deeee deeee ama hak edene de..anne demek babanın karısı demek değildir arkadaşım...anne demek doğurmakda demek değildir tabiki...ama anne anne işde o bambaşka ya...seninle ağlayan seninle gülen çıkarsız saf tertemiz duyguyla seni hatanla günahınla seven her zaman arkanda olan kimseye ezdirmeyen önünde etten bir duvar hissettiğinde işde o annedir o zaman anne anne de canın kurban olsun ona.....(benim anneme ve annem gibi olan bütün annelere canım feda...)şimdi tek amacım tek isteğim var annemi daha iyi anlayabilmek için anne olmak....

annem vefat ettiğinde 9 yaşındaydım
babm 3 ay sonra evlendi
o boşlukta kalmışlığın tesiriyle sanırım gelinlikle ilk gördüğümde anne dedim
sonrasında ben onu gerçekten sevdim
elimdn gelen herşeyi yaptım maddi manevi
babmın yerine getirmesi gereken vazifeleride ben üstlendim
şimdi evliyim ama sonuç
kadın kendi çıkarları için beni kullanmış
bunu çok daha iyi görebiliyorum şu anda
allah bilsin ne diyim

size gelince hçkimse insanın annesinin yerini tutamaz
kesinlikle demeyin derim
bunuda babnıza uygun bir dille anlatın

sen saygını goster yeter oyle bısı ıcınden gelmıosa deme kımse senı buna mecbur edemezz canımm

Küçük yaştaki bir çocuğun anne demesi belki daha kolay ama belirli bir yaşa gelmiş bir insan için bu çok zor olsa gerek..

Şu an ki yaşımda düşünüyorum da, üvey annem ne kadar iyi olursa olsun '' anne'' diyemezdim herhalde..

Yok yok diyemezdim..Tabii başa gelmeden de bilinmez..

Babanızın bu davranışı gerçekten çok garip...Yaşınız küçük olsa belki deyeceğim ama...Babanızın 2.eşi ne kadarda iyi olsa , herkesin bir tane annesi vardır...Bilmiyorum anne konusunda çok hassas olduğum için böyle konuşuyorum belki sizi yanlış yönlendirmek istemem...

evet kızlar sorduğum gibi.annem vefat etti babam 2.evliliğini yapacak bize anne deyin diye ısrar ediyor siz olsanız napardınız yada benim durumumda olupda söyleyen varmı:uhm:

önceliklen başın sağolsun mekanı cennet olsun...:teselli:
ben böyle bişeye dayanamazdım herhalde...
annem yerine asla başka birini koymam koyamamda...
anne hiç demem...insanın hayatta sadece bi tane annesi olur....
rabbim analarımızı başımızdan eksik etmesin...ben hep böyle dua ederim ....
annenin yeri doldurulamaz...annem iki üç gün evde olmasın deliririm duvarlara tırmanırım resmen..annemsiz bi ev düşünemem...babamdan sa anneme daha çok düşkünüm...canım anam benim...:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

X