Utanma sorunum baş edemiyorum

Hepimiz farkliyiz işte , illa çok girişken insanlar evlenecek diye şart yok , ferhans kıskandı biraz galiba sizleri . Ne güzel bı ömür mutlu olun :)

Sosyal fobiniz mi var? Eğer psikolojik bir sorununuz yoksa bence tatlı bir şey. Ama tabiki özgüveninizi azaltır ve düzelmesi lazım. Mesela bundan sonra iltifat aldığınızda sadece teşekkür edin bu şekilde yavaş yavaş alıştırmaya çalışın kendinizi.

Sanırım sosyal fobi tanımadığım insanlar yanında çekingen oluyorum iltifat alınca karşı tarafa minnet duyup teşekkür ederim elimden geldiğince karşılık vermeye çalışırım ama içimde utanç şelalesinde yüzmeye çıkıyorum

Minnet duymayın ve karşılık vermeyin sadece teşekkür edin ve bu iltifatı hak ettiğinizi düşünün bence. Eğer sosyal fobiyse tedavi olmadan kendi kendine düzelmiyor diye biliyorum terapi almalısınız.

Büyük ihtimalle Sosyal Fobi var sizde. Bu fobiden kurtulmak için sürekli utandığınız, korktuğunuz şeylere tekrar tekrar maruz kalmanız gerekir. Çoğunlukla travmalardan, sürekli eleştirilmekten dolayı bir alarm sistemi oluşuyor içimizde ve zamanla bu sistem bozuluyor. Yani bir yangın alarmının hiç olmadık yerlerde gereksiz çaldığını düşünün. Siz maruz kala kala bünyenize, "bu alarm sahte, sıkıntılı bir şey yok"u öğretmeye başlıyorsunuz.

Yakın zamanda terapiye gitmeyi düşünüyorum

Çoğu kişi iltifat alınca utanıyor zaten.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…