Umudumuz Kasım Ayı Diyenler....

iyi ama nasıl emin olabiliyorsun canımcım :)

ya geçen ay test yaptırmıştım hemşire adet geçmeden kesinlikle çıkmaz demişti..

o yüzden tedirginim, şimdi nette de araştırdım da biraz kan testi için adet geçmesini bekleyin yazıyor :KK37::KK37::KK37::KK37:

sen yaptırdın mı hiç?

devlet hastanesine gidemem özelde yaptırırım herhalde...

canım evet haklısın adet tarihi geçmeden kesin hamilesin demiyorlar. çünkü hamile olsan bile tutunamayıp düşebiliyormuş. benim adetime 7 veya 8 gün varken hcg 7bin çıktı. ben hamileyim diye sevindim. 1 hafta sonra sıfır çıktı. sonra da adetim geldi zaten. ben test yanlıştır diye kendimi teselli ediyodum ki kırmızı kartı yedim.
sonuç olarak senin beta hcg 0-5 arası çıkarsa büyük ihtimal hamile degilsin. yüksek bir deger çıkarsa hamilesin. ama işte bebegin tutunup tutunamayacagını genelde adetten sonra söyleyecekler. yinede yanlış bilgi vermek istemem. bende bu şekilde oldu.
bir çok kadın da yaşıyormuş bunu. hatta bazıları bunu yaşadığını farketmiyormuş bile. bende bunları bu siteden öğrendim saolsun tecrübeli arkadaşlardan. geçen ay çok sıkıntılar çektim çoookkkk

o zaman rahat ol... sakın strese girme... allahın izniyle tutunmuştur bebeğin. ama ilk 8 hafta çok önemliymiş. çok dikkat et kendine. kimseyede hamile oldugunu söyleme canım.

yokk canım söylermiyim o hatayı ilk gebeliğimde yaptım, 8 haftalıkken kalbi atmadığı için kürtaj olmak zorunda kaldım. sonra herkese açıklama yapmak herşeyden daha zordu :KK43:
inşallah tutmuştur da işte değerler sanki çok sağlıklı gibi değil yarın kesin belli olur artık çok merak ediyorummm

canım evet haklısın adet tarihi geçmeden kesin hamilesin demiyorlar. çünkü hamile olsan bile tutunamayıp düşebiliyormuş. benim adetime 7 veya 8 gün varken hcg 7bin çıktı. ben hamileyim diye sevindim. 1 hafta sonra sıfır çıktı. sonra da adetim geldi zaten. ben test yanlıştır diye kendimi teselli ediyodum ki kırmızı kartı yedim.
sonuç olarak senin beta hcg 0-5 arası çıkarsa büyük ihtimal hamile degilsin. yüksek bir deger çıkarsa hamilesin. ama işte bebegin tutunup tutunamayacagını genelde adetten sonra söyleyecekler. yinede yanlış bilgi vermek istemem. bende bu şekilde oldu.
bir çok kadın da yaşıyormuş bunu. hatta bazıları bunu yaşadığını farketmiyormuş bile. bende bunları bu siteden öğrendim saolsun tecrübeli arkadaşlardan. geçen ay çok sıkıntılar çektim çoookkkk

7 bin mi nasıl yani?

ya şimdi bi siteden baktım da kanda adet öncesi çıkar ama idrarda çıkmaz diyor... of ya heveslenmekten bıktım.... bi de ben geçen ay kan testi yaptırdım hemşire sonucu verdi kağıtta sadece negatif yazıyordu değerler nerde dediğimde de negatif olunca değer yazmıyoruz dedi.. sizin sonuçlar nasıldı? beni kandırdı mı ne?

iyi ama nasıl emin olabiliyorsun canımcım :)

ya geçen ay test yaptırmıştım hemşire adet geçmeden kesinlikle çıkmaz demişti..

o yüzden tedirginim, şimdi nette de araştırdım da biraz kan testi için adet geçmesini bekleyin yazıyor :KK37::KK37::KK37::KK37:

sen yaptırdın mı hiç?

devlet hastanesine gidemem özelde yaptırırım herhalde...

canım hemşire nasıl böyle diyebiliyorki.. adet geçmeden kesinlikle çıkmaz diye bişey yok. tamam idrar testinde diyosa çıkmaz diyebilir ama kanda çıkıyo diye biliyorum. benim 8 gün varken çıktı.

Canım döllenmeden 15 gün sonra çıkıyor.

döllendiğim tarihi nasıl bilicem :)

son adet başlangıç tarihim 30 Ekim 5 Kasımda da bitti adetim... son adet tarihimden bu yana tam 3 hafta geçti...
Hahahaha hiç güleceğim yoktu.Döllendiği tarihi bilemezsin tabi.Oyüzden geç döllenme ihtimaline karşı adet gecikmesini beklemek lazım.

