Unutamadığım çocukluğum ve annem

Doğumdan önce annenize icinizdekileri dökün anlayın ve rahatlayın oda gelmez o vesileyle iki hafta sonra kv de geldigindede iyileşmiş olursunuz zaten oda belki sizden yakınlık göremeyince gider erkenden işte her doğuran anne değil benim eşim çocuğumu öyle dövecek mahvederim onu keşke herkes çocuk sahibi olmasa benim annemde döverdi yokluk 5 çocuk hak veriyorum yaramazlık yapınca hak ediyorduk ama ilgisini sevgisinide öyle bi verirdiki bize annemiz babamız suan kardeslerle bir araya gelince annemden dayak yedigimizi filan anlatır guleriz siz sevgide goremediginizden bukadar sogumussunuz yoksa her dayak yiyen anne baba silmiyor

Merhaba. Sizi anliyorum. Hamileliğimde ben de aynı duygular icindeydim. Annemin zayıf anlarıma şahit olmasi, kadinliga ve doğuma dair mahrem konulara dahil olması fikrini asla kabul edemedim. Benim de geçmişim derin zira. Yalnız bir fark var. Benim anne babam, ozellikle annem ben üniversiteye başladıktan sonra pişmanlık yaşamaya basladi. Bu pişmanlık ebeveynlik tutumlarını etkileyemedi tabi ama bana karşı suçluluk duyuyorlar en azından bunu biliyorum. En azından bu duyguya sığınarak annemin doğumdan sonra yanimda kalmasini kaldirabildim.

10 gün kaldı, yemek yapti, evi süpürdu sağolsun. Dışardan çok normal bir anne kız ilişkimiz vardi. Ama yanında emziremedim hic. Dikislerden, doğumdan konusmadik hiç. Yani günlük şeyler dışında doğuma dair, duygularima dair hiç konusmadik. Ben anlatamam, o da soramaz. Böyle yürek sikan bir ilişki.

Sizin durumunuz bence eve annenizi kabul etmeyi gerektirmiyor. Bir parça pismanliklari olsaydi sonradan geçmişi telafi etmek için bir gayretleri olurdu. Hala evlerine gittiginizde dogrulmayan yüzleri bugün o çocuk olsanız aynı şeyleri yine yasatirlardi diye dusunduruyor bana. Tabi annenizi reddedip kayinvalideyi kabul ederseniz de olmaz. Hem eşinize ve ailesine koz verirsiniz hem de kendi ailenize ayıp edersiniz. Eşiniz de muhtemelen annesine gelme demez. Eşinizi ikna edebilirseniz bebeğin ne bileyim ciğer gelişiminde doktorun bir sorun gozlemledigini, doğumdan sonra bunun solunum riski oluşturabileceğini bu yüzden evde mümkün olduğu kadar az insan olması gerektiğini söyleyin. Varsa evde çiçek, durumu abartmak adına çiçekleri kaldıracağız o bile zarar veriyormus falan bir şeyler uydurun. Hiç ikna olacak gibi degillerse torunlarini görmeleri için fedakarlık yapıyorsunuz gibi doktora danıştiginizi soyleyip ikişer günlük gidiş dönüş biletlerini alın davet edin.

Doğumdan sonra duygularinizi toparladiginizda da yuzlesmeyi deneyin derim. Anneniz bırakın ağlasın. Belki bir kerelik ağlaması sonraki anne kız ilişkinizin duzelemsine vesile olacaktir. Zaten kızından bu hikayeleri duyup ağlayan bir kadın yine kendine gelemiyorsa ağlamayı haketmistir. Yuzlesin rahatlayin.