Vay be belkide kaç kere bilmeden düşük yaptık.Hiç hamile kalamadım acaba düşük yaptımmı hiç.Allah bilir.

kızlarr bu aralar başım çooook ağrıyorr.... :KK14:

benimde oflu ya başım ağrıyor midem bulanıyor sivilcelendim 1 hafta öncesinden ve sivilceler kurumuyor, kasıklarımda saniyelik batmalar oluyor, hayırlısı inşaallah.. oflu ya ben yarın ya da pazar kan testi yaptırıyım diyorum, ne dersin battaşım :)

yokk canım söylermiyim o hatayı ilk gebeliğimde yaptım, 8 haftalıkken kalbi atmadığı için kürtaj olmak zorunda kaldım. sonra herkese açıklama yapmak herşeyden daha zordu :KK43:
inşallah tutmuştur da işte değerler sanki çok sağlıklı gibi değil yarın kesin belli olur artık çok merak ediyorummm

canım bol bol dua et... birde sakın ağır işer yapma. hızlı yürüme.. bol bol dinlen ve yat. ahhhh ah sana diyorum ama kendim dikkat edemiyorum.. çok yoğunum.
söylememekle iyi yapmışsın tatlım. o ilk hatayı bende yaptım okulda arkadaşlara anlattım. sonrada.... hiç sorma.. eger hamile kalırsam eşimden başka kimseye söylemeyecegim.
sen içini ferah tut canım. kötü düşünme... hep güzel düşün... göreceksin rabbim hep yanında olacak

canım bol bol dua et... birde sakın ağır işer yapma. hızlı yürüme.. bol bol dinlen ve yat. ahhhh ah sana diyorum ama kendim dikkat edemiyorum.. çok yoğunum.
söylememekle iyi yapmışsın tatlım. o ilk hatayı bende yaptım okulda arkadaşlara anlattım. sonrada.... hiç sorma.. eger hamile kalırsam eşimden başka kimseye söylemeyecegim.
sen içini ferah tut canım. kötü düşünme... hep güzel düşün... göreceksin rabbim hep yanında olacak

canımm çok teşekkür ederim,yarın akşama inşallajh güzel haberlerimi iletirim. sende duaet benim için...

benimde oflu ya başım ağrıyor midem bulanıyor sivilcelendim 1 hafta öncesinden ve sivilceler kurumuyor, kasıklarımda saniyelik batmalar oluyor, hayırlısı inşaallah.. oflu ya ben yarın ya da pazar kan testi yaptırıyım diyorum, ne dersin battaşım :)

valla canım sabredemiyorsan yaptır... :))
pazartesiyi bekle bari kız :KK70::KK49:
şaka falan kaç gündür baş ağrısı çekiyorum:KK50:

Hahahaha hiç güleceğim yoktu.Döllendiği tarihi bilemezsin tabi.Oyüzden geç döllenme ihtimaline karşı adet gecikmesini beklemek lazım.

Vay be belkide kaç kere bilmeden düşük yaptık.Hiç hamile kalamadım acaba düşük yaptımmı hiç.Allah bilir.

canım inanki bende düşük yaptıgımı bilmeyecektim. benim bağırsak sancım oldu. o kadar şiddetliydiki sabaha kadar ağladım. sabah eşim hastaneye götürdü. öylelikle meydana çıktı. yoksa bir çok kadın bilmiyormuş... bir kan pıhtısı şeklinde atıyormuşsun ve sen adet sanıyormuşsun. korkulacak bir durum değilmiş. aca çok hareketli olmaktanmı oluyo????

7 bin mi nasıl yani?

ya şimdi bi siteden baktım da kanda adet öncesi çıkar ama idrarda çıkmaz diyor... of ya heveslenmekten bıktım.... bi de ben geçen ay kan testi yaptırdım hemşire sonucu verdi kağıtta sadece negatif yazıyordu değerler nerde dediğimde de negatif olunca değer yazmıyoruz dedi.. sizin sonuçlar nasıldı? beni kandırdı mı ne?

canım zaten hamile degilsen sıfır gibi bişey çıkıyo. bilemiyorum ama hastanelerin test sunum şekilleri farklı olabilir. benim hastanede degerler yazıyordu.
bende öyle biliyorum canım idrarda zor çıkıyor ama kanda kesin çıkıyor diye biliyorum...

valla canım sabredemiyorsan yaptır... :))
pazartesiyi bekle bari kız :KK70::KK49:
şaka falan kaç gündür baş ağrısı çekiyorum:KK50:

ay şöyle çarşambaya kadar uyusam uyanmasam sonra kalkıp test yapıp pozitif görsem :p

:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:

oflucum dayanamıyorum ya sence varsa çıkar mı kanda 4 gün öncesinde:KK53::KK6::KK6::KK6::KK6::KK6:?

canım inanki bende düşük yaptıgımı bilmeyecektim. benim bağırsak sancım oldu. o kadar şiddetliydiki sabaha kadar ağladım. sabah eşim hastaneye götürdü. öylelikle meydana çıktı. yoksa bir çok kadın bilmiyormuş... bir kan pıhtısı şeklinde atıyormuşsun ve sen adet sanıyormuşsun. korkulacak bir durum değilmiş. aca çok hareketli olmaktanmı oluyo????

Evet zaten hemen hemen her adette kan pıhtısı oluyor.Çok hareket etmekten değil be güzelim kısmet değilse düşüyor işte.Eğer Rabbim yaşatacaksa traktörün üstünde git,tarlada çalış yine bişey olmuyo:KK9:

hCG'nin fonksiyonu nedir?
hCG'nin temel görevi plasenta tam anlamıyla fonksiyonel hale gelip hormon üretimine başlayana kadar yumurtalıklardan progesteron hormonu üretiminin devam etmesini sağlamaktır. Progesteronun görevi gebeliğin yerleştiği zar tabakası olan endometriumu desteklemek ve gebeliğin düşükle sonuçlanmasına engel olmaktır.
Ayrıca erkek bebekte testis gelişimini ve erkeklik hormonu yapımını uyarır.

Normal gebelikte hCG düzeyleri nasıldır?
Döllenmeyi takip eden 8-9. günde hCG salınmaya başlar. Bu dönemden sonra kandaki düzeyi giderek artar. hCG'nin kan düzeyinin iki katına çıkması için geçen süre "ikiye katlanma süresi" (doubling time) olarak adlandırılır. Bu süre erken hamilelikte 2-3 gün iken daha ileri dönemlerde artış yavaşlar ve süre 4 güne kadar uzayabilir.

HCG düzeyi İkiye katlanma
süresi
< 1200 48-72 saat
1200 -6000 arası 72-96 saat
> 6000 >96 saat

hCG düzeyinin hamilelik haftasına göre değişimi
Normal bir gebeliğin çok erken dönemlerinde kandaki beta-hCG değerlerinin alt ve üst sınırları yaklaşık şu şekildedir:

Yumurtlamadan sonra geçen (gün) En düşük En yüksek Ortalama
12 17 119 48
13 17 147 59
14 33 223 95
15 17 429 132
16 70 758 292
17 111 514 303
18 135 1690 522
19 324 4310 1061
20 185 3279 1287
21 506 4660 2034
22 540 10.000 2637
Yine normal bir gebelikte haftalara göre ortalama beta-hCG düzeleri ise şöyledir.

Son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı HCG (mIU/ml)
(INCIID)

3 hafta 5 - 50
4 hafta 3 - 426
5 hafta 19 - 7,340
6 hafta 1,080 - 56,500
7 - 12 hafta 7,650 - 288,000
13 - 16 hafta 13,300 - 254,000
17 - 24 hafta 4,060 - 165,400
25 - 40 hafta 3,640 - 117,000

Görüldüğü gibi normal bir gebelikte kandaki beta hCG düzeyleri çok değişken olabilmektedir. Normalin alt ve üst sınırları arasındaki büyük farklar doğal olarak kabul edilir. Bu nedenle sadece kan beta-hCG düzeyine bakılarak gebelik haftası konusunda sağlıklı bir tahminde bulunulamaz. Yine benzer şekilde tek bir ölçümün sağlayacağı yararlar da sınırlıdır. Ancak yapılan seri ölçümler ile gebeliğin sağlıklı olup olmadığı konusunda fikir edinilebilir.

Anormal değerler
Bazı durumlarda beklenen beta-hCG değeri normalden fazla olabilir ya da seri incelemelerde artış beklenenden daha yavaş saptanabilir. Bu durumların altında yatan olası nedneler şunlardır:

Erken gebelik kaybı ya da biyokimyasal gebelik: Bazı durumlarda yumurta döllenip embryo oluşur ancak rahim içinde tutunma aşamasında gebelik kaybedilir. Birkaç günlük adet gecikmesi olabilir ya da olmayabilir. Böyle bir durumda adet gecikmesinden önce ya da tam o günlerde kanda yapılan gebelik testinde hCG'nin gebelik ile uyumlu olduğu gözlenir ancak seri ölçümlerde artış ya normalden az olur ya da değerler giderek düşer ve gebelik öncesi düzeye iner. Bu durumda biyokimyasal gebelikten söz edilir. Tüp bebek tedavilerinde sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Dış gebelik: Gebeliğin rahim içinde değil de başka bir yerde yerleşmesi durumunda dış gebelikten söz edilir. Dış gebelik varlığında normalde erken gebelikte karşılaşılan tüm yakınmalar bulunabilir. Bunun yanısıra kanda yapılan ölçümlerde hCG artışının olmsı gerekenden daha düşük olduğu görülür.

Mol gebelik: Mol gebeliklerde kan beta hCG değerleri çok yüksek seviyelere ulaşabilir ve 2.000.000 IU/mL kadar olabilir. Mol gebelikte serbest beta hCG değerleri de artış gösterir. Mol gebelik sonrası durumun normale dönüp dönmediği sık aralıklarla yapılan beta hCG ölçümleri ile takip edilir.

canım madem sen özelde yaptıracaksın o zaman çarşambayı bekle derim ben... sonuç pozitif çıksa bile tekrar gel diyecekler. yinede sen bilirsin ama....

X