Çok üzücü bir durum. Anneniz anlattığınızda olanları kabul edecek birisiyse uygun bir dille onunla yüzleşin derim ama kabul etmeyecekse ona onu affedemediginizi söyleyip zaten hassas olacagınız dogum sonrasında görmek istemediginizi açık açık söyleyin. Zaten sogumdan sonra anne çok hassas oluyor. Emzir, uyu, ye, uyu seklinde gececek en az 1 hafta lazım size onda da esinizle karar alin ve en yakın dahil ziyaretci kabul etmeyin. 1 hafta sonra da 2 ser hafta gelip anneler mi kaliyor arkadas mi kardes mi bi karar verirsiniz. Ama o ilk 1 hafta esiniz ve siz evde yalniz bebek baksaniz cok iyi olur. Bunu bi düsünün. Sonra gelen kisi de yardıma geliyorsa ev islerini kitleyip dinlenirsiniz. Esinizle konusup bir karar alin bence ama onun baba oldugunu anlamasi, sizin de lohusaligi kolay atlatmaniz icin uzman gorusu olarak anlatin anne sorunu olarak degil.

Sana onerecegim annenle babani affetmen. Onlarda genc ve cahillermis demek ki. Ve sana bi film onermek istiyorum mutlaka izle. Filmin adi "iyilik bul,iyilik yap" umarim izler ve aileni affedersin... saglicakla kal :)

Psikolojik destek alın, alın ki bebeğiniz ve sizin bağıniz farklı olsun.
Her ne kadar istemeseniz de annenize benzersiniz, bunun ağırlığını bebeğinize yaşatmayin, çözüp kapatın ki ilerisi huzurlu temiz olsun

Ben de anneme karşı çok soğuğum annem gibi hissetmiyorum zor bir durumumu kesinlikle paylaşmıyorum mesela,dertleşmiyorum onunla aramak istemiyorum babamı da aynı şekilde. Ailem gibi yakın değiller bana. Onlar da böyle. Kendi çocuklarıma ben öyle davranmıyorum ama ben çok dayak yedim mesela benim azarlamam bile çok nadirdir çocuklarımı. Size bana olmuş olan çocuklarımıza biz dikkatli davranalım yeter.

DoğurmakLâ anne olunmuyor maalesef. Umarım siz annenizincir düştüğü hatalara düşüp aynı şeyleri evladınıza yaşatmazsiniz. Görüşmek zorunda değilsiniz üniversiteyi okuyp meslek sahibi olunca mı kıymete bindiniz vijdanen asla rahatsız olmayın gelmesini istemiyorsaniz açıkça söyleyin. Bütün çocukluğumuzu mahveden kadın gelipte anneannelik rolüne burunmesin efendim

Bende aynı konuya degenecektim. Cocukken siddet gören birinin bilincaltindaki siddet sonradan ortaya çıkabiliyor. Bununla karşı karşıya kalıyor insan, heleki stresli dönemlerde. Bilimsel araştırmalar var bu konuda.

Vallahi biz de 4 kız kardeşiz.aynı Kadın doğurdu diye de kardeş olunmuyor maalesef .bizde herkes birbirinden nefret ediyor... en küçükleri benim ve ben30 yaşımdayım siz düşünün.. sürekli bi kavga , gürültü.. herkes kendi çarkını çevirmenin peşinde.. yeri geldi 100 lira için birbirlerine girdiler hep bi ben ben ben.. hissediyorum ya.. insan kardeşinin mutluluğunu istemez mi.. istemiyorlar.. bazen heves edip yapmak istediğim şeyler oluyor . Hemen bi çamur atmaya çalışıyorlar.. beni heves ettiğim şeyden vazgeçirmek için her türlü çamuru atıyorlar... hangi bi yaptıklarını anlatayım.. emin olun aklıma geldikçe kanım çekiliyor... siz en azından şanslıymışsınız... hayırlı bi eş bulmuşsunuz... bende o da yok...

Geçmiş olsun.. Yazınızın başları benim yaşadıklarıma benziyor. Kapının önüne koyma gibi şeyler olmadı bende . Ama başları aynı benim durumum. Ben de uzak duruyorum. Sizin yerinizde olsam geldiklerinde 2-3 gün sonra ben yalnız kalmak istiyorum diye ya açık açık söylerdim ya da bişeyi bahane ederdim yalnız kalmak istiyorum diye. Benim de aklıma gelip duruyor.. Ne kadar etkilenmişim diye. Kendi hayatınızı bozmalarına izin vermeyin. Herkes kendi yerinde rahat olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…